NRLaurentiu

Camping TEEPEE - Corbu

11 postări în acest subiect de discuţie despre Camping TEEPEE - Corbu

Camping TEEPEE - Corbu

NRLaurentiu

62cc8ccb7a99c_Fotografiasaptamanii08.jpg.6573456c3fa70a0f14ac143718c3dee0.jpg

 

Buna seara, dragi colegi!

 

Acum fix o luna am facut un microsejur de doua zile la mare, mai precis la Corbu, in campingul Teepee. Noi doi ne-am simtit extrem de bine in acest camping, poate si datorita faptului ca am fost singuri in toata zona dedicata rulotelor! :)

 

Traseul: drumul pe autostrazi (A2 si apoi A4) a decurs in conditii perfecte, iar pana in apropiere de intrarea in satul Corbu drumul este bun. De acolo si pana spre tarmul marii am mers pe un drum din beton cu o singura banda si refugii din loc in loc pentru a putea trece pe langa masinile din sens opus sau a le lasa pe ele sa treaca. Am mers cu circa 5 km/h... :) Drumul este foarte prost - sunt santuri intre rosturile dalelor de beton. Unele rosturi mai aveau ramasite de asfalt, altele nici macar atat, doar un gol de circa 20 cm deschidere si adancime nedefinita... A trebuit sa merg in zig-zag pentru a aborda santurile oblic. Dar a fost ok pana la urma. Am asistat si vreo 20 minute la defilarea unui convoi militar cu numere de inmatriculare romanesti. Bine, acesta a fost al doilea, primul a fost pe drumul de la Navodari spre Corbu. Deci am avut ce vedea pe acest drum mirobolant!

Desi este deschis din 2021, campingul arata de parca ar fi fost deschis cu mult timp in urma. Cel putin lemnul folosit la constructii asa arata, netratat, ars de soare si ponosit.

 

Dotari: campingul este impartit in trei mari zone: zona celor 12 corturi (glamping) in stil amerindian (toaleta si dus la interior), zona de corturi si zona de rulote. Parcarea autoturismelor este la exteriorul campingului, neingradita si pot sa zic nepazita, dar cu obligatia de a-ti lasa masina acolo...

O alta zona bine delimitata cu garduri din stufaris o reprezinta cele 6 cabine pentru toalete (vas WC + lavoar) si 6 cabine de dus (cadita, perdea din plastic si robinet cu temporizare). Sunt construite din lemn cu usi din termopan, vopsite la interior si foarte curate. Intre aceste constructii sunt amplasate doua lavoare pentru bucatarie. Nu exista puncte pentru deversarea apei gri sau a casetei WC-ului rulotei si nici robinet exterior pentru umplerea bidoanelor de apa. Nu exista alte puncte de alimentare cu apa sau scurgere a apelor reziduale in zona parcelelor. Exista cate un stalp cu prize electrice la fiecare 2 parcele, practic acesta este sigurul reper pentru delimitarea aproximativa a parcelelor.

O zona aparte o reprezinta cherhanaua/barul care cred ca apartine tot de camping. Cat am stat noi a fost muzica foarte buna, la un nivel sonor discret (cat sa auzi ritmul si versurile)! Seara tarziu/noaptea nu a fost muzica. Nu am gustat nimic acolo, deci nu ma pot pronunta.

 

Impresii: se vede de la o posta ca acest camping este conceput pentru a spala bani. In primul rand canci chitanta. 120 lei s-au dus in contul libertatea (20 lei curentul electric - n-am luat panoul dupa noi). Totul este construit ieftin si prost. Se zvoneste ca ar apartine baiatului unui fost prim ministru care a stat ceva timp la racoare. In cele doua zile petrecute acolo, apa calda la dus noi nu am simtit. Intr-una dintre cabinele de dus, robinetul cu temporizare era defect si curgea continuu apa... Nu exista robinete pentru oprit apa, toata instalatia este conceputa pe "direct" 04.thumb.jpg.1b070e6d2c2aef6087dec44a1575b1c6.jpg. Am sesizat receptia. Pana am plecat a doua zi, nu s-a remediat aceasta problema! Asa ca prin solar era permanent un flux de apa rece, nu mai apuca sa se incalzeasca! De asemenea, pentru a accentua (in)disponibilitatea personalului de a remedia ceva, am sesizat ca una dintre umbrele (șuie de vant dinainte de a veni noi) s-a rupt de tot si ameninta cu prapad rulota noastra. Nu a venit nimeni s-o desprinda/repare/arunce in aer nici dupa un sfert de ora. Asa ca a trebuit s-o desprind eu si s-o las controlat pe jos, desi eram in bataia vantului cu ditamai portanta in brate!

 

Imprejurimi: zona este salbatica si frumoasa, iar din camping se vede doar linia marii, nu si plaja. La aceasta se ajunge in 5 minute, mers agale cu tot cu poze facute pe traseu! In apropiere (circa 2-300 m) sunt campingurile "Rasarit", "Malul Marii" si "Hahamace" si alte obscuritati de campinguri, cam aglomerate si fara nici un fel de priveliste, exceptand "Malul Marii" la care as merge, macar pentru priveliste! Si... reversul medaliei - o priveliste urata cu constructii ilegale lasate de izbeliste: 07.jpg.045a75a24bf6142daf254cb2f0f6feb5.jpg

 

Important: in zona Corbu nu exista apa potabila! Toate captarile de apa sunt din panza freatica sarata si maronie! Daca vreti sa va spalati de sarea marii, va veti spala cu sarea panzei freatice! :) Din aceast motiv, nu ne-am dorit sa incercam vreo ciorba pescareasca sau orice alt fel de mancare de la vreuna dintre cherhanalele din zona (si nu sunt putine). Insa, cu apa si mancare certificate, am facut un gratar asa cum trebuie: 05.jpg.e630b35cb7990a04d7e3ac47258d6879.jpg

 

 

Poze:

Pozitionare camping pe harta Google - 00.thumb.jpg.e38866bbbed4047f0daea28f44a5d75b.jpg

 

Pozitionare rulota in camping, fata de receptie, tarmul marii, toalete si dusuri - 01.jpg.33419d6199584b29f3e683473aa5ac8d.jpg02.jpg.add163f477ccb75b663f4fbfb894eafc.jpg  03.jpg.b2573302c6953d3355621659f5404f81.jpg06.jpg.82356572355b929fe2f847da1fd72a32.jpg

 

Corturile Teepee - 08.jpg.e2861139e529aa4a7db8a741edb79ee4.jpg13.jpg.caaf029cb6fe299b9d088e7bb7043558.jpg (cand am ajuns, era doar o litera cazuta, pana am pozat a doua zi au mai lesinat si altele!) Intrarea in camping se face pe acel drum din stanga literelor. Atentie cand este noroi!

 

Imprejurimi (Malul Marii intrare si interior; Hahamace) - 11.jpg.ad1e5c6b2475439efdd9081d198090c2.jpg12.jpg.c8054af861fe0e9fd6fcd934cd3b9b6f.jpg10.jpg.b8c753048e4997787540d358ee79d9cf.jpg

 

 

Plaja - 62cc8ccc1ea3d_Fotografiasaptamanii09.jpg.a7d27479121acdf383994823cff7ba89.jpg62cc8cccb9cdb_Fotografiasaptamanii10.jpg.72e5b359b46910356330c26a8ce302f2.jpg62cc8ccd7125f_Fotografiasaptamanii12.jpg.83fa3b9b59508af8c49dcf84f38917ce.jpg

si o vedere de pe faleza spre campingul Malul Marii: 62cc8cce1d2c6_Fotografiasaptamanii13.jpg.93dc5e4e39f37578fcbed1618e826f50.jpg

 

In drum spre casa, o scurta sedinta foto: 62cc8cca77160_Fotografiasaptamanii14.jpg.38aa65ba7d6ca079f18bc4dbe945bb25.jpg

 

Si... 14.jpg.a93349601a7433d0c7420373b9f132fc.jpg gata pregatita pentru o noua plimbare!

 

 

  • Like 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu-Betty

Mulțumim Laurențiu pentru descrierea amănunțită ❗️:bravo:

Acum fiecare poate pune în balanță cele spuse de tine și să hotărească dacă va "trage" au ba la acest camping spartan. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Multumim pentru descriere si informatii!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Mulțumim @NRLaurentiu pentru prezentare detaliată și pozele frumoase! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@NRLaurentiu Mulțumim pentru descrierea detaliata.

... fără canal pt deversarea apei-gri, casetei wc, fără apa potabila, este locul perfect (???) pt "rulotisti care nu iubesc natura și nu pun preț pe mediu înconjurător. Sper sa fie cât mai putini... spartani care apelează la serviciile acestui camping. Eu, sigur nu voi vizita acest camping. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Mihai-Arad , singura optiune e sa golesti la WC. Noi am folosit toaletele lor, atat pentru nevoile noastre, cat si pentru apa gri. Insa e greu sa ridici aproape 40 kg la gura WC-ului...

 

Apa potabila nu are nici un camping din acea zona. Faci dus cu apa plata daca vrei sa nu te linga pisica!

 

Sigur erau 300 de spartani in zona! 🙂

 

în urmă cu 8 ore, NRLaurentiu a scris:

[...] a stat ceva timp la racoare. In cele doua zile petrecute acolo, apa calda la dus noi nu am simtit. [...]

:amuzat:Asta e cea mai tare... explicatie!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Multumim @NRLaurentiu pentru prezentare și detalii :salutare!: ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

M-am amuzat copios cu consoarta citindu-ti recenzia! 😀

Unul din motivele pt care am renuntat la rulota este legat si de “ minunatiile “ de campinguri autohtone si infrastructura pe masura care le deserveste.

Apropo de cherhanalele din zona, ai observat desigur si ca sunt pline, cel putin in weekend, cred ca spune asta ceva si despre ce fel de consumatori suntem…

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 15 ore, Gabriel I a scris:

 

Unul din motivele pt care am renuntat la rulota.. 

Gata cu rulota? Am văzut ca ai vândut-o. Doar cu cortul?  Și eu m-am hotărât sa o vând, încă nu am pus anunț. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.