Mihai-Arad

2022 Plaja Corbu / Plaja Vadu - Noi reguli de acces

34 postări în acest subiect de discuţie despre 2022 Plaja Corbu / Plaja Vadu - Noi reguli de acces

2022 Plaja Corbu / Plaja Vadu - Noi reguli de acces

Mihai-Arad

ADIO "LIBERTATE", ADIO ...

 

Reglementari specifice ale activitatilor turistice pentru zonele de plaja naturala neamenajata identificate in perimetrul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii:

Sulina, Sfantu Gheorge, Portita, Vadu si Corbu

 

Cu puțin timp înainte de sosirea primului val de turiști la Corbu și Vadu, autoritățile au schimbat regulile de acces.

 

Rulotele si corturile vor fi permise, dar doar în spatii destinate, nu mai aproape de 150 de metri de malul marii.

Accesul skijet-urilor sau instalarea beach barurilor pe plajă este complet interzisă.

O veste bună pentru turiști este, însă, amplasarea de puncte de prim ajutor.

 

Ce NU mai au voie sa faca turistii?

 

Cei care visează la o vacanță pe plajele sălbatice de la Vadu și Corbu vor trebui să respecte regulile impuse de Administrația Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării.

La Vadu va fi o singură zonă destinată campării. Este la 150 de metri distanță de malul mării și la 300 de metri de o cherhana pescărească. Nu a fost stabilită încă suprafața perimetrului, dar autoritățile susțin că va fi de ajuns pentru afluxul de turiști chiar și în vârf de sezon estival.

 

La Corbu, camparea va fi permisă doar pe faleză înaltă, pe terenul pus la dispoziție de trei agenți economici. Două dintre parcele sunt destinate corturilor și rulotelor, iar cea de a treia este pentru parcarea autoturismelor.

 

Acum, plajele sălbatice din Vadu şi Corbu sunt libere şi curate. În doar câteva săptămâni, zona va fi plină de rulote, corturi şi turişti, dornici să petreacă o vacanţă departe de agitaţia celorlalte staţiuni. Cu ajutorul noului regulament, autorităţile vor să protejeze aria naturală, dar să le dea şi oportunitatea turiştilor de a se relaxa.

 

Viorica Basca, director executiv al Direcției Management Ecologic al Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD): „Camparea este posibilă doar în zonele dedicate acestei activități. Zonele sunt extrem de puține. De-a lungul timpului, ARBDD și-a propus delimitarea unor zone de acest tip în mai multe locații, ceea ce ar fi venit în întâmpinarea turiștilor”.

Sunt permise doar umbrelele și șezlongurile turiștilor

Umbrelele și șezlongurile pot fi montate pe plajă, însă doar pe perioada șederii sau a îmbăierii, cu alte cuvinte doar cele aduse de turiști. De asemenea, este interzisă organizarea de evenimente off road. Aprinderea focului este interzisă, la fel cum este interzisă folosirea de generatoare sau de echipamente care pot polua sonor.

 

Răzvan Popescu Mirceni, biolog: „Singurele activități care ar fi OK acolo ar fi plimbările pedestre și cel mult ecvestre, adică pe cal sau, hai să spunem, cu bicicletele pe niște rute foarte bine delimitate. Nu putem să călcăm peste tot, pentru că distrugem”.

Anul acesta vor fi instalate și puncte de prim ajutor, iar agenții economici care vor să vândă băuturi sau alimente o vor putea face, însă nu mai aproape de 150 de metri de malul mării.

 

Stelică Murariu, proprietarul unei cherhanale din Corbu: „Acolo unde sunt investitori, adică agenți economici, cum suntem noi aici, plajele rămân curate, pentru că vrei, nu vrei, și către noi apasă această problemă a curățeniei. Nu poți să menții în față o plajă murdară, atâta timp cât turistul vine la tine acasă și îți bate obrazul”.

În prezent, pe litoralul românesc al Mării Negre sunt peste 40 de hectare de plajă neamenajată. La intrarea în Rezervația Biosferei Delta Dunării sunt amplasate panouri de informare, iar turiștii sunt avertizați că intră pe o plajă splbatică neamenajată.

 

Circulația sau staționarea vehiculelor pe plajă se sancționează cu amendă de la 500 la 1.000 de lei.

Riscă sancțiuni și cei care intră în Rezervație fără permis.

Acesta costă între 5 și 30 de lei și se poate achita online sau prin SMS.

Sursa: aici!

Vezi Regulamntul " ARBDD-regulament-plaje-2022.pdf "

 

:) Vacanta placuta!  :cu-rulota:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Acum rămâne de văzut și dacă vor reuși / vrea sa pună in practica asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Avand in vedere ce mahala ajunsese acolo, vad ca ceva de bun augur aceste masuri. Sa vedem si cat de mult vor fi puse in aplicare.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

De alftel, Corbu si Vadu se incadrau perfect in zicala "Ce tara frumoasa avem. Pacat ca-i locuita!"

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 9 ore, Gabriel I a scris:

Acum rămâne de văzut și dacă vor reuși / vrea sa pună in practica asta.

 

în urmă cu 4 ore, Bogdan C. a scris:

Avand in vedere ce mahala ajunsese acolo, vad ca ceva de bun augur aceste masuri. Sa vedem si cat de mult vor fi puse in aplicare.

:salutare!:

Mdaaa, pentru inceput se vor pune in practica se vor aplica "masurile de rigoare" celor care nu respecta regulamentul impus, dar cu timpul revenim la vechile obiceiuri.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Nu știu cum se poate fi fericit pentru o îngrădire a libertății, în loc sa fie sancționat cel ce greșește se vrea ingradirea libertăți pentru toți.
Multe tari din Balcani pot doar sa mulțumească, câștigă turiști farà sa facă nimic, prin de meritul a celor ce fac aceste regulamente și mai ales a celor ce le aplaudă.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
Cosmin B

Am stat o noapte asta vara la Vadu, fiind in tranzit - fata de anii trecuti in care am fost situatia a evoluat foarte, foarte mult inspre rau, enorm de mult peste ce presupune o rezervatie naturala, nu ma puneti sa enumar de ce.

Reguli erau si inainte doar ca nu se respecta si nu se controleaza si nu se pedepseste sistematic.

Si da, o solutie rezonabila ar fi un camping amenajat retras fata de plaja si interzis in rest, inclusiv accesul auto si parcarea. La plaja per pedes cu umbrela pe umar.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Raul G 

în urmă cu 22 ore, Raul G a scris:

Nu știu cum se poate fi fericit pentru o îngrădire a libertății, în loc sa fie sancționat cel ce greșește se vrea ingradirea libertăți pentru toți.
Multe tari din Balcani pot doar sa mulțumească, câștigă turiști farà sa facă nimic, prin de meritul a celor ce fac aceste regulamente și mai ales a celor ce le aplaudă.

 

Raul, ... cu toată dragostea, e vorba despre ...

La 10.4.2022 la 19:15, Mihai-Arad a scris:

Reglementari specifice ale activitatilor turistice pentru zonele de plaja naturala neamenajata identificate in perimetrul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii [....]

 

Si DA, sunt întru totul de acord cu  amenajarea unui camping retras (100-200m), ... si perpedes to beach. :)

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

In spatele unei tastaturi îmi este dificil sa exprim gândurile și neînțelegerea este asigurată.
Este ușor sa îngrădești libertatea, iar o dată făcut asta nu se mai da înapoi.
Regulile trebuie sa fie aplicate, amenzi sigure și usturătoare, dar cea mai mare parte trebuie sa o facă ceilalți emarginandui si făcându-i sa se simtă niște nulități cum sa întâmplat și cu fumatul în spațiile închise.
Primăria sau autoritățile puteau sa facă un loc pentru deversarea apelor, pubele pentru orice tip de deșeu ca să se poată recicla.

Sunteți siguri ca aceste norme sunt făcute pentru a tutela mediul sau să facă pe plac constructorului ce acolo va construi nu știu câte blocuri, parcări, restaurante, deci mii de tone de ciment.




  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Raul G, vorbim de Romania si am putea sa vorbim mult si bine. O fi nesimtire mare si in alte tari, dar la noi parca nu mai are nicio limita. De ce sa dea "omul legii" amenda sa o achiti la stat, cand poate sa ia "taxa de protectie" pe care o baga in buzunar si nu te mai deranjeaza nimeni. Pe cine sa faci sa se simta nulitate?!? Pe ala de arunca pachetul gol de tigari pe geam din masina??? Pe ala care asculta manele la maxim toata noaptea fara sa-i pese ca-i deranjeaza pe altii?

 

... si da, cand unul dintre specimenele enumerate mai sus ajunge la putere, asta va face: va construi blocuri, parcari, restaurante, zeci de tone de ciment. Atat de mare a ajuns nesimtirea!  

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

@Costin Lipan, pana acum ceva ani fumam, mult încă...pestw un pachet pe zi. Ne aflam în Germania acum ceva ani în urma la Legoland, cred prin 2019, unde se poate fuma doar în niște colțuri pe lângă toalete. Știi cum se uita lumea la mine? Mai rău decât la un rahat, ma simțeam mic mic de tot...in 3 zile am fumat 5 țigări.
Acest lucru s-a mai repetat în Franța într-un camping de 5 stele și zilnic în Elveția unde cine fumează nu numai ca ste văzut prost, dar și o povară asupra comunității.
Doresc doar sa spun ca bunul exemplu poate da roade, dar marea problema este cea spusă de tine: degeaba sunt amenzi de 1000 lei dacă nenea ce controlează i-a 100 pentru a închide ochiul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Conteaza si cui te adresezi si pentru ca ai dat exemple, dau si eu: vis-a-vis de blocul meu este o statie de taxi (o strada principala, pozitie centrala). Unii taximetristi isi fac nevoile in spatele gardului viu, fara nicio jena, indiferent ca e zi sau noapte (NU TOTI TAXIMETRISTII SUNT ASA!!!). Cam asta este atitudinea romanului. La noi, daca esti jmecher (a se citi "nesimtit"), esti mai bine vazut si mediatizat decat un profesor.

Si ca sa nu fiu complet offtopic, imi dau si eu cu parerea despre regulile de acces: plajele acelea sunt de un interes deosebit, atrag betonul mai ceva decat atrag padurile din rezervatii,  taietorii de lemne. 

Acum, dintre astea 2 idei, nu stiu care este mai puternica (atitudinea huliganica sau goana dupa inavutire), dar cand la butoane ajunge un "combinator" (cineva care sa combine cele doua idei),  iese cam asa: pentru ca turistii aruncau gunoi, nu exista alta solutie "dăcât" sa ingradeasca si sa construiasca 3 hoteluri, altfel e prapad!!!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

@Raul G "Regulile trebuie sa fie aplicate, amenzi sigure și usturătoare".

Raul cred ca nu iti dai seama despre cat de scapata de sub control e situatia! Asta vara erau mii de persoane, tabere cat o satra, zeci de generatoare duduind non-stop etc.

Doar cu o armata serioasa s-ar fi putut dispersa "turistii".

 

Trebuie reset si luat de la 0.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

ATENTIE, .... subiectul topicului "Plaja Corbu / Plaja Vadu - Noi reguli de acces"

:salutare!:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=3832]Raul G[/mention] "Regulile trebuie sa fie aplicate, amenzi sigure și usturătoare".
Raul cred ca nu iti dai seama despre cat de scapata de sub control e situatia! Asta vara erau mii de persoane, tabere cat o satra, zeci de generatoare duduind non-stop etc.
Doar cu o armata serioasa s-ar fi putut dispersa "turistii".
 
Trebuie reset si luat de la 0.
 
Vă mulțumesc pentru informații, acum ca m-am documentat mai bine mi-am dat seama ce situație devenise acolo.
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Acolo unii"rulotisti" își imprejmuisera rulotele cu garduri parca ii împroprietărise cineva, era ca niște satre de rromi la margini de sate.PACAT

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
în urmă cu 5 ore, Lungu Marin a scris:

Acolo unii"rulotisti" își imprejmuisera rulotele cu garduri parca ii împroprietărise cineva, era ca niște satre de rromi la margini de sate.PACAT

 

Poate la Corbu... Altfel vorbind, unde ai văzut tu garduri la Vadu?

La Vadu este o problemă în jurul cherhanalelor (2 la număr) pentru că șmecherilor le place să fie serviți la masă...

În rest, cine vrea natură și respectă natura, de ce să ni se restricționeze accesul? 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 12 ore, Bogdan D. a scris:

[....]

La Vadu este o problemă în jurul cherhanalelor (2 la număr) pentru că șmecherilor le place să fie serviți la masă...

În rest, cine vrea natură și respectă natura, de ce să ni se restricționeze accesul? 

 

.... scrie foarte clar in "REGULAMENT"

 

La 10.4.2022 la 19:15, Mihai-Arad a scris:

 

Cei care visează la o vacanță pe plajele sălbatice de la Vadu și Corbu vor trebui să respecte regulile impuse de Administrația Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării.

La Vadu va fi o singură zonă destinată campării. Este la 150 de metri distanță de malul mării și la 300 de metri de o cherhana pescărească. Nu a fost stabilită încă suprafața perimetrului, dar autoritățile susțin că va fi de ajuns pentru afluxul de turiști chiar și în vârf de sezon estival.

 

La Corbu, camparea va fi permisă doar pe faleză înaltă, pe terenul pus la dispoziție de trei agenți economici. Două dintre parcele sunt destinate corturilor și rulotelor, iar cea de a treia este pentru parcarea autoturismelor.

 

Acum, plajele sălbatice din Vadu şi Corbu sunt libere şi curate. În doar câteva săptămâni, zona va fi plină de rulote, corturi şi turişti, dornici să petreacă o vacanţă departe de agitaţia celorlalte staţiuni. Cu ajutorul noului regulament, autorităţile vor să protejeze aria naturală, dar să le dea şi oportunitatea turiştilor de a se relaxa.

 

O fi bine, o fi rau, ... vom vedea.

Regulamentul ne va baga mana in buzunar, subtil, si celor care-l respecta (platind camparea/parcarea) si celor care nu-l respecta (amenzi).

 

Oare in Croatia, Italia, Austria, Franta, Norvegia e altfel? Toate ariile naturale sunt protejate si exista un regulament, care se respecta. Amenzile sunt drastice.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B
în urmă cu 14 ore, Bogdan D. a scris:

 

Poate la Corbu... Altfel vorbind, unde ai văzut tu garduri la Vadu?

La Vadu este o problemă în jurul cherhanalelor (2 la număr) pentru că șmecherilor le place să fie serviți la masă...

În rest, cine vrea natură și respectă natura, de ce să ni se restricționeze accesul? 

 

Ori glumesti ori n-ai fost in sezon. Erau zone cu corturi organizate in tabara circulara, cu ograda in mijloc umbrita de prelate. Si populatia se intindea de la gardul unitatii militare pana cat se poate vedea cu ochiul liber de pe digul golfului inspre nord, kilometri intregi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Da, așa este

în urmă cu 11 ore, Cosmin B a scris:

 

Ori glumesti ori n-ai fost in sezon. Erau zone cu corturi organizate in tabara circulara, cu ograda in mijloc umbrita de prelate. Si populatia se intindea de la gardul unitatii militare pana cat se poate vedea cu ochiul liber de pe digul golfului inspre nord, kilometri intregi.

Da, am fost, și ai dreptate cu corturile organizate... Cand ai fost tu, unde ai stat? La miros de căcat sau aproape de plajă? Întreb pentru un prieten....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

In august, am stat doar de seara pana dimineata in marginea parcarii cherhanalei lui Bosoanca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Remus

Subiectul cu "protejarea mediului"care este aruncat in fata este de rasul curcilor!!! Atata le pasa lor de protejatul mediului cat imi pasa mie de raposata Elodia! Se taie la ras paduri zilnic in Romania si nimanui nu-i pasa! Credeti ca aici e vorba de protejarea mediului si nu de interese private???? Exact aceleasi texte sunt scrise pentru prosti de atatia ani si inca mai inghitim asa ceva? Pe pariu ca in cativa ani vom vedea niste constructii in zona care, bineinteles, vor fi ECOLOGICE! :-) )))))))) Problema este alta! Majoritatea care merg si campeaza acolo sunt oameni care stiu ce inseamna natura! Nu lasa gunoaie, din contra, sunt unii care chiar mai aduna din ce este acolo. Si acestia sunt majoritari! Problema e la autoritatile locale si la cei care chiar nu au ce cauta acolo! Gunoaiele ce le-am vazut intr-un link din poza de mai sus sunt intr-un loc amenajat pentru gunoaie. Daca gunoiul nu este ridicat de primarie, rezolvam treaba interzicand accesul acolo?? Cam ce gandire trebuie sa ai sa rezolvi in felul acesta o problema? Specific noua, cand ceva nu merge nu incercam sa reglam lucrurile, ne auto-flagelam, zicem ca suntem prosti toti, ne facem mea culpa pe aici pe paginile acestea si cerem INTERZICEREA camparii ca sa rezolvam o problema! Iar in ce priveste pe cei care nu se regasesc in cadrul acela, tine de fiecare sa raportam un comportament/o atitudine care nu se incadreaza! Sita va cerne si vor ramane cei care chiar pretuiesc locul acela!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Dan Remus , de acord cu cele scrise, insa regulamentul acestui forum l-ati citit? Daca da, de ce nu l-ati respectat?!

 

Catre moderatorul ariei: o amenda pentru domnul citat?

 

Morala: orice am vrea sa construim/modernizam in aceasta tara, incepe cu fundatia. Restul e demagogie!

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I
La 01.07.2022 la 12:50, NRLaurentiu a scris:

..........de acord cu cele scrise, insa regulamentul acestui forum l-ati citit? Daca da, de ce nu l-ati respectat?!

 

Catre moderatorul ariei: o amenda pentru domnul citat?

 

Ati capatat realmente o fixatie pentru respectarea acelei prevederi absurde din regulament, care ar trebui chiar eliminata dupa parerea mea.

Afirmatiile colegului Dan Remus sunt unele extrem de pertinente, pacat insa ca atentia de la ele este distrasa prin comentariul citat mai sus. Daca omul simtea nevoia unei socializari dincolo de o simpla conversatie probabil ca se si prezenta. Daca nu, insistenta devine ridicola, fiindca oricum nu aveti nici o garantie ca prezentarea cuiva reprezinta tocmai adevarul curat... 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.