Antony

Role de atac mover uzate

4 postări în acest subiect de discuţie despre Role de atac mover uzate

Role de atac mover uzate

Antony

Buna ziua.

De la un timp am opservat ca rolele de la mover patinau  pe cauciucurile rulotei.

Am demontat tot sistemul si iata ce am gasit

Stie cineva cum pot fi reconditionate sau schimbat aceste role de atac 

Moverul este un model Mover . Rech Gmbh  model 527-0521 din anul 2003

Am tot cutata pe net , dar nu am gasit nimic

Multumesc pentru ajutor si scuze daca am gresit cu ceva in descriere.

20211003_145805.jpg.c50c2a8422c423181fda87b238640583.jpg20211003_145747.jpg.cca60cd0775fad55b71d8ada3e5db936.jpg20211003_140244.jpg.4427b9f387d1f226c24a0493608b6a84.jpg20211003_140431.jpg.5041439cf441c122f1215843733ce6e5.jpg20211003_141105.jpg.ac35625634281e03fdecaa0aee671c98.jpg20211003_141201.thumb.jpg.b774273af5915d3c898bd6416f0f8875.jpg20211003_145715.thumb.jpg.9f2908f9b62948218badaf7d8ab769a2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Rolele par in regula. Mai este destul material acolo.

Mai degraba trebuie sa verifici distanta fata de roata, adica daca este montat corect, ca atunci cand cupleaza sa nu patineze.

Incarcarea rolelor costa cam 400 lei/bucata, la cei care intretin statiile ITP. Tamburii de verificare frane are acelasi tip de material.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

In cazul tau, distanta dintre rola si anvelopa atunci cand NU este cuplat mover-ul este de 15 mm! Nu ai aceasta distanta, reglezi a.i. sa aiba aceasta distanta. Nu stii cum se face, cauti manualul original (il gasesti pe net), daca nu ai incredere in informatia postata de mine.

 

Poza de mai jos (vedere de SUS!) este din manualul de instalare si utilizare al unui model mai recent al aceluiasi producator, postat pe un site celebru, doldora cu manuale.

 

615aa85bcec24_15mm.jpg.3a581c01958ecb0f43377420a8a78ce1.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu sunt in regula. La fel am avut si eu pe rulota. L-am reglat de l-a luat naiba. Nu trebuie sa fie sarit materialul de pe ele ca sa patineze. Dupa ce le-am trimis la incarcat ( app 350RON) a fost alta treaba. Nu mai aveam probleme pe iarba uda. Nu mai am nunarul de telefon dar stiu ca am luat persoana recomanda pe clubrv. Le-am trimis prin curier si le-am primit la fel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Vaduva Ilie
      de Vaduva Ilie
      bordul 
    • Constantin Stanciu
      de Constantin Stanciu
      Bună seara tuturor!
      Am geamul frontal al rulotei cu dimensiunile 135 x 63 spart.  Am căutat in foarte multe surse dar se apropie iarna, vin precipitatii si mă tem că solutia mea provizorie nu va face față mult timp.
      Poate cineva sa-mi spuna daca cineva poate sa-l faca la cald dupa cel spart?  Parca am citit despre asta cîndva dar atunci nu eram interesat.



    • Razvan Marinescu
      de Razvan Marinescu
      Cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii ptr acest Mover . Rech Gmbh  model 527-0521 din anul 2005
       
      Imi trebuie rolele de atac , cele cara actioneaza pe anvelopa

       
    • Chiriac Bogdan
      de Chiriac Bogdan
      Buna seara  colegi !
       
      Dupa un eveniment mai putin placut, petrecut in urma cu un an la Murighiol, am decis sa desfac peretele spate al rulotei pentru reconditionare. Totul s a intamplat dupa o noapte ploioasa, cand la urcarea in rampa, am fost nevoit sa execut manevra cu ceva viteza altfel riscand sa raman acolo, blocat in noroi.
      Urmarea....am agatat cu  coltul dreapta spate de sol, ce a desprins complet peretele de podeaua rulotei. Dupa demontare am descoperit si alte defecte inclusiv lemnaria de sustinere de la peretii laterati, de care se prinde panoul spate plus terminatia podelei.
      Intrucat nu mi place sa lucrez cu lemnul, cadrul l-am facut la o tamplarie, am schimbat polistirenul cu unul extrudat , inlocuit placajul vechi de interior cu HDF de culoare gri, reparat terminatia podelei, revizuit instalatia electrica de semnalizare.
      Cu aceasta ocazie am schimbat si toata sina de imbinare de la caroserie pe pare am confectionat-o din coltare de aluminiu de la Dedeman, arcuirea am facut o practicand taieturi din 3 in 3 cm cu polizor unghiular .
      Pentru izolatia caroseriei, la imbinarea peretilor am utilizat Sikaflex 11fc iar peste, banda izolare cauciucata cu aluminiu pe exterior, tot de la Sika. 
      Atasez cateva poze cu lucrarea 

    • TEODOR
      de TEODOR
      Buna ziua!
      Cred ca am rasfoit destul de bine forumul si nu am gasit ceva informatii despre acest subiect.
      Pe scurt este vorba despre mobilierul din plastic de la baie, chiuveta, dulap, suporti etc. , care la unele rulote datorita trecerii timpului s-au ingalbenit.
      Rog colegii, daca se poate,  cineva, sa ne ajute cu  informatii legate de reconditionarea acestora; daca exista ceva solutii speciale, sau vopsele care sa le schimbe aspectul.Am frecat pe ele destul, cu solutii pe care le folosesc la curatenie in casa , dar degeaba.
      Va multumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.