Razvy_91

Butelie rulota

53 postări în acest subiect de discuţie despre Butelie rulota

Butelie rulota

Razvy_91

Salutare  hi

De cand am luat rulota ma tot confrunt cu o problema : nicaieri nu imi poate incarca butelia deoarece ii butelie englezeasca .
Aveti idee ce butelie s-ar potrivi , respectiv adaptoare pentru acea butelie ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Razvy_91

O sa incerc la un strungar , desi nu m-as risca cu improvizatii ...

Ceas am la ea . Am crezut ca gasesc prin comert ceva adaptoare  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

Am rezolvat problema la un strungar .

Multumesc baieti ! :-)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

Razvy da-mi si mie nr de telefon al strungarului daca il mai ai sau pune-ma in legatura cu el sunt si eu interesat.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

Pentru ca nu stiu sa fac diferenta intre cele doua modele atasez o fotografie dar tare am impresia ca e vorba de stut... in cazul asta... Mario ziceai ca ai unul?

 

 

2mzbqqx.jpg

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Stan

Mario, te vad cunoscator... am gasit aici un adaptor undeva la aceeasi bani insa nu stiu daca e ce trebuie... ai idee daca e ok?

Adaptoare Europa

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

Nu am numarul lui te telefon .... Orice strungar bun te poate ajuta cu un adaptor ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

George, cred ca din neatentie ai confundat putin masa cu volumul.

Capacitatea buteliei prezentate este de 12 litri / 6 kg. Volumul total este de 12 litri.

Practic s-ar putea incarca pana in gura, insa nu poti folosi o butelie plina "ochi". Pentru ardere se foloseste gaz, nu lichid. Pentru lichefiere, in butelie trebuie sa ramana un spatiu, altfel vei elibera in aer surplusul de lichid (gaz lichefiat), pana cand iese doar gaz.

Ar fi deal sa stii ce capacitate are butelia, sa o cantaresti inainte de umplere, sa transformi masa in volum, pentru a sti cat sa incarci (se vinde in litri). Prea complicat...  ptg 

Mult mai simplu este ca la umplere sa o verifici din cand in cand, sa nu o incarci pana in gura.

nay 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian I

Rulota: Coachman Oasis-440/5 din 1998.

1.Dilema: doua butelii "normale", care se comercializeaza prin (ex)Petrom si care sa le schimb sau doua butelii dedicate rulotelor, pe care sa le pastrez si sa le (re)incarc? Avantaje/dezavantaje?

2.Incap oare butelii din acelea "normale" in spatiul dedicat?(Abtineti-va, va rog de la sfaturi gen :"Probeaza!", daca as avea una prin preajma, n-as scrie)

3.Care este rolul acelui guler la butelii? Este indicat/necesar pt rulota?

4.Ce tip de regulator/ceas recomandati?

5.Sugestii in privinta sursei de achizitii?

6.Este indicat/merita un sistem de comutare automata a sursei de gaz, de la o butelie la cealalta?

Multumesc!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Incerc niste raspunsuri la intrebarile tale (atat cat am competenta):

 1 si 2 - Sunt oarecum legate una de cealalta. Raspunsul trebuie sa-l gasesti singur sau cu ajutorul unui coleg care are exact acelasi fel de rulota (spre exemplu la ceea ce am eu - Elddis 350/2 - au loc butelii normale, pe care le si posed, dar poate nu este valabil si pentru tine);

 3  -  "Gulerul" este un dispozitiv de protectie al robinetului si de manipulare a recipientului (inlocuieste acel capac, prea putin practic, al vechilor recipiente GPL);

 4  -  Cel prescris la functionarea aparaturii consumatoare GPL in rulota ta ( 30 sau 50 mbar);

 5  -  Orice magazin cu furnituri pentru instalatii are asa ceva, iar preturile sunt foarte accesibile (12 - 20 lei). Este un magazin mare, foarte cunoscut, care are cateva modele (nu pot scrie; nu vreau sa fac reclama). Eu folosesc unul vechi, model Sadu (l-am calibrat exact la 30 mbar - cat trebuie in instalatia rulotei mele);

 6  -  Depinde cat de pretentios/comod esti. Din punctul meu de vedere, nu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

@Lucian I mi se pare fara rost sa plimbi dupa tine tot timpul doua butelii.Mai ales niste butelii "normale".
Ele ar cantarii cam 25 de kg impreuna si tot pe atat ar fi si greutatea gazului. Deci vorbim de aproape 50 de kg, situate intr-o pozitie neindicata, la extremitatea rulotei. O butelie de 11 kg de gaz iti asigura o autonomie de cel putin 30 de zile.

Daca le incarci la statia GPL si nu le dai la schimb, eu zic ca iesi mai bine. Macar stii pe ce cantitate te bazezi.
Personal, am avut surprize cu buteliile date la schimb.

Daca tot esti hotarat sa mergi cu doua butelii, macar alegele pe cele dedicate, din fibra de sticla sau aluminiu. Sunt mai scumpe, dar au jumatate din greutatea celor din tabla. Bineinteles, acestea trebuie incarcate la o statie GPL.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian I

Inteleg ratiunile pentru care nu se posteaza recomandari in privinta sursei de achizitie a buteliilor. Va rog sa-mi trimiteti sugestii prin mesaj privat.

Multumesc Achim pentru informatiile concrete referitoare la greutatea si autonomia buteliei.

Multumesc Adrian H pentru ...cele 75 kg :)
S-a mai conturat o intrebare: cum se echilibreaza corect ...incarcatura?
Oare acesta este motivul pentru care am vazut roata de rezerva in compartimentul cu butelia, sau pur si simplu nu are suport sub rulota?

 

Acele butelii sunt mai usoare dar oare si macar la fel de rezistente/sigure?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian I

Mda, alternativa la doua butelii mari ar fi una si Indicator nivel gaz .Ce parere aveti? Probabil ca rezerva: o butelie de voiaj folosibila si pentru gatit afara.Stimati experimentati, cum procedati?

Informatiile despre autonomia unei butelii in regim de rulota(consum mediu apreciat) imi par decisive. Exista undeva tratat subiectul sau considerati oportuna deschiderea unui topic separat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian I

Dupa o raita pe net ma intrebam oare in locul unei butelii nu-i mai comod un mic rezervor GPL?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Nu este mai indicat un rezervor GPL, pentru ca asta ar insemna sa duci rulota in dreptul statiei GPL, pentru incarcare. Butelia este, in principu, usor de manipulat.

In link este un cititor de nivel al gazului din butelie, dar cel mai usor si ieftin este sa-l verifici asa: 

 

 

Buteliile din fibra de sticla sau aluminiu sunt la fel de sigure ca si cele din metal. Avantajul la cele din fibra este ca sunt semitransparente, deci poti vedea nivelul gazului in ea.

Uite aici o discutie mai veche: 

Iar pentru ideea cu o butelie de voiaj pentru gatit afara, ai solutia asta: 

 

Modificat de Achim
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian I

Oare aceasta butelie cum se poate incarca? Exista adaptor? Se poate confectiona unul?

 

 

 

5091645d61649b23da9ec295b2256a1a5b9fd170a3e80f1c0e59a8c824715e89.jpg

ac0a9a7052e63527356e877ade3be422344224e97925bbca682d413eaddd3411.jpg

b83ab67104a59d6b3b58b74a5aea528f6d24fdd51447ba1368e103659cfb39ff.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Uita-te mai sus la ce scrie @mario.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Sima

Am văzut la vânzare rulote cu „încălzire auxiliară”. Ce înseamnă asta ?

Știe cineva ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Eu pot să vă împărtășesc alegerea mea: 2 butelii de 5, 5 kg (rulota am luat-o fără butelie).

 

Avantaje:

1. dacă se descarcă una, am timp suficient să o încarc până se descarcă și a doua

2. greutatea lor este similară cu a buteliei de 11kg originală, deci nu supraincarc rulota

3. la nevoie, am un arzător care se cuplează pe oricare din ele, putând să gătesc și afară sau în cort

4. am cumpărat și un felinar specializat, putând să folosesc una și la iluminat, dacă este cazul

 

PS. Mă gândesc la conversia pe GPL a unui generator electric în 4 timpi :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Foarte bine! :clapping:

Avand 2 butelii incarcate pe rulota, una principala si una de rezerva nu-ti mai faci griji ca ramai in pana de gaz...Mai ales iarna si mai ales noaptea, cand de regula cam atunci se intampla...biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Sebastian
On 04.09.2014 at 0:04, .Vizitator... a scris:

Pe vechea rulotă aveam o butelie normală de 9 kg Petrom. Am incarcat la un Gpl 15 litrii de gaz si mi-a ajuns în pastoral 2 luni de zile, gătit zilnic plus cafea în fiecare dimineață. Acum am schimbat rulota și pe aceasta am o butelie de 7 kg. ca cea prezentată în poze mai sus.  M-ar interesa doar un adaptor să o pot încărca la statiile Gpl. Există undeva variantă mai ieftina de 75 lei doar pt încărcat ? Nu mă interesează adaptor pt Europa estică.

Modificat de Dan Sebastian

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Decât adaptor, e mult mai ușor și mai sigur de schimbat robinetul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Sebastian
On 28.06.2016 at 11:04, Cristian Pascu a scris:

Decât adaptor, e mult mai ușor și mai sigur de schimbat robinetul.

E vorba de sudura, nu am cum sa-l desfac pe cel vechi. Cel putin eu nu am observat varianta dvs.. E modelul cu prindere automata, ca prinderea rapida la pistolul cu aer comprimat (mufa rapida). Eventual explicati mai detaliat daca ati reusit sa schimbati mufa si ce presupune. Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Buna Ziua

 

La toate buteliile se desfac robinetii ca sa poata fi schimbati in caz de nevoie. Robinetul are filet conic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.