Razvy_91

Butelie rulota

53 postări în acest subiect de discuţie despre Butelie rulota

Butelie rulota


Cristian Pascu

Dacă ai nevoie, un robinet de butelie nou costă 20 lei. Dă-mi mesaj sau sună-mă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Va salut, aveti idee daca se poate incarca o butelie normala cumparata de la Petrom(care acum este jumatate), cu gpl peste restul de gaz?

Sambata plecam in concediu cu rulota si as vrea sa o am plina.

La Petrom nu se poate completa, se duce butelia goala si iei alta plina.

E posibil sa afecteze calitatea flacarii avand 2 tipuri de gaz...?

Nu ma pricep,  si mai bine intreb:)

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Se încarcă la orice stație GPL care are adaptor (aproape toate au, eu nu am găsit până acum fără).

Nu afectează cu nimic amestecul.

 

Concediu plăcut!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Multumesc frumos pt raspuns Cristi, citisem undeva ca nu trebuie umpluta pana sare pistolul intrucat exista anumite riscuri...

Stiti ceva de treaba asta?

Stima.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Da, indicat este sa o umpli cam 80% din capacitatea ei.../.;

In cazul tau, intr-o butelie tip Petrom cu guler incap 26 L daca vrei s-o umpli pana declanseaza pistolul... DAR, pe timp de vara incarci in jur de 20-21 L, iarna poti baga 21-22 L, asta in situatia ca e goala...

Te orientezi in functie de cat mai ai in ea...:ascratch:

Mai este o metoda cu cantarul, dar mai complicata...O cantaresti goala si apoi cu lichid si afli cat gaz mai ai in ea, facand diferenta si tinand cont de faptul ca 1L gaz = 0, 58 Kg

Bafta! nay

P.S. Nu afecteaza cu nimic faptul ca incarci cu GPL peste gazul tip Butan existent in ea...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Riscul este să fie umplute peste capacitatea lor de siguranță (adică mai mult decât a fost proiectată butelia).

 

Acest risc se evită 100% în două feluri:

 

1. Umpli butelia numai după ce se golește complet cu numărul de litri sau kg specificat pe ea

2. Când ai butelia goală, îi afli greutatea și o notezi. Apoi, dacă este parțial plină și vrei să o umpli, o cântărești din nou, scazi greutatea recipientului, deci afli cât gaz mai ai, iar apoi calculezi cât să mai bagi până la maxim.

 

1 litru de GPL are 0, 51 kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Multumesc frumos pt raspunsuri, foarte utile:)

O seara placuta!nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Am si eu aceeasi problema, adica am butelie "de aragaz", mai am GPL in ea dar nu stiu cat. Am priceput cu greutatea gazului, dar.... necantarind-o vreodata goala, n-am cum face diferenta. Cam cat atarna una din asta goala ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Din cate stiu este poansonat pe butelie greutatea ei goala.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

da? ma uit, mersic !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Pe butelie trebuie să scrie.

Dacă e una standard, întreabă la cei care o schimbă.

Petrom are caracteristicile buteliilor pe sire, deci poate au și alții.

 

Dar cel mai simplu este să o folosești până se golește, că GPL e pe toate drumurile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

e standard dar nu Petrom, e model vechi, fara guler. As vrea totusi sa-i mai bag ceva, ma bate gandul sa plec off pe valea Valsanului si n-am chef sa plimb butelii goale pe acolo

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Eu mai aveam gaz in butelie, am mers la pompa si i-am bagat pana sa oprit pompa apoi ca sa fiu sigur ca nu bubuie i-am dat putin drumul sa se aeriseasca si nu am avut probleme.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 1 oră, Radu Ionescu a scris:

e standard dar nu Petrom, e model vechi, fara guler. As vrea totusi sa-i mai bag ceva, ma bate gandul sa plec off pe valea Valsanului si n-am chef sa plimb butelii goale pe acolo

 

Cea standard e mai mica si intra mai putin cu vreo 4 litri decat cea cu guler..

Din alea am si eu doua, dar nul le-am cantarit niciodata. oricum plina e mai usoara cu vreo 2 Kg decat cea cu guler...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Ma bag la acest subiect pentru ca a inceput cu ceea ce ma intereseaza de si apoi a divagat.

Am cumparat o butelie Alugaz pentru propan/butan si am avut surpriza ca nu o pot incarca pentru ca imi trebuie un adaptor.  Atasez si niste fotografii dar ideia este urmatoarea:

butelia are iesire pe filet exterior pe care l-am masurat si cred ca este stinga 7/8 inchees  ( 22, 2 mm) . Deci imi trebuie un adaptor care la un capat sa aiba filet interior 7/8 inc, iar la celalalt DISH. Cel putin asa cred. Unde gasesc unul ?

In a doua ordine de idei, pe gulerul buteliei este stantat 1014, dar pe butelie este scris 23.09.2024. Este valabila pina atunci ?

Multumesc celor care isi vor da o parere competenta.

1w.gif

2w.gif

3w.gif

4w.gif

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Gata cu risul, este 2014 nu 1014 !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Dupa poza pare modelul de filet pentru regulator de rulota normal. Ai incercat sa o umpli la o statie GPL? Majoritatea au adaptor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Tocmai ca am incercat. La prima statie am dat de doua balabuste care au inceput sa croncane ca nu au voie sa incarce butelii. Degeaba le-am explicat ca este speciala pentru rulota si ca se incarca in toata lumea. Degeaba.  La a doua, care avea butelii gata incarcate cu propan, a vrut sa mi-o incarce dar avea un pistol cu niste gheare de fixare care nu se potrivea. Banuiesc ca este pentru DISH, deci imi trebuie un adaptor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Si mie mi se pare ca e filet de butelie obisnuita, gen Petrom...

Incearca la alta statie GPL, ca nu toti incarca butelii...Bafta!:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lazar
La 8/12/2017 la 21:07, M. Bunea a scris:

Tocmai ca am incercat. La prima statie am dat de doua balabuste care au inceput sa croncane ca nu au voie sa incarce butelii. Degeaba le-am explicat ca este speciala pentru rulota si ca se incarca in toata lumea. Degeaba.  La a doua, care avea butelii gata incarcate cu propan, a vrut sa mi-o incarce dar avea un pistol cu niste gheare de fixare care nu se potrivea. Banuiesc ca este pentru DISH, deci imi trebuie un adaptor.

Daca le dai 5 lei (taxa obisnuita) nu mai caraie nimeni...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Merge si cu 3 lei :default_big_grin:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Trebuie sa o incarci la statie GPL mica si nu de la cele consacrate (Petrom, Lukoil...). De preferat, doar unde au doar GPL.

Butelia este standard romanesc si se poate incarca oriunde au adaptor pentru butelii.

Butelia este fabricata 2004, cu prima expirare in 2014 si apoi prelungita pana-n 2024

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:rulotisti:

Eu am mai multe butelii, daca-n trecut am optat pentru cele cu guler, de când am rulota le-am schimbat cu cele model vechi!

De ce?  Poi nu încap în compartimentul pentru butelie de la rulota! Dar mai am una cu guler!

Zilele astea am acceptat un troc contra unei butelii, e goală mai veche, ruginita dar bună! O schimb, nu-i problema!

M-am tot uitat pe ea, pe sub ea dar cele vechi n-au pansonat nimic, în schimb cele cu guler au de toate înscrise pe guler, ceva gen "buletin de identitate "!

Profitând ca ultima venită este goală am cantarit-o, 9, 4 kg fără minerul de manevrare  cu el trec de 10 kg!

După cum se vede-ntruna dintre poze cea cu guler are 10 kg!

Deci este foarte simplu sa cantaresti butelia "partial incarcata" ca sa sti cat sa mai pui in ea!

Apropo, cand am mers la întâlnirea de la Rimetea implicit întâlnirea națională a rulotistilor de pe forum de la Campu Cetății am luat cu mine 2 butelii, ca erau mai multe zile (de joia pana-ntra doua zi de luni, si de-a fost mai prețios am uitat sa iau, este vorba de incalzitorul pentru cort, si zău v-am fost nevoie de el) cea de pe rulota nu am dat-o jos, doar am debransat regulatorul si a completat pe loc, tot intrasem cu rulota-n pompa!

Tot la fel am procedat si cu cea poloneză de 5 l, care de fapt era a 3-a!

A pus în ea pana ce a deconectat pompa, si n-am mai dat drumul afara la nici una dintre cele 3!

Dar fiecare dintre noi face ce crede de cuviință, "oricum noua românilor ne place sa credem ca suntem mai catolici decât papa!"

Buteliile sunt concepute pentru o anumita presiune, pompele nu "baga" aceea presiune maxima, ci una de lucru, oarecum garantată  dar noi, unii dintre noi am vrea să avem buteliile pline, dar sa fim noi siguri că nu ni se-ntâmplă nimic rau! E tocmai de asta nu poti fi sigur nici o dată! La un impact ori ceva de genul tot asa va fi "bubuitura" ori ca-i plina ori mai putin plina!

Dar Doamne fereste-ne si ne pazeste de cele rele!

Drumuri bune si fara probleme tuturor! :OK:

20181021_134334.jpg

20181021_133928.jpg

20181021_132925.jpg

20181021_132857.jpg

20181021_133559.jpg

20181021_134118.jpg

20181021_134058.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.