Macsim

Adria Altea 552 PK

78 postări în acest subiect de discuţie despre Adria Altea 552 PK

Adria Altea 552 PK

Raul G

2 si 3 absolut da, 4 e un moft, dar l-aș pune și eu mai ales în combinație cu moover și cu o singură telecomandă faci totul. Celelalte puncte nu cunosc, nu ma bag, TV nu avem deloc, iar cel de acasă este doar terminal pt Xbox. Boiler nu folosim deoarece noi nu facem deloc off, la fel și solar panel.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Viorel

Superba! Felicitari! Boiler ce il ai pe rulota de 10L il am si eu. E bun mai tare in sezonul rece. De ce, pt ca are trecut prin el aerul cald facut de soba. Are un tub ca si zonele de ventilatie. Asta impreuna cu electric face apa ft calda, fierbinte, pana la 65 grade. In rest, daca nu folosesti caldura ai doar acea rezistenta pe curent de 300W din boiler ce faca apa maxim 40 grade. Deci, cam putin. Acum depinde de nevoie. Eu personal ma descurc in fiecare seara la 2 adulti si 4 copiii mici dusuri rapide de spalare. Ne ajunge doar electric. Acum ca e frig cred ca suficient.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Macsim

Salut.

Am montat pe rulota ATC si moover. Le-am testat cu o iesire la Bari si Maribor, in decembrie. Achizitiile si-au dovedit utilitatea. Moover-ul e super(achizitionat sh)...pui rulota unde vrei super usor. 

ATC-ul...wow. Super...elimina balansul lateral...poti merge constant cu 90km/h pe autostrada si poti depasii tirurile fara emotii. 

In camping in Italia am dat de o problema. La 8 grade C dusurile nu erau incalzite...deci am apelat la dusul din rulota. Boilerul este doar electric si trece tubul de aer cald prin el...exact cum spunea @Marius Viorel mai sus. Dar nu este de 10 l ci de 4 litri. In acest caz 2 adulti si 2 copii...nici o sansa la dusuri calde. Asadar pe 25.01.2022 se monteaza boilerul Truma BG 10 gaz+electric...rezistenta de 850w/1300w...care stie sa mearga si in modul mix...gaz si electric in acelasi timp. Putere totala 2800w( 1500w pe gaz+1300w electric). La puterea asta ar trebuii sa lucreze ca si un instant. Vom vedea!

Pentru 2022 e in plan o antena satelit automata si un sistem de calare HPC C.3 de la HPC Hydraulics.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Corect. În fisa tehnica zice ca e de 5L. Nu știu de ce am zis 10L.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 23.01.2022 la 10:04, Macsim a scris:

…poti merge constant cu 90km/h pe autostrada si poti depasii tirurile fara emotii. 

La ce ansamblu ai, nu ar fi trebuit sa simti nevoia de ATC, adica verifica cum repartizezi bagajele in rulota, cum e aliniata rulota, etc 

La ansamblul tau la o viteza  intre 100-110  nu at trebui sa simti nimic fara nici un sistem de control , idem si la depasitul tirurilor, cu exceptia unor rafale de vant laterale f. puternice.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Deci ai fost in Italia cu rulota si nu ne-ai povestit….😀

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Macsim

@Gabriel I cand am tras cu Rangerul nu am simtit rulota...dar am simtit politia cand am ramas fara permis pentru depasire MMA. CU Kuga o simti...nimik grav, dar destul de obositor la un drum de 700-800 de km. Acum e foarte ok si de luna viitoare si mai ok cu Rangerul. Oricum iesirile cu rulota se vor oprii o perioada ca ma operez la coloana...deci revin pe traseu prin vara...sper!

Excursia in Italia...pe scurt...

Am fost in zona Puglia...ma impresioneaza zona de fiecare data cand merg acolo...dar Campingul m-a dezamagit...e o provocare sa faci dus la 8 gradeC. In schimb am fost impresionat de campingul Kekec din Maribor. Conditii excelente.

Acum despre noul boiler Truma BGE 10.

A fost montat sub patul matrimonial...in locul celuilalt trebuia sa mut priza si ramaneam cu o gaura pe care sa o astup cu un capac. Am preferat sa il montez sub patul matrimonial. Truma spune asa:

Gaz - incalzire apa de la 15°C la 70°C in 31 de minute

Electric in 26 de minute 

Mixt gaz+electric in 16 minute.

La probe am bagat apa in rezervor de la retea...rece. in modul Mixt a ajuns la 70°C in fix 20 de minute. Ma declar multumit.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Ranger ~Kuga  imi dadea cu virgula la stabilitate. 😀

Nu pot spune prea multe despre Slovenia, singura noastra incursiune acolo a fost o excursie de o zi la pestera Postojna.

Ne-a placut zona, aduce a f. mult cu Austria.

Succes la operatie si deabia asteptam sa ne povestim “ aventurile “ din vara!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Ce amenda ai luat pt depasire MMA si unde. Intreb, ca si eu sunt peste MMA din cartea rulotei, cred ca si alti colegi sunt in aceeasi situatie, mai ales cu multe optionale montate. Dar umbla vorba ca nu te opresc la cantar cand esti cu rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Macsim

@Mogos Mihai @Gabriel I salut. Treaba a fost asa: la sfarsitul lui Aprilie 2021 am luat rulota din reprezentanta de la Ploiesti. Eram cu Rangerul. La bariera la Fetesti, politistul m-a tras pe dreapta si a cerut actele. Aveam B96 care imi permitea sa conduc ansamblu cu Masa maxima autorizata pana la 4250 kg. In acte Rangerul +rulota aveau mase maxime autorizate 4720 kg. 

Urmari: permis luat fara drept de conducere inca 15 zile. Dosar penal. Permisul mi-a fost luat pe termen nelimitat, urmand sa hotarasca judecatorul perioada de timp pe care am dreptul de conducere suspendat sau anularea dreptului de a conduce.

Cu avocat de la Cluj am obtinut renuntare la urmarirea penala si 60 de zile in folosul comunitatii. Am stat 7 luni fara permis!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Macsim imi pare rau sa aud ca ai trecut prin experienta asta, bine ca totul s- a rezolvat in final.

Colegul @Mogos Mihai cred ca se refera la cantarirea rulotei sau a ansamblului ca sa verifice daca nu suntem supra incarcati fata de ceea ce sunt prevazute jucariile noastre.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Macsim

Am inteles. Eu am povestit experienta mea. Nu am nimerit sa fiu cantarit. Niciodata in 10 ani!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Macsim, imi pare tare rau. Nu am vrut sa rascolesc amimtiri atat de neplacute.
Teama mea era intradevar despre cantarire.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mihai in Germania pentru aproape 200 kg a fost obligat sa intre în parametri (goleasca pur și simplu) si cca 600€ de amendă. Erau un convoi de 5 rulote și autorulote.
Într-adevăr probabilitatea sa ajungi pe cântar este mică, dar există.
Aici o data la 2 ani se face ITP-ul si rulotă bine cântărita, cunosc personal cine este obligat sa dea mooverul jos, sa goleasca absolut orișice.
Un șasiu de 1350 încărcat la 1500 duce o sarcina de peste 10% in plus.
Al-KO la Verona se ocupă cu înlocuirea șasiului și toată documentația necesară, în est nu știu dacă există vreo reprezentanță Al-KO.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Din cat am vazut prin specificatiile de la unele rulote, sasiul (puntea) poate duce tehnic - de exemplu - 1.5oo kg, insa in acte si pe placuta de identificare de pe sasiu este trecut MMTA de 1.35o kg din motive lesne de inteles, respectiv atingerea tintei de marketing pentru o categorie cat mai larga de clienti - adica aceia care au permis doar pentru categoria B. Ulterior, la reprezentanta/importator/alte unitati autorizate, se poate actualiza placuta de identificare, precum si talonul rulotei, astfel incat sa se reflecte MMTA-ul maxim din specificatiile tehnice ale puntii, pentru acei clienti care doresc sa incarce rulota pana la maximul permis de specificatiile puntii (bine, avand si categoria necesara pentru permisul auto). Asadar, daca nu stiati acest aspect, nu va apucati sa schimbati puntea fara sa stiti exact specificatiile ei (diferite de cele mai multe ori de cele din talon/placuta de identificare). Va va costa doar actualizarea informatiilor din acte, nu si o punte noua.

 

PS: vizavi de patania colegului, este valabil si pentru cei care nu au citit postarile mele anterioare pe tema maselor: politistul se uita intai in acte...

De asemenea, pentru cei ce nu au vazut inca,  este plin YouTube-ul cu clipuri germane avand ca subiect cantarirea pe autostrada atat a rulotelor, cat si a autorulotelor. Sa vedeti acolo munca de transfer bagaje din rulota in masina! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Laurențiu nu este chiar așa, șasiul de 1350 este diferit de cel de 1500, nu este doar plăcută ce diferă.
Se poate avea șasiu de 1500 și în acte MMA de 1350, dar nu vei putea MMA cu un șasiu de 1350.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
18 minute în urmă, Raul G a scris:

șasiul de 1350 este diferit de cel de 1500

De acord cu tine! Insa n-ai sesizat nuanta: sasiu de 1.500 kg - in echiparea originala a rulotei, dar cu incadrare in acte de 1.350 kg. Invers nu se poate, logic.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
în urmă cu 2 ore, NRLaurentiu a scris:

Din cat am vazut prin specificatiile de la unele rulote, sasiul (puntea) poate duce tehnic - de exemplu - 1.5oo kg, insa in acte si pe placuta de identificare de pe sasiu este trecut MMTA de 1.35o kg din motive lesne de inteles, respectiv atingerea tintei de marketing pentru o categorie cat mai larga de clienti - adica aceia care au permis doar pentru categoria B. Ulterior, la reprezentanta/importator/alte unitati autorizate, se poate actualiza placuta de identificare, precum si talonul rulotei, astfel incat sa se reflecte MMTA-ul maxim din specificatiile tehnice ale puntii, pentru acei clienti care doresc sa incarce rulota pana la maximul permis de specificatiile puntii (bine, avand si categoria necesara pentru permisul auto). Asadar, daca nu stiati acest aspect, nu va apucati sa schimbati puntea fara sa stiti exact specificatiile ei (diferite de cele mai multe ori de cele din talon/placuta de identificare). Va va costa doar actualizarea informatiilor din acte, nu si o punte noua.

 

PS: vizavi de patania colegului, este valabil si pentru cei care nu au citit postarile mele anterioare pe tema maselor: politistul se uita intai in acte...

De asemenea, pentru cei ce nu au vazut inca,  este plin YouTube-ul cu clipuri germane avand ca subiect cantarirea pe autostrada atat a rulotelor, cat si a autorulotelor. Sa vedeti acolo munca de transfer bagaje din rulota in masina! :)

Salut Laurentiu,

La indicatiile tale ti-am citit si acesta postare.Este normal ca sasiul rulotei sa tina mult mai mult decat este autorizat din motive de siguranta cred eu nu de marketing. Ex: Un Iveco de 3500kg nu poate fi incarcat cu mai mult de 1300 teoretic, practic merge si 5000. Stiu din experienta proprie.

Rulota mea a fost cantarita la RAR si corespunde cu Placuta. MMA pentru a mea este de 1600 kg. Ca sa schimbi datele din placuta presupune iar identificare,  cantarire si acord RAR. De obicei seria sasiului este pe sasiu , nu ? Daca schimbi sasiul iar trebuie la RAR.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Din ce stiu eu , modificarea mma se face de RAR dar trebuie sa existe o omologare a rulotei si la valoarea noua a mma, producatorul trebuie sa iti dea o noua placuta etc.

Nu cred ca e suficient doar sa schimbi puntea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 9/9/2021 la 12:41, Macsim a scris:

...4. Am gasit "auto leveling kit for AL-KO"...pentru comoditatea mea...se aproba cheltuiala de 1000€.

 

Unde ai gasit , ca incepe sa  imi placa si mie ideea ? :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Macsim eu zic sa renunți la ideea de antena automata.

Orienteaza-te către un Smart TV cu android pe care instalezi Orange TV Go și ai terminat povestea ( ai nevoie doar de net )

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 8 ore, Gabriel I a scris:

Unde ai gasit , ca incepe sa  imi placa si mie ideea ? :) 

Mie imi place ideea de mult timp, insa nu imi permit sa mai adaug greutate. Cred ca deja nu trec proba cantarului, cu frigiderul plin, 2 butelii si ceva bagaje sub pat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Macsim

@Ursu Florin deja am un smart tv Lg. Nu folosesc Orange tv ci Focus sat  care are si partea de online. Internet am de la Vodafone ...nelimitat in roaming. Dar...in Italia, Bulgaria am avut probleme cu semnalul...ok pentru youtube, dar foarte greu pe netflix, amazon prime sau focus sat online. De asta vreau antena automata! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Daca TV-ul are receptor DVB-S/DVB-S2, nu mai ai nevoie de receptor separat (si avantajul ca nu mai adaugi greutate). Insa nu mai ai "automatizarea de 1.ooo Euro" si compensezi cu 5-10 minute de orientare a parabolicii la campare. De asemenea, scutesti in off-camping de un consumator in plus.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
La 04.02.2022 la 8:47, Macsim a scris:

@Ursu Florin deja am un smart tv Lg. Nu folosesc Orange tv ci Focus sat  care are si partea de online. Internet am de la Vodafone ...nelimitat in roaming. Dar...in Italia, Bulgaria am avut probleme cu semnalul...ok pentru youtube, dar foarte greu pe netflix, amazon prime sau focus sat online. De asta vreau antena automata! 

Folosesti atât de mult tv-ul in rulota sa merite investiția?

Mie mi se par bănuți investiți aiurea…

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Rares Avram
      de Rares Avram
      Buna ziua, ma confrunt cu o problema in solutionarea careia as avea nevoie de ajutor. Am achizitionat o rulota Adria din 1985, inmatriculata in Romania si cu I.T.P.-ul valabil pana pe 27.02.2023. Cand am fost la reinoirea I.T.P.-ului domnii de acolo nu au gasit seria pansonata pe sasiu si mi-au zis sa revin dupa ce o gasesc ca ai nu au timp s-o caute. Ajuns acasa am cautat-o peste tot si se pare ca nu este. Ce as putea sa fac in acest caz ca eu nu mai stiu? Va multumesc!
    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Alexandru Ilea
      de Alexandru Ilea
      Buna seara,  
      Am ajuns in punctul in care vreau sa achizitionez o rulota, preferabil pentru offcamping. As avea nevoie de ceva sfaturi de la persoane experimentate lin domeniu egate de achizitie , plecand de la urmaatoarele considerente: 
      doresc sa petrec perioade mai mari in ea (peste 1 luna) suntem familie de 2+1 (are 2 ani pitica) planuim distante mai mari de parcurs, un tur de europa, sa ne lase doar pandemia Frigider mare (cel mic de 100L e neincapator ) neaparat baie cu dus (cu ventilator), ca planuim sa o folosim in offcamping si in perioade de primavara/toamna (nu as scoaet pitica in frig)  
      Ca dotari pe care le vad eu importante :
      * Truma Saphir- aer conditionat montat intern,   diferenta intre 2400W si cel de 1500,  
      * AL-KO ATC control 
      * Motor mover 
      * Suport 3 biciclete (sau 2 )
      * Kit panouri solare + invertor + baterie (caut 1-2 panouri de 600w total)  + controller digital (moonitorizare etc)
      * boiler pe gaz 10L 
      * Priza externa gaz
      * Priza externa curent 220
      * Cuplaj de la apa de retea (regulator debit + mufa externa)
      * Cort extern pe toata lungimea rulotei sau "awning" cu inchidere totala (plasa insecte) - la acest capitol nu
       
      Masina curenta :  wv Tiguan,  de 177 CP, MMA 2250kg
      Singura experienta cu rulota e cu un Lunar Venus 540 din 204, care ne-a placut destul de mult.
      Noua ne plac foarte mult englezoaicele, ca rulote, dar am omis partea cu Brexit ul , anul trecut si acum suntem intro dilema. Eu, in general nu sunt adeptul lucrurilor noi pe considerentul ca , cu 1-2-3 ani vechime se poate obtine un lucru bun, la un pret decent.
       
      Cu acestea fiind zise, am cerut ceva oferte pt :
      * Weinsberg 550 QDK (~16.000E net) cu cele 3 pachete clasice ,
      * Adria Altea 552PK (20.000E net)  cu incalzire electrica si cateva optionale mici care s-au adunat in aceasta suma (asa vine rulota)
      * Eldis affinity 550  (22.000E brut)  2017 , adusa si inmatriculata din UK, cu Mover, Alde, cort , Al-ko ATC
      * Swift Conqueror 570  (22.000E brut)  2017 - adusa si inmatriculata din UK, cu Mover, Alde, Al-ko ATC,   cort , panou solar----> s-a dat intre timp , dar parea ideala pentru mine, buna ca termen de comparatie.
       
      La englezoaicele second :
      * mare problema pe care o vad e MMA, care la 1650, lasa loc doar de 150kg de incarcatura suplimentara, la care daca adaug suportul de biticilete + aerul conditionat, si cortul + scaune si o masa,   raman undeva la 100kg de incarcare pt restul chestiilor. Pare destul de stresant sa te incadrezi cu lucruri de o casa in 100 kg. Aici rog pe cei cu experienta sa imi confirme ca asa este. 
      * avantajul : ne place foarte mult layout ul, suntem fani rulote englezesti ca structura, au Alde, (este si single point of failure), au mover si majoritatea dotarilor suplimentare de pe lista mea sunt standard cu exceptia aerului.
       
      La Europene
      * dezavantaj : nu suntem fan layout (ar fi un compromis), nu au nimic ca dotaare suplimentara, practic sunt inca 5000E minim in plus (la cum le vad eu, sper sa nu gresesc)
      * avantaj : rulota noua, toate sunt noi pe ele, garantie producator si service in Romania (daca am inteles eu bine), incarcare 350 KG (cam 100 ar fi optionalele daca am calculat eu bine)
       
      Intrebare, merita cu adevarat o rulota noua?  banii ar fi cam aceeasi. 
      Am vazut ca foarte multi colegi au Weinsberg, ma gandesc ca pretul e atractiv. Stie cneva daca diferenta dintre Adria si Weinsberg, pt cei 4000 euro (- 500 E pt incalzirea in pardoseala pe care Adria o are), E mai buna Adria la ceva inafara de design ? Daca as monta optionalele de mai sus , Adria ar fi cea maii scumpa din grup.
       
      Dat fiind ca nu am fost in multe rulote, cele europene ar fii luate pe nevazute, cele englezesti le pot vedea. De asemenea montajul aar fi cu mai putine batai de cap (nu sunt atatea de pus pe ele).
       
      Astep ceva pareri cu referire la calitate si daca merita sau nu noua vs veche , plecand de la principiul unu buget de aprox 20-22 mii eur.
       
      Multumesc anticipat
    • Mihai P
      de Mihai P
      O rulota maricica, zic eu ideala pentru o familie cu 2 copii de 6-8 ani







    • Florina Dragan
      de Florina Dragan
      Caut sa cumpăr un geam fata pentru o rulota Adria 4256DO

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.