Florin Smolnicki

Cumpăr rezervor de apă curată

45 postări în acest subiect de discuţie despre Cumpăr rezervor de apă curată

Cumpăr rezervor de apă curată

Florian Bucur
în urmă cu 1 oră, Costin Lipan a scris:

...sau, mult mai simplu si mai SIGUR in primul rand,  mi s-ar parea un suport de umbrela.

plastic subtire

necesita conectarea mai multor bucati, umplere si preaplin si fixarea lor

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florian Bucur
în urmă cu 4 ore, Florian Bucur a scris:

Salut !

Rezervorul are cam 90l . 50 l sunt pe 1m, eu am 1.85m lungime. Exista furtun de preaplin, cel din partea de sus. Pe acolo scoate și aerul. Pentru pompa de apa am folosit o pompa dubla de vermorel, 7l/m și 7.5 Bari max. Funcționează cu releul legat la bateriile sanitare dar poate funcționa și în sistem cu fluxostat. Eu folosesc primul sistem. Exista și robinetul de golire. Mâine pun si foto la pompa și sistemul bypass. Pot alimenta prin bușonul de umplere cu furtun, pâlnie dar și cuplat la o sursa de apa continua .

Că și costuri :

Țeavă PVC 250'-2m-90 lei

Capace PVC -90 lei

Pompa -99 lei

Fiting și țeavă 10'-85 lei

Total aprox =364 lei.

Dar țeavă am avut-o, pompa direct de la producător 69 lei, fiting de prin magazia mea, deci mult mai ieftin pentru mine.

 Am presiune foarte buna la baterii și la dus.

Dejavantaj - pompa cam zgomotoasa, dar....

Am un sistem de 2 senzori care pot aprinde 2 leduri sa indice o anumită cantitate de apa din bazin. Deoarece bazinul este pe lungime ar trebui așezată rulota perfect dreapta sa am indicații corecte. Mă gândesc la un sistem gen apometru care să poată fi resetat oricând și astfel pot să știu cata apa am consumat și câtă mai am in bazin. Revin cu foto.

 

 

 

uite aici pompa https://www.micul-fermier.ro/pompe-motopompe-sisteme-de-irigat-si-stropit/sisteme-de-stropit/piese-pompe-de-stropit/pompa-dubla-de-presiune-8l

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Imi place foarte mult gandirea voastra si mai ales ca nu sunteti egoisti si va ganditi si la colegii din camping sa aprovizionati cu apa si rulotele lor la o presiune superba (7, 5 bar?!) :) Debitul e cam mic, dar na, nu le poti avea pe toate! :)

 

Eu am ajuns la concluzia ca e mai bine sa folosesc piese dedicate pentru rulota,  mai ales prin prisma consumului minim de curent electric si al greutatii adaugate. La fel si despre rezervor, cu capac mare pentru a curata lejer interiorul la sfarsit de sezon. Dar in fine, pentru bani mai putini puteti face sisteme in sistem rusesc! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
7 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Imi place foarte mult gandirea voastra si mai ales ca nu sunteti egoisti si va ganditi si la colegii din camping sa aprovizionati cu apa si rulotele lor la o presiune superba (7, 5 bar?!) :) Debitul e cam mic, dar na, nu le poti avea pe toate! :)

 

Eu am ajuns la concluzia ca e mai bine sa folosesc piese dedicate pentru rulota,  mai ales prin prisma consumului minim de curent electric si al greutatii adaugate. La fel si despre rezervor, cu capac mare pentru a curata lejer interiorul la sfarsit de sezon. Dar in fine, pentru bani mai putini puteti face sisteme in sistem rusesc! :)

Folosind în sistem releu pompa nu ajunge niciodată la 7.5 Bari. Dacă era folosita in sistem cu presocontrol atunci pompa funcționa până ajungea la acesta presiune apoi se oprea. La un debit de 7 l/min cu releu, adică pompa se oprește atunci când oprești apa funcționează perfect pentru mine. Eu nu dau sfaturi nimănui, ci doar prezint modificarea mea. Daca ne luam in balon aici înseamnă că nu înțelegem rolul unui forum sau ne a crescut nasul cam mare. Fiecare folosește sistemul care crede că i mai bun sau ...după buget. Nu toți ne permitem un bazin de plastic de 100 l cu 500 lei sau nu vrem să plătim atâția bani pentru..... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
9 minute în urmă, Florian Bucur a scris:

Daca ne luam in balon

Nu am luat pe nimeni in balon, dar daca nu sesizezi faptul ca pentru a obtine 7, 5 bari se foloseste un motor energofag, cred ca ar trebui sa fiu si mai ironic. Un motor care trage curent mult are nevoie si de conductori cu sectiune mai mare... Si se adauga greutate in plus inutila pentru a compensa nestiinta. Vezi ca tocmai am mai scris ceva vizavi de MMTA pe un alt topic.

Dar daca mergi pe principiul:

9 minute în urmă, Florian Bucur a scris:

Fiecare folosește sistemul care crede că i mai bun sau ...după buget

inseamna ca nu stii ca asta duce la un consum mai mare la autoturism care, culmea, se reflecta tot in... buget! :) Sa mai zic de uzura, mentenanta facuta mai des si alte pericole posibile?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
acum o oră, NRLaurentiu a scris:

Nu am luat pe nimeni in balon, dar daca nu sesizezi faptul ca pentru a obtine 7, 5 bari se foloseste un motor energofag, cred ca ar trebui sa fiu si mai ironic. Un motor care trage curent mult are nevoie si de conductori cu sectiune mai mare... Si se adauga greutate in plus inutila pentru a compensa nestiinta. Vezi ca tocmai am mai scris ceva vizavi de MMTA pe un alt topic.

Dar daca mergi pe principiul:

inseamna ca nu stii ca asta duce la un consum mai mare la autoturism care, culmea, se reflecta tot in... buget! :) Sa mai zic de uzura, mentenanta facuta mai des si alte pericole posibile?

 

16438024147766981734862894315755.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

Salut

Observația că tevile sunt rigide a fost foarte buna si am schimbat cu furtun .

Regulatorul de presiune de 1 bar este pus pe intrarea de la rețeaua de apă, astfel indiferent de presiunea din rețeaua externa eu am 1 bar.

Am modificat adaptorul englezesc care se folosea cu pompa submersibila, că în foto.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
4 minute în urmă, Florian Bucur a scris:

Salut

Observația că tevile sunt rigide a fost foarte buna si am schimbat cu furtun .

Regulatorul de presiune de 1 bar este pus pe intrarea de la rețeaua de apă, astfel indiferent de presiunea din rețeaua externa eu am 1 bar.

Am modificat adaptorul englezesc care se folosea cu pompa submersibila, că în foto.

 

 Rezultatul final

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Florian Bucur dacă ai reușit ca presiunea în rulotă să fie de un bar sau mai puțin,  ești tare de tot!!!

Felicitări!!!

Ceea ce se aude în filmulețul tău este pompa de apă?

 

Care dintre piese este regulatorul de presiune? Este piesa arătată în fotografia preluată de la tine și unde i-am pus săgeata?

Regulatorul de presiune se poate regla sub un bar (pentru liniște și siguranță)? Mă gândesc să nu fie prea mult un bar pentru rulotă. Nu știu, dau cu presupusul.

De unde ai cumpărat regulatorul și cât ai dat pe el?

 

Văd că ai conexiune de englezoaică la alimentare.

Dă-mi voie să îți sugerez o idee (la această idee lucrez de câteva săptămâni): presupunând că ești în camping și ai apă le presiunea reglată de tine, nu crezi că ar fi mai bine să pui cumva o legătură directă de la apa de rețea direct la bateriile rulotei (obligatoriu prin regulator)? 

Scapi și de pompa de apă, merge totul pe direct. Păstrezi pentru off camping și ceea ce ai montat până acum.

 

Regulatorul de presiune.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

 

15 minute în urmă, Florin Smolnicki a scris:

@Florian Bucur dacă ai reușit ca presiunea în rulotă să fie de un bar sau mai puțin,  ești tare de tot!!!

Felicitări!!!

Ceea ce se aude în filmulețul tău este pompa de apă?

 

Care dintre piese este regulatorul de presiune? Este piesa arătată în fotografia preluată de la tine și unde i-am pus săgeata?

Regulatorul de presiune se poate regla sub un bar (pentru liniște și siguranță)? Mă gândesc să nu fie prea mult un bar pentru rulotă. Nu știu, dau cu presupusul.

De unde ai cumpărat regulatorul și cât ai dat pe el?

 

Văd că ai conexiune de englezoaică la alimentare.

Dă-mi voie să îți sugerez o idee (la această idee lucrez de câteva săptămâni): presupunând că ești în camping și ai apă le presiunea reglată de tine, nu crezi că ar fi mai bine să pui cumva o legătură directă de la apa de rețea direct la bateriile rulotei (obligatoriu prin regulator)? 

Scapi și de pompa de apă, merge totul pe direct. Păstrezi pentru off camping și ceea ce ai montat până acum.

 

Regulatorul de presiune.jpg

 

Picture2.png

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

In film se aude pompa de apa. Am spus ca este cam zgomotoasa. Ma gandesc sa-i schimb pozitia in compartimentul de bagaje din fata.

in momentul cand o alimentezi din retea externa cu cupla de sumersibila modificata apa intra in sistem daca robinetul 1 este deschis. Inainte de robinet este regulatorul de presiune.Se poate monta unul reglabil. Cel din imagine este de la Palaplast si se foloseste in instalatii de irigat. il gasesti pe Emag cu 14 lei.

Prin schema mea , trece oricum prin pompa . Se poate modifica sa treaca direct in reteaua rulotei cu regulator. Dar daca eu deschid robinetul 2 incarc si rezervorul meu .Se poate modifica cum vrei dar eu asa am considerat ca este mai bine si trebuia sa mai pun inca un robinet si o legatura direct in teava din reteua rulotei. Eu sunt foarte multumit . Dupa cum se vede in filmulet am presiune buna si constanta. Daca mai reduc putin presiunea nu prea mai este bine la dus.

Daca pot sa te ajut o fac cu placere. Pune-mi foto pe WhatsApp sau aici. 

Important este ca eu sunt foarte multumit de cum functioneaza. Mai am sa montez debitmetrul de apa si cam gata. Sper sa ajute si alti colegi ce am gandit eu si astept recomandari. Sunt foarte focusat in acesta perioada pe modificari si la reteaua electrica, mobilier, TV, fotovoltaice, dotari externe. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mulțumesc mult pentru lămuriri!

 

 

2 minute în urmă, Florian Bucur a scris:

Sper sa ajute si alti colegi ce am gandit eu si astept recomandari.

 

Este o părere personală: tot ce ai gândit până aici mi se pare perfect! 

Ai rezolvat cu presiunea și mi se pare o chestie genială! Nu știu ce alte probleme ar mai putea să apară.

 

Cât despre cuvintele tale pe care le citez mai sus... Mai greu... Acolo e muuuult mai greu... 

 

Câteva recomandări: fă ceea ce ți-ai propus la sistemul de apă și rezolvă cât mai urgent. Știi că ai rezolvat o problemă și ai terminat-o. După aceea este bine să te apuci de altele. Mă refer concret la mutat locul pompei și eventual, doar dacă mai vrei, legătura cu rețeaua rulotei.

 

19 minute în urmă, Florian Bucur a scris:

Daca mai reduc putin presiunea nu prea mai este bine la dus.

Acest lucru mă îngrijorează puțin. Deci, dacă presiunea e mai mică de un bar, dușul nu mai funcționează la parametri. Am înțeles.

 

Pune, te rog, când ai timp, un link cu regulatorul de presiune de la Emag. Nu îl găsesc pe net.

 

Eu nu am nevoie de niciun ajutor. Un sincer mulțumesc pentru intenția ta cea bună! Cel mai bun ajutor pentru mine sunt aceste informații, acest schimb de păreri, aceste idei și provocări pe care le întâlnesc pe forum. La mine e cam rezolvată problema montării unui rezervor fix în rulotă.

 

Am mai spus pe undeva acest lucru și ți-l recomand și ție: preț de câteva ieșiri, lasă cumva obiectele nefixate - dacă este posibil. Poate îți mai vine vreo altă idee, poate vrei să muți sau să mai schimbi ceva. Ar fi bine să mai ai și alte variante. 

Pentru alte idei, uită-te și pe acest topic, până la final:

 

 

Succes în toate și spor la muncă!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emanuel F.

Salutare baieti! reglajul de  presiune din aceasta pompa cu presostat se face din capatul ei!Atasez o poza. 

61fbd04a792db_pompa12v.thumb.jpg.b9f3a91b36a7e53bfc74cc18cabff80c.jpg

Modificat de Emanuel F.
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

Ok. 

Mulțumim. Eu o las așa cum este . Funcționează foarte bine. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mă poate lămuri și pe mine cineva?

Unde găsesc așa ceva/ astfel de produse în România? Sunt foarte bune!!! Cellfast desfac produse la Dedeman și Leroy.
Dar nu am văzut aceste produse la ei și am nevoie de ele:

1. https://www.cellfast.com.pl/produkty/przylacza-i-rozdzielacze-do-kranu/1625-przylacze-katowe-uniwersalne-z-gwintem-wewnetrznym-ergo-g12-g34-g1 

2. https://www.cellfast.com.pl/produkty/przylacza-i-rozdzielacze-do-kranu/2976-szybkozlacze-z-gwintem-zewnetrznym-przelot-basic-g34 

3. https://www.cellfast.com.pl/produkty/przylacza-i-rozdzielacze-do-kranu/1625-przylacze-katowe-uniwersalne-z-gwintem-wewnetrznym-ergo-g12-g34-g1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

Salut !

 

Conector cu filet exterior 3/4 am eu-5 lei buc

Conector unghiular pentru furtun gasesti la Gardena 

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
La 03.02.2022 la 14:53, Emanuel F. a scris:

Salutare baieti! reglajul de  presiune din aceasta pompa cu presostat se face din capatul ei!Atasez o poza. 

61fbd04a792db_pompa12v.thumb.jpg.b9f3a91b36a7e53bfc74cc18cabff80c.jpg

Salut

Uite si regulator de presiune care poate fi montat undeva la indemana si schimbi presiunea in functie de nevoie. Maine fac proba

WhatsApp Image 2022-02-16 at 17.58.12.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emanuel F.
La 16.02.2022 la 18:01, Florian Bucur a scris:

Salut

Uite si regulator de presiune care poate fi montat undeva la indemana si schimbi presiunea in functie de nevoie. Maine fac proba

WhatsApp Image 2022-02-16 at 17.58.12.jpeg

Regulatorul asta il am si eu nu l-am montat deoarce nu stiam! mi s-a spusca simplu de montant nu am vrut sa ma bag sa il montez fara sa nu ma consult cu cineva care nu l-a montat, te-as ruga sa postezi o poza dupa ce l-ai montat pe unde ai legat firele. 
Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Catalin Visan
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.