Florin Smolnicki

Cumpăr rezervor de apă curată

45 postări în acest subiect de discuţie despre Cumpăr rezervor de apă curată

Cumpăr rezervor de apă curată

Florin Smolnicki

Cumpăr rezervor de apă curată, dimensiunile trebuie să fie următoarele:
Lungime: 60 sau 65 cm
Lățime: maxim 50 cm
Înălțime: 27 cm. Doresc să îl pun sub patul din dreapta rulotei.

Lungime:

 

 

IMG_20210406_185635.jpg

IMG_20210406_185641.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

Lățime:

 

IMG_20210406_185717.jpg

IMG_20210406_185727.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Înălțime:

 

IMG_20210406_185807.jpg

IMG_20210406_185813.jpg

IMG_20210406_185818.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Florin Smolnicki !

 Dacă nu găsești și nu este urgent , pot să confecționez din material inox la dimensiunile dorite! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Fejer Antal mulțumesc frumos! 

Din inox e calitate super! Minunat!

Doar că e cam greu. 

În plus, trebuie să fac și alte orificii: pentru alimentare, pentru pompă, pentru golire, pentru preaplin. 

Nu știu ce să zic. Din inox cred că e recomandat camperelor. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

Din teava pvc de 250, cu un capac si un dop. ai aprox 50l apa la 1 m lungime

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

inca nu l am finalizat. Cand termin pun foto.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Radu Ghita sau @Daniel P,

 

În calitate de moderatori, ați putea unul dintre voi, pe viitor, să mă ajutați și să schimbați numele acestui topic? 

(Dacă da, mă gândesc la unul potrivit și vă spun.)

Am găsit rezervor, l-am montat și vreau să pun tot aici poze/ sfaturi/ idei/ experiențe.

Se poate? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 10 ore, Florin Smolnicki a scris:

@Radu Ghita sau @Daniel P,

 

În calitate de moderatori, ați putea unul dintre voi, pe viitor, să mă ajutați și să schimbați numele acestui topic? 

(Dacă da, mă gândesc la unul potrivit și vă spun.)

Am găsit rezervor, l-am montat și vreau să pun tot aici poze/ sfaturi/ idei/ experiențe.

Se poate? 

 @Florin Smolnicki, cred ca e mai bine de un an-jumate, de cand eu nu ma mai ocup de administrarea acestui forum. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Florin Smolnicki, exista deja un topic pe aceasta tema. Poți sa îl folosesti pe acela 😊

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
La 20.01.2022 la 10:02, Florian Bucur a scris:

inca nu l am finalizat. Cand termin pun foto.

 

IMG_20220122_110129.jpg

IMG_20220122_110403.jpg

IMG_20220122_112047.jpg

IMG_20220122_112739.jpg

IMG_20220122_112751.jpg

IMG_20220127_135939.jpg

IMG_20220128_114707.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Florian Bucur Foarte ingenioasă chestie!!! Felicitări!

Mai ai loc de încă „un rezervor”. Zici că ai deja 50 de litri. Mai pui încă un rezervor și cu 100 de litri, nu ai treabă o zi întreagă.

Trebuie să pui pompa de apă acolo, să tragi firele electrice (alimentarea). Cred că ar fi foarte bună și binevenită o țeavă sau un furtun de preaplin. 

Te-ai gândit cumva și la un robinet de golire?

 

Mult spor în realizarea proiectului, e fain tare! Și ieftin!

 

Ah! Era să uit. Gândește-te și la montarea unei sonde, ca să știi câtă apă mai ai în rezervor. :) 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

Salut !

Rezervorul are cam 90l . 50 l sunt pe 1m, eu am 1.85m lungime. Exista furtun de preaplin, cel din partea de sus. Pe acolo scoate și aerul. Pentru pompa de apa am folosit o pompa dubla de vermorel, 7l/m și 7.5 Bari max. Funcționează cu releul legat la bateriile sanitare dar poate funcționa și în sistem cu fluxostat. Eu folosesc primul sistem. Exista și robinetul de golire. Mâine pun si foto la pompa și sistemul bypass. Pot alimenta prin bușonul de umplere cu furtun, pâlnie dar și cuplat la o sursa de apa continua .

Că și costuri :

Țeavă PVC 250'-2m-90 lei

Capace PVC -90 lei

Pompa -99 lei

Fiting și țeavă 10'-85 lei

Total aprox =364 lei.

Dar țeavă am avut-o, pompa direct de la producător 69 lei, fiting de prin magazia mea, deci mult mai ieftin pentru mine.

 Am presiune foarte buna la baterii și la dus.

Dejavantaj - pompa cam zgomotoasa, dar....

Am un sistem de 2 senzori care pot aprinde 2 leduri sa indice o anumită cantitate de apa din bazin. Deoarece bazinul este pe lungime ar trebui așezată rulota perfect dreapta sa am indicații corecte. Mă gândesc la un sistem gen apometru care să poată fi resetat oricând și astfel pot să știu cata apa am consumat și câtă mai am in bazin. Revin cu foto.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki
32 minute în urmă, Florian Bucur a scris:

Mă gândesc la un sistem gen apometru care să poată fi resetat oricând și astfel pot să știu cata apa am consumat și câtă mai am in bazin. Revin cu foto.

Foarte simplu!

Am soluția!

Există la Leroy Merlin ceea ce cauți tu. Prețul este cel mai bun dintre toate! Altundeva nu vei găsi mai ieftin, te asigur.

https://www.leroymerlin.ro/produse/programatoare-si-temporizatoare-irigatii/995/apometru-ideal-cellfast-max-6-bar-alimentare-pe-baterie/61102

 

Poate nu am înțeles eu bine vreun detaliu. Să ai mare grijă la presiune. O presiune prea mare duce la ieșirea furtunului din colier. Și apoi urmează jalea cea mare! Sau poate crăpa furtunul.

Și eu îmi bat capul în ultimele săptămâni cu alimentarea directă a rulotei cu apă.

 

M-am făcut foarte comod în ultimii ani. Să fie totul cât mai simplu și mai ușor la rulotă, să muncesc cât mai puțin.

Eu am un fel de cuplă cu reductor de presiune, dar nu știu cât de sigur e. Atașez mai jos poze. 

 

Ești în domeniu? Unde se poate găsi un reductor de presiune, sub un bar - așa cum avem nevoie la rulotă, care să reziste la cea mai mare presiune de rețea posibilă în România?

 

IMG_20210329_091618.jpg

IMG_20210329_091650.jpg

IMG_20210329_091705.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Florian Bucur, teava de alimentare rigida, personal cred ca nu este cea mai buna alegere pentru un sistem in miscare. Capacele acelea nu sunt cam firave pentru a tine 100 litri de apa in teava? Cat de cei 100 litri, ma indoiesc ca ai sa reusesti sa umpli teava pana la preaplin, mai degraba cam jumatate, putin peste, poate. 

Cat despre costuri, cu 400 lei iei rezervor de 80 litri, cu 500 iei 112 litri si stai linistit.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Costin Lipan 

 

Costine, asta e chiar cea mai finuță chestie pe care am văzut-o! Și culmea, nu e rea! :salutare!:

E foarte ieftină!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Costin Lipan Spun-mi sincer, pentru că știu că și tu ai englezoaică: nu te-ai gândit niciodată la un cuplaj permanent la alimentarea cu apă?

Știu că ai rezervor, am văzut și poze de la tine.

Dar parcă e și mai comod cu conexiune directă, permanentă de la pompă. Visez la așa ceva! În schimb, mi-e frică să nu fie prea mare presiunea sau acele dispozitive pe care le am să nu facă față. Vezi pozele de mai sus.

Bazinul interior, rămâne și el, dar parcă s-ar putea trăi și mai bine și mai comod... 

Eu am păstrat și conexiunea externă, originală.

Legătura directă la apă rezolvă un avantaj imens! 

Nu mai ai nevoie de pompa de alimentare cu apă.

Toate aceste lucruri, când ești în camping sau ai o sursă de apă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Am Beyerland, dar nu am nevoie de cuplare permanenta la apa, cred ca ar fi o grija in plus. Eventual as putea lasa furtunul conectat si sa umplu rezervorul cand se goleste, dar nu permanent. Mie imi ajunge un plin cam 3 zile. In plus, am baterii cu contact.

 

De suporturile pentru umbrele: cred ca incap perfect 2 bucati sub rulota, in partea din spate, pentru apa gri. Ma gandesc totusi ca ar putea fi mai dificil de deversat decat un rezervor mobil (cum am acum). 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
în urmă cu 1 oră, Costin Lipan a scris:

@Florian Bucur, teava de alimentare rigida, personal cred ca nu este cea mai buna alegere pentru un sistem in miscare. Capacele acelea nu sunt cam firave pentru a tine 100 litri de apa in teava? Cat de cei 100 litri, ma indoiesc ca ai sa reusesti sa umpli teava pana la preaplin, mai degraba cam jumatate, putin peste, poate. 

Cat despre costuri, cu 400 lei iei rezervor de 80 litri, cu 500 iei 112 litri si stai linistit.

Salut 

Țeavă de alimentara se va schimba cu un furtun flexibil de 40'

Capacele sunt foarte groase. Intr -un magazin de bricolaj poți să te convingi. Și țeavă este foarte groasa, mult peste orice bazin de cumpărat. Preaplinul este in partea de sus a bazinului, care este și puțin înclinat către față atingi când rulota este in boloboc, deci gradul de umplere este spre 100%. In costul meu intra tot sistemul, cu pompa și fiting. O problema mai este și plasarea bazinului. Găsisem 160l cu 100 lei. Aveam loc în spatele rulotei, in dressing dar tot nu intra pe ușă. Trebuia să desfac un perete să-l pot pozitiona. Cu bazinul acesta echilibrez și rulota deoarece sub bancheta din dreapta am o baterie de 250Ah care cântărește 75 kg.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
în urmă cu 3 ore, Florin Smolnicki a scris:

Foarte simplu!

Am soluția!

Există la Leroy Merlin ceea ce cauți tu. Prețul este cel mai bun dintre toate! Altundeva nu vei găsi mai ieftin, te asigur.

https://www.leroymerlin.ro/produse/programatoare-si-temporizatoare-irigatii/995/apometru-ideal-cellfast-max-6-bar-alimentare-pe-baterie/61102

 

Poate nu am înțeles eu bine vreun detaliu. Să ai mare grijă la presiune. O presiune prea mare duce la ieșirea furtunului din colier. Și apoi urmează jalea cea mare! Sau poate crăpa furtunul.

Și eu îmi bat capul în ultimele săptămâni cu alimentarea directă a rulotei cu apă.

 

M-am făcut foarte comod în ultimii ani. Să fie totul cât mai simplu și mai ușor la rulotă, să muncesc cât mai puțin.

Eu am un fel de cuplă cu reductor de presiune, dar nu știu cât de sigur e. Atașez mai jos poze. 

 

Ești în domeniu? Unde se poate găsi un reductor de presiune, sub un bar - așa cum avem nevoie la rulotă, care să reziste la cea mai mare presiune de rețea posibilă în România?

 

IMG_20210329_091618.jpg

IMG_20210329_091650.jpg

IMG_20210329_091705.jpg

Salut !

Mulțumesc pentru info. Stiu aceasta soluție dar eu caut un debitmetru apa cu display separat. Senzorul este sub pat iar display-ul undeva la vedere. Exista AliExpress din fericire. 

Pentru reductor presiune sunt multe variante dar cea mai simpla și ieftina este reductor presiune Palaplast. Caută pe web, găsești pe la 14 lei cu filet de 3/4.

În legătură cu conectarea la rețea pun mâine foto să vedeți bypassul făcut de mine și cu reductorul de presiune folosit, supapa de sens și pompa. M am saturat de pompa submersibila și de bidoane de apa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
în urmă cu 3 ore, Florin Smolnicki a scris:

Foarte simplu!

Am soluția!

Există la Leroy Merlin ceea ce cauți tu. Prețul este cel mai bun dintre toate! Altundeva nu vei găsi mai ieftin, te asigur.

https://www.leroymerlin.ro/produse/programatoare-si-temporizatoare-irigatii/995/apometru-ideal-cellfast-max-6-bar-alimentare-pe-baterie/61102

 

Poate nu am înțeles eu bine vreun detaliu. Să ai mare grijă la presiune. O presiune prea mare duce la ieșirea furtunului din colier. Și apoi urmează jalea cea mare! Sau poate crăpa furtunul.

Și eu îmi bat capul în ultimele săptămâni cu alimentarea directă a rulotei cu apă.

 

M-am făcut foarte comod în ultimii ani. Să fie totul cât mai simplu și mai ușor la rulotă, să muncesc cât mai puțin.

Eu am un fel de cuplă cu reductor de presiune, dar nu știu cât de sigur e. Atașez mai jos poze. 

 

Ești în domeniu? Unde se poate găsi un reductor de presiune, sub un bar - așa cum avem nevoie la rulotă, care să reziste la cea mai mare presiune de rețea posibilă în România?

 

IMG_20210329_091618.jpg

IMG_20210329_091650.jpg

IMG_20210329_091705.jpg

 

res_4133bf0f60a5b23e5b2864a1f62ec626.webp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Catalin Visan
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.