Alex.lefterica

Aplicatie/soft navigatie

33 postări în acest subiect de discuţie despre Aplicatie/soft navigatie

Aplicatie/soft navigatie

Alex.lefterica

Salutare

 

Voi ce aplicatie/soft de navigatie folositi pe tel android? Exclus waze, am vazut ca nu poti selecta masina cu remorca sau, macar, camion si cu masina te baga pe toate stradutele si aleile.

 

Multumesc!

 

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Bună, nu exista nici o aplicație specifica pentru tefon, Via Michelin îți permite să selectezi mașina +rulotă, dar doar pentru a calcula autostrada și carburantul.
Există un GPS specific, Garmin Caravan cu sau fără telecamera.
Eu folosesc hărțile tradiționale și GPS-ul mașinii, foloseam deoarece Nissan-ul nu are și anul trecut am descarcat harta Franței off-line.
Acum încerc sa înțeleg dacă Garmin Overlander poate face și de Garmin Caravan, văzând ca costă dublu, iar dacă este asa va fii cadoul anul acesta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Salut, înainte de a-mi lua GPS dedicat, am folosit aplicația Copilot GPS, plătită, unde poți selecta navigație de tip caravan. Poți introduce dimensiunile rulotei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 15 ore, Raul G a scris:

Există un GPS specific, Garmin Caravan

Este un asterix in care zice ca dimensiunea si greutatea nu sunt neaparat luate in calcul in toate zonele la stabilirea traseului . Asa ca tot pleci la drum cu inima stransa, dar cu portofelul mai usor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Înțeleg Viorel, nu știam acest fapt....ma pui pe gânduri, chiar dacă până acum nu am avut probleme avend programat bine traseul de acasă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Alex.lefterica, folosesc Google Maps, precum si o privire atenta la drumul fizic. Inaintea unui traseu cu rulota, planific un pic cu o zi inainte sa vad pe ce categorii de drum ma "baga".

 

Oricum, daca e sa mergi pe drumuri comunale din tara noastra, nu cred ca o aplicatie, cum e cea nominalizata mai sus, a introdus date vreun nene care a fost si fizic pe acolo sa masoare latimea carosabila, asa ca se justifica cele spuse de Viorel! Iar din satelit, nu cred ca a stat sa faca masuratori un om sau un soft.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

Sygic Truck/ Rulota, Caravana, si Autobuz ;

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 11 ore, Metoni Cristian a scris:

Sygic Truck/ Rulota, Caravana, si Autobuz ;

 

Vreo 70e pt RV-URI (la camioane e mai scump), cu 3 ani update free la harti. Mult mai convenabil. Dar pentru la noi tot nu se stie cum merg hartile. Poate il are cineva si ne spune. Mai are o chestie buna pt cei cu campere sau masini mai vechi. Stie zonele cu restrictii de poluare, ar fi vreo 200 in Europa, destul de multe, si te ruteaza fie sa le ocolesti in functie de zona si ce norma euro ai la masina plus anul de fabricatie, fie sa intri in ele in cunsotinta de cauza.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Pe mine nu m-a impresionat Sygic...

Si eu ma gandeam la Garmin Camper dar nu sunt extrem de incantat de Garmin Nuvi pe care il am de backup in torpedou.

Asa ca ..astept sa vad ce va luati voi.

Intre timp, m-am descurcat cu Waze desi are riscurile aratate de @Alex.lefterica plus inca cateva de care nu vreau sa imi amintesc.

:) 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Despre gama Garmin așteptăm opiniile lui @Mihai-Arad

 După cum știu este familiarizat cu gama Garmin.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am eu Garmin Camper 770 LMT-D. Este exact ce trebuie pentru rulota, inclusiv limita de viteza si gabarit.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Vlad Iliescu merg pe mana ta atunci si dau comanda.

La Garmin Nuvi pe care il am nu o data mi s-a intamplat sa piarda brusc semnalul sau sa nu imi mai arate ruta si face asta cu obstinatie in mijlocul oraselor , prin intersectii si , eventual intre cladiri inalte.

Ai patit asa ceva la Garmin Camper?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

N-am pățit niciodată să se blocheze. Funcționează perfect.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 18 ore, Vlad Iliescu a scris:

Am eu Garmin Camper 770 LMT-D. Este exact ce trebuie pentru rulota, inclusiv limita de viteza si gabarit.

 

Pe unde ai mers cu el, si la noi si afara?

Ai si cu camera de mers inapoi? Daca da, merge bine?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 8 ore, Gabriel I a scris:

@Vlad Iliescu merg pe mana ta atunci si dau comanda.

La Garmin Nuvi pe care il am nu o data mi s-a intamplat sa piarda brusc semnalul sau sa nu imi mai arate ruta si face asta cu obstinatie in mijlocul oraselor , prin intersectii si , eventual intre cladiri inalte.

Ai patit asa ceva la Garmin Camper?

Sa fii sigur ca iei un model care are s rulota, nu doar camper.

Am și camera asociata, se vede acceptabil, câteodată însă nu se conectează, e lungimea mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian
La 12/02/2021 la 15:08, Viorel K a scris:

Vreo 70e pt RV-URI (la camioane e mai scump), cu 3 ani update free la harti. Mult mai convenabil. Dar pentru la noi tot nu se stie cum merg hartile. Poate il are cineva si ne spune. Mai are o chestie buna pt cei cu campere sau masini mai vechi. Stie zonele cu restrictii de poluare, ar fi vreo 200 in Europa, destul de multe, si te ruteaza fie sa le ocolesti in functie de zona si ce norma euro ai la masina plus anul de fabricatie, fie sa intri in ele in cunsotinta de cauza.

am; este ok, face rutare corecta fct de gabaritul declarat ;

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

 

în urmă cu 12 ore, Vlad Iliescu a scris:

Am și camera asociata, se vede acceptabil, câteodată însă nu se conectează, e lungimea mare.

Daca era de masina si tu o puneai la spatele rulotei intelegeam sa fie si probleme, dar pentru asta e facuta.

 

La 2/11/2021 la 8:25, Vlad Iliescu a scris:

Salut, înainte de a-mi lua GPS dedicat, am folosit aplicația Copilot GPS, plătită, unde poți selecta navigație de tip caravan. Poți introduce dimensiunile rulotei.

Si de ce ai renuntat la Copilot?

 

Vad ca mai sunt si alte aplicatii pt telefon si la bani iesi incomparabil mai bine, dar unele nu au decat pt campere. Pt bici am si eu "Navigator" free pe telefon si acum am vazut ca are si setare de camper, dar numai cu hartile platite (de la tomtom), aproape 300lei toata Europa, cele free cu care merg sunt OpenStreetMap.

 

Nici device-urile dedicate nu sunt fara pata. Din ce am mai citit acum despre Garmin Camper, sunt mai robuste dar au destul de multe probleme de functionare. Mai este si TomTom GO Camper care chipurile ar da rezultate mai bune. Important e ca totusi avem de unde alege.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Camera nu este pentru rulotă, este pentru spatele unui camper, deci vorbim de 6-8 metri și un singur perete de aluminiu.
Pe alte forumuri nu am avut feedback legat de lărgimea străzilor, în străzile din vest nu s-a plâns nimeni de acest fapt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

:default_doh:, greu, Mon Chere.

A fost doar o simpla intrebare, ...

La 11.2.2021 la 15:20, Alex.lefterica a scris:

Voi ce aplicatie/soft de navigatie folositi pe tel android?

nicidecum, nu a intrebat ce device pt navigare (dedicata) sau ce apps (aplicatie) recomandam.

Fiecare dintre noi e obisnuit  cu "instrumentul/aplicatia" cel/a mai simplu/a de utilizat.

Am folosit diferitel device-uri (Medion, BlauPunkt si Blaupukt Travel Pilot (ed. 2004) ... dar am ramas fidel Garmin-ului. Folosesc aceste device-uri Garmin atat ptr navigare cat si pt drumetii (outdoor). Track-urile, rutele si POIs urile mi le creez singur. Rutele din afara tarii le "creionez" cu ajutorul diferitelor soft-uri (.exe) dupa care le incarc in device (Garmin).

Eu , ... recomand cu toata dragoste Garmin Camper 770 LMT-D sau, si mai performant Garmin Camper 780 MT-D EU cu camera BC-40 (ceva mai scump), dar @Alex.lefterica doreste sa-i raspundem la simpla intrebare (formulata joi 11.02.2021), ce fel de aplicatie/soft de navigare folosim pe telefon android.

@ Alex Iefterica, poate te ajuta aceste sfaturi, ... aici sau poate iti face cu ochiul ceva d'aici.

Folositi cu incredere si mult curaj functia "search google". :default_109:

Bafta!

 

Off topic:

@Vlad Iliescu 

Felicitari pentru device-ul ales. Este EXACT ceea ce trebuie. Am vazut si-am auzit numai cuvinte de lauda.

Desigur, sunt si, ... "carcotasi" nemultumiti, dar ... fata de TomTom sau altele asemanatoare, ... este cu un "pas mare" in fata.:bravo:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Camera BC40 este alimentată cu baterii AA. Eu am ales BC30, cu alimentare la 12 volți. Distanta de transmisie este de minim 11 metri,   în cazul meu.

Am ales navigatie dedicata deoarece vorbesc și folosesc mult telefonul și nu vreau să îl țin blocat într-un program de rutare.

Într-adevăr @Mihai-Arad, am avut TomTom la motocicleta pt 2 luni, m-am întors cu coada între picioare la Garmin.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mihai ce diferența este între 770 și 780?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 3 ore, Viorel K a scris:

 

Si de ce ai renuntat la Copilot?

 

Vad ca mai sunt si alte aplicatii pt telefon si la bani iesi incomparabil mai bine, dar unele nu au decat pt campere. Pt bici am si eu "Navigator" free pe telefon si acum am vazut ca are si setare de camper, dar numai cu hartile platite (de la tomtom), aproape 300lei toata Europa

M-ai înnebunit cu atâtea socoteli...

Rulota ai apucat să iei sau încă ești la capitolul comparații financiare?

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 12 ore, Vlad Iliescu a scris:

Rulota ai apucat să iei sau încă ești la capitolul comparații financiare?

 

Scuze ca m-am bagat. O sa fie invatatura de minte.

Din pacate rulota nu se ia din supermarket si astea sunt vremurile. Sper totusi  intru si eu candva in clubul select a rulotistilor. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
52 minute în urmă, Viorel K a scris:

 

Scuze ca m-am bagat. O sa fie invatatura de minte.

Din pacate rulota nu se ia din supermarket si astea sunt vremurile. Sper totusi  intru si eu candva in clubul select a rulotistilor. 

N-o lua asa in tragic, mai glumesc si eu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Azi am primit Garmin Camper 760.

La prima vedere pare cam marisor fata de ce eram obisnuit ( 7' diagonala).

602bd751f3d58_WhatsAppImage2021-02-16at16_26_08.thumb.jpeg.d3de48826321ac0d647a7cbcacdf27ca.jpeg

Are doar doua variante : autoturism si autorulota( probabil incepand cu varianta 770 apare si rulota in optiuni).

Am bagat insa dimensiunile si masele totale ale ansamblului la setarile pt autorulota.

In schimb m-a lasa sa aleg pe post de indicator auto+rulota. :) 

602bd755dede6_WhatsAppImage2021-02-16at16_26_09.jpeg.b2a93317b481815fa49787d80ace3d29.jpeg

Vad ca are cateva aplicatii pt campinguri ( a gasit niste campinguri de care nici nu stiam in zona :) )

602bd7595ea96_WhatsAppImage2021-02-16at16_26.09(1).jpeg.d621d079f677d2cbf49ca48108dee168.jpeg

Pare ca stie sa faca o multime de chestii ( probabil mai multe decat voi descoperi eu...).

602bd75c83685_WhatsAppImage2021-02-16at16_26_10.jpeg.09b02fa863c72aa41e1b89e3dbe305cf.jpeg

Ideea e ca azi il bag intr-un test sa vad daca imi gaseste o ruta alternativa la restrictia de 3.5 t, in functie de asta vad daca il pastrez sau nu.

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.