Gabriel I

Rooftop tent, teardrop sau rulota compacta?

89 postări în acest subiect de discuţie despre Rooftop tent, teardrop sau rulota compacta?

Rooftop tent, teardrop sau rulota compacta?

Ovidiu Cica

Corect Cosmin! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Iveco Daily 4x4 vad ca se fabrica si acum. Pare ca variantele pana in 3.5 t sunt doar cabina simpla si cabina dubla , variantele cu furgon par ca sunt peste 3.5 t. 
Sunt curios de pret, dar am astept sa fie ridicat.

Simpatic Volvo acela @Raul G dar e funny pt colectionari cred, aduce un pic cu TV-urile alea din vremurile trecute.

Pt. mine masina ideala are max 6 m lungime, 2 m latime si 1.9 m inaltime, 4x4 cu reductor, peste 20 cm garda la sol.

La nevoie fie ii pun un RTT, caiacul pe portbagaj si plec cateva zile pe “malul baltii “ fie o spal si ma duc la ....sedinta cu parintii! 😜

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Noile Ford Explorer, Toyota Highlinder sau noul Nissan Pathfinder 2021, ar putea face pentru tine.
Cea dintâi este deja pe piața europeană, iar celelalte doua vor intra anul viitor.
Acel Volvo este perfect pentru o călătorie în jurul lumii sau pentru un Off-road cu prietenii la sfârșit de săptămână.
TV-ul nostru? Acum costa cu 30000 blocuri, unul de serie și celelalte doua în opțiune, plus 2 ani garanție. Exista lume ce il cumpără, incredibil dar adevărat
https://uazitaly.it/uaz-vanun-veicolo-adatto-al-trasporto-di-passeggeri-e-carico-per-un-utilizzo-in-citta-come-in-campagna.html
https://www.autoscout24.it/annunci/uaz-2206-uaz-buchanka-4x4-euro6-aufstelldach-deutsche-zul-benzina-grigio-1ed7f2ae-b798-f015-e053-0100007f8c95?utm_source=android-share

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Raul! Ce mașina zici ca ai avut și nu te-ai mai intoarce la ea? C202 este tot o mașină cu aplicații militare ca și Iveco daily din care s-a fabricat WM 90 cu 3 blocabile mecanic! C202 este mai scurta decât Iveco și mai îngustă. Camperizarea este mult limitata ca și nivel de dotare în special paturi și înălțime în interior! Este pe benzina și nu ți-ai dori sa știi consumul! 😬

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Gabriel! Se fabrica într-adevăr Iveco Daily dar în toate configuratiie 3, 5 și peste preturile sunt mari! (cel puțin pt mine!) Cât privește UAZ urile ca de altfel toate rusestile nu sunt vestite pt fiabilitate! La fel vorbim de benzina, consum mare și limitări în camperizarea. O platforma bună dar cu dezavantaje tot pe parte de consum și preț achiziție este VW Lt 35, 40, 45 4x4 anii 85, 90! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Am avut un camper Laika pe Fiat Ducato 3.0, ținut 7 luni și vândut.
Cunosc acel 202, exista unul in clubul de Off-road din care fac parte. Dacă merg la târgurile sau întâlnirile de Off-road, mai ales în Germania vei vedea o groaza de vehicule militare trasformate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Am crezut ca ai avut ceva 4x4!Exista C202 în Ro? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Am crezut ca ai avut ceva 4x4!Exista C202 în Ro? 
Ovidiu eu trăiesc de 29 de ani în afară.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Raul! În pm te rog un nr de contact! Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Ovidiu Cica am cerut detalii de la Iveco, cum primesc postez , macar de curiozitate.

Ma tem de masinute asa vechi pt ca imi place mai mult sa ma plimb decat sa mesteresc la ele.

@Raul G am vazut Fordul Explorer pe site , pe langa ca e hibrid e dublu la pret fata de Ranger. Nu ma atrage .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Cum am promis , revin cu info despre Iveco Daily 4x4 . 
Sunt omologate la 3, 5 t doar variantele cu cabina simpla si dubla cu sasiul descoperit.

Pretul incepe de la ~ 60000 euro fara TVA la cea mai ieftina varianta.

Desi s-ar putea adapta diverse solutii de camperizare pe el, nu cred ca l-as putea folosi si pe post de masina de zi cu zi, asa cum fac cu camioneta, deci cu atat mai putin mi se  pare justificat pretul pentru aplicatia asta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

La 70 mii se duc deja acasă Defender 110 sau 130 deja camperizate, Toyota Lj70 camperizate....poi clar ca prețul se ridică și până la 130-150, depinde de ce au pus pe ele, acesta este doar un exemplu.

https://www.autoscout24.it/annunci/land-rover-defender-2-4-td-110-sw-xtech-hannibal-stealth-tent-re-diesel-verde-878c30e4-134e-40a9-9933-b5b85bc09cc3?utm_source=android-share

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Ce discutati aici, ati decolat cu totul.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Un alt concept interesant:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Recomand cortul celor de la Gordigear, Australia. Eu de la începutul lui aprilie am parcat rulota și început sezonul de cort și parca îmi place mai mult. Pe lângă cort și anexe am și un mobilier în mașină, făcut de mine, pe șină, care include acumulator 100Ah cu panou solar valiză de 100, rezervor cu pompa electrica de 60 l, butelie, cuple rapide de apa și gaz, prize, Webasto portabil cu care încălzesc cortul și anexele, inclusiv la temperaturi negative, toaletă Tethford portabila, dus etc. Poze făcute la Suncuius, acum 2 zile.   Consider ca aceasta configurație e cea mai rapida, cu acces cam peste tot și avantaj ca suprafață, e de peste 2 ori ca a unei rulote sau camper. 

IMG_20220414_143431.jpg

IMG_20220414_142632.jpg

IMG_20220414_160315.jpg

IMG_20220414_144021.jpg

IMG_20220414_140937.jpg

IMG_20220414_132400.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări pentru achiziție! Chiar arată interesant! Să ai parte de ea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
5 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

Felicitări pentru achiziție! Chiar arată interesant! Să ai parte de ea!

Multumesc. Cortul il am din vara trecuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Fain @Cristian A:OK:

Până la urmă ai dus la capăt sistemul acela pe șine și cutii de depozitare din spate❗:bravo:

E super făină anexa de lângă mașină❗De aceea nu știam că o ai.

Să le folosiți sănătoși toți 3 🙂❗

Apropo... dacă pui și rulota, poți scoate la pic-nic toată strada. 😀

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Super! Bravo vouă . 
Cand și dacă poți arată-ne și noua mai in detaliu instalațiile tale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ce tip de şine ai folosit?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
47 minute în urmă, Raul G a scris:

Ce tip de şine ai folosit?

Un sistem de culisare de la Bison, Polonia, e un sistem care are inclus și cadrul metalic, de 90 cm lungime, care rezista la o sarcina de max 150 kg, uniform distribuite. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 8 ore, Cristian A a scris:

Recomand cortul celor de la Gordigear, Australia

L-ai importat sau are reprezentanta in tara/Europa? Cat a costat?

 

Eu cochetez cu ideea unui cort de la Autohome: Maggiolina Airlander. Dar ma lovesc tot de etapa montat-demontat, caci la bloc nu pot face aceasta operatiune si sa ma plimb zilnic cu heliportul deasupra... ajung tot acolo unde tin rulota sa fac operatiunea montarii si astfel tot la timp pierdut aiurea pentru o iesire scurta de week-end...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
23 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

L-ai importat sau are reprezentanta in tara/Europa? Cat a costat?

 O firma a unui australian din Germania le importa și cineva din Cluj le aduce de acolo. Pe www.gordigear.com poți vedea ce au și cât costa, au prețul și pentru Europa, la care se adaugă 100 euro adusul în tara. Am tot studiat, e plina piața de chestii din China, aceleași, pe diverse branduri. Am "pipăit" diverse corturi și m-am hotărât sa plătesc mai mult pe un cort făcut de cei care au inventat overlanding ul, care e trainic, rezista la vânt, e pentru 4 anotimpuri, nu face condens etc. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Un sistem de culisare de la Bison, Polonia, e un sistem care are inclus și cadrul metalic, de 90 cm lungime, care rezista la o sarcina de max 150 kg, uniform distribuite. 
Merci, ai vreun link...mulțumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.