George Popovici

Scădere brusca tensiune baterie

30 postări în acest subiect de discuţie despre Scădere brusca tensiune baterie

Scădere brusca tensiune baterie

George Popovici

Am fost in situatia 2.

 

Am dus deocamdata bateria la un service autorizat sa ii faca niste teste. Revin cu rezultatele.

 

Multumesc,

George

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George Popovici

Bateria a iesit in starea Good din test - battery life - 72%. Are 24 de ore de cand am luat-o si sta la 12.9V, nu e conectata la nimic. Incep sa ma gandesc la faptul ca poate nu a fost incarcata bine de regulatorul solar sau de transformatorul rulotei. Pot spune ca folosind incarcatorul solar o incarca 100% in cateva ore de fiecare data (Ajungea in Float) insa seara era battery low.

  • Profilul incarcatorului solar l-am pus ca cel de aici - Absorbtion 14.8V - Float 13.8V.
  • Transformatorul incarca doar la 13.7V.

Cei de la service mi-au spus ca 14.4V sa fie maxim, ca e prea mult 14.8V.

O sa mai masor tensiunea si zilele urmatoare pe bateria fara consumatori pana o duce la rulota.

 

Voi pune si toti consumatorii pe portul LOAD al incarcatorului solar astfel incat sa am istoria pe zile a curentului consumat din baterie. Voi vedea daca iar scade tensiunea asa cum am observat sau nu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Popovici

Tensiunea bateriei neconectata la vreun consumator a scazut cu 0.01V pe zi - de la 12.91V la 12.86V in 5 zile. 

 

Atunci cand e in sarcina, de exemplu pompa consuma 5A, aveti idee ce tensiune la borne ar trebui sa arate? Sau mai bine zis, cu cat ar trebui sa scada tensiunea la borne in sarcina?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Popovici

Pentru a concluziona si a inchide topicul:

 

1. Bateria pare ok, nu este insa o baterie dedicata rulotelor - leisure battery, ci e o baterie de start engine.

2. Pompa de apa avea o problema, cred ca era un scurt, si descarca destul de repede bateria - am inlocuit pompa, i s-a ars motorasul.

3. In sarcina - de exemplu pompa trage apa (~7.5A consum) - exista o cadere de tensiune semnificativa intre baterie si control panel - chiar si 1V / 1.5V. De aceea vad indicatorul de battery low aprins si luminile led tremura. Dupa ce opresc pompa, tensiunea de pe control panel este ajunge aproape de tensiunea de la borne - o diferenta de 0.1V / 0.2V iar luminile isi revin. Aici va trebui sa mai investighez.

 

Multumesc tuturor pentru ajutor.

 

George

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Problema era ca nu aveai bateria corespunzatoare. Are scadere mare la consum indelungat. Nu e facuta pt asa ceva. Trebuie cu descarcare lenta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.