Sanduleasa Mihai Victor

Achizitie rulota SH, Hobby vs Abi, 2 axe

54 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie rulota SH, Hobby vs Abi, 2 axe

Achizitie rulota SH, Hobby vs Abi, 2 axe

Raul G

Rulotele au 13 pini, cele cu 7 sunt vechi sau foarte vechi.
Cu un T5 poți trage aproape orice rulotă dorești, ar trebui sa aibă minim 2200 kg masa tractare.
Cârlig pune ce găsesti mai ieftin, dar la kitul electric nu fa economie.
Modele sunt multe, dar pentru drumurile din România nu as cumpăra una largă 250, eu am una și nu cred ca voi merge vreodată cu ea în țară.
O vei folosii vara mai mult? Atunci înăuntru nu vei sta decât când dormi și dacă e vreme rea cum spuneai și tu, deci dineta poate sta făcută pat și asta înseamnă că îți ajunge una mai mică tip 480, iar dacă vei ieși și primăvara și toamna atunci cred ca un model 500 este numai bun.
As sta departe de rulotele franțuzești, rămân doar cele nemțești și una singură italiană (Elnagh), in rest clasicele Fendt, Tabbert, Hymer (Eriba), Knaus ori Hobby.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Vara, cand ploua, poti sta foarte bine si in cort.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
3 minute în urmă, Raul G a scris:

Rulotele au 13 pini,

Multumesc. 

Va multumesc tuturor. Luam o teapa mare daca nu ma inscrieam in forum.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Multumesc. M-ai scos la mal. 
Am cam lamurit tot.
Achizitia o sa o fac probabil din Olanda. Am vazut pe site-ul recomandat de tine diferenta fata de ce este pe la noi... in Romania am sanse mici sa gasesc asa ceva... decat sa astept sa vindeti voi ceva...
Astept sa se mai duca din pandemie... si dau o fuga.
Eu as lua în considerare și piața nemțească, ai de unde alege.
Pe mobil.de poți găsi ce îți dorești, nu căuta în Italia, aici au luat-o razna cu prețurile de parca cu pandemia asta toți vor sta în camping.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
6 minute în urmă, Raul G a scris:

Eu as lua în considerare și piața nemțească

Otiunea nemteasca si UK o aveam de la inceput, am rude, si chiar si Olanda, Danemarca si Franta unde am niste studenti din promotia de anul trecut a sotiei, pe care practic i-a crescut din clasa a 5 -a.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
11 minute în urmă, Sanduleasa Mihai Victor a scris:

si chiar si Olanda, [...] unde am niste studenti din promotia de anul trecut a sotiei

Atunci cel mai bine ar fi sa aveti in vedere aceasta piata foarte dezvoltata.

 

In acest moment preturile au sarit in aer, vorba lui @Raul G de parca toti ar locui in camping. Insa nu acesta este motivul real, ci faptul ca este un moment EXCELENT pentru bisnita - se vand epave cu preturi de la 1.5oo Euro... Asa ca la bugetul pe care il aveti in vedere... sunt slabe sanse acum sa gasiti ceva bun. O lectura pe celelalte subiecte deschise pe aria de sfaturi de achizitie va va prinde foarte bine in a va cristaliza cerintele si poate chiar sa va fixati pe un model anume. Aceasta este cea mai buna strategie, eu am aplicat-o cu succes si am luat ceea ce mi-a placut cel mai mult din vasta piata de second-hand din Olanda.

Reiterez, preturile in acest moment sunt anormal de mari si vor ramane asa pentru cel putin 6 luni. Oricum sezonul din acest an s-a cam terminat si nu are rost sa va grabiti.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
8 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

In acest moment preturile au sarit in aer, vorba lui @Raul G

Nu ma mai grabesc. Am vazut ca afara sun parcuri de vanzari cu ff multe rulote in care firma o vinde nu propietarul si ofera garantie! sunt de incredere??? Mai ales in Olanda

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cauți numele firmei pe goagăl, vezi cu Maps sediul, cauți un istoric de cand este deschisă și funcțională.

Tu de acea garanție nu vei beneficia, deci poți cere o reducere in locul ei. Nu vor vrea sa îți facă reducere ci sa îți dea ceva accesorii, nu accepta mai ales dacă mergi în NL faci un popas la Obelink și iti cumperi tu ce ai nevoie la ce preț dorești.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Eu am luat direct de la proprietar. Unele parcuri cu rulote au si cont pe YouTube - puteti urmari acolo cum se prezinta si trageti concluzia daca prezinta sau nu incredere. Unele parcuri sunt renumite, altele nu prea. Exista si la ei bisnitari si-i puteti ocoli prin metoda de mai sus. De la persoanele fizice, e mai greu de urmarit reputatia, insa, ca si la noi, puteti vedea daca e singura rulota pe care o vand sau asta e un mod de viata pentru respectivul. De asemenea, puteti solicita poze cu detalii mai putin furnizate in anunturi, puteti intra in conversatie cu ei prin e-mail si telefonic. Se gasesc metode de a vedea cu cine aveti de a face. Eu am primit prin e-mail toate pozele solicitate, iar cu o saptamana de a face drumul spre ei, am vorbit si la telefon. Anuntul pus de ei a fost in sistem de licitatie si dupa ce am castigat am intrat in legatura "directa" cu ei. Au negociat extrem de putin, dar au avut si motiv - rulota se prezenta in stare foarte buna pentru anul ei. A fost o problema la fata locului cu roata de rezerva, insa au remediat-o ei pe banii lor. In plus, ne-au gazduit in fata casei lor si a fost cu mine in centrul oraselului sa rezolv cu actele!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
38 minute în urmă, Raul G a scris:

Cauți numele firmei

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
31 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Eu am luat direct de la proprietar

Multumesc, pe siteuri scot ei de obicei la licitatii???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Sanduleasa Mihai Victor a scris:

Multumesc, pe siteuri scot ei de obicei la licitatii???

Sunt prezentate chiar aici pe forum. Eu m-am axat doar pe unul principal, altfel pierzi foarte mult timp online:

https://m.speurders.nl/overzicht/caravans-en-kamperen/

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Sunt prezentate chiar aici pe forum. Eu m-am axat doar pe unul principal, altfel pierzi foarte mult timp online:
https://m.speurders.nl/overzicht/caravans-en-kamperen/
M-am uitat un pic la rulotele ce cunosc, au luat-o razna și în Olanda prețurile.
Dacă acum 2-3 ani îți cumpărai o 450 Knaus ori Hobby cu 16-17 mii, acum 22-23 de abia ajung.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Sa îți dau un exemplu aceasta rulotă:

https://www.subito.it/caravan-e-camper/caravan-caravelair-brasilia-425-milano-347400962.htm

Până anul trecut mai mult de 4500-5000 nu ar fii luat pe ea.
Am fost sa o văd pentru o cunoștință, în poza pare nouă, dar pe viu este o dărâmătură cu foarte multe probleme.
Trebuie sa ai mare atenție la anunțuri și să ai pe cineva dacă este posibil sa o vadă pe viu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Salut!

Gresesc eu sau tot pe acest forum am citit ca nu in toate tarile este acceptat B96?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

In UE și Elveția da, am înțeles ca în Serbia nu este recunoscut B96.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

Buna dimineata,

Multumesc tuturor.

Analizind toate sfaturile:

- Pe opel din cartea masinii: 1200 kg cu sistem de franare - aici masina plus rulota cu un MMA de 1200 nu depasesc "B"-ul

- Pe VW T5: 2200 kg - aici sunt limitat (din cauza ca e Kombi si am MMA-ul 3000), imi trebuie B96 si tot nu pot depasii 1250 kg din cauza limitari la 4250

Concluzia...Imi trebuie o rulota ceva mai mica cu MMA-ul de 1200 Kg, minim 4 persoane, ideala 5.

Din ce am vazut pe site-urile trimise... cam greut de gasit, majoritatea au 1300 kg.

Asta cu pozele am observato la noi, dupa 5 rulote vazute am renuntat. Cred ca au facut pozele la unele bune si le pun la cazaturile astea....(le ia un pic de timp sa caute pe net pozele... pt ca nu incurca interioarele... sunt identice cu are rulota numai starea lor nu mai este la fel).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
6 minute în urmă, Sanduleasa Mihai Victor a scris:

Buna dimineata,

Multumesc tuturor.

Analizind toate sfaturile:

- Pe opel din cartea masinii: 1200 kg cu sistem de franare - aici masina plus rulota cu un MMA de 1200 nu depasesc "B"-ul

- Pe VW T5: 2200 kg - aici sunt limitat (din cauza ca e Kombi si am MMA-ul 3000), imi trebuie B96 si tot nu pot depasii 1250 kg din cauza limitari la 4250

Concluzia...Imi trebuie o rulota ceva mai mica cu MMA-ul de 1200 Kg, minim 4 persoane, ideala 5.

Din ce am vazut pe site-urile trimise... cam greut de gasit, majoritatea au 1300 kg.

Asta cu pozele am observato la noi, dupa 5 rulote vazute am renuntat. Cred ca au facut pozele la unele bune si le pun la cazaturile astea....(le ia un pic de timp sa caute pe net pozele... pt ca nu incurca interioarele... sunt identice cu are rulota numai starea lor nu mai este la fel).

 

Nu te complica cu B96, iei direct B+E și nu mai ești limitat în căutările tale. Este păcat să găsești ceva care să îți placă și la preț bun și să te încurce categoria auto...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
acum o oră, Bogdan D. a scris:

Nu te complica cu B96

Ma incurca si masinile - sunt limitat de ele si nu am cum sa le schimb acum... Sunt din 2015 si 2016 (luate noi, nu sh) si nu sunt nici neamt sa le schimb asa de des, cum ies din garantie... 

Cred ca raman la 1200 kg..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

De ce sa fii limitat? Cu BE nu mai ai limită

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
acum o oră, Raul G a scris:

De ce sa fii limitat? Cu BE nu mai ai limită

Are limita cartea masinii: una are 2200 si una 1200 kg. Nu ati spus (nu neaparat dv, pe forum) ca se duce ambreajul la primul deal deaca depasesc limita din cartea masinii.

Cel putin in urmatorul an nu pot schimba masina pentru cam demarat alte investitii.

Am totusi o intrebare... daca in cartea masinii scrie 1200 si rulota are 1300, ansamblul nu depaseste 3500 kg, ma amendeaza politia rutiera???? Pot verifica in baza de date..

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mihai cu BE poți conduce un ansamblu de vehicule de 7000 kg adică 3500+3500.
In cazul T5-ului tău 2200 + MMA lui c'è este scris pe undeva sus știu.
In cazul cafetierei Mokka cu 1200 stai liniștit în B.
Cu ani în urma toate rulotele se vindeau cu masa mult mai mare decât în scria în acte, asa puteau sa le vândă mai ușor. Un exemplu este à mea ce în 2018 can am cumpărat-o venea vândută la 1360kg, eu am înmatriculato 1900 si pusa pe cântar are 1840 kg în ținută de vacanță.
In al doilea rând, DA poliția poate pune pe cântar și cel puțin în vest se întâmplă mai des decât se crede.
La 1200 kg nu prea vad soluții 5 locuri, 4 mai sunt, dar rare de tot.
Cum vezi mai sus anunțul acelui Fendt scrie 1250, dar pe cântar trece de 1500.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

În concluzie, combinația Mokka + rulotă de 5-6 persoane iese din calcul.

Înscrie-te pentru E și apoi poți căuta liniștit o rulotă de până la 2200 kg pentru T5.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.