Sanduleasa Mihai Victor

Achizitie rulota SH, Hobby vs Abi, 2 axe

54 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie rulota SH, Hobby vs Abi, 2 axe

Achizitie rulota SH, Hobby vs Abi, 2 axe

Sanduleasa Mihai Victor

Buna ziua,

 

Sunt nou pe forum,  incepator in rulotism si doresc un sfat/o parare in achizitionarea unei rulote. M-am gandit ca daca tot nu am cheltuit banii stransi pentru concediul anul asta, sa ii investesc in ceva, nu sa ii cheltui aiurea. Asa ca prima investitie a fost un teren de 1000 mp la mare (in extravilan ca este mai ieftin), acum urmeaza o rulota SH.

Dupa studierea pietei si a discutiilor de pe forum, am hotarat sa cumpar o rulota mare cu 2 axe.

Doresc sa ma ajutati cu pareri pro si contra pentru o alegere cat de cat reusita, intre un Hobby si un Abi.

Astazi am sa vad Abi-ul si saptamana viitoare Hobby-ul. 

Va multumesc anticipat pentru sugestii/parari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Cu ce o vei trage, cât cântăresc, o vei lasă pe acel teren sau vei merge hai hui cu ea, ai experiență cu remorcă în spate?
Hobby ce model, ce an, ai vreun anunț unde o putem vedea?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

Fara experienta. Ma gandeam sa o trag cu un Opel Mokka 4x4, 140CP, MMA 1879 kg. 

Nu are poze, e din 1997, inmatriculata, are 750kg pe axa, MMA=1450 kg, greutate 1170KG - Abi

1240 KG - 1500 kg MMA - Hobby.

In general pe timp de vara mai mult la mare, dar si prin tara si afara, evident.

Saptamana viitoare ma duc si la scala de soferi sa imi iau  B -ul estins, ala cu cod 96.

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Salut și bine ai venit pe forum @Sanduleasa Mihai Victor !

Cum spunea și @Raul G ne-ai dat cam puține detalii. N-ai menționat bugetul, ce dotări vrei, staționară sau nu, cu ce mașină intenționezi să o tractezi etc.

Discuția europene vs englezești este interminabilă și până la urmă o chestie de alegere personală. Dacă rulota îți place și e bine întreținută cu dotările dorite și mai are și prețul corect, marca e mai puțin importantă. Ca și părere personală, aș evita Abi sau Abbey din cauza acoperișului ăla din două bucăți.... În rest succes la cumpărături !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

Bugetul este de 3000 Euro +/- 500. O tractez cu un Opel Mokaa, 140 CP, 4x4. MMA opel 1879 KG.

Mai am varianta sa astept pana in primavara (poate se termina restrictiile de calatorie) si sa iau una din Germania sau Anglia.

Am o verisoara care este stabilita In Anglia din studentie ( aproximativ 30 ani) casatorita cu un neamt. Ea are autorulota si asteapta de vre-o 2 ani sa ne luam si noi ceva sa mergem impreuna.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Ar trebui să mai ai în vedere și alte aspecte legate de o axa vs două axe : o rulotă cu două axe se va comporta mai bine la drum dpdv al stabilității, dar ca și manevrabilitate, acces în zone offcamping o să-ți fie mai greu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

Si daca ii pun mover! Am vazut ca sunt si rulote cu greutate mare. Nu o pot manevra mai usor??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

Multumesc pt sfaturi. Acum ca am intrat in hora am sa caut... daca nu ramane varianta 2, adusa direct de afara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
4 minute în urmă, Sanduleasa Mihai Victor a scris:

Si daca ii pun mover! Am vazut ca sunt si rulote cu greutate mare. Nu o pot manevra mai usor??

Moverul cu siguranță te ajută la parcarea în camping, acasă, pe distanțe mici. Însă nu știu dacă la 3500 de euro găsești rulotă cu mover. Eu mă refeream la manevrabilitatea in traficul minunatei noastre țărișoare.

Nu ne-ai spus, ce te-a determinat să te gândești la o rulotă cu două axe ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

Am ales doua axe pentru ca am inteles ca se conduce mai usor si mai stabila pe drum. Am gandit ca daca nu am experienta la tractat remorci dupa mine, doua axe ar fi mai ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
38 minute în urmă, Sanduleasa Mihai Victor a scris:

Am ales doua axe pentru ca am inteles ca se conduce mai usor si mai stabila pe drum. Am gandit ca daca nu am experienta la tractat remorci dupa mine, doua axe ar fi mai ok.

Experiență nu a avut nimeni de la bun început. Dacă ăsta este singurul motiv, părerea mea e că ar trebui să reconsideri alegerea făcută. Cred că ar fi bine să alegi o configurație mulțumitoare pentru toți membrii viitorului echipaj ( unul sau două spații de dormit, duș, etc ) dotări ( panou, boiler, etc)totul la o dimensiune cât mai compactă, să stabilești la ce fel de ieșiri și activități o să o folosești preponderent în așa fel încât, mai târziu, să nu regreți alegerea făcută !

Succes !:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

Evident ca am luat în calcul și asta, dar din când în când vreau sa iau și bunicii și atunci suntem 6 și avem nevoie de spațiu. Am gândit ca o rulota lunga de 7-8 metri cu doua axe ar fi mai ok decât una cu un ax. 

Poate greșesc, dar din 2 programări la vizionare nu am pri s nici una. Sau dat pana seara... Când am ieșit de la servici. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mihai ce sa spun, cu acel Mokka nu poți tracta ceea ce îți dorești tu.
Nu vreau sa îți tai avântul, ci doar sa îți explic un pic cum stau lucrurile real.
O rulotă dublu ax are nevoie de moover dedicat, costul lui fiind undeva la 4-5000 mii nou, este larga 250 cm si cel mai important pentru tine și mașina ta cântărește f mult. Cu Opelul nu vei tracta ci vei târăi rulota, iar la prima plecare în pantă sau ușor în pantă vei chema mecanicul pentru ca ambreiajul își va face valiza și pleca în concediu.
Legea nescrisa spune ca rulota nu trebuie sa aibă mai mult de 80% din masa de tractare à mașinii, apropo cât este?
Mokka nu are masă și volum, o rulotă cum vrei tu ar conduce atelajul și nu mașina.
Cu acea mașină mai mult de un 410-420 nu m-aș încumeta la drum, la limită dau chiar trecut de limită ar putea un 450.
Cauți un Fendt 410QK cu 4 locuri de dormit, iar când vin bunicii pui copiii în cort.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
în urmă cu 16 ore, Raul G a scris:

Mihai ce sa spun, cu acel Mokka nu poți tracta ceea ce îți dorești tu.

Multumesc am inteles. Pica tractarea cu Mokka.

Dar pot tracta cu un T5 (8+1 Kombi, 2 paleti capacitate)? Am gasit pe net urmatoarea formula de calcul:

masa maxima tehnica admisa T5 din talon = 4900 - 1859 greutatea T5 = 3041 kg.

Evident cu o rulota mai mica de 4-5 persoane, ca altfel devin TIR.

Exista rulote de 5-6 metri care sa aibe 4-5 paturi? si ce modele/marci).

Nu mai vreau englezoaice, cu atat mai putin Abi. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
în urmă cu 21 ore, Stefan Adam a scris:

Experiență nu a avut nimeni de la bun început.

Multumesc pentru sfat.

M-am hotarat, raman la europene. in privinta echipajului si a dotarilor astea le-am stabilit foarte clar de la inceput.

- capacitate 5 persoane, ideal 6

- sa fie spatioasa cat de cat, adica daca ploua cu galeata afara sa putem sta in ea toti fara sa ne calcam pe piciare... Am prins o ploaie torentiala la Lacul Rosu cu cortul si nu a fost ok

- dotarile normale (aragaz, cuptor, frigider, dus si toaleta cu golire exterioara, cort). Toaleta mobila, dus si umbreala tip cort pentru dus exterior am eu.

- eventual mover...

Acum trebuie sa gasesc rulota... si pentru inceput o sa o tractez cu un T5 ca Mokka am inteles la Raul G ca nu duce..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor

cati pini au mufele de la rulotele europene? difera sau au toate 13 pini...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Salut ! Ai greșit mai sus la calculul maselor. Scrie în cartea mașinii care este greutatea tractabilă cu dispozitiv de frânare. La T4 era 2500 Kg, la T5 nu știu. Dacă nu ai E-ul trebuie B 96 și să te limitezi la greutatea amsablului până în 4250 Kg. Referitor la rulotă îți recomand o căutare pe www.caravans.nl ai opțiunea configurării nr-lui de persoane și a configurației. Caută ceva de 5-6 persoane cu paturi etajate, să-ți faci o idee.... 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
5 minute în urmă, Sanduleasa Mihai Victor a scris:

cati pini au mufele de la rulotele europene? difera sau au toate 13 pini...

 

Marea majoritate au 7 pini, cele mai noi au 13...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
3 minute în urmă, Stefan Adam a scris:

Marea majoritate au 7 pini, cele mai noi au 13...

Multumesc. 

Referitor la carlig... care sunt mai bune?? banuiesc ca si aici sunt diferente...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
5 minute în urmă, Sanduleasa Mihai Victor a scris:

Multumesc. 

Referitor la carlig... care sunt mai bune?? banuiesc ca si aici sunt diferente...

Un cârlig nou cu sarcină de 3, 5 tone, de preferat cele la care se reglează înălțimea, sunt o grămadă de oferte pe net...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
10 minute în urmă, Stefan Adam a scris:

Salut ! Ai greșit mai sus la calculul maselor. Scrie în cartea mașinii care este greutatea tractabilă cu dispozitiv de frânare.

Multumesc, mai ajuta-ma un pic... Incepe sa fie din ce in ce mai greu.... Ufff..

M-am inscris pentru B96 astazi

deci:

- daca t5 are MMA 3000 inseamna ca rulota trebuie sa aibe maxim MMA = 1250 kg ? este corect? sau gresesc si aici?

- pentru tractare am sa ma uit in cartile ambelor masini care sunt acasa. 

- si la carlig - aici sunt diferente (calitate... etc)

Macar rezolv partea asta... si imi ramane de cautat rulota...Aici partea buna este ca am hotarat sa maresc suma lunar cu minim 500 euro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
3 minute în urmă, Stefan Adam a scris:

Un cârlig nou cu sarcină de 3, 5 tone

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Da, e corectă modalitatea de calcul. Din MMA-ul ansamblului scazi MMA-ul mașinii, și vezi ce poate tracta mașina. Apoi în funcție de permis vezi ce ai voie să conduci :default_big_grin:.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Eu mi-am luat cârligul de aici . În funcție de brand și model diferă și prețul...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sanduleasa Mihai Victor
14 minute în urmă, Stefan Adam a scris:

Da, e corectă modalitatea de calcul.

Multumesc. M-ai scos la mal. 

Am cam lamurit tot.

Achizitia o sa o fac probabil din Olanda. Am vazut pe site-ul recomandat de tine diferenta fata de ce este pe la noi... in Romania am sanse mici sa gasesc asa ceva... decat sa astept sa vindeti voi ceva...

Astept sa se mai duca din pandemie... si dau o fuga.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.