Fejer Antal

Camping Oliver de Vama Buzaului, Brașov

56 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Oliver de Vama Buzaului, Brașov

Camping Oliver de Vama Buzaului, Brașov

Alexandru Marica

Noutati de la Camping Oliver de la Iazul din Vama, Vama Buzaului, judetul Brasov pentru sezonul de vara 2021:

 

-locurile de campare dispun acum de racorduri functionale la reteaua de energie electrica si la cea de apa curenta

-o mare parte din locuri sunt acum permanent delimitate de cate o structura de lemn (vezi poze)

-numarul de telefon dedicat exclusiv rezervarilor locurilor de campare cu rulota/autorulota este 0742 802 107

-tariful este de 80 Ron/ noapte, cu toate utilitatile incluse, indiferent de numarul de oameni pana la 1 Iunie 2021 si 100 Ron/noapte incepand cu 1 Iunie, aceleasi conditii.

IMAG6915 (2).jpg

IMAG6916.jpg

IMAG6921.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salutare @Alexandru Marica:salutare!: În sfârșit a-ți reușit să rezolvați branșarea la curentul electric ⚡! Felicitări :bravo:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

Bravo. Un pas major in dezvoltarea campingului. Ce planuri de extindere aveti in legatura cu grupurile sanitare si dusurile ?

Mi se pare ca sunt mult subdimensionate la ora actuala. Din poze cred ca in sezon aveti cam 15-20 rulote / autorulote si tot atatea corturi. Asta inseamna min 80-100 pers fara a socoti pe cei care nu raman ci doar vin pt pescuit.

Pretul anuntat poate fi unul corect in conditiile in care se asigura si aceasta necesitate. Daca va trebui sa stai o ora la coada la dus sau wc , perioada in care personalul campingului nu poate face curatenie , este deranjant si eu refuz sa vin . 

Parerea mea este una obiectiva pt ca am avut 2 experiente anul trecut in campinguri cu balti in incinta si nu au fost deloc placute.

 

In completare as mai remarca faptul ca eunnu sunt de acord cu un pret care sa includa obligatoriu si curentul electric. Majoritatea celor cu rulote si autorulote au o sursa de en electrica montata deja. Este bine ca exista dar ar trebui taxat separat.

 

Precizez ca cele de mai sus sunt opinii strict personale.

 

Spor.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

eu dau 100 fara probleme daca e un camping civilizat unde nu sunt primiti ghiolbanii, manelistii si alte primate. evident ca mi-ar placea un pret diferentiat cu/fara curent.  dar pt 20 de lei nu stau sa ma targuiesc.  campingul imi place foarte mult cum arata si sper sa ajung si eu acolo in vara asta.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

M-ar bucura ca acest camping cu balta sa fie exceptia. 

De obicei cand bajetii o pun de-o ieseala la pescuit nu au in plan sa-l lectureze pe Cioran in linistea brazilor cu un wisiki fin in fata.

Si proprietarul nu poate decat sa-i roaga sa inceteze cu frumosul si daca reuseste e super. Altfel cum sa- i trieze la sosire ? Sau platesti tu pt 5 locuri ca sa nu piarda bani ?

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

sper ca proprietarul sa poata gestiona astfel de situatii. daca fac galagie si nu respecta regulamentul are tot dreptul sa-i scoata afara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
în urmă cu 13 ore, Bilti a scris:

eu dau 100 fara probleme daca e un camping civilizat

Eu NU dau. Cu pretul acesta stau la o pensiune si am si TV. si internet.  Si... unde este un camping civilizat?  Salut initiativa de afacere,  apreciez efortul depus si banii castigati in acest fel, dar detest jacmaneala la drumul mare. 

182701250_837205413897825_5101344014375052297_n.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

putem discuta mult si bine pe subiectul asta si fiecare are dreptate in felul lui. si mie mi s-ar parea un pret corect pe la 50-80 de lei de echipaj daca ai toaleta ta si nu folosesti curent de la ei. prefer deasemenea locatiile off-camping. dar acestea se restrang de la an la an si nu ne raman multe optiuni. adevarul e ca rulotismul nu e pentru a salva banii de cazare. de multe ori iesi mai scump fata de o pensiune.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
1 minut în urmă, Bilti a scris:

mi s-ar parea un pret corect pe la 50

Asa da:OK:

2 minute în urmă, Bilti a scris:

prefer deasemenea locatiile off-camping

Si eu, dar sa stiu ca sunt  in siguranta (ursi, animale cu 2 picioare ). Si,

nu in ultimul rand, pentru a te bucura de natura.

10 minute în urmă, Bilti a scris:

rulotismul nu e pentru a salva banii de cazare.

Aici este diferenta dintre noi. La 42 ani, cu copii sub 10 ani ai alte prioritati. Si nu poti face rabat de la ele. Cand vei avea 70 ani, si iti doresc din toata inima sa ajungi la aceasta varsta,   vei vedea altfel lucrurile. :noroc:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

 

în urmă cu 7 ore, Bilti a scris:

putem discuta mult si bine pe subiectul asta si fiecare are dreptate in felul lui....de multe ori iesi mai scump fata de o pensiune.

 Corect!

Probabil ca si proprietarul campingului vazand discutiile noastre se gandeste cat a investit deja si cat mai are de investit.

Recent am fost in apropiere de Cluj vreo 3 saptamani, am stat pe la pensiuni, in conditii civilizate cu preturi intre 80 lei camera single si 120 double. 
Daca as fi gasit un camping in zona as fi preferat sa stau in confortul  rulotei mele decat la pensiune dar, din pacate singurul camping deschis era la mai bine de 60 km de mine ( si era tot 100 lei) 😁

Eu sper ca o sa ajung odata si odata si la camping Oliver si atunci voi putea vb in cunostiinta de cauza.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marica

Cateva precizari care sper sa raspunda la cele cateva intrebari pe care le-am dedus din comentariile la ultimula noastra postare ce anunta noutatile pentru sezonul 2021 de la Vama Buzaului:

Capacitatea campingului este de doar 10 locuri generoase ca spatiu, destinate exclusiv celor veniti cu rulota si autorulota.

NU primim pe nimeni cu cortul, tocmai pentru a pastra o atmosfera mai linistita.

Imi dau seama ca pretul a starnit reactii pasionale, insa si acesta a fost selectat, in parte, in ideea pastrarii la distanta a celor cu inclinatii spre activitati cu decibeli mariti.

Raportul intre cererea puternica si oferta noastra foarte redusa (10) locuri, cat si investitiile nou realizate sunt ceilalti factori ce au dus la selectarea pretului.

Pentru cei ce nu au realizat niciodata un bransament la reteaua electrica si o instalatie ce implica multi metri de cablu cu multe prize, cum este cea specifica unui camping, va pot spune ca este surprinzator de costisitoare, pe langa anumite cheltuieli 'nedeductibile' consistente, ca sa zic asa. Aducerea instalatiei de apa curenta la locurile de campare nu e tocmai ieftina nici ea.

Pot sa va impartasesc faptul ca un pret de 50 roni/noapte nu este unul sustenabil, care in cel mai bun caz s-ar traduce intr-o sedere de o calitate indoielnica, dar cel mai probabil la disparitia locatiei de campare. 

Cele 2 toalete cu lavoare, 2 dusuri cu lavoare si 1 chiuveta exterioara sunt din practica arhi-suficiente, in conditiile in care ne adresam exclusiv celor veniti cu rulote/ autorulote.

 

Un sezon 2021 plin de amintiri placute tuturor!

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai
în urmă cu 6 ore, Alexandru Marica a scris:

Cateva precizari care sper sa raspunda la cele cateva intrebari pe care le-am dedus din comentariile la ultimula noastra postare ce anunta noutatile pentru sezonul 2021 de la Vama Buzaului:

Capacitatea campingului este de doar 10 locuri generoase ca spatiu, destinate exclusiv celor veniti cu rulota si autorulota.

NU primim pe nimeni cu cortul, tocmai pentru a pastra o atmosfera mai linistita.

Imi dau seama ca pretul a starnit reactii pasionale, insa si acesta a fost selectat, in parte, in ideea pastrarii la distanta a celor cu inclinatii spre activitati cu decibeli mariti.

Raportul intre cererea puternica si oferta noastra foarte redusa (10) locuri, cat si investitiile nou realizate sunt ceilalti factori ce au dus la selectarea pretului.

Pentru cei ce nu au realizat niciodata un bransament la reteaua electrica si o instalatie ce implica multi metri de cablu cu multe prize, cum este cea specifica unui camping, va pot spune ca este surprinzator de costisitoare, pe langa anumite cheltuieli 'nedeductibile' consistente, ca sa zic asa. Aducerea instalatiei de apa curenta la locurile de campare nu e tocmai ieftina nici ea.

Pot sa va impartasesc faptul ca un pret de 50 roni/noapte nu este unul sustenabil, care in cel mai bun caz s-ar traduce intr-o sedere de o calitate indoielnica, dar cel mai probabil la disparitia locatiei de campare. 

Cele 2 toalete cu lavoare, 2 dusuri cu lavoare si 1 chiuveta exterioara sunt din practica arhi-suficiente, in conditiile in care ne adresam exclusiv celor veniti cu rulote/ autorulote.

 

Un sezon 2021 plin de amintiri placute tuturor!

Nu stiu daca incerci sa imi spui ca "nu vad eu bine !!!" sau mi se pare. Insa in pozele postate de tine in Iulie 2020 se vad 15 corturi si 13 rulote sau autorulote.si asta numai pe o parte a baltii.

Oricum le-ai aduna suma lor nu este 10. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

Si as mai vrea o precizare din partea ta :  facand un exercitiu de imaginatie privind selectia clientelei.

Daca in camping ar fi campate numai 2 rulote si ar ajunge la poarta 5 masini de pescari care nu vor sa ramana peste noapte. Cum vei aborda situatia ? Ii trimiti la plimbare si accepti sa incasezi numai 200 lei pt acea zi ? Sau accepti gasca de pe urma carora poti incasa alte cateva sute sau mii de lei ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Nu stiu daca discutia se poate aborda asa, aici, implicandu-ne in in deciziile si actiunile proprietarului investitor. Putem raporta situatia de facto si putem veni cu sugestii generale, dar atat.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai
42 minute în urmă, Cosmin B a scris:

Nu stiu daca discutia se poate aborda asa, aici, implicandu-ne in in deciziile si actiunile proprietarului investitor. Putem raporta situatia de facto si putem veni cu sugestii generale, dar atat.

 

Perfect de acord ca planul de business incluzand si investitiile sunt strict atributele proprietarului.

Pe mine ma intereseaza in ce mod va pune in practica economica ideile de segmentare a clientilor descrise de el mai sus. 

Nu vreau sa vin de la 250 km si dupa o zi de harmalaie si mizerie .... sa plec. Cu nervii si deziluzia aferente.

Pare ca se contrazice singur daca analizezi imaginile de vara trecuta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Adrian Mihai

La sfârșitul anului trecut am discutat cu administratorul campingului Oliver, și atunci mi-a spus că din anul asta o să limiteze accesul la 10 rulote/autorulote!

 Vizitatori (clienții) care vin la pescuit să ști că nu stau mult la baltă, deoarece balta fiind populată destul de des, într-un timp scurt se prind păstrăvi de care au nevoie! Am fost de câteva ori în această camping și niciodată nu am avut neplăceri de nici o natură! 

 Tu numai critici acest camping și nu prea înțeleg de ce? Nu este singurul camping din zonă se poate merge și în altă parte! 

Nu te supăra pentru cele scrise!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

Scopul nu este sa critic insa nici nu mai cred in povesti.

Daca folosesc 50-60 de oameni singurele 2 bude iti va fi scarba sa mai intri seara acolo. Tu ai intrat vreodata intr-o ecologica de plastic pe 35 de grade folosita de 25 de pers inainte ? 

In acelasi timp, tocmai fiind economist la baza , inteleg scopul final al investitiei ca fiind profitul intr-un termen prestabilit. Insa sunt constient si de compromisurile pe care le va accepta avand acest scop.

Problema esentiala a unei locatii turistice este legata de asteptarile de calitate si confort create. In acest punct nu vreau sa fiu "inselat". 

Ce este rau in a confirma negru pe alb ca nu vor mai fi zeci de vizitatori sau 15 corturi si 15 rulote . Repet daca erau 10 wc si 6 dusuri nu era nicio problema. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Noi am făcut rezervare pentru weekendul 21-23 ( rezervare făcută de un prieten ), unde ni s-a confirmat telefonic ca s-au redus nr. de locuri, ideea e ca pe toate grupurile pe care sunt și forumuri și chestii de genul, toți vor condiții bune la prețuri mici. Pentru administrator este un bussines, din care trebuie sa scoată profit ( este perfect normal ), omul a investit niște bani ( Calculați doar prețul terenului ). Discutiile legate de preț mi se par inutile, este alegerea fiecăruia dacă vrea sa plătească pentru locația respectiva sau nu :)

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marica

Buna, revin cu cateva precizari care sa aduca informatii suplimentare care sa ajute utilizatorii forumului sa decida daca locatia noastra se potriveste nevoilor lor sau nu. Este stiut ca nici o locatie nu va satisface pe toata lumea, unii o vor iubi, pe altii ii va lasa rece, in functie de cine pe ce pune pret.

Asa cum spuneam intr-o postare anterioara, incepand cu vara aceasta  limitam accesul la doar 10 rulote sau autorulote, fara corturi, in spatii ample, cu deschidere si suprafete mari. Acest lucru este intr-adevar in antiteza cu ce am avut in verile precedente, insa este realitatea de acum inainte, pe baza celor invatate in cele 2 veri anterioare in care am functionat. De aceea, spre deosebire de vara trecuta, acum sunt prezente aceste despartitoare permanente intre majoritatea locurilor de campare. Din acelasi motiv, pozele din trecut in ceea ce priveste partea de campare sunt mai putin elocvente.

Toaletele sunt de constructie gen ecologica, insa sunt dotate cu vas wc englezesc si lavoar racordate la apa curenta si canalizare cu statie de epurare proprie, apropo de investitii consistente.

Nu am pretins niciodata ca locatia noastra este destinata exclusiv camparii. Partea de campare este localizata separat, intr-o parte,   ocupa 3000mp din incinta noastra de 8500mp, pe care se afla si doua iazuri, unde se vine si se pescuieste pastrav. Aceasta este activitatea care face posibila existenta spatiilor de campare, care singure, de sine statatoare nu ar fi sustenabile din punct de vedere economic,   chiar si in ciuda pretului perceput prohibitiv de catre unii posesori de rulota sau autorulota. Programul la pescuit este de la 10 la 20, insa, repet, zona cu locurile de campare este ferita de traficul generat de cei veniti la pescuit. Pescarii mai dispun si ei de o toaleta ecologica in adevaratul sens al cuvantului, care datorita asezarii ei, este cea utilizata preponderent de catre ei.

Realizam ca posibilitatea de a pescui reprezinta pentru unii un plus, poate chiar motivul selectarii locatiei noastre pentru o innoptare sau mai multe, pe cand pentru altii reprezinta un inconvenient, prin prisma prezentei pescarilor pe timpul zilei, preponderent in weekend. Dupa cum spuneam, fiecare cu preferintele lui, in functie de care o locatie li se poate parea minunata, pe cand pentru altii, aceeasi locatie sa nu fie pe placul lor.

Am uitat sa mentionez in postul ce anunta schimbarile pentru vara 2021 darea in folosinta a unui sistem de supraveghere video cu 6 camere care supravegheaza zona, fara a viola intimitatea celor campati, voi reveni cu poze in acest sens.

 

despartitoare.jpg

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

Foarte bune aceste precizari care lamuresc in parte intrebarile puse de mine pt ca:

- nu am inteles daca accesul in zona de camping (10 locuri) este limitat in vreun fel pt cei veniti numai la pescuit inclusiv la cele 2 toalete si 2 cabine de dus dedicate exclusiv rulotistilor ? Continui sa cred ca 1 wc la 25 de pescari nu este suficient si vor folosi pe cele din zona de campare. Aceasi situatie si cu zona de spalat vase / curatat peste.

- va rog sa detaliati putin cum procedati la ora 20 cu cei veniti la pescuit care nu au parasit incinta inca.

 

Toate aceste insistente le aduc ca urmare a experientelor avute anterior cand la fel adminstratorii promiteau aceleasi lucruri insa practica era alta si dezamagirea a mare.

Dezbaterea legata de pret este una subiectiva fiecaruia si cred ca s-a finalizat deja.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

PS. Solicitarea de informatii detaliate vin din posibilitatea de a testa acest camping la prima iesire din acest an. Am o lista scurta de 3 locatii si incerc sa ma decid.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marica

Preocuparea de a intelege dispunerea diverselor lucruri la o locatie si a dinamicii acesteia este normala si de inteles.

Am atasat acestei postari o poza din drona cu cateva mentiuni pe ea, din care reiese cum sunt plasate diversele obiective la locatia noastra, care sper sa ajute utilizatorii forumului sa vizualizeze mai bine ce ar gasi si in teren.

In ceea ce priveste pescarii, este foarte simplu: incepand cu ora 19:45 nu mai permitem accesul la iazuri nimanui. In practica, la ora respectiva mai apare doar cate un 'ratacit'. Majoritatea amatorilor de pescuit vin de destul de departe si pleaca din timp pt a ajunge inapoi acasa la o ora decenta. 

In ceea ce priveste toaletele, dupa cum spuneam, pescarii folosesc preponderent pe cea ecologica, dar in mica masura si pe cele 2 racordate la apa si canalizare, mai ales cei ce au mai frecventat iazurile noastre. La dusuri si chiuveta exterioara ei nu au treaba, avand o zona in apropierea cantarului unde avem masa de eviscerat cu furtun si in curand, inca o chiuveta exterioara. (vezi foto atasat).

Am atasat si cateva poze cu sistemul de supraveghere video nou instalat. 

 

Cel mai bun nr pt rezervari, nou pt sezonul acesta, este: 0742 802 107 (Alex)

 

 

dispunere.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

Multumesc pt precizari si detalii.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Am fost in weekend un grup de 6 echipaje in acest camping.

Pe langa noi, au mai fost inca 4 echipaje, deci pot spune ca au fost ocupate toate locurile de campare.

Desi  a fost si lume venita la pescuit, nu ne-am simtit inghesuiti si nici grupurile sanitare nu au fost murdare sau neincapatoare.

Baiatul meu cel mare chiar era mirat de cat de curat este la wc, apropo de cateva postari de mai sus unde se calcula numarul de utilizatori/wc.

Exista curent si apa la fiecare loc de campare, iar in imediata vecinatate a grupurilor sanitare este si un loc de deversare pentru wc-ul rulotei.

Sambata seara cei de la camping au facut si un foc de tabara si cateva torte.

Daca va place sa pedalati, imediat dupa parcarea de la cascada incepe un drum de macadam accesibil si celor cu copii.

Felicitari pentru ce au realizat, noi sigur o sa revenim in acest loc.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am petrecut și noi weekendul in Camping Oliver, pot sa ii ofer doar nota 10 și sa îl felicit pe @Alexandru Marica pentru ce a reușit sa facă din locație :)

Toaletele si dusurile toaletele foarte curate, toate locurile de campare au fost ocupate.

Am avut parte și de un foc de tabăra :)

4F89A762-EB7A-49B5-9B8E-6B79BEAF81FE.jpeg

F9867E16-3C79-477C-B723-9B95027BB3EA.jpeg

8E9019DF-6C4A-4F22-861F-80F03A4E9064.jpeg

28EAAFD1-20A2-4AD0-99BA-F01AAD39C326.jpeg

D94B8FB9-E5EF-4F25-BDA1-C40E2F08433F.jpeg

E809EDAA-4170-4055-B044-180EC2AE1A92.jpeg

65780A59-1781-4418-BE2B-05747BA4AE4A.jpeg

0DFAFD31-74BF-4A7A-B7A2-100EA4B6506C.jpeg

46B814A5-62C5-4137-A51E-00A9764C688E.jpeg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Alexandru Marica
      de Alexandru Marica
           Fiindca lucrurile sunt intr-o continua schimbare la Camping Oliver, mai jos aveti cateva informatii si poze noi de la noi. 
           Pentru sezonul 2022 principala noutate o reprezinta construirea a doua foisoare situate pe malul unuia din cele doua iazuri ale noastre, in imediata apropiere a locurilor de campare. Astfel, cei veniti cu rulota sau autorulota se pot bucura de umbra in zilele cu soare sau sa se adaposteasca atunci cand vine o ploaie de vara. De asemenea, in zona terasei (deschisa doar Sambata si Duminica), am construit si acolo foisoare pentru clientii veniti sa se bucure de un pastrav proaspat prajit. Pescuitul la pastrav este mai bun ca niciodata,   focul de tabara ramane o traditie Sambata seara.
           Ce nu s-a schimbat este pretul pentru campare, care  este acelasi ca in 2021: 100 roni/ noapte / echipaj, cu curent, apa, deversare incluse, indiferent de numarul de oameni din echipaj. 
           Pentru cei nefamiliarizati cu zona in care ne aflam, precizam ca la 15 minute de mers pe jos de la Camping Oliver se afla Cascada Urlatoarea din Vama Buzaului, iar la 6km distanta se poate vizita Rezervatia Valea Zimbrilor, unde se pot vedea zimbri, mufloni, reni, cerbi si pauni. 
          Calatorii de neuitat tuturor!
       












  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.