Daniel Plesu

Incepator - ce sa verifici la cumpararea unei rulotei

3 postări în acest subiect de discuţie despre Incepator - ce sa verifici la cumpararea unei rulotei

Incepator - ce sa verifici la cumpararea unei rulotei

Daniel Plesu

Salutare,

nu imi permit sa dau sfaturi pentru ca sunt un proaspat posesor de rulota dar pot povesti cum am procedat eu

 

Cea mai buna varianta este sa apelezi la un prieten cunoscator dar daca nu ai,   va trebui sa te descurci singur(cum a fost cazul meu).

Asa ca, m-am apucat de studiat pe forum: probleme ce pot aparea, unde, de ce, cat de greu se pot remedia etc asta ca sa poti evalua atunci cand gasesti o rulota cu probleme. Cu ocazia asta am inteles si cum functioneaza frigiderul, boilerul, alimentarea cu apa, caldura etc.

 

Ce am invatat de pe forum din sfaturile celor cu mai multa experienta:

1. Stabilesteti nevoile! Cat de spatioasa sa fie, cate paturi, ce MMA sa aiba sa o poti tracta cu masina din dotare.

2. Cauta rulote cat mai aproape de tine! Nu am vrut sa bat jumatate de tara sa vad o rulota si sa const ca nu e ceea ce caut. Am vazut tot ce era in jurul meu apoi am largit aria de cautare, in final am facut cam 1000 km si am vazut 15 rulote.

3. Samsarul va incerca sa iti ascunda intotdeauna ceva sau poate vor fi probleme de care nici el nu stie.

4. Oricat de atent ai fi la verificare, cu siguranta vei mai descoperi si acasa defecte/probleme. Important e sa iti scape cat mai putine.

 

Adunate din mai multe posturi am creat o lista cu ce ar fi de verificat la rulota, urmarind lista au fost sanse mici sa sar de la una la alta sau sa scap din vedere lucruri importante.

Sper sa fie si altora de folos!

 

Succes!

Sa ne vedem prin campinguri!

 

 

 

 

 

 

 

DE VERIFICAT LA RULOTA.docx

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alex B

Am preluat si eu documentul ! Multumesc ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Prodan

Interesant. Mai ales ca si eu trec prin procesul de achizitionare al unei rulote ... de unul singur.

Exista multe resurse, iar un clip video pe Youtube mi s-a parut mai elocvent. Il gasiti mai jos... E mai usor sa intelegi despre ce e vorba.

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.