Florin Zob

Cuplare la apa direct de la robinetul din camping.

46 postări în acest subiect de discuţie despre Cuplare la apa direct de la robinetul din camping.

Cuplare la apa direct de la robinetul din camping.

Florin Smolnicki

@Ursu Florin Îți dau perfectă dreptate! Este corect ceea ce spui tu!

Totul depinde de ceea ce există la fața locului, în rulotă.

Legătura de apă originală, din exteriorul rulotei am lăsat-o așa cum este, o voi folosi pentru a cupla direct rulota la rețeaua de apă.

Eu nu am mai găurit peretele rulotei pentru a face acea umplere specială din exteriorul rulotei. Știu că are și un fel de preaplin. Dacă există deja, e bine de folosit. Am și un astfel de cuplaj, mi-am cumpărat furtun și coliere de la Leroy, dar nu l-am mai montat. Nu avea niciun rost.

La mine, bazinul este foarte aproape de ușa de vizitare. Prin urmare, dacă deschid ușa de vizitare, am acces ușor de afară la locul de umplere al bazinului și a preaplinului. Toate acestea se fac din exteriorul rulotei, nu cade nicio picătură pe podea. Mie mi se pare foarte simplu! 

Dacă ar fi să dau la o parte canapeaua, să desfac capacul rezervorului, să pun apă, iar să pun capacul, canapeaua etc, ar fi, din nou,  foarte complicat.

Cel mai simplu va fi când sunt în camping și pot cupla direct sistemul de apă al rulotei la rețeaua de apă. Atunci nu voi mai avea nimic de făcut în timpul sejurului. La sosire voi monta furtunul, iar la plecare îl voi decupla și strânge. Cam atât. Nu știu dacă se poate mai simplu de atât. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

@Florian Bucur @Florian Bucur

Am montat ieri dublu robinetul. 

Sper să fie totul în regulă. 

Dacă nu îmi place presiunea, voi pune un robinet din plastic tip Gardena. 

Atașez poze. 

IMG20220504180738.jpg

IMG20220504180736.jpg

IMG20220504180730.jpg

IMG20220504180703.jpg

IMG20220504180656.jpg

IMG20220504180641.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
5 minute în urmă, Florin Smolnicki a scris:

Dacă nu îmi place presiunea, voi pune un robinet din plastic

 

Un robinet nu are nici o legatura cu presiunea! Cred ca am mai spus asta, regleaza doar debitul.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@NRLaurentiu ok. Sper să fiu mulțumit cu debitul. 

Dacă îmi convine, înseamnă că am reușit totul. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Pentru ca n-am timp sa reiau tot topicul, regulator de presiune este pe acolo pe traseul de alimentare? Nu ca ar fi presiuni exorbitante prin retelele noastre, dar te pazeste de un doi bar ca sa sara ceva si sa-ti faca pocinogul pe jos.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 2/20/2022 la 8:20, Florin Smolnicki a scris:

Cel mai simplu va fi când sunt în camping și pot cupla direct sistemul de apă al rulotei la rețeaua de apă. Atunci nu voi mai avea nimic de făcut în timpul sejurului. La sosire voi monta furtunul, iar la plecare îl voi decupla și strânge. Cam atât. Nu știu dacă se poate mai simplu de atât. :salutare!:

Corect , cu conditia sa gasesti campingul cu optiunea asta ( mai greut pe la noi , nu imposibil).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Gabriel I 

Ai perfectă dreptate!

Spre fericire, sigur că știi, unele campinguri au direct lângă parcelă, la fiecare parcelă chiar, un robinet de alimentare cu apă. Dacă nu există, mai am în rulotă un furtun de 50 de metri + un furtun extensibil de nu știu câți metri +, +... 

Ideea este să nu car apă, măcar atunci când sunt în camping. Mă dor foarte tare mâinile (coatele), dacă ridic greutăți! Prefer să iau mai multe mărunțișuri (conexiuni tip Gardena, reducții de plastic, ștuțuri - toate prostioarele), decât să car apă cu canistra sau lisa. 

Ai văzut, mai sus am prezentat cam tot ce am, legat de apă la rulotă. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Da, da.

Neplacut cu durerile articulare dar exista rezolvare sau macar ameliorare, dar banui ca deja stii asta.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@NRLaurentiu este reductor! 

Totul este făcut în spiritul perfecțiunii! 

Am conexiune externă la rulota englezească, cu tot cu reductor de presiune, original. Avea rulota și nu știam ce este acea piesă, cu tot cu furtun. Aveam o comoară și nu știam! 

Ca să fiu mai liniștit, am mai cumpărat un reductor de presiune la un bar. 

 

Totul e gândit, studiat, realizat și pregătit, în parametri. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
La 2/20/2022 la 8:20, Florin Smolnicki a scris:

La sosire voi monta furtunul, iar la plecare îl voi decupla și strânge. Cam atât.

Hai ca mi-a sarit ceva in ochi! :) La plecare nu e cam atat! :) Mai golesti din rezervorul de apa daca l-ai umplut! Nu de alta, dar apa e mai ieftina decat motorina! :default_big_grin:

 

Daca ajungi la Panorama (pe FB umbla vorba ca nu mai raspunde la telefon proprietarul), nu faci fata cu furtunul, ci ajungi tot la carat apa cu liza/bidonul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
58 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

E mincinos FB 😁, adineauri am vorbit cu proprietarul , e deschis și așteaptă oaspeții. 
PS. Iertare pt Off topic .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

@NRLaurentiu daca se cupleaza cu reductor inseamna ca se cupleaza dupa pompa si nu mai umple rezervorul. Daca ar avea legatura de umplere in rezervor cu flotor, atunci da, trebuia golit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@NRLaurentiu 

Am mai spus, nu e o problemă să reamintesc acest detaliu. 

Odată cu rezervorul fix am montat și un indicator de apă. Știu exact câtă apă mai am în rezervor. Cu siguranță, nu voi umple degeaba, cu o seară înainte de plecare, rezervorul, canistrele sau orice ar mai fi. 

Hai să zicem că ar mai rămâne un minut în care să las toată apa să fie trasă de pompă. 

 

@Cornelsavu respect! Absolut corect! 

Așa este! Ai dreptate! Dacă mă conectez direct, nu mai am treabă cu rezervorul. Tocmai de aceea am montat acel robinet cu două căi. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Cornelsavu , @Florin Smolnicki 

Am pus un daca acolo, stiu ce principiu de folosire are instalatia. Am presupus ca isi pune si apa in rezervor pentru orice eventualitate.

 

@Gabriel I , ce ti-e si cu grupurile astea de pe FB... O fi fost omul in vacanta in Olanda si gata... a inchis campingul! :nedecis:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@NRLaurentiu 

Toată lumea cu experiență știe că ne rămâne întotdeauna apă (mai multă sau mai puțină), atunci când plecăm spre casă. 

La început nu ne ajunge, la final trebuie să o vărsăm sau să dăm apa unui coleg. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Salutare, colegi!

Provocarea zilei: să văd cine mă poate ajuta.

Am cumpărat anul trecut un duș simplu, de grădină, de la Lidl, pentru acasă și mai ales la rulotă. Voi atașa și poze.

Foarte, foarte rar folosesc la rulotă și un astfel de duș, doar dacă este cald afară. Am și cort pentru duș, celebrul cort de la Decathlon.

Nu sunt off topic. Întrebarea/ situația/ provocarea rămâne valabilă și la rulotă.

Acasă am o situație asemănătoare: am început să montez afară o chiuvetă mai veche de la baia din casă. Încă nu am terminat montajul. Am panou solar în apropiere de chiuvetă și m-am gândit să improvizez un mic duș de grădină, cu același duș de la Lidl. Miza cea mare este să am la duș și apă caldă și apă rece de la bateria normală de chiuvetă, fie din baia rulotei, fie de la chiuveta de acasă. Este același lucru. Știți cumva dacă există vreo formă de conexiune între un furtun de 1/2 și pipa de la baterie?

duș ..jpg

dus.jpg

Duș.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Daca pipa de la bateria sanitara din rulota si cea de acasa au acelasi pas si diametru la filet (interior sau xterior), iti trebuie doar un adaptor (eventual tip Gardena, pentru a cupla rapid). Daca nu, cate unul separat pentru fiecare chiuveta.

 

La una din bateriile casnice s-a potrivit un adaptor pentru Gardena cu filet interior.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@NRLaurentiu 

Laurențiu, nu știu dacă mă crezi. 

Dar, când am scris aceste rânduri,  aveam o ușoară presimțire că tu îmi vei răspunde primul.

Mulțumesc frumos!

Să revin la subiect.

Sunt 100% sigur că pasurile la toate bateriile de acasă și de la cele trei de la rulotă sunt la fel. Am noroc.

Am schimbat acele site, la toate trei pipele din rulotă, în 2019, când am cumpărat-o. Erau vechi, înfundate, ruginite. A funcționat perfect!

 

17 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

La una din bateriile casnice s-a potrivit un adaptor pentru Gardena cu filet interior.

Știu și înțeleg exact despre ceea ce scrii.

Deci există șanse ca să pun totul pe direct?

Ar fi extraordinar!

Voi vedea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita Mihai

Screenshot_20220515_214602_com.android.chrome.thumb.jpg.f624e62fa63fdd3eb9792ea78c701c6e.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Ionita Mihai 

Super! 

Am văzut la Dedeman sistemul. Nu știam că este pentru așa ceva. Mereu mă întrebam la ce folosește.

Mulțumesc mult! Sper să rezolv problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@NRLaurentiu 

@Ionita Mihai 

 

Mulțumesc pentru lămuriri!

 

 

S-a rezolvat. Am luat două bucăți de la Dedeman, produs de Gardena, adaptorul recomandat mai sus.

A costat aproape 50 de lei/ bucata. Se potrivesc perfect, atât acasă, cât și la rulotă!

Un adaptor îl folosesc la chiuveta de afară, lângă casă și unul la rulotă. Am și cort de duș exterior, la rulotă. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.