Florin Zob

Cuplare la apa direct de la robinetul din camping.

46 postări în acest subiect de discuţie despre Cuplare la apa direct de la robinetul din camping.

Cuplare la apa direct de la robinetul din camping.

Florin Zob

Am un Swift Sprite cu mufa pentru cuplarea pompei de apa ca in imagine, ma gandesc ca atunci cand sunt in camping sa ma cuplez direct la sursa de apa printr-un furtun, am mai vazut rulote cuplate asa. Am doua intrebari.

1. Merge asa , sa folosesc presiunea din reteaua campingului in loc de pompa?

2. Daca da, aveti idee unde gasesc un stut care sa mearga pus aici? Oare il scuipa presiunea? Cum anume pot sa fac altfel? Poate sunt intre voi care au facut o adaptare in genul asta.

Multumesc.

15918850097561330939196605003460.jpg

Modificat de Fejer Antal
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vasile Oae

Trebuie sa ai instalație sub presiune. Adică robineții de apa sa fie fara contact electric, ci sa ai un presostat care îți comanda pompa ținând astfel instalația sub presiune. Altfel e posibil că robineții sa nu închidă bine la presiune.

Daca da, ai doua variante.

1. Montezi o mufa de racordare la apa. Are ștuț universal că de gradina, precum și reductor de presiune de la 1-10 bar intrate la 1 bar iesire inclus. Preț 350 Ron, trebuie sa tai caroseria sa montezi mufa, sa intri in instalație.

2. Cumperi un furtun dedicat, care are la un capăt mufa mama universala de gradina, iar la celălalt o mufa identica cu pompa de apa. Care se racordează la priza existența. In  aceasta mufa are integrat și un regulator de presiune. Nu faci nicio modificare la rulota. Asta e varianta pe care o am și eu. Poți să cumperi un astfel de furtun de pe Amazon cu 350-400 Ron, sau cauți și aștepți pe olx.

Eu am luat de pe Amazon, iar acum era unul de vânzare pe olx cu 250 Ron.

Modificat de Fejer Antal
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Îți adaug și niste poze..

Prima e varianta cu regulator de la Exis sau Motorhome.

A doua e varianta de pe Amazon sau ebay.

Screenshot_20200611_175409_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20200611_175338_com.amazon.mShop.android.shopping.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Varanta a doua o caut, prima este destul de complicata. Multumesc mult. Incerc sa caut o mufa, fara furtun. O sugestie de cuvinte cheie pt cautarea mufei?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Whale mains watter connection

 

De obicei găsești multe variante și pe ebay și pe Amazon. Atunci când am dat comanda, cea din poza a fost cea mai ieftina.

Am testat-o acasă în curte și se comporta foarte bine.

Eu nu am găsit doar mufa, ci cu tot cu furtun. Are 7m și e plat când nu e sub presiune. Ocupă loc puțin strâns.

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Florin Zob 

 

în urmă cu 3 ore, Florin Zob a scris:

Varanta a doua o caut, prima este destul de complicata. Multumesc mult. Incerc sa caut o mufa, fara furtun. O sugestie de cuvinte cheie pt cautarea mufei?

 

Incearca "cuvintele magice" :default_109:

1. HEOSolution Camping Supplies Heoswater 5251 Universal Connector cap with Gardena connector , 37821 = 17, 95 € (transport ?)

2. Gardena Adjustable Stop = 7, 04 €

3. Gardena Basic Equipment Action UNICEF: Complete kit for quick connection between tap and hose = 14, 93 €

4. GARDENA Hose Connector = 7, 00 €

 

1001. Alege d'aici !

[Whale Aquasource Caravan Mains Water Connection ]

  • We don't know when or if this item will be back in stock.
  • The simple connection of typing to van for constant water supply
  • Complete with adapter for Campingartikel Truma Ultraflow nuts
  • Unique tigen custom stick-on tap male/male for Whale WATERMASTER Buchse
  • Built-in factory set pressure regulator
  • 7.5 m hose – for use in the food industry

Sper, sa-ti fie utile , ... informatiile.

Spor la "shopping"! 

:noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Florin Zob, nu mai stiu daca tu ai rezervor extern, dar daca ai, poti pune un flotor in el (cred ca exista chiar special pentru el) si ai rezolvat problema alimentarii continuu cu apa. Pompa rulotei trage apa din butoi ca si pana acum, iar flotorul mentine nivelul apei in butoi.

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
acum o oră, NRLaurentiu a scris:

Pompa rulotei trage apa din butoi ca si pana acum, iar flotorul mentine nivelul apei in butoi.

 

La ultima rulota pe care am avut-o, o Dethleffs din 2003, era prevazut din fabrica un asemenea sistem cu flotor in bazin si conexiune exterioara pentru apa urbana. Functiona f. bine :OK:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob
în urmă cu 9 ore, NRLaurentiu a scris:

@Florin Zob, nu mai stiu daca tu ai rezervor extern, dar daca ai, poti pune un flotor in el (cred ca exista chiar special pentru el) si ai rezolvat problema alimentarii continuu cu apa. Pompa rulotei trage apa din butoi ca si pana acum, iar flotorul mentine nivelul apei in butoi.

Am rezervor din acela gri, cilindric. Da solutia propusa de tine parea cea mai usoara, sa caut un flotor care se poate adapta.

Ma gandisem sa cau o pompa defecta de la care sa iau doar mufa si sa o adaptez la furtun :(.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Fara reducere a presiunii e riscant sa pui direct. Oricand poate bufni undeva pe traseu si faci pagube.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru
Florin Zob
35 minute în urmă, Doru Negru a scris:

vazusem si eu asta, dar nu am cum, butoiul gri extern are doar un dop :(, stiu ca sunt unele cu inca un dop pe burta, dar al meu nu are, asa ca nu am cum sa mai bag pompa :(, dar iti multumesc.

în urmă cu 3 ore, NRLaurentiu a scris:

Fara reducere a presiunii e riscant sa pui direct. Oricand poate bufni undeva pe traseu si faci pagube.

pai stiu ca mufa de la pompa are si reducere de presiune/debit... de aceea am zis sa iau o pompa veche si sa o tai...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Dai o gaura undeva pe lateralul butoiului, deasupra sau sub cauciucul de rulare, o gaura prin care treci un flotor obisnuit pentru rezervor WC la care atasezi un conector rapid de gradina. Nu cred ca iese in afara atat de mult filetul flotorului, astfel incat sa nu mai poti plimba butoiul plin prin camping. Oricum, nu mai vad rostul daca te cuplezi la apa in camping, iar pentru off-camping, pui dop in locul flotorului si revine utilitatea butoiului de a fi plimbat.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

-vazusem si eu asta, dar nu am cum, butoiul gri extern are doar un dop :(, stiu ca sunt unele cu inca un dop pe burta, dar al meu nu are, asa ca nu am cum sa mai bag pompa :(, dar iti multumesc.-

 

Pai cumperi un bidon de apa cu doua capace , gasesti zeci de vanzare pe OLX la 100 - 120 lei .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Florin Zob 

 

Felicitări pentru inițierea unui astfel de topic! Pentru mine este extrem de util!

Poate că te ajută link - ul de mai jos, sper că nu e prea târziu (cu puțin timp în urmă am dat peste el):

 

https://www.manualslib.com/manual/1615584/Whale-Watermaster-Mains.html#manual

 

Mi se pare cea mai simplă variantă. 

Îți mai faci rost de cuple, nipluri, conectori, distribuitori și stai liniștit, dacă mergi în camping, ca să fii pregătit să te conectezi direct de la sursă/ pompă.

 

Cred că este foarte bună și varianta cu plutitorul/ ruptorul de presiune din Aquaroll, așa cum scriau colegii mai sus. Toate, absolut toate opțiunile sunt cu avantaje și dezavantaje.

 

Vreau să prezint și opțiunile mele.

Eu m-am ocupat intens din luna august (anul trecut) și până acum cu alimentarea rulotei cu apă.

La mine situația este puțin diferită.

Am păstrat vechea conexiune a rulotei, cea originală, dar am montat și un bazin interior de 70 de litri. 

Mai am de montat (dar încă nu am găsit pe la magazinele din Suceava) un astfel de robinet și instalația e gata, o pot folosi în două moduri: 

1. off camping - încarc rezervorul și folosesc pompa rulotei sau

2. în camping: cuplez rulota direct la pompă. Mulțumesc încă o dată @Daniel Plesu pentru pont! Cu acest robinet am rezolvat ambele opțiuni.

 

image.png.40ab637edd1b184757c2c229ecfdca19.png

 

Pentru varianta 1 folosesc și un apometru electronic pentru ca să știu (aproximativ) câtă apă încarc în rezervorul rulotei, boiler. Într-un cuvânt (sau mai multe) - instalația de apă a rulotei. Mai am pregătit și un filtru pentru impurități. Astfel protejez mai bine pompa de apă.

Aici un filmuleț foarte util, pe care l-am vizionat de vreo 10 ori până acum :

 

 

 

Pentru varianta 2 folosesc aceleași jucării, doar că am mai montat suplimentar un regulator de presiune: maxim un bar.

Încă nu am făcut proba, este încă iarnă, dar cu prima ocazie în camping vreau să verific funcționalitatea acestor piese.

Eu știu foarte bine că acea cuplă cu furtun (originală, a rulotei) este și regulator de presiune, coboară presiunea la exact 1, 5 bari, dar am prevăzut pentru montat un regulator suplimentar, pentru siguranța și liniștea mea. Dacă nu corespunde, îl dau jos, nu e mare lucru, nu îl mai folosesc. Mulțumesc @Florian Bucur pentru pontul cu regulatorul de presiune. L-am găsit la Leroy Merlin, în Suceava.

 

Mi-am luat un ghiozdan cu o parte transparentă, ca să văd ușor ce obiecte am înăuntru.

Eu cam așa m-am dotat pentru sistemul de apă la rulotă. Atașez mai jos o fotografie.

Toate de la Leroy sunt cumpărate:

1 - apometru electronic 84 de lei

2 - filtru de apă 23 de lei

3 - regulator de presiune 15 lei

 

Sper că vor fi utile toate aceste idei.

 

O duminică frumoasă!

 

 

 

IMG20220213105156.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Florin Smolnicki, mie mi se pare ca te complici prea tare cu instalația de apa a rulotei 😊

Munca multă și bani investiți.

Pentru ce?

In plus legăturile alea de “grădina” nu nu se par deloc sigure pentru rulota 🥴

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Florin Smolnicki, complet de acord cu @Ursu Florin. Cand pleci in concediu stai cu ochii in apometre? In plus, cu cat un sistem are mai multe piese, cu atat vor fi mai multe lucruri care se pot strica. Poate ca la inceput, un an - doi, va fi ok, dupa care vor incepe sa piarda din etanseitate. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
în urmă cu 10 ore, Florin Smolnicki a scris:

@Florin Zob 

 

Felicitări pentru inițierea unui astfel de topic! Pentru mine este extrem de util!

Poate că te ajută link - ul de mai jos, sper că nu e prea târziu (cu puțin timp în urmă am dat peste el):

 

https://www.manualslib.com/manual/1615584/Whale-Watermaster-Mains.html#manual

 

Mi se pare cea mai simplă variantă. 

Îți mai faci rost de cuple, nipluri, conectori, distribuitori și stai liniștit, dacă mergi în camping, ca să fii pregătit să te conectezi direct de la sursă/ pompă.

 

Cred că este foarte bună și varianta cu plutitorul/ ruptorul de presiune din Aquaroll, așa cum scriau colegii mai sus. Toate, absolut toate opțiunile sunt cu avantaje și dezavantaje.

 

Vreau să prezint și opțiunile mele.

Eu m-am ocupat intens din luna august (anul trecut) și până acum cu alimentarea rulotei cu apă.

La mine situația este puțin diferită.

Am păstrat vechea conexiune a rulotei, cea originală, dar am montat și un bazin interior de 70 de litri. 

Mai am de montat (dar încă nu am găsit pe la magazinele din Suceava) un astfel de robinet și instalația e gata, o pot folosi în două moduri: 

1. off camping - încarc rezervorul și folosesc pompa rulotei sau

2. în camping: cuplez rulota direct la pompă. Mulțumesc încă o dată @Daniel Plesu pentru pont! Cu acest robinet am rezolvat ambele opțiuni.

 

image.png.40ab637edd1b184757c2c229ecfdca19.png

 

Pentru varianta 1 folosesc și un apometru electronic pentru ca să știu (aproximativ) câtă apă încarc în rezervorul rulotei, boiler. Într-un cuvânt (sau mai multe) - instalația de apă a rulotei. Mai am pregătit și un filtru pentru impurități. Astfel protejez mai bine pompa de apă.

Aici un filmuleț foarte util, pe care l-am vizionat de vreo 10 ori până acum :

 

 

 

Pentru varianta 2 folosesc aceleași jucării, doar că am mai montat suplimentar un regulator de presiune: maxim un bar.

Încă nu am făcut proba, este încă iarnă, dar cu prima ocazie în camping vreau să verific funcționalitatea acestor piese.

Eu știu foarte bine că acea cuplă cu furtun (originală, a rulotei) este și regulator de presiune, coboară presiunea la exact 1, 5 bari, dar am prevăzut pentru montat un regulator suplimentar, pentru siguranța și liniștea mea. Dacă nu corespunde, îl dau jos, nu e mare lucru, nu îl mai folosesc. Mulțumesc @Florian Bucur pentru pontul cu regulatorul de presiune. L-am găsit la Leroy Merlin, în Suceava.

 

Mi-am luat un ghiozdan cu o parte transparentă, ca să văd ușor ce obiecte am înăuntru.

Eu cam așa m-am dotat pentru sistemul de apă la rulotă. Atașez mai jos o fotografie.

Toate de la Leroy sunt cumpărate:

1 - apometru electronic 84 de lei

2 - filtru de apă 23 de lei

3 - regulator de presiune 15 lei

 

Sper că vor fi utile toate aceste idei.

 

O duminică frumoasă!

 

 

 

IMG20220213105156.jpg

Mai mult decât trebuie . Ai toate tipurile de conexiuni posibile. Eu cred că trebuie să ai cel puțin următoarele:

Y cu robineti pe fiecare ieșire

Y simplu

Conector furtun simplu

Conector furtun cu stop

Adaptor 1-3/4-1/2

Racord legătură furtun 1-2 și 3/4 și reductie

Stut sau pistol de udat 

Eu le prefer pe cele de bronz. Sunt de mai buna calitate și rezista in timp.

Felicitări !

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Frumoasă provocare am primit de la voi. Super! Minge ridicată la fileu pentru mine. Mulțumesc!

 

La 13.2.2022 la 15:45, Ursu Florin a scris:

Munca multă și bani investiți.

 

Rezervorul l-am luat foarte convenabil, manopera am făcut-o chiar eu. Nu m-a costat nimic. Doar câteva piese și câteva gânduri, noapte de noapte, cum aș putea face ca toată treaba să iasă cât mai bine. Să fie perfectă!

 

@Ursu Florin se poate să ai dreptate 100 %, nu zic: Nu.

Dar ceea ce am cumpărat, am văzut în multe tutoriale ale nemților.

Haide să gândim puțin împreună.

Dacă am rezervor cu apă în rulotă, este foarte important să știu cu exactitate câtă apă pun în rezervor, altfel risc să supraîncarc instalația. Cred că ești tu și @Costin Lipan de acord cu mine. 

Dacă ați urmărit tutorialul meu și ați pus pe traduceri, cu siguranță ați putut înțelege avantajele unui apometru. Apometrul este deja cuplat cu celelalte piese. Nu lucrez deloc în plus pentru a-l monta. Toate piesele le-am pus într-un ghiozdan cu o față transparentă, văd imediat ce am nevoie.

Ghiozdanul va sta în rulotă, direct lângă ușa de vizitare și voi avea acces facil și rapid la el.

Marea finețe este că voi ști exact câtă apă consum la fiecare ieșire (fie on, fie off camping). Mi se pare un lucru extraordinar!

Să nu-mi spuneți că un filtru de apă nu este binevenit! :salutare!:

Cu toții știm cât costă o pompă nouă sau chiar o baterie de rulotă...

 

La 13.2.2022 la 15:45, Ursu Florin a scris:

legăturile alea de “grădina” nu nu se par deloc sigure pentru rulota

În primul rând, totul se desfășoară în exterior, afară. Deci, nu e nicio problemă sau pericol.

În al doilea rând, există la Leroy sau aproape la orice magazin specializat, garnituri care se pot înlocui. 

 

La 13.2.2022 la 17:01, Costin Lipan a scris:

Cand pleci in concediu stai cu ochii in apometre?

Nu. Nu este nevoie. Nici nu am afirmat așa ceva. Însă, dacă tot încarc rezervorul de apă fix, cât este să arunc o privire peste apometrul din exteriorul rulotei?

 

 

La 13.2.2022 la 23:34, Florian Bucur a scris:

Mai mult decât trebuie . Ai toate tipurile de conexiuni posibile.

Așa și trebuie! Să am toate tipurile de conexiuni posibile! În vară, în camping la Costinești, am avut nevoie de o bună parte dintre ele.

Și mi-a prins tare bine că le aveam, deși la vremea aceea nu eram atât de pus la punct cu alimentarea rulotei cu apă, nu aveam rezervorul interior.

Un vecin din fața rulotei mele a dorit furtun aproape la rulotă și l-am servit cu tot ce trebuie. Am dus-o și eu bine pe lângă el. Nu a mai trebuit să car apă de la distanță.

Furtunul lui + furtunul meu de prelungit și s-a făcut treaba! Aveam la mine un furtun de apă pentru orice eventualitate.

 

În plus, acele piese de conexiune costă câțiva lei bucata. Sunt din plastic, sunt ușoare, o parte dintre ele le am de la rulotă.

Dacă are nevoie cineva, le pot da sau împrumuta, după caz. Nici nu știți cât de important poate deveni un adaptor mic și nenorocit, dacă nu îl ai! :) 

 

Acestea fiind spuse, aștept cu nerăbdare prima ieșire off camping și prima ieșire on camping.

 

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur

salut

Eu vreau sa montez apometru la iesire din bazin catre consumatori. Volum de apa al bazinului il stiu, e matematica simpla.

Varianta mea era apometru pe iesire ca sa stiu cata apa mai am in bazin. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Da, cunosc și această problemă. 

Când încarci prima dată, știi câtă apă ai în bazin. 

După aceea, e mai complicat. De aceea eu am montat din prima și un indicator de apă. Așa l-am găsit la bazin, era cu totul, complet.

Indicatorul de apă îți spune aproximativ câtă apă mai ai în bazin. La mine sunt acele procente.

La apometru, marja de eroare (are și așa ceva) este de 10 %, +/ -.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Gata! A ajuns! Cum prind timp liber, îl montez. 

50 de lei + 15 lei transportul prin Poșta Română. 

IMG20220217205926.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
în urmă cu 17 ore, Florin Smolnicki a scris:

Gata! A ajuns! Cum prind timp liber, îl montez. 

50 de lei + 15 lei transportul prin Poșta Română. 

IMG20220217205926.jpg

Spor

Foto să vedem ce a ieșit

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Florian Bucur nu am avut timp să îl montez. Când voi monta robinetul cel nou, voi pune și alte poze cu locul exact al rezervorului și cu covorașul de dedesubt, cu folia de polietilenă pe care am așternut-o sub el. 

Am omis aceste detalii în toamnă. Mă grăbeam, se lăsa frigul, venea iarna. Toate aceste lucruri le voi posta - sper - în maxim două săptămâni. Nu cred că am timp mai devreme să mă ocup de rulotă. A început campania de primăvară. 

 

 

În altă ordine de idei, dar tot legat de acest subiect. Cu reductorul original de presiune al rulotei la 1, 5 bari și cu un reductor de presiune la un bar suplimentar (pe care îl voi folosi opțional), voi avea oare suficientă presiune și debit suficient? Întreb și eu pentru că am o mare nelămurire până când fac proba pe viu, la ambele variante. 

De unde a apărut această nelămurire? Tocmai de la "Y" - ul acesta cu doi robineți. Diametrul de la furtun și de la toți conectorii de 1/2 sau 3/4 pe care îi am și îi folosesc este mult mai mare decât diametrul noului robinet. 

Spre exemplificare, atașez poză. 

M-aș bucura tare mult de un răspuns al unui specialist în domeniu. 

IMG20220219163028.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
La 15.02.2022 la 13:31, Florin Smolnicki a scris:

Da, cunosc și această problemă. 

Când încarci prima dată, știi câtă apă ai în bazin. 

După aceea, e mai complicat. De aceea eu am montat din prima și un indicator de apă. Așa l-am găsit la bazin, era cu totul, complet.

Indicatorul de apă îți spune aproximativ câtă apă mai ai în bazin. La mine sunt acele procente.

La apometru, marja de eroare (are și așa ceva) este de 10 %, +/ -.

 

La mine era simplu. Capacul rezervorului cu garnitura și strâns cum trebuie.

Bagam apa pana dădea afara pe buson,

ieftin și bun și fără bătaie de cap…

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.