Ionut Antonaru

Sfat achizitie camper

33 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitie camper

Sfat achizitie camper

Raul G

Ma bucur ca ai anumite idei clare, dar nu toate deoarece în timpul mersului toată lumea sta șezută cu centurile legate, nu se face mâncare, merge la baie sau o cafea.
Acest forum este public și îl poate citii orișicine și nu este bine sa transmitem mesaje care incită la încălcarea legilor.
In ceea ce privește mijlocul cu care facem vacanța nu este unul mai bun decât altul, ci moduri diferite. Al meu de exemplu este mult mai slow, fac etape mici de maxim 5-600, odată ajuns la destinație parchez casa și cu mașina personala vizitez ce ma interesează, de exemplu ne place mult sa cautam locurile cele mai interesante și particulare unde sa gustăm bucătăria locală.
Dacă îmi este permis as face o analogie campervan=mcdrive rulotă=restaurant unde stai jos și guști de la gustare la dulce.
Pentru a elimina orice neînțelegere, am avut camper înainte de rulotă vorbesc în cunoștință de cauză.

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian
în urmă cu 5 ore, Raul G a scris:

parchez casa și cu mașina personala vizitez ce ma interesează

Salut, @Raul G ! Mie asta mi se pare MC drive. Eu daca am oprit camperul într-o locație în ziua aia prefer sa nu mai conduc că sunt satul, merg și vizitez pe jos sau cu bicicleta, beau o bere, etc, nu alerg cu mașina sa bifez cat mai multe într-o zi. A doua zi dau cheie și am plecat, dacă nu mai îmi place. Cu rulota îmi era mai greu, ansamblul mare, nu poți intra într-o parcare la supermarket de exemplu etc. Dar fiecare după stilul lui! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

@Adrian, eu ajung livelez pun sus Kampa, cam 1 oră de când ajung în pitch până am totul ok și deschid berea. Merge la piscină, ma plimb prin camping sa îl cunosc, seara decid unde sa merg la masă, desigur pot merge de la restaurantul campingului la un agriturism cocoțat pe coclauri la o salată sau o pastă în cort la mine. A merge cu bicicleta la 5-10 km pt a ajunge și vizita ceva nu face pt noi, nici trotineta sau scoiterul, suntem totuși în 5.
Tu spui ca nu ul pot parca într-o parcare de supermarket? Asta este chestia, nici nu ma interesează.
Rulotă este exact precum casa ta, numai ca o cari după tine. S
Seara pleci de acasă la restaurant, pot ieși la costum și Doamna la rochie, por sta toată ziua tolănit fra sa fa nik, am o slujbă ce poartă un nivel de stres și responsabilitate foarte mare.
De obicei nu vizitez orașele mari, nu ma atrag, mergem în locuri mai puțin bătute de turismul de masă unde vacanța este mult mai slow.
A spune ca rulotă este mcdrive este o mare forțatura, dacă preferați parcările supermarketurilor la comfortul unui camping cu piscine, bai calde, parc de joacă pt copii ma bucur pt voi și alegerea voastră.

Cred ca am murdărit acest treadh mult, totul a plecat de la mine și doresc sa îmi cer scuze tuturor.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Probabil e o chestiune de gust , varsta , experiente anterioare dar si eu rezonez cu @Raul G si @Dragos Mpreferand rulota si statul in camping fata de autorulota si offcamping, desi nu este obligatoriu sa existe vreo legatura intre tipul de RV si tipul de locatie.

Poate un admin/moderator amabil muta discutia asta in topicul "Rulota vs camper" unde ii este locul ca sa nu ii stricam complet topicul initiatorului, pt ca este pacat sa se piarda informatie avand in vedere ca sunt multi cei care cauta sa isi formeze o opinie bazata pe experientele practice.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Eu nu am zis că dorm in parcări de supermarket. @Raul G nu trebuie să îți bați capul sa convingi pe cineva că rulota e mai ok decât camperul! E ca și cum aș încerca eu sa te conving invers. Și e o discuție fara sfârșit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Chiar nu îmi bat capul deloc, amsi scris ca nu doresc sa conving pe nimeni sau sa fac pe cineva sa își schimbe părerea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Antonaru

Gata. Nu mai imi deturnati topicul cu acest versus. :noroc:

Hotararea e luata. Vom merge pe conversie duba in campervan.

Inca astept sfaturi legate de hdi la jumper/boxer vs multijet de la ducato.

Aproape suntem hotarati si cu aranjamentul interior. Cand vom definitiva voi deschide un topic in sectiunea de conversii.

Multumesc tuturor pentru parerile exprimate pana acum. La urma urmei ideea e sa ajungem sa construim ceva util impreuna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Știu din presa de sector ca peste 80% din camper, campervan sunt pe baza Ducato, dar nu știu dacă pt preț sau fiabilitate
Peugeot și Citroën le foloseste grupul Trigano si mici chiar pe toate modelele.
Mercedes si VW sunt folosite pe modelele de top.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.