Toată activitatea
Acest flux se actualizează automat
- Azi
-
La Mulți Ani sănătoși @NRLaurentiu
-
La Mulți Ani și sănătate vă dorim @NRLaurentiu și tuturor colegilor care astăzi 16. Iunie își serbează ziua de naștere!
-
Aer conditionat portabil
Ovidiu stefan a postat în topic iniţiat de Cosmin B din Sistem incalzire rulota
Multumesc de informatii, am comandat si eu unul mai mic ca si capacitate de pe UTB shop, pentru o rulota mica Niewiadow , il incerc 30 de zile si daca nu sunt multumit il fac retur. -
Am pus un monstrulet de invertor de 2500W/5000W care tine AC-ul fara sa clipeasca; trage din baterie (12V) 25A deci confirma aproximativ 325 Wh, pe AC 16 grade, compresor pornit evident. Cu 22 de grade Celsius in camera proba de temperatura din gura de evacuare aer rece arata 9,2 grade. Cred ca este o solutie rezonabila pentru un confort multumitor in spatii mici in stationare cat si in deplasare (Ducato-ul meu nu are AC).
- Ieri
-
Costel Untea şi-a înregistrat cont de membru
-
Probez exact cu acel model. Am comandat un inverter mai solid sa-l vad si pe baterie.
-
Aer conditionat portabil
Ovidiu stefan a postat în topic iniţiat de Cosmin B din Sistem incalzire rulota
Cosmin B ce model ai incercat? E cel din filmarea de prezentare? Si eu sunt interesat sa testez, la UTB Shop se poate returna in 30 de zile. - Săptămâna trecută
-
Bogdan Plugaru şi-a înregistrat cont de membru
-
Thalatta Camping - Sithonia, Grecia
Andrey a postat în topic iniţiat de Ursu Florin din Campinguri Grecia
Mulțumesc mult! Daca a fost cineva in ultimele doua sezoane aici, poate lasă aixi o pararere mai actuală. Până acum, inclin sa merg aici. -
Thalatta Camping - Sithonia, Grecia
Ciprian Mirescu a postat în topic iniţiat de Ursu Florin din Campinguri Grecia
Ceau @Andrey, atasez cateva poze de atunci. Legat de camping, nu am ce să zic nimic de rău, era curățenie. Altele mai faine nu pot să zic că am găsit. Am umblat și prin alte locații dar am stat mai mult offcamping (cu riscurile asumate). Distractie plăcută ! -
La prima incercare scoate aer cu temperatura de 14,5 grade in camera cu 26 de grade si dezumidifica foarte bine, strange multa apa, nu e galagios. Are o bara luminoasa enervanta sub fanta de iesire aer rece, trebuie sa o maschez cu o banda opaca. Aspectul general al carcasei e de anii 70-80 dar constructia pare solida. Consuma 22 Wh doar cu ventilatorul pe maxim, 17 ventilator redus, 340 Wh cu compresor pornit pe racire cu setare de 16 grade. Dar nu porneste cu alimentare de la o chinezarie de invertor cica sinus pur 1000W/2000W varf si nici de la un Victron 800 VA.
-
La Mulți Ani și sănătate vă dorim @Radu Ghita și tuturor colegilor care astăzi 13. Iunie își serbează ziua de naștere!
-
Thalatta Camping - Sithonia, Grecia
Andrey a postat în topic iniţiat de Ursu Florin din Campinguri Grecia
Da, as vrea sa merg. Mi-ar fi de folos cateva poze, dar, si mai de folos mi-ar fi părerea ta de acum, la cativa ani distanță. Ai găsit vreun camping mai fain in Grecia? Eu am si o bărcuță gonflabila cu motor de 10 cp cu care vreau sa ies pe apa zilnic din camping. Zona pare interesanta pentru așa ceva. -
Ghimpu Ovidiu şi-a înregistrat cont de membru
-
Thalatta Camping - Sithonia, Grecia
Ciprian Mirescu a postat în topic iniţiat de Ursu Florin din Campinguri Grecia
Salutare @Andrey , probabil mai găsesc ceva poze de pe acolo. Trebuie să le caut. Vrei să mergi acolo? -
Noutati sezon campare 2026 Camping Oliver Vama Buzaului, jud. Brasov
Alexandru marica a postat în topic iniţiat de Alexandru marica din Prezentari campinguri din Romania
O poza mai buna cu dusurile noastre, plus cateva cu terasa unde se servesc bauturi, ciorba si pastrav prajit cu mamaliga si mujdei (Miercuri-Duminica). -
Aer conditionat portabil
NRLaurentiu a postat în topic iniţiat de Cosmin B din Sistem incalzire rulota
@Cosmin B e greu de racit cu asa ceva alcovul. Doar loco racesti, cu usa deschisa pentru ca dracia sa stea cat mai departe. Dar devine deranjant la un moment dat sa bata aerul rece spre tine. In principiu, orice se poate cu consum adecvat. Am elaborat pentru ca am vrut sa descurajez si pe altii sa faca achizitia unor astfel de sisteme ineficiente. Evident ca o sa te miri cat de repede dispar astfel de minuni din stocul magazinelor! 😊 -
https://www.24mx.com/ro-ro/product/adeziv-gorilla-epoxy-25-ml/PM-4921489?skuaxis=001&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=CO%3ARO - Standard Shopping - Not FMB&utm_id=23257987621&gad_source=1&gad_campaignid=23257987621&gbraid=0AAAABBd8NAUPrKYVrOeN8KTjhgnFaDyf_&gclid=CjwKCAjwuanRBhBSEiwAY5y6VwmuorqMRO0dsX8g3iSzGMCYgzofrKijNSfuM4D1b0AHs1E6j_mCLhoCNlkQAvD_BwE
-
am avzut adeziv cu 2 componente
-
Scopul e sa racoresc un pic alcovul ca pe o oaza de retragere din arsita zilei, cu alimentare de la retea. Evident ca nu se asteapta nimeni la minuni de la asa ceva, de aceea am intrebat de experiente in practica.
-
Aer conditionat portabil
NRLaurentiu a postat în topic iniţiat de Cosmin B din Sistem incalzire rulota
@Cosmin B , eu nu am incercat pentru ca modelul acesta, dar si cele "mobile" de apartament, incalca legile fizicii. Acest sistem (exista si de la EcoFlow s.a.) se adreseaza in mod special pentru cei care au lipsit de la lectiile de fizica si in prezent nu inteleg legile termodinamicii. Aceste aparate racesc doar pe cel care sta in fata grilei cu aer rece. Atat. Nu racesc incaperea! Ca sa functioneze corect, trebuie facuta o adaptare (sincer nu inteleg de ce nu exista asa ceva in chitul de instalare): aerul pentru racit condensatorul (chestia aia fierbinte) trebuie sa provina tot de afara, asa cum a zis si Antal. Incaperea de racit nu este etansa, deci va intra in incapere aer din exterior prin toate "gaurile", daca folosim doar burlanul de evacuare. Asadar este doar marketing, fara fizica! Montat la exterior, aerul rece pentru interiorul rulotei vine de afara, deci canci eficienta, dar si aer rece arctic(!) Pentru a fi eficient trebuie un alt adaptor prin care sa traga aer din rulota, sa-l raceasca, apoi sa-l reintroduca, rece gheata! Asa da. In alta ordine de idei: individul din reclama zice ca foloseste o baterie de acumulatori cu o capacitate de 5 kW si ceva... (Oau!!!) De fapt sunt "aproape" 4 kW inmagazinati, daca "vedem" si pierderile din conversii. Mde, suna bine marketingul! Hai, fie 5 cum zice el! Cine s-ar gandi la un astfel de sistem? Cineva care vrea sa stea off-grid. De acord. Tine 12 ore AC-ul pornit, zice omu'-reclama, pana se goleste. Dar ca sa reincarci dracia (off-grid, da?), iti trebuie panouri cu cel putin dublul capacitatii, adica cel putin 10 kW! De ce? Ca sa reincarci bateria si sa folosesti dracia in acelasi timp. Poate vrei sa raceasca un pic si seara, nu? 😁 Unde depozitezi si unde intinzi panourile alea?! 😁 Vrei sa pui doar 5 kW de panouri? Inseamna ca o zi te racoresti, alta ba! 🤪 Marketing si aici!!! Cu cat e mai mare... 😁 Pentru rulota, AC-ul de podea este cel mai eficient. Aceasta este parerea mea neschimbata. Pe la chinezi am vazut un AC cu consum redus (dar si o constructie extrem de simpla) si care are compresor pentru frigider, in versiune atat la 12 V, dar si la 230 V. Este intr-adevar portabil, mai compact decat cel din clip si consuma doar 400 Wh. Ar fi bun pentru ameliorat atmosfera din rulota (in nici un caz sa faca frig!!!) doar cu o adaptare: montat in exterior, sub rulota unde este umbra si ceva mai rece, astfel incat sa traga aerul de racit din rulota si apoi sa-l impinga inapoi in rulota (evident racit). Ar fi ideal dpdv al eficientei, dar si al confortului fonic in interior. Pe mine nu ma atrage inca, pentru ca nu are compresor variabil, este distribuit acum doar cu compresor de tip on/off. Cand va aparea in varianta "invertor", eu sunt primul interesat sa-l achizitionez. -
Aer conditionat portabil
Fejer Antal a postat în topic iniţiat de Cosmin B din Sistem incalzire rulota
Depinde și de mărimea rulotei. Dezavantajul este că în locul aerul cald care este evacuat afară trebuie să intre aer din afara rulotei, dacă este 40 grade afară randamentul o să scade semnificativ. -
Adrian Serban 2 şi-a înregistrat cont de membru
-
Petru T şi-a înregistrat cont de membru
-
Nu exista topic de "Sistem de racire rulota" asa ca pun aici. A incercat cineva un aer conditionat portabil de genul acesta?
-
AncaGeorge şi-a înregistrat cont de membru
- Mai devreme
-
Thalatta Camping - Sithonia, Grecia
Andrey a postat în topic iniţiat de Ursu Florin din Campinguri Grecia
Așteptăm poze... Mai ai? -
mrrlr şi-a înregistrat cont de membru
-
Salut @NRLaurentiu O idee buna, e ... binevenita!
-
Multumim si felicitari @Andrey .... adaug Danemarca & Suedia undeva in partea de jos a listei mele! Poate candva ... desi anul acesta ajung in 24837 Schleswig si Flensburg (Nordul Germaniei).
-
Mmmm! Un nou topic, o alta tara! Nu e cazul de scuze, ci de felicitari! As propune chiar un capitol nou pe forum: "Călătorii lungi, povestite". Si as vota ca Norvegia sa ramana sus in top pana cand o alta calatorie povestita o va detrona! Bravo, va multumesc!
-
Noutati sezon campare 2026 Camping Oliver Vama Buzaului, jud. Brasov
Alexandru marica a postat în topic iniţiat de Alexandru marica din Prezentari campinguri din Romania
Buna Andrey si multumim pentru interesul in campingul nostru. Cele 2 iazuri de care dispunem sunt populate cu pastrav, care se pescuieste in regimul in care pescarul trebuie sa achizitioneze captura sa, 45 ron/kg. La noi se pot inchiria undite (10 ron/ zi), dispunem loc unde se pot curata pestii, congelatoare unde se pot tine o perioada pana la plecare. Activitatea de pescuit este deschisa publicului, la fel ca si terasa unde servim bauturi si pastrav prajit cu mamaliga si mujdei. Activitatea de pescuit se desfasoara sub marca 'Iazul din Vama', pe pagina de Facebook cu acelasi nume se gasesc mai multe informatii si poze, filme, etc.
-
Activi pe această pagină 0 membri
Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
-
-
Cei mai apreciaţi membri
-
1
NRLaurentiu
5 -
2
Ciprian Mirescu
3 -
3
Alexandru Marica
2 -
4
Ursu Florin
2 -
5
Dragos M
1
-
