Viorel C.

Discutii online

28.873 postări în acest subiect de discuţie despre Discutii online

Discutii online

Fejer Antal

Am încercat așa ceva și eu. Întradevăr mergea sacadat și cu întârzieri mici imaginea. M-am gândit că sunt colegi pe forum care au ceva asemănător și care funcționează corespunzător! La varianta cu router nu m-am gândit.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
7 minute în urmă, Costin Lipan a scris:

Camera intentionez sa o conectez la un router 3G in rulota si sa o accesez cu telefonul prin wifi local.

Asta poate doar pentru supraveghere! In nici un caz pentru real-time-ul necesar la condus!

 

Ca solutie de ultima instanta, eu as alege varianta cu fir (10 m) cu conectare in portbagajul auto (la cablajul actual al camerei auto de marsarier) si afisare pe ecranul existent in bord. Traseul cablajului l-as face la exterior, de-a lungul sinelor existente, apoi pe sub rulota pana la protap si in cele din urma la o mufa in interiorul portbagajului. Totul fara gauri (camera lipita de tabla sau atasata de sina orizontala de la imbinarea tablei acoperisului de cea posterioara). Insa trebuie sa gasesc o camera cu unghi foarte mare (>170*), de foarte buna calitate (sistemul din masina este analog si pot exista interferente), dar mai toate chinezariile mint in descriere despre unghiul de cuprindere si sunt de toata jena dpdv al senzorului/calitatii semnalului transmis.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Inca nu am montat panouri solare si ma gandeam ca daca tot dau gaura pentru cablul de la panouri, sa trec pe acolo si cablul pentru camera. Daca va avea intarziere, am sa adopt solutia ta, dar cablul il voi conecta la un telefon sau tableta prin adaptor LAN - μUSB.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eu anul acesta intenționez sa îmi fac cadou Garmin Camper GPS, dar eu voi pune camera în spatele mașinii, nu știu dacă semnalul ajunge și din spatele rulotei sau ar avea nevoie de un amplificator de semnal în fata rulotei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B
în urmă cu 4 ore, Costin Lipan a scris:

@Fejer Antal Am configurat pentru cineva, 3 camere de felul asta: Camere wifi, insa omul le-a montat in casa. Au un magnetel pe spate si se pot lipi, au 1-1.5 ore autonomie sau pot fi alimentate pe USB si pot fi accesate direct pe telefon. Nu am sesizat intarzieri notabile, nici dupa ce le-am conectat prin wireless si le-am accesat prin retea, insa dupa cum spune si @NRLaurentiu, prin tabla rulotei slabe sanse sa treaca vreun semnal. 

Personal, intentionez sa montez o camaruta prin cablu FTP si sa il trec pe langa cablurile de la panourile solare.  

 

Eu vad chiar pe acea pagina in fimuletele de prezentare intarzieri de 1-2 secunde si salturi mari de contrast fara motiv.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

O scurtă vizită ieri după masă la campingul Honigberg că să-l întâmpin pe prietenul @Radu B ! 

IMG_20210106_202919.jpg

  • Like 10

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Neata tuturor! Inceput de weekend reusit, va zic :rulotisti:.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

:neatza!: prieteni :rulotisti: și s-aveți un weekend cât mai plăcut, având în vedere ce vreme urâtă se anunță în următoarele zile ! :salutare!:

:coffee:

Modificat de Daniel P
  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună dimineața :rulotisti:

 La Sfântu Gheorghe vremea sa îndreptat spre drumul cel bun! Termometrul indică-3grade Celsius și de două ceasuri ninge! Să aveți o zi de vineri frumoasă și weekend plăcut!

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună dimineața, a ieșit soarele și pe strada mea e6943a97d1a56d8cc4f55b779ff6d57f.jpg

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Bună ziua. La Cernavoda plouă de aseară. An fost la Constanța sa fac un CT am plecat pe ploaie și mult vânt și am venit tot pe ploaie și mult vânt. Vă doresc un weekend plăcut și zile frumoase dacă dă Domnul. IMG-20210104-WA0000.thumb.jpg.dd8c645a33c1e6b9cce2e17c0bc28780.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

:salutare!:sa aveti o seara placuta! la Braila inca ploua  :tamp: .weekend linistit  sa  aveti prieteni :OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună dimineața! Cer senin -6grade Celsius și puțin zăpadă în Sfântu Gheorghe! Să aveți o zi de sâmbătă excelentă!:noroc:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Bună dimineața La Cernavoda 3gr.vreme închisă lapoviță. Vă doresc o zi minunata si multa sanatate iar temerarilor :autorulota::cu-rulota:weekend cât mai plăcut. IMG-20201224-WA0002.jpg.01a94596c8593e3b8902e114ae76ef2c.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare :cu-rulota:

 

E iarna, e frig, dar nu-mi pasa. Caldura, am in casa ... Astept cu nerabdare zapada! Zapada multa!

Haideti sa ne bucuram de frumusetea iernii.

Ori iarna inseamna numai sacrificarea porcului, tuica-fiarta, vin, sarmale, cozonac si ... salata boeuf? :default_109:

Modificat de Mihai-Arad
--__-- Icon
  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian
La 05/01/2021 la 15:48, Fejer Antal a scris:

Astăzi am o zi greu... pregătim vaccinul pentru anul 2021-2022:default_109:

IMG_20210105_150910.jpg

IMG_20210105_151056.jpg

IMG_20210105_151043.jpg

 

Uzina frate !!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Fejer Antal 

La 07/01/2021 la 18:45, Fejer Antal a scris:

O scurtă vizită ieri după masă la campingul Honigberg că să-l întâmpin pe prietenul @Radu B ! 

IMG_20210106_202919.jpg

 

Puteai sa bati si la usa noastra !!

Dar data viitoare in vacanta copiilor nu te mai iert, trb sa certific vaccinul nouprodus de uzina .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Bună dimineața. La Cernavoda a fost un pic de  zăpadă cât să apuc sa fac o poză IMG-20201223-WA0004.thumb.jpg.2b0fbaeb44edbfc55f77703975921e0a.jpgpe urmă a început ploaia si plouă și acum sunt  2gr.Va doresc o zi minunata si multa sanatate. IMG-20201219-WA0000.jpg.0376af428e5b64ce25bf1906f58219fb.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună dimineața, o Duminică Binecuvântată va doresc
Aici frig- 13°, daa temperatura va rămâne asa și săptămâna aceasta va îngheța lacul și vom putea patina câteva zile.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Buna dimineata :rulotisti:  :salutare!:

La Ploiesti ninge usor deocamdata... :default_big_grin:, speram sa vedem mai multa zapada daca in Austria nu putem ajunge anul acesta...

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Bună dimineața! La Sfântu Gheorghe cer senin -7 grade Celsius și puțină zăpadă. Singurul patinoar din oraș este închis din cauza pandemiei și prin zonă nici nu ai unde să mergi.:default_109: 

 O duminică binecuvântată să aveți!

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Si la noi au închis totul ăștia, de aceea sper sa înghețe bine lacul. De când sunt aici de 22 ani, doar de 2 ori nu s-a putut patina pe el.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

'Neata :cu-rulota:

 

:default_109: Se pare ca ducem dorul zapezi, din ce vad scris mai sus?

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
acum o oră, Dragos M a scris:

... daca in Austria nu putem ajunge anul acesta...

 ...  se poate ajunge in Austria (din ceea ce stiu), dar cu ce riscuri?

Cozi kilometrice la Vama Petea (vazusem recent la stirile ProTv, dar si pe site-ul din SM). In schimb pot sa-ti spun (tuturor iubitorilor de schii) ca pistele de schi sunt deschise in Austria.

Politia de frontiera!

 

Recomand aceasta locatie, nu departe de Cluj-Napoca.

 

In curand vom avea multa zapada, asa ca ... rabdare.

:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Duminica placuta tuturor! :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.