Viorel C.

Discutii online

28.877 postări în acest subiect de discuţie despre Discutii online

Discutii online

Anghelescu Anton

:salutare!: Bună dimineața. La Cernavoda-3gr.ceata.Va doresc o zi frumoasă și multa sanatate.IMG-20201119-WA0002.jpg.aedc87f69dbb602e827ed3d0edd7540c.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Bună dimineața, la noi - 5°C și o ceață foarte densă, ceea ce face sa fie înghețat absolut orice lucru, este imposibil de mers pe jos. 7bf74ac29da3fe967cf569929179a693.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos

Va salut. Partial sa finalizat garajul pentru rulotele noastre, de ploaie si zapada sunt ocrotite. Mai este de lucru la garaj si la teren, sper ca tine vremea cu noi, daca nu continuam la primavara.  Astept pe colegul @Szilagyi Zsolt sa ajunga acasa si sa parcheze  :cu-rulota:  sub acoperis.IMG_20201202_165510.jpg.9e176446ad9ab3ae0eaa467af897c2f4.jpg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 3 ore, G.Janos a scris:

[...] sa finalizat garajul pentru rulotele noastre[...]

Salut,

 

A iesit fain! Cat a costat materialul pana la etapa asta? Cu ce ati facut ancorarea la sol?

 

Multumesc frumos!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Vad ca sunteți experți, în curând voi începe lucrarea la garajul meu, voi avea nevoie de ajutorul vostru pentru consultanta și materiale.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @G.Janos ! Felicitări pentru realizarea acoperișului ocrotitor! Se pare că aproape în același timp am inceput și am terminat construcțiile, și cam la același fază ne-am oprit! Succes în continuare și salutări lui @Szilagyi Zsolt

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos
19 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

Salutare @G.Janos ! Felicitări pentru realizarea acoperișului ocrotitor! Se pare că aproape în același timp am inceput și am terminat construcțiile, și cam la același fază ne-am oprit! Succes în continuare și salutări lui @Szilagyi Zsolt

Multumim @Fejer Antal !:feliare:Momentan ajunge si asa, este mai bine comparativ cu o husa ptr. rulota, mai ales ca dorim in sezonul rece inca iesiri si pentru sanius, patinaj si copca. + desigur material anti-inghet :default_big_grin:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos
în urmă cu 4 ore, NRLaurentiu a scris:

Salut,

 

A iesit fain! Cat a costat materialul pana la etapa asta? Cu ce ati facut ancorarea la sol?

 

Multumesc frumos!

Multumim @NRLaurentiu . Ancorarea in sol este cu suport sustinere pentru grinda, facut la comanda, in 12 gauri umplute cu beton. Daca turnam beton roata, ca o fundatie, aveam nevoie de proiect ptr asa ceva. Nu era diferenta de material dar trebuia sa platim o hartie la primarie care nu este ieftina. Material lemnos aprox. 4500 lei, tabla cutata gri de 0.4 mm de la BricoDepo la 1400 lei, alte maruntisuri (folie, suruburi, cuie, scoaba...) 500 lei. Suport grinda + beton aprox 600 lei. Am spus preturi aproximative pentru ca mai sunt maruntisuri care au fost luate pe parcursul lucrarilor si acelea se uita a fii notate.:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos
în urmă cu 5 ore, Raul G a scris:

Vad ca sunteți experți, în curând voi începe lucrarea la garajul meu, voi avea nevoie de ajutorul vostru pentru consultanta și materiale.

Multumim @Raul G . Nu suntem experti, noi doar am proiectat lucrarea si am facut lucrarile de fundatie. Meritul ridicarii structurii de lemn apartine unui mic grup de muncitori (contra cost, normal :default_109:)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eu trebuie sa fac un garaj suspendat pentru 5 mașini, va fii făcut din lemn de aceea vreau sa îl fac cu cineva din țară.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună dimineața! Puțin mai prietenos este termometrul exterior, arată -4 grade și cerul este senin. Să aveți o zi de vineri ușoară cu mult :default_sun33:

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@G.Janos, multumesc frumos pentru detalii! Si eu trebuie sa ma apuc sa fac aceasta operatie si inca ma documentez. Nu-l voi face atat de mare, ci doar cu acoperis intr-o apa si probabil ceva mai lung decat rulota, pentru ca doresc sa am un mic atelier in spate. Insa m-am lovit si eu de problema fundatiei si cred ca o sa recurg la solutia cu niste cuzineti armati de care o sa prind camasuiala pentru plopii din lemn, apoi inchiderea cu panouri sandvis.

 

Spor in continuare!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Bună dimineața. La Cernavoda +8gr.se anunță un pic de soare. Vă doresc o zi minunata si multa sanatate. Weekend plăcut și drumuri :autorulota::cu-rulota:bune celor care nu sunt in carantină si vor pleca unde și-au propus. IMG-20201204-WA0000.jpg.9440cdb205a878afd4bf24a1605cf8a0.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

La noi ninge liniștit, în casă arde focul a3c991102a17de091473255e95f7c3d4.jpgfcb732d7fb8b6f4c592717cb52d32934.jpg

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
37 minute în urmă, Raul G a scris:

La noi ninge liniștit, în casă arde focul

 

Superb :OK:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 2 ore, NRLaurentiu a scris:

@G.Janos, multumesc frumos pentru detalii! Si eu trebuie sa ma apuc sa fac aceasta operatie si inca ma documentez. Nu-l voi face atat de mare, ci doar cu acoperis intr-o apa si probabil ceva mai lung decat rulota, pentru ca doresc sa am un mic atelier in spate. Insa m-am lovit si eu de problema fundatiei si cred ca o sa recurg la solutia cu niste cuzineti armati de care o sa prind camasuiala pentru plopii din lemn, apoi inchiderea cu panouri sandvis.

 

Spor in continuare!

 Salut @NRLaurentiuDacaă vrei să faci acoperișul într-o singură apă, trebuie să folosești căpriori mai solide și bine sprijinite  față de acoperiș în două ape. Trebuie să reziste la greutatea zăpezii care în zona noastră mai rar dar poate să ajungă și 50cm grosime. Suporții pe care sunt așezate stâlpii, poți confecționa și tu, și vei ieși mai ieftin. Succes!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună dimineața! În sfârșit zi liberă :default_big_grin:. Surprinzător de cald la Sfântu Gheorghe +7, 5 grade Celsius. Să aveți o zi de sâmbătă excelentă și un weekend superb!

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună dimineața, a nins si nins până à trecut metrul de zăpadă, aseară când am plecat la serviciu aveam mașina literalmente îngropată in zăpadă, acum o lejera ploaie îngreunează totul.

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Bună dimineața. La Cernavoda +11gr.ploaie. Vă doresc o zi minunata si multa sanatate. IMG-20201009-WA0004.thumb.jpg.e2d6e647674714fdb3de13c759c1e00a.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună seara stimați colegi! Eu am lustruit ghetele și savurez un, , 🥃" făcut de mine. Voi cum așteptați pe Moș Nicolae? 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Bună seara. Vă doresc în această seară sfântă multa sanatate si fericire liniște sufletească și sa ne aducă Moșul numai bucurii. IMG-20201205-WA0003.thumb.jpg.85504f4b168896d30c98de79fce0964f.jpg 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Bună seara stimați colegi! Eu am lustruit ghetele și savurez un, , " făcut de mine. Voi cum așteptați pe Moș Nicolae? 

Bravo, la anul sper sa îl savurez împreună cu tine.

Eu am așteptat Moșul cu lopata în mână, 8 ore acasă apoi 1 sa curăț căsuța, acum am pus cizmele la uscat pe șemineu și aștept sa vina Moșul d9523c5f9a054d53a6345ee3e7294c59.jpgd76f487bd60e4181143781a6ab075d23.jpg

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

@Raul G ești bine venit oricând!!! Chiar a nins la voi nu-i glumă. Să aveți o seară minunată!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

:salutari:Weekend placut :rulotisti:!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.