Ciprian Mirescu

Rulota mea -Fleetwood Rhapsody 500-4 EB

14 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota mea -Fleetwood Rhapsody 500-4 EB

Rulota mea -Fleetwood Rhapsody 500-4 EB

Ciprian Mirescu

Buna ziua,  am ajuns sa prezint si eu rulota proaspat achizitionata.

Partea cu "texte" de vanzator din Sebis -jud Arad, banuiesc ca le cunoasteti dar pe scurt povestea este urmatoarea:

Desi ii lasasem un avans sa aduca el rulota la Timisoara, seara cand am ajuns acasa si am verificat rulota pe Cris_Check evident ca nu era din 2003 ci din 2002. In ziua urmatoare dupa ce m-am interesat mai bine si am aflat multe alte povesti urate despre zona respectiva i-am spus ca ii dau restul de bani dupa ce ii face RAR-ul si scoate numere rosi (cu riscul in capul meu de a pierde cei 500euro.)

Evident ca nu a fost incantat de discutie dar in cele din urma a acceptat si a facut toate actele desi la prima discutie incerca sa imi bage sub nas un contract in alb prin care eu sa apar ca si cumparator de rulota din Anglia iar el sa scape de citez "umblatura". 

Intr-un final la predare evident ca nu a avut timp sa verific mai nimic dar spre norocul meu aproape toate sunt functioale mai putin pompa de apa care nici macar nu se potriveste pe mufa de rulota. 

Din pacate am observat a doua zi dupa ce a si plouat ca undeva sus intr-un dulap a aparut infiltratie de apa. Analizand atent cred ca este de la siliconul deteriorat/lipsa sau antena de sus dar cred ca trebuie sa fac o verificare completa inclusiv partea de fronton dinspre protap. 

Stiti cumva pe cine prin zona de vest- Timisoara care se ocupa de asa ceva?.

 

Restul o sa mai stau sa citesc pe forum ca sunt ffffff.... multe informatii pretioase. Aici am gasit si saitul Cris_Check. 

Va doresc la toti o noapte linistita!

Ciprian

IMG-20200206-WA0012.jpg

IMG-20200206-WA0013.jpg

IMG-20200206-WA0014.jpg

20200226_164430.jpg

20200226_164450.jpg

20200226_164737.jpg

20200226_173449.jpg

identificare zona.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Spor la remedierile necesare pentru a o pune la punct și vacanțe minunate! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Ciprianmirescu pentru achizitie. Spor la remedierea problemelor. Multe iesiri reusite si drumuri bune va dorim cu noua :cu-rulota:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări pentru achiziția făcută, spor și mult succes la remediu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Ciprianmirescu

Felicitari pentru achizitie. Ca sugestie, dupa cum arata "reparatiile" pentru etansarea sinei pe acoperis, ar trebui sa remastichezi sinele, trapele, aerisirea baii si antena. Lucrul acesta bine facut te va tine multi ani departe de grijile infiltratiilor. Spor la treaba.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gheorghe Cristina

Buna .Felicitari pentru achizitie! Detin si eu o Fleetwood Bali din 2001 .POti sa mi spui frigiderul iti merge si pe gaz si pe curent?Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Gheorghe Cristina, de regula, frigiderele de pe rulote si autorulote, functioneaza pe gaz, 230 V si 12 V. 12 V doar cand este in mers (de la alternatorul masinii tragatoare - priza cu 13 pini - sau direct de la alternator in cazul autorulotelor). Din poze si frigiderul lui Ciprian functioneaza pe acelasi principiu si, dupa cum a scris in prezentare, functioneaza!

Aveti o multime de informatii pe forum, chiar si o sectiune dedicata frigiderelor!

 

@Ciprianmirescu, felicitari pentru achizitie si asculta de sfatul lui @Gabriel Schuster!

 

Spor si toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Felicitari pentru achizitie!

Referitor la remedierea problemelor, De urgenta fa o remasticare totala, pune in ea un dezumidificator, cu geamurilw inchise, iar cand coboara sub 45 %, deschide pe treapta 1(asa zic eu la genul ala de aproape inchis) geamurile laterale fata si spare. In timp ce merge dezumidificatorul, ar trebui sa ai toate usile de la mobila, deschise.

Bafta la remedierea a tot ce este necesar.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileT

De ce majoritatea rulotelor care arata decen intra in tara prin Arad? La acelasi pret in Cluj sunt uratele iar la Arad macar pe dinafara arata mai bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Si eu am intrat in tara tot prin Arad...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@Gheorghe Cristina 

Pe gaz a răcit bine, l-am cuplat si la 220 si a funcționat. Nu l-am tinut mult in functiune dar spre ca duce. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Multumesc pentru toate răspunsurile. :OK:

Clar ma apuc de remasticat doar ca inca nu stiu daca reusesc singur sau trebuie să apelez la cineva care se stie si are mai mult timp.

Abia astept sa fac prima iesire:cu-rulota:.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu
în urmă cu 3 ore, VasileT a scris:

De ce majoritatea rulotelor care arata decen intra in tara prin Arad? La acelasi pret in Cluj sunt uratele iar la Arad macar pe dinafara arata mai bine.

Din pacate pentru cei din zona Aradului rulote sunt defapt "marfa de contrabanda". Nu ii intereseaza decat sa le vândă repede si fara nici o remușcare. De multe ori nu mai iti raspund la telefon. 

Ceau care au parcuri de rulote sunt verificate, pregătite pentru plecare în camping nu pentru băgat bani in ea.  

Cel putin  asa vad eu situatia. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.
La 28.02.2020 la 13:52, VasileT a scris:

De ce majoritatea rulotelor care arata decen intra in tara prin Arad? La acelasi pret in Cluj sunt uratele iar la Arad macar pe dinafara arata mai bine.

Buna intrebare, ar cei care s-au lovit de ele sau de ei, au si raspunsurile. 

In primul rand, rulotele din zona Arad sunt aduse de cele mai multe ori de cei de etnie, iar pretul e mai mic, deoarece vor sa scape de ele repede si fara bataie de cap, ele fii d aduse cu verificari minime sau fara, pe post de remorci, pline cu fel de fel de acareturi.

In al doilea rand, sunt de cele mai multe ori rulote cu probleme, iar cumparatorul, constient sau nu, mai are de bagat ceva bani in ele, pana sa ajunga o rulota folosibila.

Ele sunt mai aratoase, deoarece sunt de provenienta Anglia, fiind cu un design specific. 

Ce este pacat, ca rulotele aduse acolo, au dat un renume negativ rulotelor englezesti.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.