Vizitator

Rulota pentru off-camping

6 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota pentru off-camping

Rulota pentru off-camping

Vizitator

Am gasit pe net un flmulet de prezentare a unei rulote pliabile , destul de interesante .

La prima vedere pare a fi mai mult pentru transport marfa , dar in momentul in care este desfacuta se schimba design-ul total.

Are panouri solare care incarca bateria si in mers , are bucatarie , dus exterior , iluminatul interior cu LED-uri .

Iata filmuletul

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

.Vizitator...

Adrian ala este cort pliant, rulota plianta este cu totul altceva, arata ca o rulota normala cand este montata si tot asa ca o remorca cand este pliata.

La astia este plin de asa ceva dar la noi cred ca nu prea sunt interesati ca puteam aduce de vanzare, bine doar modele normale nu cu panou solar sau alte vise.

Oricum panoul solar este bun cand stai cand mergi o poti incarca de la masina deci investitie inutila cu panoul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pentru pasionatii de off-road si rulotism, australienii sunt cei mai priceputi in imbinarea celor doua pasiuni. Probabil ca-i ajuta si relieful.. :)

http://youtu.be/vLnmDTLueaQ

http://youtu.be/wk6KJXeOM0k

http://youtu.be/AzeorS8NCUU

Unul din urmatoarele mele proiecte este rulota pentru off-road. Daca cineva isi doreste asa ceva, sunt deschis la discutii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Off-road Camper Trailer asa se traduce ? Cort pliant ?  biggrin

Pana acum nu am vazut cort cu bucatarie , dus , butelie , boiler, dar fiecare vede ce vrea , pentru ca gusturile nu se discuta prea mult.

Este un hibrid intre rulota si cort , cu multe luate de la rulota , si cu mai putine luate de la cort.

Indiferent cum ii spune se pare ca a avut succes peste ocean de a luat un premiu.

Si cum competitia la ei este destul de apriga, se pare ca pana la urma are niste calitati ce au fost apreciate maxim de juriu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Nu are rost sa polemizam pe denumirea jucariei, aceasta nu e nici cort, nici rulota. S-ar traduce remorca pentru petrecerea timpului liber.

In Australia si SUA sunt des intalnite, este o adevarata cultura pentru ele, cu concursuri anuale unde se dau/ofera premii semnificative. Vezi YouTube.

Eu vad rulota ca fiind o structura inchisa, cortul e o "structura" usoara, de regula amplasata direct pe sol, iar remorcile-cort ar fi cealalta categorie. In Germania sunt cunoscute ca Trigano (cum e copiatorul denumit generic XEROX), dar sunt total diferite de cele din America sau Australia.

Acestia din urma construiesc in general remorci sau rulote pentru drumuri grele, cu sasie si suspensii intarite, cu frana electrica pe remorca, comandata de tragator, cu dotari complete pentru tot confortul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Nu cred ca am fost asa de acid incat sa fiu taxat ca facand polemica

Am fost asa  biggrin si nu asa nervos

Trecand la lucruri ceva mai serioase , trebuie sa fim realisti si sa acceptam ca pe fiecare continent exista rulote adaptate conditiilor si necesitatilor pentru fiecare in parte. Standardele sunt diferite de la o civilizatie la alta , chiar daca in esenta este cam acelasi lucru.

De aici si multitudinea de tipuri / variante constructive , cu solutii tehnice mai mult sau mai putin ingenioase. Sunt intr-un fel personalizate.

Nu putem sa-i judecam dupa standardele din Europa, pentru ca i-am cataloga drept "ciudati" si cel mai probabil la fel aratam si noi in ochii lor judecati dupa standardele de acolo. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.