Adi Aloman

Placaj melaminat tavan Chateau

14 postări în acest subiect de discuţie despre Placaj melaminat tavan Chateau

Placaj melaminat tavan Chateau

Adi Aloman

Salutare,

 

De curând am luat o Chateau Cantata din '96 și are o reparație făcută pe interior la o trapa. S-a pus un placaj nelaminat care nu e ca cel original si ma derajeaza estetic. Problema e ca foarte aproape de cel înlocuit am depistat o zona mica moale. Vreau sa desfac si sa verific ce e în spate, și cu aceasta ocazie sa schimb și placajul de la reparație.

Marea mea problema e ca nu găsesc unul la fel. Am tot întrebat la cei care mai repara rulote și nimic... ideea mea e sa iau un placaj de esență moale, tot de 3 mm sa-l dau cu ulei de in și mai apoi sa găsesc un tapet asemănător. 

Aveți alta varianta mai buna? Sau mă puteți sfătui unde sa mai caut placaj?

 

Mulțumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

Nu folosi PFL melaminat, absoarbe umezeala din aer si in timp i se dezlipeste folia decorativa. Este mult mai potrivita alegerea unui placaj de esenta moale (tei sau plop) pe care sa-l slefuiesti , apoi sa-l lacuiesti. Retine: toate piesele din lemn pe care le vei inlociu (si chiar cele care raman pe pozitie) sa le tratezi cu ulei de in sau alte tratamente dedicate lemnului.

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Ionut C. , uleiul de in îl dau pe ambele părți? Mă gândesc sa nu afecteze adezivul pt tapet. Dacă pun tapet mai trebuie si lăcuit? 

 

Mulțumesc! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Tratamentul lemnului se face pe ambele parti. Pentru eficienta maxima folositi tratamente DEDICATE (Ex. PROXILIN de la Policolor, dar toti producatorii de vopsea au produse similare). Poti folosi fara teama si uleiul de in, insa diluat bine, pentru a se impregna usor in fibre si pentru a se usca mai repede. Daca lemnul este slefuit inainte, va absorbi usor uleiul, iar daca este si diluat, dupa uscare nu vei avea probleme cu adzivul pentru tapet.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Am scris aici mai multe despre lemn:

 

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Multumesc inca o data pentru indrumare!:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman
La 2/7/2020 la 20:38, Ionut C. a scris:

Nu folosi PFL melaminat, absoarbe umezeala din aer si in timp i se dezlipeste folia decorativa. Este mult mai potrivita alegerea unui placaj de esenta moale (tei sau plop) pe care sa-l slefuiesti , apoi sa-l lacuiesti. Retine: toate piesele din lemn pe care le vei inlociu (si chiar cele care raman pe pozitie) sa le tratezi cu ulei de in sau alte tratamente dedicate lemnului.

 

Salutare din nou,  

 

Vreau sa ma apuc sa schimb  bucata de plafon care ma deranjează si am gasit in Dedeman placaj cu miez de plop si cedru pe exterior de 4mm. A folosit cineva tipul asta de placaj?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salutare!

 

Am inceput sa desfac la placaj si am ceva de lucru. Vreau sa schimb si douta traverse de lemn si nu-mi dau seama cum e mai bine sa le imbin unde se intalnesc doua piese la 90 de grade. Cu capse si aracet? Sau alt adeziv pentru lemn cu uscare rapida gasesc?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Au tot soiul de adezivi buni pentru lemn la Dedeman.

Personal, as asigura imbinarile la 90gr si cu ceva coltare metalice + holzsuruburi

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Multumesc si pentru sfatul de aici! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Am inceput operațiunea de reparatii. Lucrurile nu sunt deloc grave, ma asteptam la mai rau. Astazi am dat jos aproape tot placajul si am facut sudurile in plastic pe interior (urmeaza si pe exterior). M.am blocat la demontat dulapuri suspendate. Sunt in forma de U si sunt prinse intre ele prin spate. Cred ca din fabrica se monteaza tot absamblul asta si pe urma se pune fata rulotei. Oare asa e?

 

Aveti idee cum as putea demonta dulapurile fara sa stric piese vizibile?

 

M.am gandit ca as putea sa tai spatele din partea de sus si mai apoi sa.l plachez cu acelasi placaj ca la tavan.

 

Las mai jos poze cu corpurile de care vorbeam dar si cu etapa in care sunt acum

 

Mulțumesc! 

 

20200611_182333.jpg

20200611_182340.jpg

20200611_170933.jpg

20200611_170926.jpg

20200611_170919.jpg

20200611_170937.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Nu stiu cum se scot dulapurile dar, atentie, tot mobilierul dintr-o rulota este gandit si fixat astfel incat sa asigure rigiditatea rulotei!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Da, am vazut, sunt foarte multe holsuruburi.

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.