Adi Aloman

Ajutor vizionare rulota Caracal

21 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor vizionare rulota Caracal

Ajutor vizionare rulota Caracal

Adi Aloman

Salutare,

 

Am gasit o rulota care corespunde cerintelor noastre, doar ca este in Caracal si eu sunt in Bucuresti. Este cienva din Caracal care sa ma poata ajuta cu o vizita la rulota? Daca da, va rog sa-mi dati un semn aici sau la 0721.316.729.

Nu vreau sa bat drumul pana acolo si sa constat ca are probleme grave, am mai facut asta si m-am cam saturat - toti zic ca sunt perfecte si cand ajungi gasesti mobila mucegaita...

 

 

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, @Adi Aloman!

 

Solicita fotografii detaliate, clare si punctuale (adica ceea ce ii ceri sa-ti fotografieze, aia sa fotografieze)! Daca rulota nu are probleme, ti le va trimite. Nu exista scuze de tipul: n-am aparat foto, n-am timp, nu ma pot apleca, e la vecini la 100 km etc.

Pontul ce-l mai important pe care ti-l pot da este sa-i ceri sa pozeze toate colturile de dedesubt (inclusiv colturile de la decupajul rotilor). De asemenea, si partea de dedesubt in ansamblu. Solicita-i sa faca cu blitul, sa se vada detaliile

Daca vrea s-o vanda, va face asta. Totodata cere si poze cu partea de sus a rulotei - vei vedea cat de intretinuta a fost (mizerie multa = delasare). Daca trece prea mult timp (zile) intre momentul in care-i soliciti si cel in care-ti parvin pozele, ceva e in neregula sau are nevoie de cosmetizare...

Eu am cumparat-o din Olanda si am avut toate detaliile cerute, altfel nu plecam la drum!

 

Succes!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Mihai

La noi nimeni nu îți face asa ceva. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 12 ore, Radu Mihai a scris:

La noi nimeni nu îți face asa ceva. 

 

Buna dimineata,

 

@Radu Mihai, ai o singura postare?! Clipboard01.jpg.838e780946dea959964a24786722c5f9.jpg

 

Da, ai dreptate, este valabil ceea ce ai spus (corolarul a ce?!),  pentru ca cei care nu fac asta sunt cei care nu respecta reguli, nu saluta etc.

 

Printre randurile scrise de mine mai sus, daca nu a razbatut mesajul, acesta se referea la samsari - aceia nu vor face nimic din ceea ce le vei cere! De aceea, ceea ce i-am sugerat colegului @Adi Aloman, este o sita - pentru a tria samsarii de cei de bunacredinta, indiferent ca vand rulote, masini sau altceva.

 

@Radu Mihai, este de bun simt ca atunci cand intri undeva sa saluti. Apoi sa respecti regulile casei. Dar astea deja sunt amanunte in ziua de azi...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
11 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

 

@Radu Mihai, este de bun simt ca atunci cand intri undeva sa saluti. Apoi sa respecti regulile casei. Dar astea deja sunt amanunte in ziua de azi...

 

@Radu Mihai, sunt de acord cu ce spune @NRLaurentiu, asteptam sa ne spui 2-3 vorbe despre tine in sectiunea dedicata.

Multumim!

@Adi Aloman, pune un filtru pe membrii din locatia in care ai nevoie de ajutor, unii au numere de telefon in semnatura.Incearca sa ii suni si sigur se gaseste un coleg care sa te ajute.:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@NRLaurentiu, multumesc pentru sfaturile cu pozele. I-am cerut deja un poze si mi-a si trimis repede, vreo 20 cu rulota + altele cu actele. Dupa ce am vazut postarea asta i-am cerut si poze cu detaliile indicate de tine.

 

@Ursu Florin, o sa incerc si asta.

 

Multumesc mult pentru sfaturi. Va anunt ce am rezolvat.

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 21 ore, Adi Aloman a scris:

Salutare,

 

Am gasit o rulota care corespunde cerintelor noastre, doar ca este in Caracal si eu sunt in Bucuresti. Este cienva din Caracal care sa ma poata ajuta cu o vizita la rulota? Daca da, va rog sa-mi dati un semn aici sau la 0721.316.729.

Nu vreau sa bat drumul pana acolo si sa constat ca are probleme grave, am mai facut asta si m-am cam saturat - toti zic ca sunt perfecte si cand ajungi gasesti mobila mucegaita...

 

 

Multumesc anticipat!

Pentru 175 de km pe sens(aprox) i-ți faci atâtea probleme, vrei să-ți rezolve alții asta!

Du-te colegule până acolo, nu-i un capăt de lume! Daca cumva este Gusti vânzătorul el are mai multe rulote! Îți mai notezi altele pe traseu și vezi mai multe!

App  cu trimisul pozelor, poți fi sigur de la ce rulota-ți trimite interioarele de sub banchete!!! Se aseamana-ntre ele interioarele sub banchete, nu si restul interiorului cu alte rulote!

Chiar crede cineva că dacă are probleme o să le pozeze cineva pentru vizualizare, nici decum!

Nu uita, tu poate cumperi prima rulotă stiu eu a doua, a treia dar daca el este ", diler" a adus/vândut zeci/sute, știe "cu ce si cum se mănâncă asta"!

Du-te omule si vezi cu ochiul tău, cel ma simplu! Baftă!

  • Like 1
  • Downvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Draghiciu Dumitru si @Eugen David , omul a cerut ajutor, daca il putem ajuta bine daca nu haideti sa ne abtinem de la comentarii rautacioase.

Si eu la randul meu l-am rugat pe colegul @Paraschiv Adrian sa ma ajute cu vizionarea unei rulote in Bucuresti inainte de a pleca eu din Brasov, si ce sa vezi, podeaua era putreda.

Avea rost sa bat drumul pana la Bucuresti degeaba?

Deaia suntem o comunitate, sa ne ajutam :)

Multumesc!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 4 ore, Adi Aloman a scris:

@NRLaurentiu, multumesc pentru sfaturile cu pozele. [...]

Cu placere!

 

Intre timp, daca te-ai hotarat la un anume model si an, cauta pe internet poze identice cu acel model, sa vezi ce modele de tapiterie si linoleum exista din fabrica. Ai sa vezi ca-ti vor sari imediat in ochi diferentele. Eu asa am facut si am eliminat cateva care aveau linoleumul schimbat. Cat despre a poza un alt model fara probleme la podea si sa zica ca sunt de la cel pe care-l vizezi, tine de omenie - te pune degeaba pe drum. Insa aici intervine si flerul tau in a depista astfel de oameni!

 

Succes!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Colegule@Eugen David, stau prost cu timpul si nu prea imi mai permit sa pierd inca o zi cu un drum aiurea. Am zis si eu ca poate vede cineva din Caracal postarea si in masura in care-i permite timpul, ajuta un rulotist.

în urmă cu 11 ore, Eugen David a scris:

Chiar crede cineva că dacă are probleme o să le pozeze cineva pentru vizualizare, nici decum!

Vanzatorul mi-a zis de o reparatie facuta la o trapa, a lasat lucrarea partial neterminata tocmai sa-mi arate cum a fost facuta, si da, mi-a dat si poze cu acest detaliu!

 

@NRLaurentiu, am cautat modelul din anul respectiv si are aceeasi tapiterie si acelasi linoleum, asa ca sunt cele originale. Mi-a trimis si poze cu partea de deasupra si de dedesubt si nu par sa fie probleme.

 

Una peste alta, omul pare serios, mi-a dat toate pozele si detaliile cerute, asa ca joi trag o fuga pana la el. Va tin la curent.

 

Multumesc inca o data pentru ajutor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman
în urmă cu 10 ore, Ursu Florin a scris:

Deaia suntem o comunitate, sa ne ajutam :)

:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 17 ore, Ursu Florin a scris:

@Eugen David , omul a cerut ajutor, daca il putem ajuta bine daca nu haideti sa ne abtinem de la comentarii rautacioase.

Si eu la randul meu l-am rugat pe colegul @Paraschiv Adrian 

Mă băiete, eu doar mi-am spus părerea, că tu ai rugat unul din colegi să-ți facă un serviciu e altceva! El n-a rugat pe nimeni in mod special, a spus-o/postat "așa-ntr-o doară" in general,   doar, doar m-o ajuta și pe mine cineva! S-avem pardon, uite ca numai sfaturi și indicatii! Era altceva să roage pe cineva anume, poate să-i plătească drumul, stiu eu, n-o fi chiar vecin cu vânzătorul!

Am fost de mai multe ori cu diferiți colegi să vadă rulote, să cumpere rulote si nu numai, am scris chiar pe forum, care-i problema!!! Ba mai mult un rulotist din TM m-a rugat tot pe forum să mă duc să văd o rulotă in apropierea mea, circa 100 de km pe sens! Normal am fost, era acum 3 ori 4 ani nu mai stiu sigur, este pe forum,   era tot in ianuarie la sfârșit, zăpada cu drum greu! Ce-i drept omul m-a plătit, nu mai stiu cat, a trimis în cont cat a considerat, eu nu i-am pretins o sumă anume! Culmea rulota era "o nenorocire", pozele pe OLX erau de când cumpara-se el rulota, nu de actualitate! App, la o săptămână după asta a fost ziua mea de naștere, ca să vezi drept mulțumire omul "cu pricina" nici măcar nu mi-a spus "un la mulți ani!" Dar și asta este pe forum, acum mai nou după ceva absență pe forum ca si tine de altfel este mai prezent si chiar scrie in sectiunea de urări! Altul cu care-am umblat toată țara (Cluj, Alba, Ploiesti, Dragasani, Caracal) si nu doar intr-un singur drum,  când am avut soția bolnavă internată la Cluj, nici măcar nu a dat un telefon! Despre ce vorbim, pe cine ajutăm si pentru ce? Si exemplele pot continua!

Am vandut 25 de ani masini aduse de peste tot din țară, vândute peste tot in țară, aduse de afara dar eram ca frații-ntre vânzătorii din grupul nostru! Nu erai prezent, aveai client iti vindea masina, iesea in probe nu era problemă, toti o faceam la fel!

Băteam țara-n lung si-n lat, Vitan București, Românești /Românești ( nu mai stiu exact)Craiova, Tarlungeni Brasov, Gilău Cluj, chiar si cand era târgul la iesire din Manastur pe deal, Zalău, Oradea, Arad, Timisoara! Si asta era săptămânal, sambetele cumpărăm si nu doar una, depinde cati șoferi aveam, duminica eram la Deva la targ, la vanzare! Inchipue-ti ca am vandut cam peste tot, mergeam cam tot cu masini cu numere provizorii, intrăm în târg, daca se vindea cumpărăm una-n plus!

Apoi au început durumrile afara din 2007, Austria, Germania cele mai multe! Am ajuns "sa fac Germania" si de 3x/ lună, eram pensionar avram timp nu era o problemă, mașinile se vindeau, era ok, acum se vând mai greu, au crescut pretențiile, am îmbătrânit asa ca am abandonat!

De aceia mi se pare "un pic aiurea", eu si altii am umblat atât, nu plângeam, nici n-avem cui  era plăcerea mea, si colegul spune că nu are timp "să dea o fugă de 175 de km" pentru interesul lui, să vadă rulota de care are nevoie! Poi merg si noaptea, care-i problema? Niciodată nu vezi ziua ce vezi noaptea cu o lampa bună, la masini, la interioare camere, la rulote...

Neavând timp însă de un așa drum, (nu stiu nici cat se pricepe la rulote) inseamna ca lucreaza, zi lumină, atunci si câștigă, deci are cu ce platii! Ofere o sumă de bun simț altuia ce are timp sa faca asta pentru el!

Dar n-am văzut asa ceva! Asta cu timpul n-o cred,   e doar o scuză!

4 ore, hai să zic 5 pentru cei 350 de km cu vazut rulota cu tot! Acum s-avem pardon, cine nu-i vede defectele in 15 minute n-o sa le vadă nici intr-o zi-întreagă!

Uite de la mine pana la Calafat sunt cca 300 km pe sens, eu ma ofer sa merg sa vad rulota, contra cost bineînțeles! Nu-mi trebuie "marea si sarea", motorina, masa si deranjul, asa de bun simț! 

Oferta este valabilă! Da a nu i-o place, mai exact dacă gaseste ceva nereguli pe care sa nu i le fi spus plătesc eu reparația!

Ce zici colegu @Adi Aloman, batem palma?

Oricum bafta!

Scuze pentru ce este off topic!

 

  • Downvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Ursu Florin de ce nu te duci tu sa vezi rulota pentru el daca vrei sa-l ajuti.

  • Like 2
  • Downvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Domnilor, va rog să puneti capăt acum discuțiilor fără rost!

Cine poate să ajute, sa dea un sfat, e bine primit. Cine nu, sa se abtine de la cârcoteli și comentarii pe langa subiect, pentru că nu-și au rostul aici și voi fi obligat să iau masuri. :multumesc!:

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@Eugen David si @Draghiciu Dumitru nu inteleg care e problema voastra ca omul a intrebat frumos si asa cum e normal intr-o comunitate daca il poate ajuta cineva la vizionarea unei rulote... ? Nu inteleg de unde atata deranj.. ? Daca va spunea voua sa-l ajutati intelegeam ca poate va deranja, dar a pus o intrebare la general...

Nu toata lumea are timp, sunt oameni ocupati la care cateva ore pierdute inseamna enorm..., mi se pare ok sa pui o astfel de rugaminte pe un forum, asta e menirea lui, sa ne ajutam intre noi.

Daca cineva il poate ajuta e liber sa o faca si sa comenteze, restul abtineti-va, va rog !

  • Like 6
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salutare,

 

De dimineata eram la Caracal si acum suntem proaspetii posesori ai unui Chateau Cantara 495C din '96. A fost de departe cea mai intretinuta rulota pe care am vazut-o de cand tot cautam, m-a convins in primele 2 minute. O sa postez in topicul dedicat si ceva despre ea.

 

Despre vanzator: il cheama Gusty si e un om de nota 20. Are multe rulote si foarte, foarte multe accesorii de calitate (orice iti trece prin cap in legatura cu rulotismul - gratare, mese, vesela usoara etc) la preturi decente. Rulota a fost cum mi-a descris-o si il recomand cu incredere.

 

Multumesc inca o data colegilor ce au venit cu sfaturi utile.

 

Seara frumoasa!

 

  • Like 8

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Adi Aloman

felicitari pentru achizitionarea unei rulote frumoase, dar mai ales robuste. Cand ai timp asteptam poze, in rest spor la curatenie si amenajare, idei gasesti destule in topicurile dedicate. 

Daca ai nelamuriri in ceea ce priveste vreunul din sistemele rulotei intreaba.

Eu sunt din Bucuresti si, in limita timpului disponibil te pot ajuta. 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Fejer Antal, multumesc!

 

@Gabriel Schuster, multumesc si apreciez ajutorul. Urmeaza sa merg la ea si sa vad ce si cum, sunt multe lucruri pe care trebuie  sa le invat. O am parcata in Chitila si ajung mai greu la ea, dar maine trag o fuga.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
La 22.01.2020 la 5:29, Eugen David a scris:

acum, am îmbătrânit asa ca am abandonat!

 

..."pusca si cureaua lata"...

  • Like 1
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Vana Petre
      de Vana Petre
      ...ce "macho" ma credeam odata si ce frustat am ajuns acum...
    • Adina Malan
      de Adina Malan
      Buna ziua!
      Suntem interesati de o rulota din Caracal. Fotografiile sunt cu copacii inverziti, deci o are de ceva vreme. A vazut-o cineva, din intamplare? Avem vreun coleg in Caracal?
      Am vorbit cu proprietarul si am fi vrut sa mergem sa o vedem, dar nu am incredere totala in ochiul nostru neformat. Mai jos sunt datele rulotei, se gaseste pe OLX. Nu dau link-ul ca sa nu fac publicitate.
      Rulota Kip Kompakt special
      Rulota turistica import Olanda, Kip Kompact special, o rulota foarte usoara, avind posibilitatea de a o tracta cu orice fel de autoturism datorita formatului aerodinamic si kompact al constructorului(acoperisul se mai ridica inca40cm)fabricatie 1999 fiind dotata cu un frigider Electrolux functional 12v-220v-gaz, chiuveta inox cu aragaz 3 okiuri, 5 geamuri duble(toate se deschid)prevazute cu plase insecte si perdele atermice, cortul rulotei, Omnistore, suport 2 biciclete, jante magneziu, roata rezerva, scara, cablu electric, 2 buteli, bazin apa+pompa apa, .
      Multumesc,
      Adina Malan

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.