Mogos Mihai

Sfat achizitionare rulota

13 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitionare rulota

Sfat achizitionare rulota

Mogos Mihai

Va salut, dragi colegi rulotisti!

Suntem o familie din Timișoara cu 2 adulti si 3 copii, de 5, 7 si 15 ani.

Dorim sa achizitionam o rulota cu 5 locuri de dormit, layout-ul ideal credem ca ar fi cel cu baia la mijloc si 2 spatii de dormit in capetele rulotei (nu paturi supraetajate).

Ne dorim sa mergem cu rulota atat in concedii, in camping-uri (vara Grecia etc/ iarna ski), cat si in weekenduri in jurul Timisoarei pe o raza rezonabila, in offcamping.

Am vazut o rulota englezeasca la parcul de rulote de la Remetea Mare, care ne-a placut.

Va rugam feed-back pe cateva topic-uri:

1. Rulotisti care ati cumparat de la Remetea Mare - sunteti multumiti de seriozitate/ ati avut defecte pe care nu le-ati sesizat la achizitie/ la ce sa fim atenti?

2. Posibilitatea de a iesi in offcamping cu rulota englezeasca (lunga) pt ca am citit aici ca sunt mai joase. Aveti exemple de locatii offcamping in zona de vest a tarii pe care ati putut sau nu ati putut sa puneti rulota?

3. Merita mai degraba sa iti cumperi rulota de la parc din tara sau sa o aduci de afara?

4. Exista variante de inchiriere rulote in zona Timișoarei?

Multumim si drumuri bune!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

Salut, @Mogos Mihai Astea englezești sunt aproape toate dotate pentru off, dar cred că sunt cam subțiri pentru ieșiri de iarna.Dacă ii pui încălzire staționară pe motorină cred că nu o sa ai probleme iarna. Eu nu am ieșit iarna, dar am fost de Paste la Vatra Dornei. La 3 grade a mers soba pe gaz toată noaptea. Banuiesc că la -10 ....Cele continentale cred că sunt mai bune pentru iarna dar nu sunt dotate. Avantaje și dezavantaje!Garda la sol nu contează dacă ai cu ce sa tragi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mihai, pot spune ca eu nu am modificat nimic la a mea, este asa cum a ieșit din fabrica plus moover și am stat la - 20 doar cu gazul din butelii. Eram cu copilul cel mic care nu avea nici un an.
Ca spații de dormit nu știu cum sunt ai tai, dar ai mei 3 într-un pat este imposibil (13, 5, 2 acum), noi am găsit soluția în 3 zone de dormit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stoica Georgica

Salut.

Am cumparat acum 2 ani o rulota de la Remetea si cand am ajuns acasa am constatat ca, moverul nu functioneaza iar cortul este ponosit si incomplet.

Anul tresut dupa 2 iesiri la munte , panoul din dreapta s-a desprins dupa podea iar mobila s-a rupt.

Cand am demontat mobila peretele pana la jumatate era putred.

Mentionez ca dupa achizitie (pretul fiind destul de piperat)am contactat vanzatorul iar acesta nu a mai raspuns la telefon.

NESERIOZITATE.

Am sa revin cu foto sa vedeti si voi dezastrul.

 

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin
La 1/11/2020 la 19:38, Mogos Mihai a scris:

Va salut, dragi colegi rulotisti!

Suntem o familie din Timișoara cu 2 adulti si 3 copii, de 5, 7 si 15 ani.

Dorim sa achizitionam o rulota cu 5 locuri de dormit, layout-ul ideal credem ca ar fi cel cu baia la mijloc si 2 spatii de dormit in capetele rulotei (nu paturi supraetajate).

Ne dorim sa mergem cu rulota atat in concedii, in camping-uri (vara Grecia etc/ iarna ski), cat si in weekenduri in jurul Timisoarei pe o raza rezonabila, in offcamping.

Am vazut o rulota englezeasca la parcul de rulote de la Remetea Mare, care ne-a placut.

Va rugam feed-back pe cateva topic-uri:

1. Rulotisti care ati cumparat de la Remetea Mare - sunteti multumiti de seriozitate/ ati avut defecte pe care nu le-ati sesizat la achizitie/ la ce sa fim atenti?

2. Posibilitatea de a iesi in offcamping cu rulota englezeasca (lunga) pt ca am citit aici ca sunt mai joase. Aveti exemple de locatii offcamping in zona de vest a tarii pe care ati putut sau nu ati putut sa puneti rulota?

3. Merita mai degraba sa iti cumperi rulota de la parc din tara sau sa o aduci de afara?

4. Exista variante de inchiriere rulote in zona Timișoarei?

Multumim si drumuri bune!

 

Din cite il cunosc pe Cristi este om serios. Am comandat la el diverse chesti si a fost ff prompt. Un amic are deja a 2a rulota luata de la el si e ff multumit.

Sa iti cauti  tu rulota tiine mult si de noroc cum o gasesti si cum a fost intretinuta. Daca te hotarasti sa iti iei rulota de la el ai garantia ca deja a fost verificata de ei si sti sigur ca iei ceva bun .Chiar daca dai putin mai mult pe ea eu spun ca merita ca nu iti mai pierzi timp si bani umblind prin tara dupa ea. Uitate la mine in prezentare si vezi cit timp am investit eu in rulota si vezi daca te pricepi si merita ? Amicul meu le-a cumparat lea legat si sia vazut de drum cu ele fara sa mestereasca nimic pe la ele.Spor in alegerea rulotei!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Multumesc pentru raspunsuri!

Intrebarea mea cu garda la sol se referea la schimbarile de unghi: de exemplu intrarea de pe drum drept pe o rampa cu inclinatie ceva mai mare; e fezabil/ cat e de manevrabila rulota / vi s-a intamplat sa o loviti ?

@Stoica Georgica urata experienta, mai ales daca ai platit o suma considerabila, si nu ai fost informat de aceste probleme. @Barac Augustin suna incurajator feed-back-ul tau. Rog si alti rulotisti care au cumparat de la Remetea sa ma ajute cu feedback.

@Raul G o sa incercam pt inceput sa inghesuim toti 3 copiii intr-o zona de dormit; nu ne dorim sa depasim o lungime rezonabila, manevrabila si in offcamping, iar bugetul e maxim 10.000 euro. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cu 10 K€ cred, repet cred, ca poți găsi o continentală care au ca sigla Eu (490EU sau 500EU) sunt acelea care au în fata către proțap doua paturi separate, dar care printr-o alta doga care iasă din mobila trasforma totul într-un pat Kimg-Size unde trei copiii pot dormi liniștit, având poi în spate o dineta care se trasforma in pat matrimonial.
Este cineva pe forum care tocmai și-a luat o Weinsberg EU zilele acestea.
Asta este ceea ce spuneam eu


  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Mogos Mihai Salut, eu vorbeam de rulote mai ieftine.Daca ai la dispoziție 10000e ia-ți orice model că la banii ăștia sigur e dotată și merge in off și iarna.Eu am atins cu ea in niste locuri de campare cu denivelări dar cu puntea nu cu podeaua rulotei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Multumesc mult! E minunata ideea cu Sudwind-ul. Am inceput sa caut


Sent from my iPhone using Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Eu una ca aceasta si sunt foarte multumit de ea.  

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Mogos Mihaisi eu spun la fel, Cristi e un om serios, si eu am luat a doua rulota de la el si mi-a si inmatriculat-o, rulota o am deja de 3 ani si pot sa spun ca e ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin
în urmă cu 8 ore, Mogos Mihai a scris:

Multumesc mult! E minunata ideea cu Sudwind-ul. Am inceput sa cautemoji3.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Salut. Poti vedea modelul de rulota din "Rulota mea". Configuratia ar fi optima pentru cate persoane sunteti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Dupa ceva cautari, documentari si negocieri am gasit rulota potrivita la un dealer din Ungaria. Este un Weinsberg 480QDK din 2018 folosita putin, echipata cu clima, mover si cort. Am mai cerut suplimentar: alko ATC, boiler combi gaz-electric, incalzie electrica Ultra heat, panou solar, baterie de lucru, conexiuni exterioare pt gaz-apa-iesire dus-220, 2 butelii, duo control, alarme pt gaze si monoxid de carbon, antifurturi pe roti - cupla carlig si usa.
In cca 2 saptamani va fi gata echipata vom merge sa o ridicam si voi face o postare cu poze in rulota mea.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.