Mihai-Arad

Vacantele propuse pentru anul 2020

114 postări în acest subiect de discuţie despre Vacantele propuse pentru anul 2020

Vacantele propuse pentru anul 2020

Mihai-Arad

Cand vine vorba despre vacanta , niciodata nu esti hotarat. :default_doh: Variante sunt numeroase si nu te poti decide pentru pentru ca, … vrei „si pe mama si pe tata“ (mai sti reclama aia cu masina SH).

Alegerea corecta e cea care te multumeste atat pentru tine cat si pentru cei dragi tie.

 

Ia-ti timp de gandire si visare. „Inchide ochii“ si viseaza la vacanta ta, la destinatia pe care ti-o doresti sa o vizitezi in 2020. Viseaza la asta! Lasa-ti grijile (ingrijorarile!) si permite-ti sa-ti creionezi in minte cum va fi vacanta ta din 2020. Un vis, asa-i ? Viseaza-l!

Ok. Lucrurile stau cam asa; cand te gandesti la vacanta (aia de vara), inevitabil iti apar in minte diminetile alea(!) in care dormi pina taziu, serile in care stai pina tarziu cu prieteni sau familia fara sa-ti faci griji pentru ziua de maine ca nu vei auzi ceasul desteptator…. rasaritul sau apusul soarelui peste oglinda marii sau creasta muntelui.

Anul trecut, la un moment dat mi-am facut o lista cu destinatiile pe care doream sa le vizitez in 2019. Dar, cum planurile s-au schimbat pe parcurs, am apelat la solutia „B“ (varianta de rezerva, dar la fel de spectaculoasa). Woau, si cat de spectaculoasa a fost aceasta varianta! 

Imi place sa imi planific singur calatoriile , rar am apelat la serviciile agentiilor locale …..

 

Planul meu pentru 2020:

Februarie si Martie, pe langa casa…

Aprilie –  o saptamana la munte prin Austria (Salzburg eventual Bayern-Germania)

Mai – ultima saptamana, prin Italia (Toscana!) drumetii.

Iunie sau Iulie - …fuga-n Croatia /Muntenegru.

August – o evit din cauza aglomeratiei & caldurii. Plaja si balaceala pe unde apuc (lac, rau...)

Septembrie + Octombrie – Franta cateva zile, Spania (1/2  din concediu) si voi continui catre Portugalia (Faro)

Noiembrie + Decembrie – pe langa casa!

 

Tu unde ti-ai propus sa calatoresti anul asta ?

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

:default_doh:  Ah, graba asta .... Am omis, in luna Mai (asa pe la inceputul lunii) o fuga in Delta sau la Vama Veche (vreau sa dau start-ul!).

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Martie: cazanele Dunarii

Iunie : Croatia 

Septembrie : Delta Dunarii

 

In rest cel putin o data la 2 sapt. iesiri la pescuit cate 2-3 zile si iesirile cu colegii din comunitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
2 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

:default_doh:  Ah, graba asta .... Am omis, in luna Mai (asa pe la inceputul lunii) o fuga in Delta sau la Vama Veche (vreau sa dau start-ul!).

 

In Delta fara pescuit...Prohibie, de.. 

Insa sper sa iti pot da alta frumoasa perspectiva:) Tinem aproape... 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
3 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

.... iesirile cu colegii din comunitate.

Am si eu de gand, dar sa vad, cum reusesc sa "ma sincronizez" cu colegii din comunitate. Eventual sa particip la intalnirea comunitatii (oare unde va fi?).

Anul acesta, m-am intalnit cu @Alin Mihaila tocmai in Austria (zona Salzburg). Vezi aici!

:noroc:

Despre pescuit (iubesc diminetile linistite pe balta), ... atunci cand timpul imi permite, pe langa casa.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
4 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

Salut, @Mihai-Arad ! In Ianuarie nimic?

Munte si drumetii, dar, .... pe langa casa (astea, nu le consider vacanta/iesire). Seara sunt acasa. 

Vacanta-i ptr mine, atunci cand nu dorm acasa....

:noroc:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Pai ia sa vedem...

Ianuarie: plăcăreală la Harghita-Băi (sper să mai ningă :))

Aprilie: Paștele în familie - zona Târgu Ocna

Iunie: Posibil Bulgaria, incă nu am stabilit zona

Iulie: Țările Baltice și Sankt Petersburg, adică asta

August: Păltiniș

Noiembrie-Decembrie: India (Triunghiul de Aur)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Alin Mihaila 

Un altfel de plan, ...unul foarte indraznet. :bravo:

Vreau sa-ti "amintesc" ca, pentru Federatia Rusa, ai nevoie de viza (stiai, nu?:default_109:

Uite ce zice aici:  " Ultima actualizare:   28 octombrie 2019

Condiţii de intrare şi regim de şedere: Intrarea şi şederea cetăţenilor români în Federaţia Rusă sunt reglementate prin Acordul între Comunitatea Europeană şi Federaţia Rusă privind facilitarea eliberării vizelor pentru cetăţenii Uniunii Europene şi ai Federaţiei Ruse. Intrarea şi şederea pe teritoriul Federaţiei Ruse se fac numai pe bază de viză, cu excepţia deţinătorilor de paşapoarte diplomatice şi de serviciu.

Intrarea pe teritoriul Federaţiei Ruse se poate face în baza unui document de călătorie (paşaportul simplu electronic, paşaportul simplu temporar, paşaportul de serviciu, paşaportul diplomatic) valabil cel puțin 6 luni de la data expirării vizei."  

 

Se poate obtine VISA si de aici!

(direct de la ... https://romania.mid.ru/web/romania_ro/vize)

Exista si posibilitatea unei asa zise  eVisa (electronica) gratuita , valabila numai 8 zile !

Aici: http://electronic-visa.kdmid.ru/index_en.html

(info despre "visa Rusia pe wikipedia : -> https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_policy_of_Russia)

 

Iti (re)amintesc, ai nevoie de  ASIGURARE MEDICALA (polita de asigurare medicala cu suma min. asigurare de 30 000 Euroi, valabila  pe teritoriul Federatiei Ruse pe toata perioada calatoriei) + pentru insotitori. 

 

Referitor la trecerea frontierei din Estonia (Talinn- Camping and caravan park Vanamõisa) to Fed. Rusa:

- pentru a trece in Fed. Rusa, pe la vama terestra (ex: Narva) ai nevoie de o "rezervare" ( se poate face on-line, daca ai deja visa), altfel astepaterea poate dura chiar si 6 (sase) zile !!!

"""Border crossing without waiting. Before our service was implemented at Estonian borders, vehicles queued for up to 6 days. Now only up to 2 hours!"""

 

Rezervarea pentru trecerea granitei se poate face aici. (iti voi spune si despre locul de "parcare" in asteptarea trecerii frontierei...)

 

Despre Tarile Baltice, ... :OK: (am cateva pont-uri, dar tu deja ai traseul stabilit). :default_109:

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
La 06.01.2020 la 21:07, Mihai-Arad a scris:

Te salut @Alin Mihaila 

Un altfel de plan, ...unul foarte indraznet. :bravo:

Vreau sa-ti "amintesc" ca, pentru Federatia Rusa, ai nevoie de viza (stiai, nu?:default_109:

Uite ce zice aici:  " Ultima actualizare:   28 octombrie 2019

Condiţii de intrare şi regim de şedere: Intrarea şi şederea cetăţenilor români în Federaţia Rusă sunt reglementate prin Acordul între Comunitatea Europeană şi Federaţia Rusă privind facilitarea eliberării vizelor pentru cetăţenii Uniunii Europene şi ai Federaţiei Ruse. Intrarea şi şederea pe teritoriul Federaţiei Ruse se fac numai pe bază de viză, cu excepţia deţinătorilor de paşapoarte diplomatice şi de serviciu.

Intrarea pe teritoriul Federaţiei Ruse se poate face în baza unui document de călătorie (paşaportul simplu electronic, paşaportul simplu temporar, paşaportul de serviciu, paşaportul diplomatic) valabil cel puțin 6 luni de la data expirării vizei."  

 

Se poate obtine VISA si de aici!

(direct de la ... https://romania.mid.ru/web/romania_ro/vize)

Exista si posibilitatea unei asa zise  eVisa (electronica) gratuita , valabila numai 8 zile !

Aici: http://electronic-visa.kdmid.ru/index_en.html

(info despre "visa Rusia pe wikipedia : -> https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_policy_of_Russia)

 

Iti (re)amintesc, ai nevoie de  ASIGURARE MEDICALA (polita de asigurare medicala cu suma min. asigurare de 30 000 Euroi, valabila  pe teritoriul Federatiei Ruse pe toata perioada calatoriei) + pentru insotitori. 

 

Referitor la trecerea frontierei din Estonia (Talinn- Camping and caravan park Vanamõisa) to Fed. Rusa:

- pentru a trece in Fed. Rusa, pe la vama terestra (ex: Narva) ai nevoie de o "rezervare" ( se poate face on-line, daca ai deja visa), altfel astepaterea poate dura chiar si 6 (sase) zile !!!

"""Border crossing without waiting. Before our service was implemented at Estonian borders, vehicles queued for up to 6 days. Now only up to 2 hours!"""

 

Rezervarea pentru trecerea granitei se poate face aici. (iti voi spune si despre locul de "parcare" in asteptarea trecerii frontierei...)

 

Despre Tarile Baltice, ... :OK: (am cateva pont-uri, dar tu deja ai traseul stabilit). :default_109:

 

 

 

Salut @Mihai-Arad!

Multumesc mult pentru informatii. Voi intra in Rusia din Letonia, dar m-ai pus pe ganduri cu rezervarea pentru intrarea in Rusia. Si la iesire o fi la fel? Ma refer la iesirea din Rusia si intrarea in Finlanda... Trebuie sa cercetez serios problema. Astept totusi si ponturile tale pentru Tarile Baltice :noroc:

Multumesc anticipat!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

De fapt intrarea e prin sudul Estoniei, prima localitate din Rusia fiind Shulmikino

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 6.1.2020 la 20:07, Mihai-Arad a scris:

Iti (re)amintesc, ai nevoie de  ASIGURARE MEDICALA (polita de asigurare medicala cu suma min. asigurare de 30 000 Euroi, valabila  pe teritoriul Federatiei Ruse pe toata perioada calatoriei) + pentru insotitori. 

 

în urmă cu 4 ore, Alin Mihaila a scris:

Trebuie sa cercetez serios problema.

:OK:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna seara.Unde se mai poate pleca ACUM.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

:buna-seara:

 

Buna intrebare @Anghelescu Anton, unde se mai poate pleca acum? Din fericire, la mine in Irlanda nu este restrictie de circulat, doar ca mai toate camp-urile si Motorhome Aires sunt inchise. Wild camp /off camp/in natura nu prea se poate pe aici.

Eu unul nu circul in perioada asta, nu din cauza pandemiei ci din cauza ca nu mai am cu ce, am vandut sprinterul si m-am apucat de o noua conversie.

 

Revenind la topic, concediul 2020, am decis inca de anul trecut ca vom vizita Scotia, e aproape de noi si ieftin de ajuns. Doar ca.... in perspectiva Brexit si a regulilor impuse de Johnson e posibil sa nu mai fie asa comod ca pana acum deplasarea prin UK (am fost acum o saptamana, fara probleme). Vom vedea...

 

In cazul in care cade varianta Scotia am dori sa vizitam Spania mai mult decat am facut-o anul trecut. Putem lua un ferry direct din Dublin pana in Santander sau Bilbao, vom taia muuuult din drum si din costuri. Momentan doar planuri. Functie de evolutia situatiei cu virusul vom actualiza....

 

:noapte-buna:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua.Tocmai ce in propusesem sa trag o fuga la Harsova, Baile  puturoasa, si am primit un telefon dela un amic care i-mi pregatise un loc, sa numai vin pt. ca au fost evacuati de Politie, care le-a inmanat si declaratiile pt.drum.Cer pe aceasta cale scuze pt. vestea prosta.:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 28.12.2019 la 19:00, Mihai-Arad a scris:

Februarie si Martie, pe langa casa…

 Desi , aveam de gand sa stau p'acasa, n-am reusit. Am dat o fuga la munte (fie iarna, fie vara, iubescc muntele).

Am facut cateva drumetii vara trecuta, ... dar iarna, atunci cand potecile-s ascunse de stratul de zapada (0, 5m - 1m) e ....  "aventura pura".

 

IMG_20190912_162657.jpg.42db4b7642a7f2d62a2a539b96380c6f.jpg   

 

DSC_6580__Feb_2020.JPG.b9517e294730f690081fc3e1a4467c16.JPG

 

DSC_6576__Feb_2020.JPG.acb29ef758a300c131eea74a8a4d234b.JPG 

 

DSC_5020__T4-Gosausee.JPG.0d9441839d84eeac383d69750df40cca.JPG

 

 

IMG_20200215_133525.jpg.d2644c49a015abd34e6f2c2410a15959.jpg

 

DSC_5022__T4-Gosausee.JPG.74727a5b5966ce43df155f73084b40ce.JPG

 

DSC_6571__Feb_2020.JPG.99a41a674081bfd6661ca361250410a0.JPG

 

DSC_6728__2020.JPG.fd08c045581318d8108823665e3c6657.JPG

 

 

IMG_20200215_131157.jpg

 

 

La 28.12.2019 la 19:00, Mihai-Arad a scris:

Aprilie –  o saptamana la munte prin Austria (Salzburg eventual Bayern-Germania)

 

Aprilie ? Nu se (mai) poate  #stauacasa , ..... restrictii privind COVID 19 , peste tot (inl. Rusia , Mongolia....Groelanda!).

#STAIACASA , mai tarziu, va fi bine pentru noi toti ! Sanatosi sa fim !

 

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Deocamdată mergem doar in curte.

Stăm de mestereala până o sa avem voie sa plecăm cu rulotele.

Avem timp sa le punem la punct pentru viitoare plecări.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cu putin noroc poate iesim in toamna cu rulotele. Asta este boala grea. Maximul ei va fi undeva prin Mai-Iunie si scaderea intesitatii undeva prin August -Septembrie

 

Care mai apuca toamna

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

În acest moment am renunțat la ideea de Croația pentru acest an. În cel mai bun caz vizitam România cu rulota 2 sapt. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Sí noi renuntam la concediul planificat in Ungaria. Cred ca dupa ce se va termina restrictia o sa mergem mai mult in off camping in zonele apropiate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Si noi nu cred ca anul acesta voi revedea Italia. In 1985 eram la C.N.din Montalto di Castro, am avut ocazia sa vizitez aproape tota Italia si Sardinia.As fi vrut sa le vada si sotia.Dar cine stie poate o minune.:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 28.12.2019 la 19:00, Mihai-Arad a scris:

Mai – ultima saptamana, prin Italia (Toscana!) drumetii.

Iunie sau Iulie - …fuga-n Croatia /Muntenegru.

 

Despre Italia, nici nu vreau sa aud !  #stauacasa !

Iunie si Iulie , .... pauza ! #stauacasa! 

 

La 28.12.2019 la 19:00, Mihai-Arad a scris:

August – o evit din cauza aglomeratiei & caldurii. Plaja si balaceala pe unde apuc (lac, rau...)

Septembrie + Octombrie – Franta cateva zile, Spania (1/2  din concediu) si voi continui catre Portugalia (Faro)

 

Nu renunt la concediu, chiar daca nu voi ajunge acolo unde mi-am propus (Franta/Spania) ! 

Speranta moare ultima ! 

Sanatosi sa fim, ca le-om trece pe toate !

 

P.S. 

Noi, vrem să fim sanatosi, dar lumea, ...este bolnava. Asa-i ?

Omnia mutantur; omnia fluunt; quod fuimus aut sumus, cras non erimus.

All things change; all things flow; what we have been or are, tomorrow we will not be.

 

:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

#Stauacasa!

Inca putin ! :)

 

 

 

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Cred ca stam acasa putin mai mult! :default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Deja am stabilit destinatia cand se ridica blocajul! 😁

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.