George B

Rulota plutitoare, hotelul tau pe apa si uscat

9 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota plutitoare, hotelul tau pe apa si uscat

Rulota plutitoare, hotelul tau pe apa si uscat

George B

Pentru cei care vor sa combine placerea de a merge in vacanta cu rulota, dar vor sa petreaca ceva timp si pe luciul apei, s-a inventat (de ceva timp) rulota plutitoare.

Cel care a realizat prototipul inzestrat cu doua paturi este germanul Daniel Straub, designer industrial, relateaza Daily Mail. Acesta nu a facut decat sa combine o barca inzestrata cu motor si o rulota. Doi ani a durat pana ce Sealander sa fie construita, testata si produsa in masa.

Rulota plutitoare poate fi parcata pe timp de noapte intr-un camping, in timp ce ziua poate fi folosita ca si barca, pe apa. Poti face baie, pescui sau pur si simplu te poti bucura de imprejurimi.

Cu o inaltime de 1, 85 metri si o greutate de 380 de kilograme, Sealander se poate achizitiona la un pret de 15.000 de euro.

Nu este primul prototip care imbina rulota cu barca, inca din 1920 incercandu-se obtinerea unui astfel de hibrid.

 

Mai multe informatii gasiti pe siteul oficial.

 

 

 

Rulota-plutitoare 1.jpg

rulota-plu2.jpg

rulota-plu3.jpg

rulota-plu4.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George B

Si un filmulet realizat la Montreal Boat Show in 2017

 

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Z

Pe bune!

Stiu ca o sa para dur!  Imi asum responsabilitatea.

Ce relevanta au aceste postari pe forum gen " Teleenciclopedia".

Am vazut in UK pensionari, la Alboot Boot,   care se plimba cu ambarcatiunile lor de la Mancester la Londra. Super! Exista! Rulote pe apa nu am vazut si ce aplicabilitate au la noi si pt. noi? Pe unii o sa ii supar, dar cand Sefan Cel Mare, inca se gandea sa faca manastiri, astia deja aveau Cambridge-ul si mai si studiau acolo.

Apropo, canalul inca functional nord-sud din UK, precum si cele din Amsterdam au la origine proiectanti venetieni.

Hai sa revenim cu picioarele pe pamant si sa ne raportam la problemele noastre mioritice. 

A inventat-o un neamt?

Pe unde circla cu ea?

Ma refer la "cei care vor sa combine placerea de a merge in vacanta cu rulota, dar vor sa petreaca ceva timp si pe luciul apei"

:salutare!:

  • Upvote 1
  • Downvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Multumim @George B pentru prezentare! :bravo:

Nu stiam ca exista si aceasta varianta de rulota. Se demonstreaza inca o data ca pasiunea pentru "ruloteala" nu cunoaste limite. :amuzat:

In termeni practici  greutatea echipamentului , daca discutam de exemplu despre un pescar de crap,  ar conduce la scufundarea indubitabila si instantenee a frumusetii de rulota plutitoare!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
24 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

In termeni practici  greutatea echipamentului , daca discutam de exemplu despre un pescar de crap,  ar conduce la scufundarea indubitabila si instantenee a frumusetii de rulota plutitoare!

 Perfect adevarat :)

 

Insa pe siteul Sealandar, exista pozele de mai jos...Cine mai are nevoie de echipament de pescuit? :amuzat:

 

 

plutitor fata.jpg

plutitor fata 2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 1 oră, George B a scris:

Cine mai are nevoie de echipament de pescuit? 

 

Eu ! Nuuuu...:nedecis:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

La asa sirena, nici mie nu mi-ar mai trebui! :default_emoticons-animated-3:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Multumim @George B  pentru informatie.  

Sincer, nu stiam , de existenta acestor rulote. N-am vazut prin Europa (p'acolo pe unde am avut ocazia sa calatoresc).

 

Stirile/ noutatile din domeniu "Recreere in aer liber" ajung mai greu la noi, ...astia din marginea tarii. Asa ca, orice noutate despre rulote/RV-uri, este binevenita. 

Eu, ma declar fan "Teleenciclopedia" , vorba colegului @Nelu Z

 

:noroc:

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

O varianta mult mai practica:

 

rulota_ponton.png.f7d7aae5ae24c1cdbe45d919a7312231.png

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.