Misu Jan Manolescu

Suport pentru biciclete

7 postări în acest subiect de discuţie despre Suport pentru biciclete

Suport pentru biciclete

Misu Jan Manolescu

Doresc să aflu părerea celor avizați în legătură cu suportul pentru biciclete: unde este cel mai bine să fie amplasat? La spatele rulotei ori în față?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Salut @Misu Jan Manolescu, am mutat topicul tau in aceasta sectiune deoarece nu era incadrat corespunzator.

 

Eu as merge pe suportul de biciclete de pe spate :)

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Misu Jan Manolescu!

 

în urmă cu 21 ore, Misu Jan Manolescu a scris:

Doresc să aflu părerea celor avizați în legătură cu suportul pentru biciclete: unde este cel mai bine să fie amplasat? [...]

Pe masina.

 

Pentru ca inca nu aveti rulota, in functie de cat de bine este echilibrata, montarea suportului pentru biciclete pe plafonul masinii ajuta mult la mentinerea unui echilibru al rulotei in jurul axei sale. In fizica clasica si reducand complexitatea sistemului (greutatile dinauntru si dinafara rulotei) la doar doua dimensiuni pe orizontala, o forta aparuta in spatele axului se numeste pendul.

 

Avand in vedere varsta dumneavoastra, daca va este greu sa ridicati pe plafon bicicletele, ar trebui sa luati in calcul un suport pentru ele pe protap (in fata rulotei). Insa aveti destule dezavantaje: nu mai accesati cum trebuie portbagajul din fata al rulotei; trebuie sa aveti in vedere ca probabil nu mai puteti pune si butelia (buteliile) si roata de rezerva in acest portbagaj (cu siguranta impreuna cu greutatea bicicletei/bicicletelor veti depasi apasarea pe carlig - in nici un caz nu puneti greutate in spatele rulotei pentru a compensa); veti ajunge la destinatie cu ele murdare etc.

 

Succes in gasirea unui dealer pentru Hobby!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Fiecare isi alege varianta ce-i convine!

Eu am ales varianta "pe spatele" rulotei deșii cand aveam Audi le mai puneam si deasupra!

Încă Mai am suporturi dar Tucsonul fiind mai înalt imi vine greu sa le mai puneam deasupra!

 

 

20190117_105913.jpg

FB_IMG_1540273775639.jpg

FB_IMG_1573547165726.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Misu Jan Manolescu
1 minut în urmă, Eugen David a scris:

Fiecare isi alege varianta ce-i convine!

Eu am ales varianta "pe spatele" rulotei deșii cand aveam Audi le mai puneam si deasupra!

Încă Mai am suporturi dar Tucsonul fiind mai înalt imi vine greu sa le mai puneam deasupra!

 

 

20190117_105913.jpg

FB_IMG_1540273775639.jpg

FB_IMG_1573547165726.jpg

Mulțumesc pentru sfat! Și eu mă gândesc la varianta asta, mai ales că și mașina mea este destul de înaltă (Jeep Grand Cherokee).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu

Va salut. Eu la rulota Hobby am pus un suport pentru biciclete pe protap. Este un suport simplu de fabricatie germana (Berger). La fel cum spuneau si colegii mai sus, singura problema este accesul la portbagajul rulotei din cauza ca trebuie date bicicletele jos, ceea ce deranjeaza daca va mutati des de la o locatie la alta. Din punct de vedere al greutatii nu afecteaza cu nimic ruliul ansamblului mai ales ca Jeep-ul este o masina grea. Eu trag rulota cu un Discovery 3 si nu am probleme din cauza suportului pus pe protap. Daca va permiteti un suport mai profesional la care nu este nevoie sa dezlegati permanent bicicletele pentru a accesa portbagajul, atunci eu cred ca este mai indicat sa il pozitionati pe protap, astfel nu dihocati nici rulota cu o greutate in plus pe spate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Misu Jan Manolescu
59 minute în urmă, Sorin Nicolae Simionescu a scris:

Va salut. Eu la rulota Hobby am pus un suport pentru biciclete pe protap. Este un suport simplu de fabricatie germana (Berger). La fel cum spuneau si colegii mai sus, singura problema este accesul la portbagajul rulotei din cauza ca trebuie date bicicletele jos, ceea ce deranjeaza daca va mutati des de la o locatie la alta. Din punct de vedere al greutatii nu afecteaza cu nimic ruliul ansamblului mai ales ca Jeep-ul este o masina grea. Eu trag rulota cu un Discovery 3 si nu am probleme din cauza suportului pus pe protap. Daca va permiteti un suport mai profesional la care nu este nevoie sa dezlegati permanent bicicletele pentru a accesa portbagajul, atunci eu cred ca este mai indicat sa il pozitionati pe protap, astfel nu dihocati nici rulota cu o greutate in plus pe spate.

Mulțumesc foarte mult pentru informații. Într-adevăr mașina mea este destul de grea - 2462 kg. Singura mea preocupare era să nu depășesc greutatea admisibilă pe proțat. Am nevoie de un suport pentru două biciclete, însă încă nu le-am cântărit...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.