Sorin  Leitoiu

Noua achizie | Chateau Cantara 2000

24 postări în acest subiect de discuţie despre Noua achizie | Chateau Cantara 2000

Noua achizie | Chateau Cantara 2000

Sorin  Leitoiu

N-am rezistat prea mult si mi-am luat o noua rulota CHATEAU 2000, care este de ajuns pentru iesirile mele .

Nu are decat 3 locuri de dormit. Eu voi folosi 2, restul aragaz, frigider, baie este functional .

 

INTREBARE :  La transformatorul  rulotei  din imagine cei doi papuci unde indica caravan battery  sunt pentru cuplarea bateriei ?....Intreb intrucat cablurile de legatura nu le am si asta ar insemna sa le confectionez eu .

IMG_20191004_130551.jpg

IMG_20191004_130513.jpg

IMG_20191004_132632.jpg

IMG_20191004_130738.jpg

IMG_20191004_130600.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Felicitari @Sorin Leitoiu   pentru achizitie, :OK:sa aveti parte de ea multe iesiri reusite si drumuri bune va dorim cu noua :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Cred că aceea e mufa prin care poți doar să încarci bateria.

Dar de la baterie spre rulota ar trebui un alt cablu. Nu cred că acea mufa ar suporta întreg  consumul rulotei. Uită-te cate circuite ai pe ieșirea de 12V a redresorului. Ar însemna că acea mufa sa suporte totul, și nu prea cred.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 5 ore, Fejer Antal a scris:

Felicitari @Sorin Leitoiu   pentru achizitie, :OK:sa aveti parte de ea multe iesiri reusite si drumuri bune va dorim cu noua :cu-rulota:

MULTUMESC !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Felicitări pentru achiziție!

Drumuri bune! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Sorin Leitoiu  :OK:

Felicitari ptr achizitie ! Vant din spate si multe-multe vacante placute ! :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 5 ore, Mihai-Arad a scris:

@Sorin Leitoiu  :OK:

Felicitari ptr achizitie ! Vant din spate si multe-multe vacante placute ! :cu-rulota:

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 8 ore, Eugen David a scris:

Felicitări pentru achiziție!

Drumuri bune! 

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mă bucur pentru tine @Sorin Leitoiu ! :bravo:

S-o stăpâniți cu drag și vacanțe minunate! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 4 ore, Daniel P a scris:

Mă bucur pentru tine @Sorin Leitoiu ! :bravo:

S-o stăpâniți cu drag și vacanțe minunate! :OK:

Cat am plans dupa prima :tamp:   acum m-am linistit ,   urmeaza  sectiunea  , , CE AM MAI CUMPARAT PENTRU RULOTA " Sper ca cel care mi-a cumparat rulota sa aprecieze faptul ca i-am dat-o pusa bine la punct si dotata cu multe , acum , vorba cantecului .............baga banii, baga banii :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Sorin Leitoiu rulota ta arata intr-un mare fel. :OK:

S-o stapanesti sanatos si sa faci multe expeditii fara evenimente neplacute! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 4 ore, Radu Ghita a scris:

@Sorin Leitoiu rulota ta arata intr-un mare fel. :OK:

S-o stapanesti sanatos si sa faci multe expeditii fara evenimente neplacute! :noroc:

Multumesc @Radu Ghita !  Incerc , incerc sa ii pun baterie si panou si sa fac la Tulcea un pescuit de final, la Pardina , daca nu  merg pe bateria ce o am si pe generator si am terminat balciul.Pe anul acesta  zic :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz
La 10/4/2019 la 14:39, Sorin Leitoiu a scris:

... INTREBARE :  La transformatorul  rulotei  din imagine cei doi papuci unde indica caravan battery  sunt pentru cuplarea bateriei ?....Intreb intrucat cablurile de legatura nu le am si asta ar insemna sa le confectionez eu . ...

Da, acolo se conecteaza bateria.

In timp ce rulota este cuplata la 220 V, acea sursa incarca bateria si alimenteaza rulota cu 12 V. Cand se deconecteaza rulota de la 220 V, curentul de 12 V din baterie alimenteaza absolut toata rulota prin acea sursa, automat. Conectarea bateriei se face cu cabluri cat mai scurte de 2.5 sectiune (suficient) si papuci sertizati sau cositoriti.  

Vorbesc din experienta primei rulote, tot Chateau.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
La 10/7/2019 la 11:21, Aurelianz a scris:

Da, acolo se conecteaza bateria.

In timp ce rulota este cuplata la 220 V, acea sursa incarca bateria si alimenteaza rulota cu 12 V. Cand se deconecteaza rulota de la 220 V, curentul de 12 V din baterie alimenteaza absolut toata rulota prin acea sursa, automat. Conectarea bateriei se face cu cabluri cat mai scurte de 2.5 sectiune (suficient) si papuci sertizati sau cositoriti.  

Vorbesc din experienta primei rulote, tot Chateau.

Multumesc !   

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

2, 5 mmp secțiune pt un cablu de alimentare principal de la baterie de 12V la rulota mi se pare cam mic. Fie el și foarte scurt. Tot se va încălzi.

Părerea mea, fara a mă apucă sa calculez consumuri și densități de curent admise, etc este sa nu folosești mai mic de 6mmp. Preferabil chiar de 10. Diferență de preț nu e chiar așa de mare, dar dormi liniștit.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Un conductor cu sectiunea de 2, 5 mm suporta fara probleme un consum de 15 A. In cazul unor consumatori normali in rulota ( becuri, pompa apa , televizor) este greu de crezut ca se aduna un consum simultan de 15 A. Pentru linistea proprietarului poate folosi sectiune de 4 mmp, dar un cablu cu sectiune mai mare devine mai putin flexibil si greu de manevrat. In plus, sigurantele sunt facute sa protejeze circuitele, aici trebuie atentia cea mai mare. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel Vilcu

Salut, personal as desfiinta mufa aia si as cositori direct firele ce duc la baterie, asta daca intentionati sa montati definitiv o baterie in rulota.

spor la bricolat!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
La 10/4/2019 la 22:25, Eugen David a scris:

Felicitări pentru achiziție!

Drumuri bune! 

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
La 10/11/2019 la 9:29, Gabriel Schuster a scris:

Un conductor cu sectiunea de 2, 5 mm suporta fara probleme un consum de 15 A. In cazul unor consumatori normali in rulota ( becuri, pompa apa , televizor) este greu de crezut ca se aduna un consum simultan de 15 A. Pentru linistea proprietarului poate folosi sectiune de 4 mmp, dar un cablu cu sectiune mai mare devine mai putin flexibil si greu de manevrat. In plus, sigurantele sunt facute sa protejeze circuitele, aici trebuie atentia cea mai mare. 

Am luat 2 fire de la un radiator electric de 2500 w  si cu doi papuci le-am conectat la baterie-acum am o baterie  normala de la o masina .. Am comandat bateria pe gel de la caranda , 100 ah/12v si voi achizitiona si un panou de 100w .Nu voi folosi instalatia decat pentru iluminat si cam atat, am becuri pe led de 5w.Frigiderul merge pe gaz binisor .Singura problema este ca nu se mai aprinde soba.-da scanteie dar gazul nu vine in cantitate normala ......am curatat valva sau cum ii spune , care da drumul la gaz  cu spray contra ruginii si care lubrifica in acelasi timp ....oi fi stricat ceva, s-a topit vreun plastic ??  Multumesc oricum :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
La 10/11/2019 la 9:29, Gabriel Schuster a scris:

Un conductor cu sectiunea de 2, 5 mm suporta fara probleme un consum de 15 A. In cazul unor consumatori normali in rulota ( becuri, pompa apa , televizor) este greu de crezut ca se aduna un consum simultan de 15 A. Pentru linistea proprietarului poate folosi sectiune de 4 mmp, dar un cablu cu sectiune mai mare devine mai putin flexibil si greu de manevrat. In plus, sigurantele sunt facute sa protejeze circuitele, aici trebuie atentia cea mai mare. 

Multumesc de sfat @Gabriel Schuster :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
La 10/11/2019 la 9:48, Viorel Vilcu a scris:

Salut, personal as desfiinta mufa aia si as cositori direct firele ce duc la baterie, asta daca intentionati sa montati definitiv o baterie in rulota.

spor la bricolat!

Da, sigur vai avea baterie pusa , cu panou ...cu toate cele  , am comandat bateria pe gel  si mai tarziu si un panou de 150w:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Robinetul de la soba nu se unge sau curata cu solventi sau ulei. Trebuie data jos pusa pe banc si reparata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicolau Radu

Salutare și bine ai venit printre noi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.