Ovidiu Gavrila

Opel Crossland X 1.2 ECOTEC Turbo (110 Hp)

32 postări în acest subiect de discuţie despre Opel Crossland X 1.2 ECOTEC Turbo (110 Hp)

Opel Crossland X 1.2 ECOTEC Turbo (110 Hp)

Fejer Antal

Felicitari @Ovidiu Gavrila pentru achizitie. Sa aveti parte de ea, multe iesiri reusite,   drumuri bune va dorim cu :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vlad Iliescu
în urmă cu 10 ore, George M. a scris:

Doar de curiozitate... cum ai descoperit HIBA la ACEASTA masina ? O ai in dotare de ceva timp sau ... ?

 

Inteleg ca tu o ai in dotare ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Am facut aceasta afirmatie citind datele referitoare la masa remorcabila si apasarea pe carlig, din cartea de identitate pozata de proprietar. Daca pentru altii concluziile nu sunt evidente, nu e problema mea. Nu am contestat alte calitati ale acestui Peugeot 2008, am spus doar ca nu e potrivit pentru tractare. Pentru detinator, dorinta de a avea rulota a fost prea puternica, oricum finalitatea era previzibila.

Nu continui aceasta discutie, e clar ca fiecare o tine pe a lui.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Vlad Iliescu: masa remorcabila nu este determinata de structura caroseriei... Este data de ceea ce poate motorul! Daca te uiti la alte motorizari pentru aceeasi caroserie, ai sa vezi ca poate trage muuult mai mult. Au cumva o alta caroserie acele motorizari?!

 

La 10/5/2019 la 6:37, George M. a scris:

@NRLaurentiu "Daca este mai mare decat o valoare predefinita, considera ca exista un scurt. Similar, daca e mai mica, considera ca s-a ars un bec."

E fix pe dos, dar fara a influenta cu ceva calitatea postarii.

"Carligul si instalatia electrica sunt bune si ieftine, insa trebuie sa fii constient ca daca faci investitia asta, vei putea trage numai o rulota mica!"    Daca pune un carlig mai fortos ii va permite masina sa traga o rulota mai mare ?

[...]

In primul caz, da ai dreptate, am scris invers. Mea culpa!

 

In al doilea caz, ai facut-o doar asa ca sa induci o anume idee. :(

Stii bine (sper) ca, indiferent ce carlig va pune, masina lui nu va trage, cel putin legal, decat o rulota mica! Afirmatia mea nu se referea la "fortosenia" carligului! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Un po OT, dar nu chiar, masa remorcabila este dată de mai mulți factori motor, cutie și structura. Același mașina cu același motor dar cu cutie manuala sau automatica schimba și 4-500 kg masa. În cazul structuri a se vedea cazul emblematic al Fiat-ului Freemont care are o structura de rahat și tratează 900-1100 kg și vorbim de o ditamai mașina în anumite cazuri și cu 170 CV și 4x4.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

PS: @Ovidiu Gavrila: iarta-ma, am omis sa scriu un lucru important: s-o stapaniti sanatosi, este exact ceea ce aveti nevoie si va doresc sa petreceti clipe frumoase in natura cu ea!

 

Toate cele bune,

Laurentiu

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 5.10.2019 la 22:04, Ovidiu Gavrila a scris:

Pana la urma am ales o rulota Eldiss, adusa din UK, din 1990, care arata ff bine pentru varsta ei, are 700 de kg si am luat o chiar din Slatina.

...Urmeaza sa montez carligul si partea electrica pe masina, iar pentru rulota imi mai trebuie cateva chestii: baterie, adaptor butelie gaz (este din UK).

 

Felicitari @Ovidiu Gavrila  pentru achizitie ! :bravo:

Si, ce-ai facut cu ea ? 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.