Mihai Bogdan

Plafon rulota

17 postări în acest subiect de discuţie despre Plafon rulota

Plafon rulota

Mihai Bogdan

Salut, este primul meu topic pe acest site si vin cu o intrebare legata de plafon. Treaba sta asa: suprafata exterioara, cred ca este de fibra de sticla sau policarbonat, este desprinsa in unele locuri de partea de sub ea, adica in jurul trapei este fixata dar spre margini la o apasare cu mana flambeaza, are aer sub ea. Este normal asa ceva? Nu sunt infiltratii pe la trape.

Modificat de Mihai Bogdan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

 Salut @Mihai Bogdan Acoperisul rulotei mele este  din alumínium, sí nu este lipit de partea de sub ea, din cauza dilatatiilor nu este lipit din fabrica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut!@Mihai Bogdan Sa știi că și la mine e așa decât că e tablă de aluminiu. Eu am schimbat trapa că am pierdut-o pe drumul spre mare(cred că din cauza vitezei). Încearcă sa scoți trapa și să ii pui alt silicon(mastic) și o sa vezi și ce e acolo. La mine sigur a băgat apa pe lângă trapa veche că masticul era răscopt. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

Apropo de plafon.. Am doua trape , una in baie alta in rulota.. Aia din baie super ok.. insa la aia din rulota, , UPS.. umezeala dupa ploilea astea.. . Cum ma mananca des la maimuta , ma apuc si dau trapele jos.. la cea din ” leaving! Ș)))) mastic intarit , fisuri , dezlipiri.. La cea din baie mastic ok.. fara infiltratii . Dar ma hotarasc sa intervin la ambele.. ce sa pun ?Masticul e depasit  ... dupa mine.. Se intareste , fapt dovedit.. si este o solutie pe termen scurt.. 1-2-3 ani.. depinde cat sta rulota in soare..  Ma gandesc ce sa pun in locul masticului.. Uitandu-ma la masina, vad la parbriz o bucla de silicon negru in exces dupa presare.. Apas cu unghia.. compozitia perfecta.. un cauciuc maleabil si cu functie de adeziv, rezistent la apa si temperatura si la ultraviolete. Sun un prieten de la parbrize.. .. Auzi Jane., . hau hau da-mi niste silicon din ala.. Imi ajuce 2 tuburi si ma apuc de treaba.. negru?  Nici ca-mi pasa.. daca pui cat trebuie e OK mai ales deqasupra unde nu se vede.. Dar nu mai ai treaba ani buni.. Zic eu, , nu stiu cat o tine, ramane de vazut.. ..

20200621_173839.jpg

20200621_173843.jpg

20200621_181936.jpg

20200621_190811.jpg

20200621_190819.jpg

20200621_163001.jpg

20200621_162955.jpg

Modificat de Nadabaica Catalin
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Salut, mai nou meseriasii care fac reparatii la trape folosesc o banda de asta in loc de silicon. Screenshot_20200623_094045.thumb.jpg.e849c1ffa98f1c5117f2711873b51eac.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Nadabaica Catalin Dacă ai nevoie de plasă insecte nouă pentru trapa mare o dau gratis.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 5 ore, Stefan P a scris:

Salut, mai nou meseriasii care fac reparatii la trape folosesc o banda de asta in loc de silicon. Screenshot_20200623_094045.thumb.jpg.e849c1ffa98f1c5117f2711873b51eac.jpg

Stiu, au aparut acum mai multe feluri de benzi adezive cu super priza.. Insa recomand inati lipirea cu silicon pentru fixare si etansare si dupa aia poti pune banda rezistenta la UV. Eu am sa pun o banda la imbinarea de pe mijloc cat tine rulota .. Numai sa gasesc alba si de calitate..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu
8 minute în urmă, Nadabaica Catalin a scris:

Stiu, au aparut acum mai multe feluri de benzi adezive cu super priza.. Insa recomand inati lipirea cu silicon pentru fixare si etansare si dupa aia poti pune banda rezistenta la UV. Eu am sa pun o banda la imbinarea de pe mijloc cat tine rulota .. Numai sa gasesc alba si de calitate..

Salutare,

am remasticat profilul de aluminiu care imbina tavanul cu partea din partea a rulotei (dat jos curatat si pus inapoi cu sika 11fc) si ma gandeam sa pun peste o banda de tip sika multiseal:

 https://www.dedeman.ro/timisoara/banda-bituminoasa-pentru-etansare/hidroizolatii-sika-multiseal-aluminiu-3-m-x-50-mm/p/5012878

Am mai vazut montat la cineva la imbinarea din fata dintre tavan si panou frontal si rezista bine din cate am observat! 

Mai sunt oare si alte variante de banda?

O zi placuta tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 3 ore, Ciprianmirescu a scris:

Salutare,

am remasticat profilul de aluminiu care imbina tavanul cu partea din partea a rulotei (dat jos curatat si pus inapoi cu sika 11fc) si ma gandeam sa pun peste o banda de tip sika multiseal:

 https://www.dedeman.ro/timisoara/banda-bituminoasa-pentru-etansare/hidroizolatii-sika-multiseal-aluminiu-3-m-x-50-mm/p/5012878

Am mai vazut montat la cineva la imbinarea din fata dintre tavan si panou frontal si rezista bine din cate am observat! 

Mai sunt oare si alte variante de banda?

O zi placuta tuturor!

Cumpara banda si lipeste 10 cm pe o tabla groasa din fier neagra si las-o la soare mai multe zile . Sa vie rezistenta la ultra violete, altfel in 2-3 luni e gata.. .. Daca nu se inmoaie, nu se dezlipeste cand tragi de ea la temperatura ridicata, atunci va rezista mult mai usor pe o rulota alba mult mai rece.. Eu inca nu am gasit varianta optima, dar nici nu prea am avut ocazia sa cercetez tipurile de benzi cu priza puternica.. mai fac astia reclama , lipesc caramizi etc.. trebuie luata una de proba..

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.
în urmă cu 8 ore, Nadabaica Catalin a scris:

Stiu, au aparut acum mai multe feluri de benzi adezive cu super priza..

Da-mi si mie niste exemple de astfel de bezi adezive cu super priza. Prefer sa fie colorate la exterior (ex.albastru).
Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 19 ore, Costica V. a scris:

Da-mi si mie niste exemple de astfel de bezi adezive cu super priza. Prefer sa fie colorate la exterior (ex.albastru).
Multumesc.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
Chiar acum, Nadabaica Catalin a scris:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
Chiar acum, Nadabaica Catalin a scris:

 

Navy Seal e mai buna..

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Nadabaica Catalin!

 

Pentru ca am lucrat la rulota mea in aproape orice coltisor, iti recomand sa folosesti produse care si-au dovedit eficienta in timp si nu cu promisiuni, fie ele si video (nu m-am uitat la clipurile de mai sus). Asa ca te sfatuiesc sa folosesti (daca mai e cazul) mastic la tub - Dekaseal - utilizat de unii producatori. Acest mastic (Dekaseal sau alt produs - dar cu aspect identic) l-am gasit la rulota mea si, dupa 22 ani de la fabricatie, inca era moale, lipicios si cu aspect gri in zona unde a fost acoperit de elementele de caroserie pe care le-am schimbat (stopuri, lumini numar, lampa exterioara etc.) Poti folosi si produsele celor de la Sika, am citit la un moment dat (cred ca aici pe forum, dar nu bag mana in foc) ca unii producatori de rulote il folosesc. Dekaseal-ul l-am vazut intr-un reportaj vechi intr-o fabrica de rulote (clip postat pe Youtube).

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Daniel

Eu am folosit la doua rulote banda bituminoasa Sika si Bostik pentru etansarea trapelor si pot sa spun ca au dat rezultate f. bune. Se degreseaza bine zona de aplicare si cu o rola de presare se uniformizeaza banda bine. Au rezistat la testul timpului. Cand ajung la rulota o sa fac niste poze.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 1 oră, A. Daniel a scris:

Eu am folosit la doua rulote banda bituminoasa Sika si Bostik pentru etansarea trapelor si pot sa spun ca au dat rezultate f. bune. Se degreseaza bine zona de aplicare si cu o rola de presare se uniformizeaza banda bine. Au rezistat la testul timpului. Cand ajung la rulota o sa fac niste poze.

Super. Multumim pentru sfaturi.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.