Ovidiu Adrian

Impozit Autorulota, Vigneta Ungaria

11 postări în acest subiect de discuţie despre Impozit Autorulota, Vigneta Ungaria

Impozit Autorulota, Vigneta Ungaria

Ovidiu Adrian

Va salut dragi colegi.

As dori o info de la voi . Am un campervan peugeot boxer 1998 , 2500 cmc. La Timisoara am platit impozit aprox 1000 ron pentru 2018 si 1400 pentru 2019. 

Am vazut pe olx ca unii se lauda cu impozite de aprox 400 ron la 2500 cmc .

Voi cat platiti si in ce zone ale tarii . E ceva ce ar trebui sa stiu ? Ce as putea sa fac ? Probabil la anul mai creste....

Multumesc. 

 

In Ungaria mereu sunt taxat cu vigneta de utilitara . De obicei cand cumpar din vama doamna imi arata tabelul cu si ma incadreaza in dreptul busului de 3, 5 t. Si imi spune ca nu e turism si altfel voi plati amenda. Nu am vrut sa risc asta asa ca am luat asa ((mai scump pentru utilitara) .Ce stiti despre asta? 

Multumesc

 

Ovidiu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Azi am fost la fisc pentru a trece campervanul in noua clasa de impozitare. Ca autoutilitara N1 am platit impozit 330 ron anul trecut. Ca autoturism special M1 trebuie sa platesc anul acesta 341 ron. Este vorba de Citroen Jumper 2013 cu 2198 cmc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Semi integrat , 2200 cmc, impozit  autoturism special M1 , 330 lei.

Da, la vigneta ungaria și eu mai întâmpin greutăți, imi arata tabel in care spune că ma incadrez la mai mare de 3, 5 t,   ceva desen de duba,   adică D2.Acum depinde si de unde cumpăr vigneta, unii imi dau D1.

Dar D1 arata autoturisme mai mici sau egale cu 3, 5 t. Cum pe certificat scrie autoturism special M1 , si greutatea e mai mică de 3, 5 t eu cer D1 . Nu am avut vreodată probleme la unguri. 

Voi cum procedati? 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Te joci cu focul, la unguri ma refer. Poti lua ce vigneta doresti, exista benzinarii unde ti se elibereaza fara sa tina seama de talon. Asta nu inseamna ca nu esti in culpa. E posibil sa scapi in cazul controlului cu camere, dar daca te opreste un echipaj, esti bun de plata. Si eu am Ford Ranger, sub 3, 5 tone, am cumparat D2, am dat 140 lei pe 1 luna, in loc de vreo 90 pentru D1. La benzinaria MOL mi-au spus ca imi elibereaza pe ce categorie doresc eu. Am ales sa merg linistit. La unguri primesti amenda si daca ti-ai cumparat vigneta la 5 minute dupa ce ai trecut pe sub camera de supraveghere. De exemplu n-ai gasit in granita, dar pina la prima benzinarie de pe autostrada ai apucat sa treci prin dreptul camerelor.

Daca as merge cu rulota trasa de Ranger, ar trebui sa iau vigneta separata pentru rulota, ceea ce este o hotie. De aceea prefer sa tractez in strainatate cu un autoturism. Regula cu autoutilitara este complet nesimtita, ca si la noi de altfel. Ar trebui sa fie limita de 3, 5 tone singurul criteriu, nu alte date din talon. Mai exista in alte tari regula ca sa platesti pt utilitara ca si pt turism daca ai in dreptul puntii din fata inaltimea caroserie sub 1, 1 metri (daca retin bine...).

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
51 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

Este atat de clar documentul de pe site-ul autopalya, ca nu mai este loc de discutie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Eu am cumparat-o direct de aici:

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

 

Primesti  pe e-mail factura si vigneta. Recomandat este sa le listezi si sa le ai asupra ta pentru orice nelamurire!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

La DITL, declaratia o face proprietarul autorulotei. Categoria la care se incadreaza autorulota este Alte autovehicule cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone inclusiv, NU AUTOTURISM.

Exista persoane care nu stiu sa completeze acest formular, apoi se mira ca sunt taxate mai mult decat dublu.

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
La 1/27/2020 la 23:48, Ionut C. a scris:

La DITL, declaratia o face proprietarul autorulotei. Categoria la care se incadreaza autorulota este Alte autovehicule cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone inclusiv, NU AUTOTURISM.

Exista persoane care nu stiu sa completeze acest formular, apoi se mira ca sunt taxate mai mult decat dublu.

 

In programul de taxare  sunt incadrate, dupa completarea formularului asa cum a specificat @Ionut C., la categoria “ autovehicul special”. Eu am platit 341 ron/ an la sectorul 5.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Am vrut să deschid topic nou, însă parcurgându-l pe acesta, observ că se încadrează problemei mele.... problemă ce a început anul trecut cu prilejul achitării primului impozit pentru camper care a fost încadrat ca autoturism, impozitul fiind stabilit ca fiind în valoare de 1158 de lei pentru un motor de 2500 cmc.

Din septembrie anul trecut, am demarat activități pentru lămurirea celor de la taxe și impozite că au greșit încadrând camperul la categoria autoturism.

Am reușit asta doar astăzi și doar amenințându-i că-i dau în judecată și că voi cere daune morale și în plus vor avea de suportat și cheltuielile de judecată, iar asta după ce în prealabil le-am dat mură-n gură, punându-le la dispoziție documente (găsite pe net... și mulțumesc pe această cale celor ce le-au postat🤝) cu răspunsuri ale ANAF și R.A.R. la solicitări pertinente ale altor posesori de autorulote care au avut aceleași probleme.

Așadar... dacă bine am calculat, de la 1158 lei/an, impozitul a fost recalculat conform noii încadrări la 375 lei/an. :OK:

 

Acesta e răspunsul primit pe e-mail....

 

"Bună ziua !
În urma verificărilor efectuate, în lumina prevederilor legale
incidente în materie invocate de dvs., admitem cererea dvs. așa cum a
fost formulată. Astfel, mijlocul de transport în cauză va fi
reîncadrat în categoria ”Alte vehicule cu tracțiune mecanică cu
masa totală maximă autorizată de până la 12 tone, inclusiv”, urmând să se recalculeze și obligațiile fiscale stabilite pentru anii 2021 - 2022.
În momentul de față platforma ghiseul.ro este blocată până la finalizarea operațunilor de încărcare a
obligațiilor fiscale, urmând ca modificările la impozit asupra mijloacelor de transport să fie vizibile începând cu data de
11.01.2022.
Cu respect !
SEF SERVICIU
G. C. L.

 

Iar documentele de care am uzat, repet... descărcate de pe net, sunt următoarele:

 

Screenshot_20220104-151911_Gmail.thumb.jpg.d04d88cbe90bf0e79f1e34c2338b654a.jpg

 

Screenshot_20220104-151921_Gmail.thumb.jpg.dabad0be203c98b20c3a430d22e7a3dd.jpg

 

Screenshot_20220104-151930_Gmail.thumb.jpg.baa45d08a04a115fd466032c2891e965.jpg

 

Baftă tuturor pentru rezolvarea problemei legate de impozitarea autorulotei. :salutare!:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.