Andrei Dragos

Camping Lacara, Halkidiki, Grecia

8 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Lacara, Halkidiki, Grecia

Camping Lacara, Halkidiki, Grecia

Andrei Dragos

Buna dimineața!

Sunt pentru prima data cu rulota in Grecia. Am campat la camping Lacara.

Puncte tari, în opinia mea:

- locuri spatioase de campare;

- umbra multă de la copaci (de zeci de ani) mari, stufosi si multi; cred ca înainte de camping aici era o padure sau campingul e destul de vechi caci sunt arbori mai groși decât un om;

- liniște desăvârșită: in prima dimineață când m-am trezit credeam ca e ora 5-6 căci nu se auzea nimic; de fapt era trecut de 8; toata lumea vorbeste încet, se mai aude câte un plânset de copil, căci sunt multe familii cu copii mici, inclusiv eu; fara muzică in camping sau pe plaja; sunt două baruri si un restaurant cu destui de putini clienti si cu muzica cat sa audă doar cei de la mese; am intrat in restaurant sa vad ce se poate consuma, însă am renuntat deoarece nu mi s-a parut foarte igienic;

- plaja largă cu nisip (destul de aspru);

- foarte multă larghețe pe plajă, sunt doar cei din camping, cred ca pana in 2-300 de turiști la orele 10-11 (si e plin sezon, 24 august);

- peisaj frumos, plaja si campingul este înconjurat de munte de la un capăt la altul, iar in fata puțin spre dreapta se vede multele Athos;

- apă turcoaz si limpede, cu mulți pești;

- magazin destul de bine alimentat, însă cu preturi de camping (O sticlă de apă  1 euro, din Sarti (un supermarket pe 2 nivele cu preturi foarte bune) am luat un bax cu 2.33 euro); 

- suprafața campingului destul de mare: cam jumătate decât Armenistis si cel putin de 3-4 ori mai mare decât cele 2 din Ouzouni;

- pret destul de bun pentru perioada asta: 58 euro (initial ceruse 64, dar a facut o reducere de cca 10 %, deci se poate negocia)  pentru 2 masini, o rulota, 5 adulți (copiii peste 12 ani plătesc ca si adulții, asta am vazut-o la mai multe campinguri), 2 copii si electricitate; pentru aceeași formație la Ouzouni ne-au cerut 41, respectiv 51 euro (însă acolo era cam strâmt iar apă destul de tulbure ca la Marea Neagră), la Armenistis 60 euro, la Blue Dream Camping vreo 78 euro, iar la Kouyoni tot peste 70 euro);

- nu miroase la pubele de gunoi; la Armenistis am trecut pe lângă o pune la care mirosea de la cel putin 10 metri;

- alei destul de largi;

- eu am prins loc destul de aproape de plaja, la vreo 20 m; sunt si locuri mai indepartate;

- wi-fi gratuit.

 

Puncte slabe:

- toalete, dusuri, spalatoaredestul de invechite; funcționale și destul de curate,  dar invechite;

- nu ai voie sa folosesti grătar cu cărbuni, dar nici nu am văzut (Nu am fost nici atent la asta) grătare amenajate de ei; din fericire, eu am pe gaz;

- multe din alei neasfaltate;

- apă este in totalitate cu pietre, este destul de jenant fara papuci de apă; pentru mine totusi nu a fost o problema: copiii purtau mereu veste de salvare, soția folosea un colac (deci nu atingeau fundul apei) iar pe mine nu ma deranjați pietrele atâta vreme cât avram papuci;

- copiii se mai joaca si scot pietre din apă pe plajă și, daca nu esti atent, mai poti lua câte una în vârful degetelor; cred ca sunt pietre si din anii trecuți, nu cred ca se îngrijește cineva sa le adune;

- ca in multe campinguri sau hoteluri, wi-fi merge destul de prost, însă suficient cat sa citesti presa.

 

Am mai vizitat:

1. Armenistis, însă mai aveau un loc fara umbra deloc. Aici plaja era destul de îngustă si foarte, foarte aglomerată. Eu am fost pe la 15.00 și nu cred ca as mai fi avut unde sa întind 4 șezlonguri. Foarte multă gălăgie, muzica si agitație. 

 

2. Cele 2 campinguri din Ouzouni care sunt destul de mici, iar marea nu mi-a plăcut.

 

3. Mi-a plăcut Blue Dream, însă mi s-a parut destul de scump.

 

4. Kouyoni era tot scump si nu m-a impresionat cu nimic.

 

Parerea mea despre aceste 4 campinguri este destul de relativă.  Eu am fost in fiecare pret de 5 minute, deci ma pot înșela in unele privințe. 

 

Mai jos voi incerca sa postez cateva poze din Lacara.

 

20190824_072146.jpg

20190824_072149.jpg

20190824_072142.jpg

20190824_072020.jpg

20190824_070747.jpg

20190824_065039.jpg

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Multumim @ANDREI DRAGOS pentru prezentare sí poze. Va dorim multe iesiri reusite sí drumuri bune.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Rog un moderator sa schimbe titlul din La care in Lacara.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

20190824_074214.jpg

20190824_074221.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Mai am ceva de adaugat:

Deși este foarte multă vegetație (mai ales arbori), nu am văzut niciun țânțar. Însă sunt destul de multe viespi care, dacă le lași în pace, te lasă și ele pe tine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mulțumim pentru prezentare și foto @ANDREI DRAGOS ! :salutare!::multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel D

:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Frumușel campingul, am trecut pentru documentare pe aici, acum 3-4 zile. 

IMG_20190821_142256.jpg

IMG_20190821_142045.jpg

IMG_20190821_141714.jpg

IMG_20190821_140951.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.