Paul Marina

Legislatie gaz autorulota

3 postări în acest subiect de discuţie despre Legislatie gaz autorulota

Legislatie gaz autorulota

Paul Marina

Salutare!

Construiesc o autorulota intr-un peugeot boxer si as avea nevoie de informatii legate de legislatia referitoare la instalatia de gaz in autorulote.

Ce am: un aragaz cu doua arzatoare compatibil pentru gaz natural si gpl.

Ce vreau: o butelie gpl, eventual re-incarcabila. De ce gpl: vreau sa folosesc si in tara si in strainatate in diferite tari. De ce reinvarcabila: stiu ca in strainatate nu e asa de comuna practica cu datul la schimb a buteliei.

Din ce am vazut pe forum, autorulotele au un compartiment special cu deschidere din afara unde sta butelia. E necesar? Pe youtube, am vazut ca uk accepta si un compartiment sigilat in interiorul masinii, dar cu gaura de evacuare in podea. E necesar?

E nevoie de ceva proiect autorizat? E nevoie de avize?

Va rog sa ma trimiteti catre orice sursa de unde as putea sa iau criteriile de validare penteu o astfel de instalatie.

Mentionez ca vreau sa duc autorulota la rar la bucuresti pentru verificari ca sa-i scrie si in acte ca e autorulota.

Va multumesc mult!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Paul Marina

Sunt interesat de butelia asta: din descriere zice ca se poate incarca inclusiv la statiile auto, chiar si in strainatate. E adevarat?

https://exis.ro/accesoriu_rulota/Butelie_pentru_GPL-1490.html

Mai stiu ca pentru diferite tari imi trebuie diferite adaptoare. Se gasesc si pe drum sau recomandati sa le iau de aici, din tara?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Paul Marina

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Iulian Ene
      de Iulian Ene
      Salutare!

Sunt un mare iubitor al plimbarilor in Romania, in special pe bicicleta. De data aceasta, am decis ca bicicletele sa le punem pe o rulota si sa plecam o saptamana prin frumoasa noastra tara.
      Deocamdata, am inchiriat o rulota cu care, in premiera, voi pleca timp de o saptamana prin Romania, in zona muntilor Banatului, Retezat, Orastiei, Defileul Dunarii, mai exact traseul ar fi Bucuresti - Petrosani - Sarmizegetusa - Hateg - Muntele Mic - Poiana Marului - TransSemenic - Resita - Oravita - Moldova Noua - Drobeta-Turnu Severin - Ponoarele - Bucuresti.
      Dupa aceasta experienta, ma gandesc si la varianta de a cumpara o autorulota.
      Am citit cam ce trebuie stiut la prima experienta de genul acesta.
      Ceea ce m-ar interesa acum ar fi daca pe traseul sus-mentionat, puteti sa imi recomandati locuri unde am putea campa peste noapte fara probleme. Si apropo de probleme, poti ramane cu autorulota peste noapte, in orice loc cu indicator de parcare, fara sa te trezesti cu vreo amenda? Multumesc frumos!
    • Catalin Visan
      de Catalin Visan

• Ionut C.
      de Ionut C.
      Lampa dreapta spate pentru rulote și autorulote Burstner după 2014.
      Condiție: produs original, nou, nemontat. 
      Echipată cu socluri și cu becuri. 
      Preț: 600 lei.

• Gheorghe Cristina
      de Gheorghe Cristina
      Buna ziua!
      Poate o sa pun o intrebare ciudatica. Sotul a vrut sa dea jos butelia de Anglia ca sa o poata incarca si nu a stiut cum. Este ceva special? Pentru a o incarca am nevoie de un adaptor?
      Multumesc pentru informatii, anticipat!
    • Dragota Martian
      de Dragota Martian
      Cu aproximativ o lună în urmă, am început lucrările la acest proiect, pe care l-am plănuit de ceva timp.
      Am început cu degresarea suprafețelor după care am lipit cu silicon toate îmbinările dintre caroserie și structura de rezistență. Am continuat cu lipirea membranei bituminoase cu folie de aluminiu.
      Pentru izolare, în toată structura de rezistență (stâlpi) am folosit lână. La partea de jos, în praguri, am folosit tot lână, învelită în folie anticondens. Izolația tavanului am făcut-o cu polistiren de 3 cm și la pereți de 5 cm, totul, lipit cu silicon Sikaflex.
      La partea de jos, pardoseală, am pus două straturi de polistiren, primul cu folie de aluminiu de 6 mm, și al doilea de 3 cm. Peste tot polistirenul s-a folosit un strat de burete cu folie de aluminiu. Voi posta câteva poze din timpul lucrărilor..... Pe partea electrică nu mă prea pricep și de aceea aștept sfaturi /păreri din partea voastră. Vreau să folosesc 4 panouri monocristaline de 100w/bucata și 2 acumulatori (gel) de 200 Ah/buc. 

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.