Iulian C.

Transformator 220v -12v

16 postări în acest subiect de discuţie despre Transformator 220v -12v

Transformator 220v -12v

Iulian C.

Salutare,

Deoarece traful meu este pe duca, am nevoie de un transformator 220v la12v, cu intrare pentru baterie, fara functie de incarcare a acesteia.

Daca are cineva de vanzare va rog sa trimiteti mesaj.

Multumesc anticipat.

 

P.S. in poza atasata este ce am acum, intrare pt baterie fiind pe spate.

IMG-20190619-WA0001.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Iulian C.

Salutari tuturor,

 

Iata ca au trecut 9 luni si nu am reusit nici sa gasesc un inlocuitor, nici un meserias la care sa il duc ... :(

Transformatorul face singur trecerea de la alimentare din baterie la retea dca are 220v si nu are functie de redresor.

In momentul de fata schema simplificata a instalatia de alimentare arata cam asa:

 

image.png.22e6dcc59f4d1327f14156fcbca6e9c4.png 

 

V-as ruga daca are cineva rabdare sa isi bata capul cu mine sa gasesc o solutie pentru inlocuirea transformatorului marcat cu portocaliu in schema.

 

P.S.

In schema nu am tinut cont de sigurantele aflate in circuit. Aceasta sunt existente pe fiecare consumator in parte.

 

Multumesc anticipat!

 

Cu stima,

IC.

 

Modificat de Fejer Antal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Găsești surse 220v-12v pe EMAG. Calculează amperajul de care ai nevoie și în funcție de asta poți sa îți comanzi sursa. 

Cu încărcarea bateriei când ești conectat la 220v e simplu, iei un redresor marca  Lidl pentru care faci un circuit cu o priza 220v sau îl conectezi la o priza apropiata și ai rezolvat problema. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.
42 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

Găsești surse 220v-12v pe EMAG. Calculează amperajul de care ai nevoie și în funcție de asta poți sa îți comanzi sursa. 

Cu încărcarea bateriei când ești conectat la 220v e simplu, iei un redresor marca  Lidl pentru care faci un circuit cu o priza 220v sau îl conectezi la o priza apropiata și ai rezolvat problema. 

 

Deci solutia propusa este ca in momementul in care sunt legat la 220v, necesarul de 12v sa vina prin redresor in baterie si din baterie la consumatori. Mersi de parere dar nu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

O sursa de pc iti poate asigura 12v ~ 25-30A si 5v atunci cand esti conectat la 220v si poti folosi un comutator pentru a alimenta circuitul de 12v din bateria rulotei/masinii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Costin Lipan: sau un releu, daca vrea neaparat automatizare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 15 ore, Iulian C. a scris:

 

Deci solutia propusa este ca in momementul in care sunt legat la 220v, necesarul de 12v sa vina prin redresor in baterie si din baterie la consumatori. Mersi de parere dar nu.

Nu asta este soluția. Exista sursa care transforma din 220v în 12v și curentul îți vine prin acea sursa la consumatori. 

Redresorul îl folosești doar sa încarci bateria când ești conectata 220v.

bddecb9b96ab0c0174ed9908f2c17711.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Iulian C.

Ca rezumat al cerintelor tale : un sistem in care intra 220 Vac de la retea si 12 Vdc de la acumulator, are la iesire 12 Vdc si NU incarca acumulatorul.

O solutie simpla, fiabila si ieftina este sursa sugerata de @Ursu Florin In configuratia : intrare 220 Vac si iesire 12 V dc. A doua sursa de 12 Vdc este acumulatorul. Selectia pe 12 V o faci manual cu un comutator care suporta pe plot curentul maxim al sursei. Un pret aproximativ 150 ron sursa de 30 A si 50 ron comutatorul.

Daca vrei fineturi, pui un releu asa cum ti-a recomandat @NRLaurentiu.

Incarcarea acumulatorului nu face obiectul discutiei.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

Intre timp am identificat asa ceva:

https://www.campingwagner.de/product_info.php/info/p30375_Dometic-MK-140-Sicherungskasten-mit-Umformer.html

Cu ajutorul manualului de instalare/utilizare gasit in engleza, se pare ca este exact ceea ce imi trebuie.

Pareri ?

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Putere mica, pret exorbitant... Te sfatuiesc sa tii cont de sfaturile de mai sus. Un traf 220 V - 12 V (20 sau 30 A) + un banal releu, iti raman si bani!

 

Daca in descriere produsul are cuvantul rulota/autorulota, invariabil pretul se face de cel putin 5x mai mare!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.
3 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Putere mica, pret exorbitant... Te sfatuiesc sa tii cont de sfaturile de mai sus. Un traf 220 V - 12 V (20 sau 30 A) + un banal releu, iti raman si bani!

 

Daca in descriere produsul are cuvantul rulota/autorulota, invariabil pretul se face de cel putin 5x mai mare!

Am gasit produsul la noi,  la pret similar cu ce mi-ati recomandat. Link-ul de mai sus era strict pentru detalii.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

@Gabriel Schuster

Stimate domn, ma puteti ajuta va rog cu un link pentru un astfel de comutator ?

Am o ... senzatie ca ar fi mai bine sa imi fac cum mi-ati recomandat ... nu imi dau seama de ce ...

 

Cu stima 

IC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Iulian C.

Un exemplu poate fi la Dedeman: https://www.dedeman.ro/bucuresti1/comutator-circular-cu-came-metop-63-018-3-poli-pozitie-1-0-2-25a/p/1019885

 

In materie de electricitate la rulota, simplitatea este de baza. Solutia prezentata am folosit-o pe rulota mea, separarea certa intre doua surse de alimentare este cea mai buna solutie. 

Spor la treaba si te rog sa nu ma mai “domnesti”! 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.
1 minut în urmă, Gabriel Schuster a scris:

@Iulian C.

Un exemplu poate fi la Dedeman: https://www.dedeman.ro/bucuresti1/comutator-circular-cu-came-metop-63-018-3-poli-pozitie-1-0-2-25a/p/1019885

 

In materie de electricitate la rulota, simplitatea este de baza. Solutia prezentata am folosit-o pe rulota mea, separarea certa intre doua surse de alimentare este cea mai buna solutie. 

Spor la treaba si te rog sa nu ma mai “domnesti”! 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florian Bucur
La 14.05.2020 la 23:41, Gabriel Schuster a scris:

@Iulian C.

Un exemplu poate fi la Dedeman: https://www.dedeman.ro/bucuresti1/comutator-circular-cu-came-metop-63-018-3-poli-pozitie-1-0-2-25a/p/1019885

 

In materie de electricitate la rulota, simplitatea este de baza. Solutia prezentata am folosit-o pe rulota mea, separarea certa intre doua surse de alimentare este cea mai buna solutie. 

Spor la treaba si te rog sa nu ma mai “domnesti”! 

Salut,  

Daca tot modificati mergeti pana la capat. Puneti relee, va recomand Elmark, ca sa iasa o treaba eleganta si ieftina. ( pret releu 16 lei).

Bafta ! 

unnamed.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Magellan

Salut. Ai cumva o poza mai amplă cu toată instalația ta? Abia am luat o rulotă și vreau  să îi pun și 12v.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.