Sergiu Prundurel

Inlocuire geam autorulota

7 postări în acest subiect de discuţie despre Inlocuire geam autorulota

Inlocuire geam autorulota

Sergiu Prundurel

Salutare,

 

In iulie-august am fost impreuna cu socrii in vacanta in Grecia. Noi cu o rulota si socrii cu o autorulota. Ghinionul face ca la intoarcere scorul meu sa parcheze pt 5 min camperul pe dreapta si sa agate un panou/stalp de la o taverna. In incidentul respectiv a reusit sa sparga geamul din spate al camperului.

 

Am vazut ca exista mai multe discutii pe forum despre geamuri si service-uri in general. Speram sa imi si recomandati si voi pe cineva care ar putea sa ma ajute sa fac rost de un geam nou (preferabil din Bucuresti). Este vorba despre un geam Dometic AGS 50800 x 1000040 (800x1000) vertical. Am vazut cateva site-uri prin uk dar doar cu geamul orizontal (1000x800) si nu stiu daca e aceeasi mancare de peste, plus ca pretul era cat o rulota :)

 

Multumesc pt ajutor!

 

P.S.: Am facut si niste poze prin camping in Grecia si Bulgaria, o sa incerc sa postez cat mai repede impresiile.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Klaudiu B

@Sergiu Prundurel 

Iti spun cum am făcut eu

Poza la codul din dreapta sus a geamului,   dat telefon la motorhome.ro comunicat cod , rezolvat geam pe original.atentie ca e cam scump.dar nu ai bătăi de cap.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Sergiu Prundurel 

La 19.8.2019 la 10:21, Sergiu Prundurel a scris:

 ... Speram sa imi si recomandati si voi pe cineva care ar putea sa ma ajute sa fac rost de un geam nou (preferabil din Bucuresti). Este vorba despre un geam Dometic AGS 50800 x 1000040 (800x1000) vertical. Am vazut cateva site-uri prin uk dar doar cu geamul orizontal (1000x800) si nu stiu daca e aceeasi mancare de peste, plus ca pretul era cat o rulota....

:default_109: Asa-i. Scumpe, dar .... stai in fata (vorba aia!)

Ai gasit intr-un final acel geam de la Dometic?

Te intreb , fiindca zilele trecute am primit catalogul de la Camping Wagner (Germania).

Daca "mesajul de mai sus" este de actualitate, anunta-ne, cumva ...  candva! :default_109:

IMG_2020_09_24.thumb.JPG.e7130f26e1c1f803a479f95696544ffa.JPG

 

5f6f960c49296_IMG2020_09_24.JPG.6d54e9a7f32af8262f661dfd9e8ec18e.JPG

 

IMG-2020_09_24.JPG.db9e1b1f2927722665518720b818ec8e.JPG

 

P.S. Intreb, fiindca multi "bat la usa FORUM" , o deschid (cu piciorul, cu bocancii), isi spun off-ul + povestea (cat de frumos si, cat de "Nice" e rulotismul") , iar dupa prima postare (si aia uneori trasa de par), dispar. Dar stiti cum? :default_doh: Alti, vin tiptil, ... bat timid la usa, cerand ajutor (suport, sic!), dupa care , ... nu-i mai vezi cu anii(pina apar probleme pe care nu reusesc sa le de-a de cap (nici macar nea Ion de la coltul strazii!). De multumit, ... nici vorba.

Sper ca n-am suparat pe nimeni. Nu asta mi-a fost intentia cu cele "graite" oleaca mai sus.

V-am pupat, oameni buni!:)

 

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu Prundurel

Nu mai este de actualitate. Ma gandesc ca din moment ce am avut un singur reply la postare, nu era prea mare interes pe subiect asa ca nu am mai aprofundat. 
 

Am gasit o solutie mai permisibila dpdv pret si tot in fata stau (in fata, adica la volan, ca sa nu fiu inteles gresit).


In rest, eu sunt foarte multumit ca fac parte din aceasta comunitate si ca mai prind cate una, alta din mers. Daca am ce sa zic mai impartasesc si cu altii din ce stiu eu. DAR, doar cand am ce sa zic. 

 

Eu cred ca la “usa FORUM” nu am batut nici cu bocancii si nici timid, ba chiar am zis respectuos buna ziua la toata lumea cand am intrat. Ce-i drept, si eu sunt sunt de acord ca rulotismul e “nice” si am postat atunci cand am avut o problema “careia”  nu i-am dat de cap pe moment. Dar cel mai mult la aceasta comunitate ma bucura ca sunt oameni care au mai mult timp decat mine sa posteze constant.
 

Departe de mine intentia ca prezenta sau activitatea mea sa deranjeze pe cineva. Imbratisez cu drag (si distantare sociala) pe toata lumea de pe forum si va las o poza cu geamul si inca una facuta “din fata”.

 

P.S. Nu-l cunosc pe nea Ion din coltu strazii ;)

 

 

 

7204CC8B-7E07-4B05-BFB5-D1F562468B7D.jpeg

6D9C1A0A-1CDA-4E69-920C-DEA2A4900705.jpeg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Sergiu Prundurel :noroc:

51 minute în urmă, Sergiu Prundurel a scris:

 ... si tot in fata stau (in fata, adica la volan, ca sa nu fiu inteles gresit)

E buna asta ! :)

 

 

în urmă cu 11 ore, Mihai-Arad a scris:

Sper ca n-am suparat pe nimeni. Nu asta mi-a fost intentia cu cele "graite" oleaca mai sus.

Nu era vorba strict de persoana ta ... Ne-am inteles, asa-i ?

 

P.S: Eu voiam (doar) sa-ti intind o "mana de ajutor" in gasirea geamului .... Nici eu nu-l cunosc pe nea' Ion (fie el de unde-o fi):default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 9/26/2020 la 12:39, Mihai-Arad a scris:

P.S. Intreb, fiindca multi "bat la usa FORUM" , o deschid (cu piciorul, cu bocancii), isi spun off-ul + povestea (cat de frumos si, cat de "Nice" e rulotismul") , iar dupa prima postare (si aia uneori trasa de par), dispar.

 

Am observat si eu chestia asta si nu numai pe forumul asta. Prin  urmare, eu cel putin, daca vreau sa raspund, am ceva rezerve ca sa nu imi "bat gura" degeaba. Ca atare  mai astept si vad daca se discuta si mai ales prezenta initiatorului. Daca nu se discuta, posibil ca momentan nimeni nu are raspuns si atunci ma uit la profil si vad daca a mai intrat pe forum, ss nu fie ce zici tu. Culmea e ca uneori se incinge lumea la raspunsuri si se contrazic in fel si chip, iar initiatorul habar nu mai are de forumul ala. Ma rog, discutia poate fi utila altora, da strict la initiator  e ceva ca poanta cu nebunul care arunca piatra.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Salutare ! Până la urmă tot nu am inteles cum a rezolvat problema , doar ca a fost mai ieftin, chestie interesantă ptr toată lumea ! Multumim !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.