• Conţinut similar

    • Liliana Burghelea
      de Liliana Burghelea
      Buna ziua tuturor,
       
      este cineva care stie care este procedura de inmatriculare a unei rulote in Austria. Ne-am mutat aici si nu stim unde sa mergem sa o inregistram si sa luam numere de Austria.
       
      Multumesc si drumuri bune😀
    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Salut dragi rulotisti, ...
      Camping Seecamping Appesbach din St. Wolfgang - zona  Salzkammergut / Austria
      Despre zona Salzkammergut (?) va pot spune ca-i zona de nord/vest a Austriei. O zona cu mult-mult "verde".Paduri si lacuri cu apa cristalina....Paradis ! Privelistea iti incanta ochii...
      Salzburg , la o aruncatura de bat departare. Cred ca-s vreo' 50 km departare. Prin zona sunt prea multe obiective turistice pe care le-as putea enumera , acum, aici...Ma limitez strict la Wolfgangsee (Lacul Wolfgang) si la camping.
      Campingul este unul mai degraba-familiar, unde copii si bunici sunt la ei acasa.Totul decurge ca la "bunici-in-vacanta".Nepoti zburda cat e ziua de lunga;ba cu trotineta, ba cu aripiare ptr inot, ba desculti prin iarba... Apa din lac, ...e lacrima de curata.Calda, depinde de fiecare.
      Campingul are shop, un restaurant (se mananca bine;ca la mama daca sti ce sa comanzi)....Grupul sanitar, ...nu-i gasesc "minus-uri".Din camping , intr-o plimbare de 10-15 minute esti in centrul St.Wolfgang de unde poti face plimbari cu vaporul , skijet, electro-barci, ....sau cu trenuletul catre varful Schafberg (1.732 m).
      Sus pe terasa cabanei (se poate innopta contra cost) poti admira in liniste maretia si splendoarea lacului.Culorile sunt magnifice.
       

       
      Eu , noi , plecam dimineata pe trasee-montane si reveneam seara rupti de oboseala.
      O baie in lac pentru relaxare, puneam la cale un nou plan pentru ziua urmatoare...inca o baie in lac si la somn. Maine-zi , o luam din loc pe trasee.
       

       

       



       
      Odata ajunsi in varf, ....la doar 1.541 metri am complectat acest "Jurnal " !
       

       
      Varful Bleckwand !

       
      Din varf  se vede-n jos, un hau....

      Relaxare ! Ne adunam gandurile....

       
      Lacul Wolfgangsee printr-un "ochi" al naturii !
       

       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campingul Birkenstrand este situal pe malul lacului Wolfgangsee, in localitatea Abersee, la aprox 6 km de Sankt Gilgen, respectiv 7 km de Strobl, localitățile ce delimitează lacul. Am campat aici 7 nopti, conditiile fiind printre cele mai bune din cate campinguri am vizitat eu. Pretul a fost cam 37 euro/zi, destul de bun as spune in comparatie cu ce ofera campingul. Chiar daca am avut ceva divergente cu proprietarii din cauza faptului ca nu mi-au rezervat parcela pentru care ne-am invoit inca din luna ianuarie (intr-un final au reusit sa-mi ofere o alternativa buna, dar fara a face vreun discount pentru disconfortul generat), trebuie sa recunosc faptul ca locatia este absolut incântatoare. Am ales acest camping pentru distantele catre celelalte obiective: Salzburg - 30 km, Hallstatt - 40 km, Eagle`s Nest - 60 km...

















    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Salut ...
      Despre Viena s-a mai scris si se va mai scrie. Ma voi rezuma doar la cateva randuri , fiindca scrisul nu-i ATU-ul meu forte ( nu-i talentul meu , sic)
      De ce scri despre Viena ? Pai, am vizionat zilele trecute emisiunea " Un Fluviu de PROSTIE" si m-am decis sa va prezint / sa va invit la Viena. Stiu, pentru unii dintre voi e cale lunga unde timpul se transforma in bani ! (Time is money ...!) dar pentru cei mai multi din Vestul tarii , e cale de max. 550 km (6 ore) dintr-un sfarsit de saptamana.
      Eu am fost de mai multe ori si voi mai ajunge p'acolo... Farmecul vienez de nedescris. Raman mut de uimire ce-au putut face UNII , care au fost practic stersi de pe fata pamantului in urma cu vreo' 70 ani. Dar sa trecem peste asta !
       
      Arbeiterstrandbadstrasse( o strada luuuunga cu sute de parcari; LIBER Sambata de la ora 17:00 si Duminica)
      Kaisermühlen - Viena
      GPS: 48.240903 , 16.418625 – Parcare imensa (inoptare tolerata)
      Statie de METRO – ALTE DONAU (300 – 500 m)
      Linia deservita  U1 face legatura catre Centru & Prater & Stephansdom  in 10 minute !
      U1 trece la fiecare 4-5 minute ! J
       
      Biletul costa : 7, 60 € / 24 h ptr toate mijloacele de transport in Viena
      Vezi AICI !
       
       
      Camping Neue Donau este in apropiere.
      GPS: 48.208207 , 16.447357
      Detali exacte sunt AICI
      Atentie: Deschis de la 30.03. – 30.09.2018
      Activitati + Preturile le gaisiti pe pagina web de mai sus !
      Statia de Metro : U2 -  Donaustadtbrücke la 10 minute (pe picioare/pe jos) distanta !
      Statia DonauMarina ( U2) la 20 – 30 minute !
      Linia U2 direct in Centru Vienei.
      Campingul se afla in apropierea autostrazi A23
       
      *** Traseul cu Metro U1 !

       
      *** Traseu pe jos (pe picioare) din Camping  pina la statia Metro Donaustadtbrücke  ptr Metro U2 !

       
       
      P.S. Referitor la emisiunea un Fluviu de Prostie , voi reveni cu imagini (cand timpul imi permite) de pe "cursul Dunarii" din amonte !
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.