Alin Mihaila

Camping Wienerwald, Austria

7 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Wienerwald, Austria

Camping Wienerwald, Austria

Alin Mihaila

Pentru vizitarea Vienei am ales campingul Wienerwald, aflat la aproximativ 30 km de centrul Vienei, intr-un cadru natural superb. Pretul a fost de 27, 5 euro/zi, destul de bun as spune eu comparativ cu preturile celorlalte campinguri din zona capitalei austriece. Campingul se afla relativ in proximitatea autostrăzii (5km), la doar 10-12 km de cel mai apropiat Park&Ride din Viena, unde va puteti lasa masina in conditii de siguranta si costuri minime (3, 6 euro/zi) si de unde puteti lua metroul catre obiectivele turistice din Viena.

DSC03437.JPG

DSC03438.JPG

DSC03439.JPG

DSC03440.JPG

DSC03441.JPG

DSC03443.JPG

DSC03444.JPG

DSC03445.JPG

DSC03447.JPG

DSC03448.JPG

DSC03450.JPG

DSC03452.JPG

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

 Multumim pentru prezentare si pentru poze. Vacanta minunata sa aveti:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut ,  @Alin Mihaila 

Multumim pentru prezentare. :noroc:

Bine de stiut si despre acest camping, CP Wienerwald.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
1 minut în urmă, Mihai-Arad a scris:

Te salut ,  @Alin Mihaila 

Multumim pentru prezentare. :noroc:

Bine de stiut si despre acest camping, CP Wienerwald.

Te salut și eu :rulotisti: :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

De un an mă gândesc să merg in Austria. Tot mă uit pe harta Google și văd campinguri  frumoase. Multumim pentru recomandare!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
5 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

De un an mă gândesc să merg in Austria. Tot mă uit pe harta Google și văd campinguri  frumoase. Multumim pentru recomandare!

 

:default_109:

... insemna ca NU ESTI HOTARAT !

Poate postarile de pe forum nu te-au "miscat" indeajuns, incat sa faci pasul decisiv ? Poate.

@Adam Adrian , ...curaj !

... Austria e frumoasa , in orice anotimp ai ce face (ma refer la activitati de recreere!).

 

Eu, sunt cu ochii de ceva timp pe harta Franta & Spania (:default_doh:, vezi, fiecare cu cel doare).

:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, @Mihai-Arad Până la urmă o să îmi fac curaj($).E primul an cu rulota și am mers mai pe aproape(Romania, Bulgaria). Mai am o săptămână de concediu, poate incerc Austria sau Grecia. Fara rulota am mai fost in Grecia, Bulgaria, Serbia și Muntenegru , dar as încerca și țările mai dezvoltate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Liliana Burghelea
      de Liliana Burghelea
      Buna ziua tuturor,
       
      este cineva care stie care este procedura de inmatriculare a unei rulote in Austria. Ne-am mutat aici si nu stim unde sa mergem sa o inregistram si sa luam numere de Austria.
       
      Multumesc si drumuri bune😀
    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Salut dragi rulotisti, ...
      Camping Seecamping Appesbach din St. Wolfgang - zona  Salzkammergut / Austria
      Despre zona Salzkammergut (?) va pot spune ca-i zona de nord/vest a Austriei. O zona cu mult-mult "verde".Paduri si lacuri cu apa cristalina....Paradis ! Privelistea iti incanta ochii...
      Salzburg , la o aruncatura de bat departare. Cred ca-s vreo' 50 km departare. Prin zona sunt prea multe obiective turistice pe care le-as putea enumera , acum, aici...Ma limitez strict la Wolfgangsee (Lacul Wolfgang) si la camping.
      Campingul este unul mai degraba-familiar, unde copii si bunici sunt la ei acasa.Totul decurge ca la "bunici-in-vacanta".Nepoti zburda cat e ziua de lunga;ba cu trotineta, ba cu aripiare ptr inot, ba desculti prin iarba... Apa din lac, ...e lacrima de curata.Calda, depinde de fiecare.
      Campingul are shop, un restaurant (se mananca bine;ca la mama daca sti ce sa comanzi)....Grupul sanitar, ...nu-i gasesc "minus-uri".Din camping , intr-o plimbare de 10-15 minute esti in centrul St.Wolfgang de unde poti face plimbari cu vaporul , skijet, electro-barci, ....sau cu trenuletul catre varful Schafberg (1.732 m).
      Sus pe terasa cabanei (se poate innopta contra cost) poti admira in liniste maretia si splendoarea lacului.Culorile sunt magnifice.
       

       
      Eu , noi , plecam dimineata pe trasee-montane si reveneam seara rupti de oboseala.
      O baie in lac pentru relaxare, puneam la cale un nou plan pentru ziua urmatoare...inca o baie in lac si la somn. Maine-zi , o luam din loc pe trasee.
       

       

       



       
      Odata ajunsi in varf, ....la doar 1.541 metri am complectat acest "Jurnal " !
       

       
      Varful Bleckwand !

       
      Din varf  se vede-n jos, un hau....

      Relaxare ! Ne adunam gandurile....

       
      Lacul Wolfgangsee printr-un "ochi" al naturii !
       

       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campingul Birkenstrand este situal pe malul lacului Wolfgangsee, in localitatea Abersee, la aprox 6 km de Sankt Gilgen, respectiv 7 km de Strobl, localitățile ce delimitează lacul. Am campat aici 7 nopti, conditiile fiind printre cele mai bune din cate campinguri am vizitat eu. Pretul a fost cam 37 euro/zi, destul de bun as spune in comparatie cu ce ofera campingul. Chiar daca am avut ceva divergente cu proprietarii din cauza faptului ca nu mi-au rezervat parcela pentru care ne-am invoit inca din luna ianuarie (intr-un final au reusit sa-mi ofere o alternativa buna, dar fara a face vreun discount pentru disconfortul generat), trebuie sa recunosc faptul ca locatia este absolut incântatoare. Am ales acest camping pentru distantele catre celelalte obiective: Salzburg - 30 km, Hallstatt - 40 km, Eagle`s Nest - 60 km...

















    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Salut ...
      Despre Viena s-a mai scris si se va mai scrie. Ma voi rezuma doar la cateva randuri , fiindca scrisul nu-i ATU-ul meu forte ( nu-i talentul meu , sic)
      De ce scri despre Viena ? Pai, am vizionat zilele trecute emisiunea " Un Fluviu de PROSTIE" si m-am decis sa va prezint / sa va invit la Viena. Stiu, pentru unii dintre voi e cale lunga unde timpul se transforma in bani ! (Time is money ...!) dar pentru cei mai multi din Vestul tarii , e cale de max. 550 km (6 ore) dintr-un sfarsit de saptamana.
      Eu am fost de mai multe ori si voi mai ajunge p'acolo... Farmecul vienez de nedescris. Raman mut de uimire ce-au putut face UNII , care au fost practic stersi de pe fata pamantului in urma cu vreo' 70 ani. Dar sa trecem peste asta !
       
      Arbeiterstrandbadstrasse( o strada luuuunga cu sute de parcari; LIBER Sambata de la ora 17:00 si Duminica)
      Kaisermühlen - Viena
      GPS: 48.240903 , 16.418625 – Parcare imensa (inoptare tolerata)
      Statie de METRO – ALTE DONAU (300 – 500 m)
      Linia deservita  U1 face legatura catre Centru & Prater & Stephansdom  in 10 minute !
      U1 trece la fiecare 4-5 minute ! J
       
      Biletul costa : 7, 60 € / 24 h ptr toate mijloacele de transport in Viena
      Vezi AICI !
       
       
      Camping Neue Donau este in apropiere.
      GPS: 48.208207 , 16.447357
      Detali exacte sunt AICI
      Atentie: Deschis de la 30.03. – 30.09.2018
      Activitati + Preturile le gaisiti pe pagina web de mai sus !
      Statia de Metro : U2 -  Donaustadtbrücke la 10 minute (pe picioare/pe jos) distanta !
      Statia DonauMarina ( U2) la 20 – 30 minute !
      Linia U2 direct in Centru Vienei.
      Campingul se afla in apropierea autostrazi A23
       
      *** Traseul cu Metro U1 !

       
      *** Traseu pe jos (pe picioare) din Camping  pina la statia Metro Donaustadtbrücke  ptr Metro U2 !

       
       
      P.S. Referitor la emisiunea un Fluviu de Prostie , voi reveni cu imagini (cand timpul imi permite) de pe "cursul Dunarii" din amonte !
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.