Cristian Petrescu

Swift Corniche 1997

14 postări în acest subiect de discuţie despre Swift Corniche 1997

Swift Corniche 1997

Cristian Petrescu

Buna, am o rulota swift corniche din 1997 pe care am modificat-o si echipat-o pentru off camping.

Am reusit pentru curent electric o autonomie de 12 zile(testata) iar pentru apa fara umplere ulterioara 3 zile.

Gazul folosit este gpl.

20190709_172554.jpg

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

S-o stăpâniți cu placere și să vă ofere vacanțe minunate! :OK: :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

S-a aveti parte de ea, multe iesiri reusite si drumuri bune sa aveti cu :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Petrescu

Va multumesc tuturor.

Mai am de lucrat vreo 2 zile la ea, sa definitivez cu masticarile exterioare si apoi plec in teste pe la Tuzla sau Krapets.

Cine are in plan plecarea in aceste locatii off camping este binevenit la o bere rece ...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cezar Dan
La 7/29/2019 la 21:46, Cristian Petrescu a scris:

Va multumesc tuturor.

Mai am de lucrat vreo 2 zile la ea, sa definitivez cu masticarile exterioare si apoi plec in teste pe la Tuzla sau Krapets.

Cine are in plan plecarea in aceste locatii off camping este binevenit la o bere rece ...

Salutare! Din urmatorul week-end am sa ajung si eu la Vadu pentru prima data cu o astfel de rulota. Am comandat un panou solar de 115W Victron Energy, un controler V.E. -PWA 10A si un acumulator de 75Ah. Daca aungi la Vadu da un semn si fac cinste cu o bere rece :) .

Poti sa-mi spui ceva despre sistemul de televiziune prin cablu/antena satelit cu care este dotata aceasta rulota (mod de functionare/setare/compatibilitate cu un abonament digi sau alta varianta)? Multumesc!

 

Modificat de Cezar Dan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Petrescu

Am ajuns la Krapets in Bulgaria si am camoat.

Cel putin pana duminica sunt aici

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Distractie la maxim @Cristian Petrescu, si drum bun la intoarcere :salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Petrescu
La 01.08.2019 la 15:08, Cezar Dan a scris:

Salutare! Din urmatorul week-end am sa ajung si eu la Vadu pentru prima data cu o astfel de rulota. Am comandat un panou solar de 115W Victron Energy, un controler V.E. -PWA 10A si un acumulator de 75Ah. Daca aungi la Vadu da un semn si fac cinste cu o bere rece :) .

Poti sa-mi spui ceva despre sistemul de televiziune prin cablu/antena satelit cu care este dotata aceasta rulota (mod de functionare/setare/compatibilitate cu un abonament digi sau alta varianta)? Multumesc!

Salut

Sistemul de antena cu care este dotata rulota(a mea cel putin) este analogic sinu prea prinzi nimiccu ea, poate doarTvr 1 cu purici...

Eu am comandat  un sistem tv cu antena digitala cu amplif. O sa vadce prind atunci...

Poti lua un sistem satelitar daca esti fan tv si un abonament cartela pentru el.

Il montezi in locul celei vechi daca are sistemde pliere sau o pui separat dipa ce campezi. Succes si distractie placuta!

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Petrescu
La 03.08.2019 la 18:16, Cristian Petrescu a scris:

 

Ce parere aveti?

Eu consider ca este definitia luxului si al comfortului....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Petrescu

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Salut @Cristian Petrescu

Ce solutie ai adoptat pentru autonomia de curent de 12 zile?

Pentru apa ai montat tancuri suplimentare cu robineti de inchidere/deschidere?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Petrescu
17 minute în urmă, Radu Dragulinescu a scris:

Salut @Cristian Petrescu

Ce solutie ai adoptat pentru autonomia de curent de 12 zile?

Pentru apa ai montat tancuri suplimentare cu robineti de inchidere/deschidere?

Salut.

Am luat un panou solar flexibil de 100w/20A si  inainte de plecare am pus bateria pe redresor. Tensiunea in baterie a fost de 12.7v. Cand stationam foloseam panoul solar iar cand calatoream spre urmatoarea locatie cuplam incarcarea pe priza autovehiculului. In ultimele zile, datorita drumurilor foarte rele, s-a defectat controlerul solar si ultimele 2 zile am mers doar pe bateria rulotei.

Astfel la intoarcere, dupa12 zile, tensiunea in acumulator a fost de 11, 6v. Pentru apa am folosit tancul rulotei de apox 60 litri si tancuri suplimentare, inclusiv dus solar pe care le umpleam de la izvoare.

Desi nu am folosit apa tratata de la retea nici un membru al familiei nu s-a imbolnavit de stomac sau altceva. Ceea ce denota faptul ca inca avem izvoare bune si curate in tara...

Modificat de Cristian Petrescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Multumesc de info!

Kit-ul de incarcare l-ai montat singur, da?

Rulota mea nu are acumulator in dotare, asa ca va trebui sa regandesc toata instalatia. Am si un convertor de 1200W pe care o sa-l adaug. Inca nu stiu ce putere are boilerul meu, dar sper sa fie decent. Am observat ca trece tubulatura de la sistemul de incalzire pe gaz prin el, dar banuiesc ca n-are nici o eficienta, asa ca sper sa-l pot alimenta la 220V din convertor.

Rulota o voi folosi cu precadere in off camping, motiv pentru care ma preocupa autonomia.

Modificat de Radu Dragulinescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Panou solar de 100 w si 20 A ?

Adica cum s-a defectat controlerul?

Poate numai daca nu ai strans bine firele in el !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.