Vizitator Anonim

Vreau rulota, am nevoie de parerile voastre

118 postări în acest subiect de discuţie despre Vreau rulota, am nevoie de parerile voastre

Vreau rulota, am nevoie de parerile voastre

Vizitator Anonim

Salutari. De cateva saptamani sunt calare pe acest forum si pe siteurile de anunturi (olx, etc...) in cautarea viitoarei mele rulote. Din pacate bugetul alocat nu este unul mare, sau, mai bine spus este unul mic mititel. Conduc (si vreau sa tractez rulota cu el) un Ford Focus 1.6 Diesel de 110CP. Masele din carte sunt: Proprie: 1391, totala maxima autorizat 1885, remorcabila cu dispozitiv de franare: 1300. Daca mai e nevoie si de alte date, le am. Permis B din '98.

Ce vreau?

O rulota pentru familia mea compusa din copiii 2 la numar - in acest moment au 5 si aproape 2 ani, eu si bine-inteles sotia din dotare, dar fara de care nu se poate. Din cate am vazut eu, pentru masinuta mea e nevoie de o rulota mititica, eventual cu 1 dormitor. Mi-ar placea 2 dar nu stiu daca pot trage (acum ziceti si voi parerea voastra). De asemenea vreau WC, baie, am vazut ca sunt multe fara wc sau cu wc si fara baie. Fiind din Ploiesti, as vrea sa o achizitionez din zona, sa nu ma apuc sa bat tara pentru vizualizat rulote.

Buget? 1700-2000 EURO

Ce am vazut?

Rulota

Vand rulota auto

Cam astea sunt ce am vazut eu.

Astept pareri si sfaturi.

Multumesc!!!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator Niky Radu

Salutare Cristian...link-urile pe care le-ai postat sunt cu rulote pentru 2 persoane, chiar daca la cea de a 2-a rulota spune ca e pentru 4 persoane, acele 4 persoane ar trebui sa fie pe post de sardele!!!...deci cauta rulote care au 2 locuri de dormit

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cristi nu ai decat sa iti faci socotelile sa vezi pentru banii care esti dispus sa-i investesti in achizitie care dintre variante este optima in ceea ce priveste dotarile rulotei , greutatea ei , spatiul interior.

Trebuie sa ajungi la un compromis ca sa "impaci si capra si varza".

Sa fii sigur ca dupa ce o iei vei incepe sa pui pe ea toate cele : boiler (daca nu are) , baterie , redresor , stabilizator , invertor , panouri solare sau generator , antena , TV , radioCD , iluminare cu LED-uri , etc.....

Ca sa nu mai spunem de : gratar , tacamuri , vesela , asternuturi , schimburi , incaltari , scaune , masa , ....si lista mai poate continua la nesfarsit. De aia iti si recomandam sa nu iei una prea grea de felul ei pentru ca oricum o sa pui pe ea ca pe magar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Da Adrian, am facut eu asa un calcul al greutatii, si ai dreptate, imi trebuie ceva usurel, mororul meu desi are 110 CP nu este unul foarte puternic. Am mai gasit ceva dar cred ca e mica pentru familia mea: BEYERLAND VITESSE -> pareri? (nu are dus, se poate pune?)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Este prea mica si prea scumpa pentru ce dotari are.

Iti trebuie una macar cu un pat din ala mic in spate ; in patul din fata pot dormi 2adulti si un copil

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Salutare!, pentru o rulota care are maxim autorizat 1300 si doua punti cum este aceea din poza iti trebuie o masina cu un motor de minim 1900 cm diesel, daca nu 2000 cm, daca o sa o tragi cu masina aceea care are motor de 1600 in scurt timp o sa incepi sa bagi multi bani in masina , o sa te lase pe rand mai multe piese.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Da, ceva de genul asta este ok, bineinteles sa fie si cum zice el....CA ESTE FARA INFILTRATII, pentru ca toti mint in privinta asta si asta este cel mai important la o rulota, daca are infiltratii costurile pentru reparatii sunt enorme, restul se repara in timp cu bani mai putini, sa il intrebi daca are boiler de apa calda, la Mass am vazut ca are 3 rulote de genul asta, una are si mover, daca nu gasesti in zona fa un drum la Alba si ia una de la Mass, el stie sa le verifice foarte bine si nu aduce cu infiltratii, salutare si succes.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

ptg , Asa este , "  se zbate omul ", dar poate nici nu vrea sa cumpere !

Am cumparat rulote fara sa facem atata " tam-tam ".

La cata oferta este, si nici una nu este " cea potrivita "?

Cred ca totul este " un joc ", o farsa !

Numai de bine ! , iar colegului multa bafta !

Poate inca nici nu s-a facut rulota potrivita ? ...mai asteptam ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Eu am stat mai mult de 6 luni pe site-urile romanesti, germane si olandeze.

Deasemenea, cred ca face foarte bine ca intreaba de toate alea pe cei mai priceputi. Asa iese treaba buna.

Da-i-nainte!!!... sigur exista si rulota ta, la o vaduva-n shopron, acoperita de praf, cu de toate pe ea, in stare perfecta, cu rotile dezumflate dar usoara ca fulgul...  nb

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:* !

App , ai stat pe site-urile olandeze, germane, etc ?

Nu altceva !

Oricum pe Germania sunt mai scumpe .

A mea are 650 kg cu 830 mma, si  este de vanzare ! Numai ca am cam pus multe pe ea !

  Dar iti dau un sfat : niciodata cele usoare nu le vor egala pe cele grele la dotari  si comfort !

Ba nu au dus, ba nu au wc cu golire ext, ba nu au bazine de apa, ba nu au boilere ... etc... si este normal sa fie asa !

Avandu-le pe toate astea creste greutatea , dar si pretul .

Eu din start am cautat fara dus( cu dus are probabilitate maxima de infiltratii), fara bazine mari de apa(  ca are greutate sporita), in schimb cu truma pe gaz, 2 spatii de dormit, greutate redusa, ( am considerat ca vara oricum merg la baie ( strand, lac, iaz , etc), nu necesita neaparat cabina cu dus, desii nu strica !

Numai ca  creste greutatea si trebuie schimbat si " tractorul".

Sa te ajute Dumnezeu sa-ti gasesti rulota potrivita , la bani potriviti, numai ca inca mai trebuie inca investitie dupa !

Asta , ca sa fi in rand cu ceilalti colegi !

Am facut eu pe undeva pe aici o enumerare a ceiaa ce am cumparat si inca nu am ajuns la final !

Bafta multa !

Nu o lua in nume de rau , ia-o ca un adevar !

  w;?, si intr-un final ai s-o gasesti " prafuita intr-un shopron ", dar este putin probabil ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ninel

:* !

App , ai stat pe site-urile olandeze, germane, etc ?

Nu altceva !

Oricum pe Germania sunt mai scumpe .

A mea are 650 kg cu 830 mma, si  este de vanzare ! Numai ca am cam pus multe pe ea !

  Dar iti dau un sfat : niciodata cele usoare nu le vor egala pe cele grele la dotari  si comfort !

Ba nu au dus, ba nu au wc cu golire ext, ba nu au bazine de apa, ba nu au boilere ... etc... si este normal sa fie asa !

Avandu-le pe toate astea creste greutatea , dar si pretul .

Eu din start am cautat fara dus( cu dus are probabilitate maxima de infiltratii), fara bazine mari de apa(  ca are greutate sporita), in schimb cu truma pe gaz, 2 spatii de dormit, greutate redusa, ( am considerat ca vara oricum merg la baie ( strand, lac, iaz , etc), nu necesita neaparat cabina cu dus, desii nu strica !

Numai ca  creste greutatea si trebuie schimbat si " tractorul".

Sa te ajute Dumnezeu sa-ti gasesti rulota potrivita , la bani potriviti, numai ca inca mai trebuie inca investitie dupa !

Asta , ca sa fi in rand cu ceilalti colegi !

Am facut eu pe undeva pe aici o enumerare a ceiaa ce am cumparat si inca nu am ajuns la final !

Bafta multa !

Nu o lua in nume de rau , ia-o ca un adevar !

  w;?, si intr-un final ai s-o gasesti " prafuita intr-un shopron ", dar este putin probabil ! superok

Salutare, aici nu aveti dreptate, a mea rulota chiar le are pe toate *doua posturi de dormit unul cu doua paturi de copii  unul adulti baie cu dus si wc cu golire exterioara bidon apa int si ext, bucatarie , lungime 4 metri, masa proprie 550 kg si mma 750 kg asa am cumparat-o, ulterior aducandu-i multe inbunatatiri.

Este identica cu cea care o are mass la vanzare.

Conteaza materialele din care este construita, a mea la interior are interiorul din bambus, iar interiorul dintre placaj si tabla este din expandat hidro care este f usor.

UN sfat pt colegul Cristi an,   nu renunta la cautari si CEA MAI BUNA RULOTA ESTE CEA CARE  IT I  SATISFACE TOATE NEVOILE.

Cauta si vei gasi rulota pe care ti o doresti.

Este bine ca atunci cind te duci sa vezi  o rulota sa ai pe cineva care se pricepe la rulote sau a avut sau are asa ceva.

Numai bine si sa ne vedem cu bine pe campiile patriei!!!!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

La Alba Iulia am mai spus, Mass are mai multe si nu cred ca face drumul degeaba , are un Marauder 5 locuri foarte frumos din 1996 care are si mover, eu pe asta l-as cumpara, o Adria 4 locuri din 1992 si un Abbey Piper 4 locuri tot din 92, frumusel si asta, din 3 cumpara una.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

La Alba Iulia am mai spus, Mass are mai multe si nu cred ca face drumul degeaba , are un Marauder 5 locuri foarte frumos din 1996 care are si mover, eu pe asta l-as cumpara, o Adria 4 locuri din 1992 si un Abbey Piper 4 locuri tot din 92, frumusel si asta, din 3 cumpara una.

Asa este , mass aduce de mult rulote din Anglia si are exerienta a ceiia ce trebuie cumparat si revandut .

Cu incredere adreseazai-te , Cristi-An.

Important sa-ti placa cele englezesti.

Bafta !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan71

Te tot plangi frate de motorul mic la 111CP

Pai atunci eu cu 75 la Logan ar trebui sa tin doliu  zambilici

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Va salut cu drag,

Sunt nou pe taramul acestui form, adica in clasa pregatitoare. Am dat o fuga scurta pe la prezentare membri, iar ce v-am scris acolo mai in serios, mai in gluma este foarte real (din greseala am facut o postare fara sa apuc sa scriu ceva in ea. Mea culpa).

Suntem in cautatrea unei rulote, iar dupa multe sapaturi si comparatii intre ele, am gasit ceva care se potriveste cu ce dorim noi.

Unul din principalele criterii de cautare, a fost greutatea rulotei, fiind limitat de performantele masinii (logan, 1.4 benzinar, 75CP, ), iar sotia vrea musai sa aiba dus (dus inseamna umezeala, posibile infiltratii...dar asta este).

Intr-un final am cazut de acord pentru Rulota Chateau Chiara Trophee, din 1993.

Rulota a fost pusa in vanzare de catre domnul Iulian din Dragasani, care are mai multe rulote de vanzare.

Acesta este unul din link-urile unde este pusa rulota

<a href="http://www.tocmai.ro/rulota-chateau-chiara-trophee-1993-rulote-dragasani-17762197.html">Rulota Chateau</a>

De aici incolo am nevoie de ajutorul Dvs. pentru a ma sfatui, rulota are sub 600 kg goala, vom incerca (daca va fi cu putinta), sa nu luam toata casa cu noi pentru a nu creste foarte mult greutatea.

Exceptand ce nu se poate observa in poze (miros, infiltratii, defecte ascune de aparatul foto), va rog sa-mi spuneti parererile Dvs. legate de rulota, ansamblu masina + rulota, orice sfat fiind foarte bine venit.

Cu multumiri,

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

O rulota extrem de usoara gasesti <a href="http://www.forum-rulote.com/index.php/topic, 1267.0.html">Aici</a>

Restul de sfaturi referitoare la tot ce inseamna deplasare cu rulota, le gasesti in forum.

Sper sa-l "rasfoiesti" indeajuns, ca apoi sa intrebi daca nu ai gasit un raspuns care sa te intereseze.

O recomandare de cautare: <a href="http://www.forum-rulote.com/index.php/board, 32.0.html">Exclusiv discutii despre Rulote</a>

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelian Ovreiu

Salut!

Unul din criterii este indeplinit:este usoara.Dar ce faci cu dorinta sotiei, ca nu are dus.Are doar cadita de dus!

Succes!Documenteaza-te bine si apoi cumpara o rulota!Ai incredere in colegii de pe forum!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

  Salutare,

  O sa-l spalam pe ala micu' la lighean ...  glumesc. Am vazut amandoi pozele, si am stabilit ca dusul si boilerul pentru apa calda le vom monta ulterior. Durerea mare este ca s-a vandut. Am vorbit de dimineata cu domnul care are parcul de rulote, si mi-a dat tragica veste ca s-a vandut.  Offffffff 

  Vor mai ele si altele pe gustul nostrum.

  Sa ne auzim (si de ce nu sa ne si vedem) cu bine

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

  Cu bucurie va salut,

  Am "salivat" si eu dupa una englezeasca, dar maisna mea este mai slabuta si nu tot timpul vom fi patru personae in masina care sa ma ajute sa imping masina si rulota,   biggrin

  Cochetez cu o alta rulota usoara

  Rulota DETHLEFS 

 

  Am ajuns sa visez oglinzi suplimentare, roti de rezerva ... zambilici

  O sa-mi gasesc si eu una (evident o rulota...) cu care sa-mi petrec noptile pe plaja, ptg si sotia sa nu se supere.

  Sa ne auzim/vedem cu bine

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Pana mai strangem ceva "cascaval" vom folosi stravechiul lighean, sau poate un dus exterior. Asa cum ati spus si Dvs mai demult, dupa ce te familiarizezi cu rulota, incepi sa-i agati tot felul de gadget-uri.

Unul dintre acestea va fi un boiler insotit de o baterie cu furtun pentru dus.

Sa dea Dumnezeu sa ma vad cu rulota in curte, ca dupa aia "oi tot piscali la ea"

PS: nu sunt un foarte bun negociator (dar asta ramane intre noi  bsb)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan71

Cristian stai linistit ca o sa gasesti si englezesti.

Si eu am Logan de 75CP dar ce-i drept e diesel si am un cuplu mai mare la turatii mici.

A mea englezoaica are 750 proprie si i-au pus aia dus. Nu cred ca benzinarul nu ar trage-o dar nici sa vrei nu treci de 95.

Asta avem cu asta impingem  superok superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

  Salut la tot poporu'

  Am cumparat-o deja, e un Dethleffs din 93, 574 kg, cam cu tot ce ne trebuie noua. Am testat-o, am fost plecati cu ea, s-a comportat binisor si masina si rulota, si la drum drept si la panta. Pentru noi este ok.

  Asa cum ai spus si tu, asta avem cu asta defilam. O sa crestem si noi mari si o sa ne cumparam alte jucarii.

  Doamne ajuta la toata lumea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sa o stapaniti sanatosi si la cat mai multe iesiri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DariusJ

Salutare rulotisti!

Nu m-am prezentat inca la sectiunea de membri pentru ca nu prea pot sa spun prea multe despre mine, doar ca vreau sa cumpar o rulota si sunt din Timisoara.

Principalul ei scop ar fi acela de a sta pe un teren la tara, unde sa mai merg din cand in cand la aer curat si un gratar, insa mi-ar placea sa o pot folosi si in deplasari. Oricum, am citit foarte multe sfaturi de la voi, pe aici, foarte utile.

In alta ordine de idei, am o intrebare. Daca cumpar o rulota din Anglia (am citit si parerile voastre PRO si CONTRA rulotelor din Anglia :D) o sa pot sa vin cu ea acasa cu numerele de pe ea? E legal? Pot merge cu acele numere la RAR?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Salut. Din cate stiu in Anglia numărul rulotei se pune de pe masina. Mario te poate ajuta mai mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.