Raul G

Stickere pentru limită de viteză

6 postări în acest subiect de discuţie despre Stickere pentru limită de viteză

Stickere pentru limită de viteză

Raul G

Pt cei ce călătoresc cu rulota sa nu uite de adezivele cu limitele de viteză. Cu mult amar anul acesta le voi pune și eu după ce anul trecut nemții doar m-au atenționat.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Aurelianz

Care sunt acestea si unde se lipesc? 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Aurelianz a scris:

Care sunt acestea si unde se lipesc? 

Multumesc.

Salut,  @Aurelianz!

 

Abtibilduri cu 80 respectiv 100 in cerc rosu. Specifica limita maxima de viteza pe autostrada a rulotei (prevazuta in talon la nemti). Sunt  montate in partea din spate, in stanga sus. Pentru Germania aceasta prevedere este reglementata in legislatie. Cele cu 100 Km/h sunt doar pentru rulotele care au cupla antibalans omologata in talon. Restul au limita la 80 Km/h. Nu stiu care este legislatia pentru alte tari.

 

In legislatia romaneasca sunt obligatorii doar pentru autoutilitarele de transport marfa, dimpreuna cu celelalte abtibilduri  cu limitele de viteza pentru celelalte categorii de sosele, in afara de autostrazi. Sunt montate in stanga in partea mediana - asa am vazut de regula, nu stiu daca se specifica in lege locul exact de aplicare a lor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Salut,  [mention=1754]Aurelianz[/mention]!
 
Abtibilduri cu 80 respectiv 100 in cerc rosu. Specifica limita maxima de viteza pe autostrada a rulotei (prevazuta in talon la nemti). Sunt  montate in partea din spate, in stanga sus. Pentru Germania aceasta prevedere este reglementata in legislatie. Cele cu 100 Km/h sunt doar pentru rulotele care au cupla antibalans omologata in talon. Restul au limita la 80 Km/h. Nu stiu care este legislatia pentru alte tari.
 
In legislatia romaneasca sunt obligatorii doar pentru autoutilitarele de transport marfa, dimpreuna cu celelalte abtibilduri  cu limitele de viteza pentru celelalte categorii de sosele, in afara de autostrazi. Sunt montate in stanga in partea mediana - asa am vazut de regula, nu stiu daca se specifica in lege locul exact de aplicare a lor.
Se pun cele 70 și 80, 100 doar în Germania unde birourile TUV si Dekra le pot da daca se întocmesc anumite criterii. IMG_20190708_144507.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

De pe site-ul CE, redau mai jos:

 

-----------------------------------

Călătorind în străinătate - Germania (NE: alegeti ce ţară doriţi!)

Limitele de viteză

Autoturisme și camionete cu remorcă; Vehicule sub 3, 5 t:

Limitele de viteză standard (cu excepția cazului în care indicatoarele menționează altfel) [km/h]:

În localitate 50 km/h

În afara localității 80 km/h

Autostrăzi/Drumuri expres 80 km/h

Pentru ansambluri de vehicule până la 3, 5 t prevăzute cu echipamente tehnice speciale: 100 km/h

-----------------------------------

 

Din pacate la ora la care accesez eu acest site, pozele din pagina nu sunt disponibile. Tot din pacate, de pe site-ul BMVI, pdf-ul oficial (tradus in engleza) cu regulile de circulatie rutiera in Germania nu are disponibile pozele cu semnele de circulatie si alte indicatoare. Pe cel in germana nu l-am gasit si nu am acum timp sa caut pe indelete.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Continuați aici vă rog, comentariile despre stickere! :multumesc!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Raul G
      de Raul G
      Se vorbește de adezive cu limitele 70 și 80 (100 doar în Germania unde trebuie sa respecți anumite criterii și îl dau birourile TUV sau Dekra și este valid doar pe teritoriul lor).
      Se pot pune și jos deasupra stopurilor.
    • Alin Opran
      de Alin Opran

       
      A venit vremea sa deschid si eu un topic pentru vacanta 2019 ce va incepe in cca 3 saptamani 
       
      Chiar daca sunt in Irlanda, plecand prin Europa inseamna ca fac concediul in afara tarii 
       
      Am am reusit sa termin Motorcaravan-ul la timp pentru acest concediu pe care l-am planificat de ceva vreme astfel ca am trecut la a face rezervarile/platile necesare. Anul acesta mi-am propus un traseu (conform titlu) care ca traversa Tara Galilor (Wales), Anglia, Franta si Spania. Cca 5 mii km.
       
      Mare parte din traseu va fi la inspiratie, mai putin vizitarea Londrei si a Parisului.
       
      In acest moment am achizitionat biletele de Ferry pentru trecerea din Irlanda in Wales, plecarea pe 12.07.2019, intoarcerea pe 11.08.2019. Achizitionat si biletele de Ferry Anglia-Franta, trecerea catre Franta in 16.07.2019, intoarcerea in 07.08.2019.
      Am rezervat 2 nopti in camping in Londra, Abbey Wood Caravan Club Camping si 3 nopti in Camping de Paris.
       
      Traseul de pana acum arata astfel:
       
      Tara Galilor si Anglia:

       
      In Franta:

       
      Cca 2 saptamani vom bantui pe coasta de vest a Frantei cu intrare cateva zile in nordul Spaniei.
       
      Voi reveni cu postari si detalii despre locuri de campare si locuri vizitate 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.