Valentin Busca

Stranduri Termale Romania

6 postări în acest subiect de discuţie despre Stranduri Termale Romania

Stranduri Termale Romania

Valentin Busca

            Stranduri Termale  Romania

    In perioada 1-4 mai 2014 m-am hotarit sa cutreier prin zona de NV a Romaniei dupa stranduri termale , avind chef de o balaceala .

Am promis in alta postare sa revin cu amanunte .Plecind mai tarziu decit am preconizat, adica in 30.04 orele 13 m-am hotarit sa plec direct catre Mihaieni avind cit de cit ideie despre ce gasesc acolo.

        MIHAIENI

  Este un sat al com.Acas (Satu Mare) din DN ce trece prin localitate se face un drum destul de rau  de aproximativ 3 km , ca punct de reper este Biserica Reformata Calvina  pe dreapta.

Strandul este pe partea stanga a drumului , este relativ  nou , realizat cu fonduri UE. Nu m-a interesat cazarea la casute  dar exista posibilitatea de a sta si acolo ori in minihotelul din dreptul piscinei acoperite.

Ce am gasit acolo :

-Campare:              “ +†locuri suficiente, teren drept , cu o mica portiune unde era un sant.

                              “+ “locul fiind destul de izolat, ai parte de liniste si exclusivitatea de a        face o baie nocturna sau matinala.Orarul pentru  vizitatori fiind intre 8-20

                                “+†locuri de joaca,   cu leagane , balansoare, topogane

                                “-“ lipsa umbrei , absenta pomilor

-Grupuri sanitare :  “+†foarte curate.

                                “- “am gasit doar un singur grup sanitar exterior (in interiorul cladirii existau si garderobe si alte grupuri dar nu m-au interesat)

                                “- “ lipsa posibilitatii de a golire a  “fosei†si a toaletei chimice. (am golit “comoara†intr-o toaleta )

- Energie electrica    “+†current constant fara variatii

                                  “-“ putine prize adica 2 tablouri a cite 3 respectiv 4 prize

-Gratar                        “+ “locuri separate pt. gratar betonate  foarte frumos

                                    Au existat si 2 (………..) care au facut foc direct pe iarba proaspat  tunsa

-Personalul                  “+†serviabil cu enorm bun simt

- Apa termala              “+†principala atractie a locului

                                      “+†temp este 38-40* C

                                      “+â€avind in vedere ca este descoperita recent (anii 1970 ) consider ca are foarte multe proprietati curative, avind in vedere si mirosul caracteristic si se poate observa cum curge in bazin cu fluctuatii ale debitului.

                                      “-“ cu toate ca a fost sezon , adica aglomeratie  nu au catadicsit sa aiba toate bazinele pline

De aici stind de vorba cu un alt rulotist din Salaj imi spune de un strand la CHISLAZ, nu am stat prea mult si in 03 mai dimineata am plecat intracolo.

35d13ee.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Bine ai revenit.

Puteai sa fi pus si niste imagini, cred ca reprezentau mai mult decat descrierea , dar spuneai si invitai colegi laTasnad , asta inainte , chiar s-au si creiat discutii pe marginea statiunii.

Nu spui nimic de preturi?

App la CHISLAZ ?

Numai bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Busca

CHISLAZ

Acces la locatie:

      Se afla in jud.Bihor la 40 km de Oradea si 12 km de Marghita pe DN 19 E venind dispre Margita aveti si un indicator chiar.Cu exceptia unei portiuni de 150-200m unde au inceput niste lucrari este asfalt proaspat .Se traverseaza localitatea pina se ajunge la fostul CAP se intra si dupa 300m se ajunge la strand.

Consider ca este de laudat initiativa primariei de a amenaja locul. Personalul de acolo  avea tricouri  personalizate cu sigla strandului si a primariei. Avind in vedere tarifele practicate cred ca merita sa nu ocolesti locul.

Camparea

    Se poate atat in interiorul strandului cit si in exterior fiind sufficient loc (bineinteles  off )

Grupuri sanitare:  - Curate exista garderobe si dusuri exterioare.

Bazine:                   

                                  -2 la numar – 1 de adulti si 1 pentru copii

Apa termala           

                                  Se poate cum se varsa in bazin  cu mirosul caracteristic si dar si cu

                                  beneficiile cunoscute.

Personal am facut o baie am mincat de prinz si la 12, 30 am plecat spre Felix . Acolo am gasit , aglomeratie in special la Aqua Park motiv pt. care m-am dus in strand Appolo unde am stat pina la 19.  Atunci am auzit de atentionarea meteo , iar dupa cina am plecat spre Targoviste .

In toata aventura asta am facut doar 1300 km iar costurile au fost minime.

- 2 zile Mihaieni    =100 Ron

- Chislaz                = 16 Ron

- Felix                    =  62 Ron(singurul loc unde am platit pt. copil 12 Ron )

- Combustibil +mincare +bautura le am avut de acasa nu le-am contabilizat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mester Valentin

Buna seara,

Am urmarit cu interes cele postate mai sus despre strandurile termale, am fost pt.prima data la Felix prin 1965, cu parintii.

Mi-am amintit cu tristete ca am avut si noi in Bucuresti un astfel de stand, Standul FORADEX in Straulesti.

Un strand de care noi muritorii de rand am avut acces dupa 1989, pana atunci fiind accesibil nomenclaturii comuniste.

Apa termala la 40 grade(cu un continut asemanator cu cel de la Olanesti) era scoasa dintr-un foraj de la 3000 m.

Din aprilie pana in noiembrie, bucurestenii aveau posibilitatea de a urma un tratament balnear sub supraveghere medicala la ei acasa.

In 2007 SC FORADEX a intrat in insolventa si actionarul majoritar a inchis strandul.Din cate cunosc, exista un PUZ pt. construirea a 4 blocuri cu 14 etaje pe acel amplasament, criza imobiliara le-a dat peste cap planurile.

Poate considerati ca cele scrise sunt off topic, va rog sa le considerati ca amintirile unui nostalgic.

Va multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Busca

Atunci , umpleau bazinul, se mai schimba si apa asta zilnic, sunt pregatiti sa primească si RV—uri .

Am spus ca nu este obligatoriu sa intrii, dacă este scump , este suficient spatiu si afară .

O data ce ai plăti t primesti o bratara si esti liber sa te plimbi. Pentru asa tratament, pretul este modic si primesti chitanța.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

A fost cineva la Strandul termal Perla Vlahitei ?As vrea si eu citeva pareri(impresii) , daca a fost cineva.

Din pozele afisate pe saitul lor totul arata la superlativ, dar nu totdeauna ce se vede in poze este si adevarat.

M-ar tenta sa ma duc de Rusalii si nu as vrea sa bat 300km degeaba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.