Traian M

Boiler Truma BG-10 curge

3 postări în acest subiect de discuţie despre Boiler Truma BG-10 curge

Boiler Truma BG-10 curge

Traian M

Anul acesta am instalat un boiler nou Truma BG-10 de la Exis si acum in concediu il folosesc prima data si dupa 2 zile ma uit in compartimentul lui si vad apa pe jos baltind.

Boilerul e instalat ca in poza, intra in el furtunul albastru si cel rosu, teava de gaz si cablul de curent de 12v. Nu pare sa curga pe la cele 2 furtune, iar balta era pe partea opusa lor, pe unde ar mai putea curge?

20190627_134257.jpg

20190627_134237.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut,  @Traian M!

 

Pe la restul fitingurilor care sunt in el. Pana nu-l desfaci, nu vei gasi locul cu pricina. Printre alte subansambluri din el, ar trebui sa aiba o supapa de suprapresiune, iar acolo ar fi o posibila cauza - poate chiar nu este stransa bine si curge pe acolo.

Dar daca este in garantie si nu ai voie sa-l desfaci, ar trebui sa-l trimiti la reparat. Daca in clauzele acordarii garantiei nu este interzis sa-i desfaci carcasa exterioara neagra, atunci poti sa desfaci si sa cauti cauza.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Am rezolvat, dadea pe la colierul furtunului rosu. Am inlocuit colierul si am scos supapa de sens de dupa pompa din bazin pt ca instalatia sa nu mai stea in presiune, se intoarce putina apa calda pe furtunul de rece dar nu ma deranjeaza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.