Alin Opran

Vacanta 2019 - Ireland - Wales -England - France - Spain

34 postări în acest subiect de discuţie despre Vacanta 2019 - Ireland - Wales -England - France - Spain

Vacanta 2019 - Ireland - Wales -England - France - Spain

Mihai-Arad
33 minute în urmă, Alin Opran a scris:

Am comandat vigneta de mediu, pret 4.21 euro.

Sper sa soseasca la timp :nedecis:

A trecut ceva timp, (23.07.2019 - postarea ta)  pina te-ai decis ! Dar, ...

:bravo:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran
14 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

pina te-ai decis ! Dar, ...

M-a decis postarea ta ca au bagat obligatoriu vignieta de mediu in Paris .... 

Link către postare
Alin Opran
22 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

Deci, in lb. franceza:

22 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

In lb. engleza:

23 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

Tradus (moca !) in lb. romana !

Postarile astea mi-au placut :amuzat:

Probabil ca exprimarea mea nu a fost cea mai corecta. Incercam sa ma refer la faptul ca trebuie sa ai 5 sau 6 ca sa mai intrii in Paris? Cu 3 sau 4 nu ai voie DELOC sa intrii in Paris? :o

Link către postare
Mihai-Arad
47 minute în urmă, Alin Opran a scris:

Cu 3 sau 4 nu ai voie DELOC sa intrii in Paris? :o

NU ! 

Am scris "mai sus" (cred ca, destul de explicit?) despre 3, 4 si 5. Despre 6 nu am scris nimic. :default_109:

5d1a0b1255024_VignetaptMediu-France.thumb.jpg.fce64902511c4f37c5b8d1f8c5bb1dae.jpg

Asa arata "VIGNETA DE MEDIU" pt FRANTA !

Cand si unde pot circula cu ea...

Ma informez ! Restrictiile apar de la o zi la alta ! Singura sursa sigura e : media , pagina web ... etc.

5d1a0b32e2ecb_VignetaMediu-Parcare-France.thumb.jpg.2324fc1d25bd7fb07522d7c149fec6d2.jpg

Vigneta pt parcare in Locranan ( Bretania) valabila ptr tot anul 2018 ! :)

Oare de ce o mai pastrez ...  "lipita" ? :default_109:

5d1a0b4d7af90_ParcareLocranan-France.thumb.jpg.9c396ee4041ece3015fedb2df140794f.jpg

Sper, ca te-ai lamurit cum sta treaba !

P.S.

Already more than 27 environmental zones in France - High penalities in case of a missing Crit'Air badge!

• Like 2

Link către postare
Alin Opran

Salut :rulotisti:

Pe forumurile de specialitate din IRL si UK am gasit ca multi folosesc un model de BBQ adaptat nevoilor si cerintelor din Aires (parcarile de motorhomes) din Europa si anume acest model la 30 euro:

20190701_195702.jpg.6833f41c6e88587a7f9c806785c7a5bc.jpg

Cand stai parcat in Aires nu este permisa camparea adica scoaterea scaunelor/mesei afara, intinderea terasei, sa pui gratarul pe carbuni. Acest BBQ este pe gaz si, cum am prevazut o cupla exterioara de gaz, il pot monta intr-un minut si face un gratar rapid. :feliare:

Avantajul este ca nu trebuie sa cari carbuni cu tine, este gata de a pune carnita/carnatii in 5 minute. In dotare are un saculet cu carbune de lava care da aroma si gustul ca pe gratarul de carbuni. Inca nu l-am folosit dar ii voi face o proba inainte de plecare, probabil weekendul ce urmeaza. 

Tot vorbind de plecare, AMR 8 zile :default_groupati:

20190701_195543.jpg.f4d4575c2d4fc002e6dfde86dc578f9e.jpg

20190701_195553.jpg.fd85ee86b63140126c42a16a8fd66614.jpg

Pentru siguranta camperului in perioadele cand vom pleca de langa el am achizitionat acest antifurt la 25 euro:

image.thumb.png.68d8d9165b3eb8b1e8b195b70055739c.png

Ultimul produs este un panou reflectorizant obligatoriu in Europa in cazul transportului de biciclete/cutii pe spatele camperului:

image.thumb.png.58045bb53269897d76197b9bc5586158.png

• Like 3

Link către postare
Alin Opran

Ieri am montat ultimul accesoriu la motorhome, un TV de 22cm conectat la o antena activa omni cu talpa magnetica. Aici in Dublin prinde 12 programe fullHD, cam tot atatea vor fi si prin tarile pe unde vom trece :autorulota:

IMG-20190708-WA0048.thumb.jpeg.0408a011e311786c1c21920041d62cb0.jpeg

Sigur se va gasi cineva sa intrebe daca ma voi uita la TV in concediu :default_big_grin:, raspunsul este NU, este 90% pentru PS4 fiului meu ca sa nu se plictiseasca :salutare!:

AMR 3 zile :tipp:

• Like 4

Link către postare
Alin Mihaila

Stiu că discutia referitoare la stickerele pentru limita de viteză era oarecum offtopic, dar era extrem de utilă. Eu de aici am aflat că trebuie să lipesc acele abtibilduri, deci am redus riscul de a fi amendat in Germania. Consider oportună mutarea acelei discuții intr-un topic dedicat, nicidecum suprimarea acesteia. Multumesc!

Link către postare
Aurelianz

Discutia s-a mutat aici:

• Like 2

Link către postare
Alin Mihaila
34 minute în urmă, Aurelianz a scris:

Discutia s-a mutat aici:

Multumesc!

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Raul G
      de Raul G
      Pt cei ce călătoresc cu rulota sa nu uite de adezivele cu limitele de viteză. Cu mult amar anul acesta le voi pune și eu după ce anul trecut nemții doar m-au atenționat.
    • Raul G
      de Raul G
      Se vorbește de adezive cu limitele 70 și 80 (100 doar în Germania unde trebuie sa respecți anumite criterii și îl dau birourile TUV sau Dekra și este valid doar pe teritoriul lor).
      Se pot pune și jos deasupra stopurilor.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.