Adrian Maier

Rulota lovita de Grindina

4 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota lovita de Grindina

Rulota lovita de Grindina

Adrian Maier

Buna seara,

Ce se poate face cu o rulota lovita de grindina ?

 

Am avut saptamana trecuta la Baia Mare o mega furtuna ploaie, grindina (de toate), care a distrus cam 2500 de masini in oras, a luat copaci pe sus....a spart acoperisuri si geamuri, tencuiala decorativa de pe case....

Si printre altele ne-a indoit si noua rulota pe o laterala si deasupra.

 

 

rulota lovita.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

Nu cred că e o problema pentru politie, pentru că nu sunt avarii foarte mari.Daca nu a perforat tabla sa intre apa in ea se poate face același lucru pe care îl făcea și inainte.Asta e natura.Ma gândesc cu groază cu ar fi să îmi lovească masina.Rulota e mai la adăpost în curte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
acum o oră, Adrian Maier a scris:

Ce se poate face cu o rulota lovita de grindina ?

 

Salut @Adrian Maier .... , imi pare rau pentru cele intamplate. Capriciile naturii , nu le putem opri. Fiecare dintre noi am contribuit "cate oleaca" la dezastrele naturale...

Dar, asta-i o alta tema.

 

Asigurarea CASCO + Casco Assist (o clauze suplimentara) ! Simplu , si (nici) nu te doare capul. Un telefon la "agentie" , cateva poze si.... se rezolva.

Stiu, ... e ceva mai scumpa decat RCA (simplu) dar, de data asta "stai in fata" !

 

P.S. ... se poate repara (tinichigiu auto) dar e migaleala & rabdare multa. Putini sunt cei care se incumeta la o asa munca. Daca nu te deranjeaza estetic vorbind, foloseste-o in continuare. Bineinteles daca nu patrunde apa in ea... :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Adrian Maier!

 

Imi pare rau de paguba!

 

Din punctul meu de vedere, ai trei variante:

1. daca nu te deranjeaza pe tine, o lasi asa daca nu patrunde apa, dupa cum ti s-a sugerat deja;

2. daca tii la ea foarte mult, se poate repara prin inlocuirea tablei laterale si a foliei (plastic/aluminiu) de pe acoperis. Este costisitoare operatiunea daca nu o faci in regie proprie; un filmulet aici despre operatiunea schimbarii foliei de aluminiu de pe lateral;

3. o vinzi si iei alta.

 

Reparatii la "tinichigiu" inseamna sa o incarci cu chit... O gramada de chit! Plus ca e o tehnica speciala pentru a realiza buburuteala.

 

PS: daca folia de pe acoperis este din plastic, incearca s-o indrepti cu aer cald. Poate ai noroc si-si revine sub actiunea caldurii. Sa fii atent sa nu strici mai rau - incepe cu un feon si daca crezi ca nu este indeajuns acesta, sa folosesti cu mare grija un pistol cu aer cald.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.