Razvan Iulian

Ansamblu Peugeot 308 si rulota 1025kg/1250kg MMA?

44 postări în acest subiect de discuţie despre Ansamblu Peugeot 308 si rulota 1025kg/1250kg MMA?

Ansamblu Peugeot 308 si rulota 1025kg/1250kg MMA?

Razvan Iulian

Buna seara,

Intentionez sa achizitionez o rulota avand masa proprie 1025kg si MMA 1250kg. Autovehiculul cu care o sa o trag este un peugeot 308 1600cmc HDI, 110 CP. credeti ca imi va face probleme un astfel de ansamblu si daca da, in urcare?plecare de pe loc? Astept raspuns de la cei mai experimentati

Multumesc mult

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vasile Oae

In primul rand uită-te în talon sau cartea mașinii și vezi masa maxima ce poate fi tractata cu ea. Daca e mai mare decât MMA rulotei, abia apoi îți pui întrebări despre cum se descurca pe traseu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Cred că are 1300 kg mma remorcabil cu sistem de frînare ..... sau mă înșel @Razvan Iulian ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ce model de rulota este?
Are AKS, ATC
Franțuzoaicele au limitare la tractare, adică cum spunea colegul de mai sus vezi pe talon masa maxima admisibila a trenului și de acolo scade maxima a mașinii și vezi dacă iasă masa care scrie ca poți tracta, în caz contrar nu încarca mașina prea mult.
In linie de maxima poți tracta liniștit, este un motor foarte bun cu cuplu deajuns sa te poți bucura de vacanțe minunate cu rulota.
Singurul lucru ai putine kg ce poți încarcă pe ea;butelia, lemgeriile, vesela, și alte nimicuri ești la limita sau peste, nu mai vorbim de un eventual cort, roata de rezerva sau moover. Va trebui sa încarci cât mai mult mașina fiind atent mereu la masa mașinii. Asta se bate cap în cap cu ce am scris mai sus, dar doar cunoscând bine datele din talon putem vorbi pe cifre exacte, ca mașina și motor ești OK.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Neata si multumesc pentru raspunsurile rapide

M-am uitat in cartea de identitate a masinii si avem asa: 

Masa proprie: 1397 kg

Masa totala maxima autorizata: 1850 kg

Masa remorcabila cu disp. de franare: 1520 kg

Masa remorcabila fara disp. de franare: 695 kg

Undeva in partea de jos a cartii (unde este stampila RAR) este trecuta masa max. tehn. adm. a ansamblului: 3120 kg

Rulota are masa proprie: 1025 kg si MMA 1250 kg

 

Eu din asta inteleg ca dpdv legal pot tracta o astfel de rulota, corect? (ce e drept am avut ceva emotii pana sa ma uit pe carte)

 

RAUL G -  ce este AKS, ATC?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Din punct de vedere legal ai voie. :noroc:

Nu îți face probleme din punct de vedere al tractării, mașina se va descurca fără probleme. Așa cum bine spunea @Raul G , franțuzoaicele sunt limitate la tractare și fac față cu brio .... și al meu Citroen C4 e limitata de la 1600 kg la 1300 kg mma remorcabil cu sistem de frânare. :58d6c6281fac7_faccinste:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

@Flavius Ivan  Multumesc inca o data. Al tau C4 are acelasi motor ca la Peugeot probabil, 1560cmc diesel, 110 CP? ce rulota tragi cu ea? Cum se comporta?Pun atatea intrebari pentru  ca nu am mai remorcat niciodata remorci sau rulote si nu stiu cat de complicat este

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Da, are același motor .... rulota mea are 1000 kg mma și după ce i-am schimbat pastilele antifricțiune de la cupla antibalans nici nu se mai simte în spatele mașinii ..... nici eu nu am mai tras rulote înainte de asta și acelelași temeri le aveam și eu .... după ce vei începe să tragi o să îți dai seama că nu este așa complicat. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Multumesc, mi-ai dat incredere in mine :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Neata si multumesc pentru raspunsurile rapide
M-am uitat in cartea de identitate a masinii si avem asa: 
Masa proprie: 1397 kg
Masa totala maxima autorizata: 1850 kg
Masa remorcabila cu disp. de franare: 1520 kg
Masa remorcabila fara disp. de franare: 695 kg
Undeva in partea de jos a cartii (unde este stampila RAR) este trecuta masa max. tehn. adm. a ansamblului: 3120 kg
Rulota are masa proprie: 1025 kg si MMA 1250 kg
 
Eu din asta inteleg ca dpdv legal pot tracta o astfel de rulota, corect? (ce e drept am avut ceva emotii pana sa ma uit pe carte)
 
RAUL G -  ce este AKS, ATC?
Perfect, acum putem vorbi pe date precise.
Din punct de vedere tehnic și legal este ok, mașina va face fata cu brio.
Cum spuneam este limitată, adică ea poate trage 1520 kg, dar dacă încarci mașina la capacitatea maxima poți trage 1270 kg, diferența între masa totala a ansamblul minus masa totala a mașinii, oricum mai mult decât MMA a rulotei.
Rulota are circa 200 kg încărcatura utilă, deci ai unde stiva bagajele.
AKS, in diferite variante cu diferite sigle este cupla antibalans care în funcție de model poate avea 2 sau 4 ferodouri.
ATC este un sistem care lucrează pe fiecare roată indipendent, exact cum face ESP-ul la mașini.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Am inteles, daca incarc masina si rulota la maxim ramane o toleranta de 20kg (sunt super la limita). De unde aflu daca are AKS si ATC?

Cum este mai bine sa distribui incarcatura? mai mult in masina?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Am inteles, daca incarc masina si rulota la maxim ramane o toleranta de 20kg (sunt super la limita). De unde aflu daca are AKS si ATC?
Cum este mai bine sa distribui incarcatura? mai mult in masina?
Nu Răzvan, rulota are MMA de 1250, asta este masa maxima a rulotei deci ai cam 200 kg utile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

@Raul G Pai masa max. tehn. adm. a ansamblului este de 3120 kg din care scadem MMA masina 1850 kg si rezulta 1270 kg. MMA rulota are 1250 kg, deci 1270-1250=20 kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Daca rulota avea MMA 1280 Kg, dpdv legal nu aveam voie sa o remorchez cu masina mea, nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Diferitenta între MMA a rulotei și masa ei proprie îți dă cât poți încarca.
De exemplu a mea este 1500 cum neamțul a făcut-o, cam 1650 cu optional si înmatriculata cu o MMA de 1900, deci eu pot încarca 400 kg, din care 150 s-au dus deja în opțional.
La întrebarea cum este mai bine sa încarci, ce este greu în mașină și în rulota cât posibil pe ax și în partea de jos.
Atenție la greutatea pe cârlig, este un dat fix al rulotei și al cârligului, se tine cel mai mic dintre ele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=3832]Raul G[/mention] Pai masa max. tehn. adm. a ansamblului este de 3120 kg din care scadem MMA masina 1850 kg si rezulta 1270 kg. MMA rulota are 1250 kg, deci 1270-1250=20 kg
Exact, asta este masa maxima de remorcare cu mașina la 1850 kg, deci plina

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Daca rulota avea MMA 1280 Kg, dpdv legal nu aveam voie sa o remorchez cu masina mea, nu?
Ba da, ai voie pana la 1520, dar cu mașina încărcată în asa fel încât sa nu depășească MMA al ansamblului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Aha, ok, am inteles.deci am voie sa depasesc MMA-ul rulotei cu conditia sa nu depasesc MMA-ul ansamblului. Legat de greutatea pe carlig, oare unde gasesc inscriptionat pe rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sandu Silviu

Nu ai voie sa depasesti nici un MMA si nici maximul in ansamblu. Poti urca pana spre maximele MMA cu conditia sa nu depasesti maximul admis in ansamblu.

MMA-ul iti spune clar cat are voie sa aiba greutatea masina (masina+bagaj) (sau rulota).nu poti merge cu amble pline la maxim ca depasesti maximul admis in ansamblu

 

Ca sa fiu mai inteles

Ai voie sa tractezi o remorca cu mma maxim 1520 dar cand o pui pe cantar cu tot cu masina greutatea totala nu trebuie sa depaseasca 3120kg

Modificat de Sandu Silviu
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Aha, ok, am inteles.deci am voie sa depasesc MMA-ul rulotei cu conditia sa nu depasesc MMA-ul ansamblului. Legat de greutatea pe carlig, oare unde gasesc inscriptionat pe rulota?
La mine este pe o plăcută acolo unde sunt buteliile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

@Sandu Silviu Deci am inteles bine din prima.Mersi

@Raul G  O sa ma uit si eu acolo, va tin la curent.

Multumesc de rabdare si sfaturi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Aha, ok, am inteles.deci am voie sa depasesc MMA-ul rulotei cu conditia sa nu depasesc MMA-ul ansamblului. Legat de greutatea pe carlig, oare unde gasesc inscriptionat pe rulota?
Nu ai voie sa depășești MMA al rulotei, musai sa te încadrezi în 1250 kg. În cazul tău poți sa mergi cu ea încărcată la maxim deoarece MMA al ansamblului minus MMA al rulotei face 1870 care este cu 20 kg peste MMA al mașinii, deci poți merge cu ambele încărcate la maxim.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=4545]Sandu Silviu[/mention] Deci am inteles bine din prima.Mersi
[mention=3832]Raul G[/mention]  O sa ma uit si eu acolo, va tin la curent.
Multumesc de rabdare si sfaturi!
Cu plăcere, dar nu ne-ai spus ce marca, model și an este.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

@Raul G Asta ziceam mai sus ca ma incadrez dar sunt la limita.:OK:

 

Avondale Avocet

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Cu un Peugeot 307, care are același motor ca al tău, am tras 4 ani o rulotă mai grea decât a ta ( MMA 1350 Kg ) ...nu pot spune că s-a simtit în largul lui leuțul, dar una peste alta s-a descurcat neașteptat de bine.

Pe serpentine urcă foarte bine cu a 2-a și am facut și Transfăgărășanul și Cheile Bicazului. Problema era la plecările din rampă, că omoram un pic ambreiajul, dar apoi se întindea destul de bine pe serpentine...

Super mulțumit și de consum. La o viteză de 70-80 km/h, în treapta a 4-a, îmi lua între 8-9 % litri de motorină.

Am trecut acum la 4x4, pentru că noi ieșim și iarna și mă săturasem de câte ori trebuia să pun lanțurile și să le dau jos...:default_big_grin: plus că patinam de multe ori pe iarba cu rouă dimineața,  sau după câțiva stropi de ploaie :default_doh:

Ca și concluzie, cu rulota ta mai ușoară decât a mea, nu ai de ce să-ti faci probleme și îți urez drumuri bune și multe vacanțe frumoase cu :cu-rulota: ! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.