EugenC

Vreau rulotă

4 postări în acest subiect de discuţie despre Vreau rulotă

Vreau rulotă

EugenC

Salut, inceputul e cam asa:

 

Masina - fie VW T5 Caravelle fie Mazda CX5. Inclin spre T5 din motive de "extra spatiu" si pentru ca mi-e mai mila de Mazda un pic. Ambele masini au spre 200 CP deci ar face treaba buna. Cred.

 

Bugetul pentru rulota... Aici sunt un pic confuz... Intre 0 (da, mi-ar placea sa primesc cadou o rulota :D) si ... 10.000 de EUR, negociabil (in sus?). Probabil o rulota uzata dar in stare cat mai buna - nu prea am timp de mestereala desi mi-ar placea si nu sunt complet nepriceput.

 

Tipul de vacanta - mi-ar placea sa pot sta din martie pana in octombrie plecat dar sunt un pic constrans de jobul consoartei si de scoala copiilor. Asa ca, cel mai probabil weekend-uri prelungite (sper ca macar 2 / luna din primavara pana toamna) si poate in timpul verii 1-2 luni de stat departe de betoane.

 

Acestea fiind spuse, nu stiu ce neam de rulota ne-ar trebui. Ce stiu sigur e ca vreau sa fie cat mai "autonoma" si sa aiba doua regiuni de dormit (iar a doua sa fie antifonata ca altfel o sa fiu dat afara pe motiv de sforait - nici nu stiu daca glumesc aici). Musai sa aiba cort exterior.

 

Una dintre problemele mele de capatai e ca ma hotarasc FOARTE greu atunci cand acord unei probleme toata atentia. E obositor pentru mine asa ca in ultima perioada sunt doua variante - fie o las pe sotia mea sa ia decizia fie ma arunc la prima chestie pe care o vad. Ambele variante sunt, in general, perdante dar am inceput sa ma resemnez cu ideea :)

 

Dar, daca vreti sa ajutati cu sugestii si / sau rezonati cu minimul de cerinte pe care le-am scris mai sus si ati studiat problema si v-ati hotarat intr-o directie, voi aprecia orice link spre un model de rulota care merita atentie...

 

Asta e!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Eu tractez cu un SUV mid-size, dar îmi surâde ideea unui multispaziu gen T6, Classe V sau Ford Torneo Custom, exact pentru spațiu.
Dacă ai avea posibilitatea unui drum în București acolo poți vedea la dealerul Knaus și Weisberg destule rulote cât sa îți faci o idee.
La ce ai nevoie și văzând ca tractorul îți permite cauta o rulota nemțească de la modele 500 în sus, dar sa nu fie mai larga de 230 altfel pe drumurile din România vei avea probleme, a mea este 250 și nici nu ma gândesc sa ma duc cu ea în țară.
Printre mărcile germane cele mai getonate sunt Knaus, Tabbert, Eriba, Buernster, Dethlefss, Fendt si Weisberg, Hobby și ea este foarte bună dar folosesc sașiu Knot și Al-KO asta face ca de exemplu sa nu poți monta toate tipurile de moover ci doar cele construite pentru Knot.
Poi ar fii slovena Adria foarte bună, și francezele Caravelair și Sterckman care au estimatori lor, dar mie nu îmi plac din multe puncte de vedere.
Pentru cele englezești las cuvântul cunoscătorilor lor, nu le cunosc și nu le iau în considerare.

Dacă este posibilitatea prefera noua, nu numai pentru ca o poți personaliza cum vrei, dar garanția de 2 ani și 10 pentru infiltrati face toți banii.
Dacă vrei usata, toamna este cea mai buna perioadă, în august este târgul de la Duseldorf și în septembrie la Parma, aici mulți schimba rulota și o pun în vânzare pe cea veche. Acum în prag de vacanțe uzatul în Europa este scump.
În Italia cauta pe subito.it in
Germania pe mobil.de

Dacă găsești ceva în NV Italiei sunt la dispoziție pentru a te ajuta, pentru restul Italiei ne pot ajuta cei din forumul Italian, sunt câteva mii de membri.

Începe sa te uiți pe siturile constructorilor și vezi ce tipuri exista asa începi sa îți faci o idee.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@EugenC 

Mult succes ! 

 

La 24.5.2019 la 7:49, EugenC a scris:

Tipul de vacanta - mi-ar placea sa pot sta din martie pana in octombrie plecat dar sunt un pic constrans de jobul consoartei si de scoala copiilor. Asa ca, cel mai probabil weekend-uri prelungite (sper ca macar 2 / luna din primavara pana toamna) si poate in timpul verii 1-2 luni de stat departe de betoane.

 

Ce mi-ar place si mie o astfel de vacanta (minim 6 luni pe an) , dar.... mai astept putin :) !

 

La 24.5.2019 la 7:49, EugenC a scris:

Masina - fie VW T5 Caravelle fie Mazda CX5. Inclin spre T5 din motive de "extra spatiu" si pentru ca mi-e mai mila de Mazda un pic. Ambele masini au spre 200 CP deci ar face treaba buna.

 

VW T5 - clar ! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Si eu vreau din nou rulota :) mai ales ca am o masina mult mai puternica , dar as vrea sa o achizitionez in rate, am ceva promisiuni, sa vedem, pana una alta mi-am pus cui de tractare acesta fiind primul pas :default_big_grin:.Pana atunci :bike95:cu alte mijloace de transport :tamp:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.