Laurentiu Perjeru

Reparatie infiltratie usa

5 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatie infiltratie usa

Reparatie infiltratie usa

Laurentiu Perjeru

Salutare ,  

   Mi-am achizitionat o rulota Bailey Senator acum 2 saptamani, dupa achizitie am inceput partea de curatare interioara. Am luat-o de sus in jos curatat, reglat, fixari mai bune pentru mobilier. Si spre sfarsitul activitatii a venit momentul, inlocuire mocheta. Aici Am descoperit ca la intrare sub mocheta cultivasem niste mucegai :). Am bagat solutii antimucegaii, am curatat cu carpa, apoi nu mi-a placut rezultatul si am decis ca iau un strat din placaj sa fiu sigur, am pus peria de sarma sa iau grosul apoi smilgher si am inlaturat partea deterioarata. De aici mai departe nu stiu ce sa fac :). 

   Am inspectat usa, chederul usii cel care ramane pe caroserie are vreo 2 lipsuri - o sa- l inlocuiesc, apoi usile nu par sa se inchida de sus pana jos fara fante de lumina, nu stiu daca se pot regla de prin balamale sau trebuie sa le stramb eu putin usile ? cheder pentru usi in sine nu am vazut pe nicaieri si par sa fie gen oem nu universale ... 

   Deci ce-mi sugerati ? ce pot sa mai fac sa nu mai intre apa si cum as putea izola podeau de alt mucegai ? gen un grund din ala de lemn pentru mucegai /putregai/ciuperci ? 

 

Mersi 

:default_109:

WhatsApp Image 2019-05-13 at 10.56.19 PM.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut,  @Laurentiu Perjeru !

 

Cheder pentru usa gasesti la Exis.ro Vezi sa aiba aceeasi sectiune cu ceea ce ai tu. In general, balamalele usii de acces sunt reglabile. Potrivesti intai partea de jos si apoi partea de sus (daca ai usa fractionabila).

De asemenea, este posibil ca fostii proprietari sa fi intrat cu noroi/apa(/mai rar zapada pe la ei) si astfel sa fi stat umezeala mult timp sub mocheta. Cam la fel si la autoturisme sub mocheta soferului. Aceasta situatie este valabila doar daca nu este si in profunzime lemnul putrezit.

 

Spor la treaba!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut. @Laurentiu Perjeru.    Acuma podeaua cum este, e moale, uda? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu Perjeru
în urmă cu 1 oră, Fejer Antal a scris:

Salut. @Laurentiu Perjeru.    Acuma podeaua cum este, e moale, uda? 

 

Podeaua acum este tare, am eliminat partea moale cu peria de sarma si smilgher, si s-a dus un strat din placaj si ceva din al 2lea pe alocuri,   uda nu mai este cel putin la suprafata,   si nici moale nu mai e zic ca am verificat cu unghia daca intra in el. inainte de rectificare avea fermitatea unei  branze. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Suna ma pe mobil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.