Andrei Alexandru Leontin

Achiziționarea unei rulote din Anglia

5 postări în acest subiect de discuţie despre Achiziționarea unei rulote din Anglia

Achiziționarea unei rulote din Anglia

Andrei Alexandru Leontin

Buna ziua dragi colegi. 

Sunt Alex din Bucuresti si sunt in cautarea unei rulote pt 2 adulți și 1 copil. As dori sa achizitionez rulota din Anglia dar nu stiu cum sta treaba cu actele daca o pot trage cu o masina înmatriculata pe Romania. Merg acolo in vacanta si am zis ca se merita sa o iau de acolo iar spre Romania sa fac si prima vacanta cu ea. Am citit ceva pe aici ca nu o poti trage cu o masina înmatriculata pe Romania. Unde as putea sa ma interesez daca chiar asa e ? Am sunat pe cineva de la un parc cu rulote din Anglia si mi-a zis ca nu se ocupa de asigurare el. Imi da factura si restul ma ocup eu după. Cum sa procedez ? Vreau din Anglia pt ca am văzut ceva la 3000 de lire destul de dotată si întreținută bine.

Acum o sa vad si cum arata cand ajung acolo. Oricum o sa-mi aloca pana la o saptamana sa caut rulote pe acolo.

Ce ma sfătuiți? Nu am avut niciodată rulota. Am permis cat B si masina este un golf caravan 2019. Nu are carlig. Trebuie să îi pun dar nici aici nu stiu exact de care, pt ca am inteles ca diferă priza de Anglia fata de ce este pe Germania.

Va multumesc , vacante plăcute si drumuri bune 

Orice sfat e bine venit. 

Modificat de Radu B

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Salut Alex! :salutare!:

Nu o poți trage cu o mașină înmatriculată în România.

Ca să aduci o rulotă din Anglia, ai doar două posibilități:

- să o tractezi cu o mașină cu nr. de Anglia;

- pe platformă. Baftă!

P.S. Te asteptăm in secțiunea Prezentare membru , unde ar fi trebuit să fie prima ta postare...:multumesc!:

• Like 1

Link către postare
Alin Opran

Salut Alex!

Vanzatorul din Anglia a avut dreptate, iti elibereaza o factura si restul e treaba ta.

De ce nu se poate trage o rulota din Anglia cu o masina inmatriculata in RO sau EU? Fiindca rulotele din UK si IRL nu se inmatriculeaza separat, preia numarul masinii tragatoare prin o a 3-a placuta de inmatriculate. Nu are nici ITP si nici asigurare proprie.

Asa cum a mentionat mai devreme @Daniel P ar fi o varianta sa o aduci cu o masina pe care sa o cumperi din UK dar si aici e un "dar" pe care multi nu-l iau in calcul si poate sa coste mult ulterior. Aici ma refer la asigurarea auto a masinii, a circula fara ea e delict grav in UK iar asigurare pe numele tau nu iti va face nimeni acolo. Asigurarea nu este pe masina ca in RO ci pe nume si prenume. Deci risti sa traversezi Europa fara asigurare...? :nedecis:

Din punctul meu de vedere sunt doar 2 solutii si anume platforma sau sa ti-o aduca un prieten care masina inmatriculata in UK cu toate actele in regula.

Spor :salutare!:

• Like 1

Link către postare
MARIAN OLBI

Salut Alex !

Rulota mea a fost achizitionata din Anglia anul trecut in iunie . Ca sa o aduc in Romania a trebuit sa caut o platforma sau o masina cu numar de Anglia . Din fericire am gasit un roman stabilit in Anglia si care se ocupa cu transportul de rulote din Anglia in Romania . Sigur ca da , costul a fost un pic piperat dar a meritat.

Rulota a ajuns in tara in perfecta stare .

Succes !

• Like 1

Link către postare
Cristi Florean

Salut! Cel de la care am cumparat eu rulota cu asta se ocupa: merge saptamanal sau la doua saptamani in uk si cumpara o masina si o rulota , le aduce acasa si le vinde (rulotele le ia sa isi mai scoata din cheltuiala zice el deci prb te poti intelege cu el sa iti aduca rulota acasa. E din Alba si daca vrei iti dau nr sa va intelegeti

Link către postare

Veste buna pentru toti rulotistii de pe ForumRulote.ro. De acum, toti membrii acestui forum beneficiaza in 2022 de o reducere de 10% la toate accesoriile de rulote si autorulote comandate de pe www.xgocamping.ro. COD REDUCERE: FORUMRULOTE10 . Comanda acum !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Daca este un coleg care are sursa pt rulota Miko MK375 si are probleme cu ea, sau se pricepe sa scimbe sursa lui diferita cu probleme cu alta de tipul Miko MK375, o ofer cu draga inima. Mergea perfect in momentul demontarii, are multe circuite, poate incarca si bateria rulotei cu 2A parca. A fost data jos in urma unui upgrade. Tinand cont ca e grea, constructie old school, rodicare personala din Otopeni.
      Primul venit, primul servit.
      Seara buna dragi colegi rulotisti,
      Cristian Bednar

• Cristian Ionita
      de Cristian Ionita
      Bun gasit dragilor!
      Mi-am schimbat masina si am plecat sa vad cum se comporta tractand rulota. Ce sa spun, cam uitam ca am rulota dupa mine! Am petrecut cateva zile de vis in Cheile Rasnoavei... Abia astept sa ne reintalnim cu totii la o mare adunare de rulotisti.

• Nicolae Anghel
      de Nicolae Anghel
      Salut . Mă numesc Nicu și sunt nou pe acest forum și începător cu rulota. Cu familia mea locuim in Olanda și am o mașină cu numere de Olanda și o rulota tot cu numere de Olanda. Vara aceasta am dorii sa plecam in vacanta și o sa ajungem și prin Romania . Am însă o nelămurire .Aici asigurarea mașinii acoperă și rulota dar nu știu dacă în România este valabil. As fii foarte recunoscător dacă mă puteți ajuta cu problema asta
    • Csaki Attila
      de Csaki Attila
      Caut sa cumpar frigider rulota marimea 82 innaltime si 52, 5 latime.

• NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, colegi!

Revenit din micro-concediul cu rulota petrecut la Corbu (urmeaza o minirecenzie a campingului Teepee), am verificat on-line trecerile peste podul de la Fetesti. Cele doua treceri au fost platite in avans pentru auto (cu nr. de inmatriculare al lui). Ieri era verificat doar drumul spre Constanta ca fiind platit, intoarcerea era detectata dar figura ca neplatita. Azi apare si intoarcerea ca fiind platita. Insa a ramas ca neachitata taxa pentru rulota la dus (a fost detectata la dus, la intoarcere nu a detectat-o). Precizez ca stiu prevederile in care se specifica ca un vehicul este considerat si ansamblul dintre auto+(semi)remorca.

Intrebare: s-a mai lovit cineva de aceasta situatie? Se actualizeaza mai tarziu si este eliminata din sistem detectia remorcii?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.